Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Rockerman

Ponorka jak Brno! Být po mnoho týdnů na takto nehostinném místě někde na konci světa a nezbláznit se, to by byl zázrak. Svérázná dvojice strážců majáku se má ráda, když jsou ožralí (to je často), za střízliva si jdou po krku tak dlouho, až se jim to povede. Výborné výkony herců, solidní drama, ale film má především bavit a to já se nebavil. ()

figliar

Za vyzdvihnutie stojí Robert Pattinson a Willem Dafoe, pretože tí predviedli mimoriadny herecký výkon, ale inak bol film na mňa až priveľmi artový (ako formát, tak aj čiernobiele prevedenie) a prepnutý. Alebo som ho nepochopil? Tak či onak, je to určite unikát a fanúšikov si nájde. ()

BOURQUE

Základná koncepcia ako aj prostredie pre tento príbeh (film) sú dobre pripravené. (Dneska už) Nezvyčajný formát obrazu, deprimujúci a vždy v tom správnom čase zaznievajúci tón majáku majú svoje opodstatnenie. Práca s kamerou (pochvala pre J. Blaschke) je veľmi dobrá. Nehovoriac o duo hercov – W. Daffoe ako skúsený veterán bez väčšieho zaváhania a R. Pattinson, ktorý (aj tu) dokázal, že keď dostane zaujímavú rolu, priestor a dôveru, tak do toho vloží veľkú prácu. Takže pre režiséra R. Eggersa všetko bolo dané k tomu, aby natočil film so zaujímavým mixom žánrov mysteriózny/dráma/ horor. Ten výsledok však nie je celkom uspokojivý. Budovanie atmosféry nie je zlý, ale zachytenie charakterov a ich vývoj už zanecháva za sebou poznámky (aj otázky). Postrácam kvalitnejšie dialógy, ktoré by viedli niekam. Nadávanie na seba (dve hlavné postavy) po popíjaní nie je možné („vždy“) brať vážne. Zaujímavý filmový/experimentálny pokus od R. Eggersa, ktorý so svojou vizuálnou stránkou zapôsobí na diváka hlavne v takom počasí, ktorý vo väčšine prípadov máme vo filme. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

CaptainCzech

WTF? To nejspíš popisuje celý film. Herecký koncert Pattinsona a Dafoea, kteří se tu utrhli z řetězu a předvádějí umění herectví. Atmosféra je kule rvoucí, napětí stoupá, jisté mystično a šílenost je tu prostoupená po celou dobu a vyvrcholení? Velké nic. Celý film jsem čekal na nějaké objasnění a nedočkal jsem se ho. Evidentně nejsem dostatečně sofistikovaný, abych v tomhle našel nějaký smysl. Víc jak 3* nelze udělit. ()

JB2203

Fascinující černobílý vhled do hlubin mýtického nevědomí. Spíše báseň nežli příběh. Výrazový minimalismus vklíněný do halucinogenního plátna symbolů a vizí. Z temnoty vyvěrá světlo, spirituální záře kterou nelze přežít. Vizuálně dokonalé, myšlenkově neuchopitelné. Ale přesto: srozumitelné, kdesi na pozadí rozmyslu a víry. Kdo neusne po první půlhodině, bude buďto odměněn nebo potrestán. ()

mrtvej pes

Myslím, že se lidi zbytečně bojí "intelektualismu" tohoto filmu, anebo mu intelektualismus zuřivě odpírají. Už tím ale ironicky dávají váhu otázce, zda v něm stojí za to vůbec nějaký intelektualismus hledat. Bohužel jsou tohle jediné dva úhly, kterých jsem si při zběžném projetí komentářů všimla. Nic mezi. Vidím tu slova jako artistický, nedivácký... Ale není film formou artu a nejste vy diváci? Nějak si tu nad obecenstvem drbu hlavu víc než nad filmem samotným. Děláte si to zbytečně těžší a (zaslouženě? nezaslouženě?) režisérovu vizi mytizujete. Mně se Maják líbil náramně, možná protože jsem se na něj dívala jako na nádhernou formální napodobeninu černobílé vlny drsných, pověrčivých dramat z první poloviny minulého století. Hodnotila jsem ho pak podle ryze osobního měřítka, a to jestli starou estetiku emuluje věrně a jestli ji zároveň o něco nového a břitkého obohacuje, aby nebyl jen ohranou kopií. A moje odpověď na obě otázky byla jednoznačně ano. Atmosféra a řemeslo jsou totiž do nejposlednějšího detailu jako vytažené z časové buňky, ale subtext témat je nezaměnitelně novodobý. Stačí mi to ke štěstí. ()

domirovec

Po Čarodějnici z roku 2015 si pan Eggers zkusil natočil další dobově založený mysteriózní počin, ze kterého v určitých chvílích zůstává až rozum stát. Možná jsem tedy jeden z hodně mála lidí na které film zapůsobil tak jak chtěl, ale jo.. mně se to líbilo. Atmosféra je vynikající a obraz je doplněn černobílým filtrem a čtvercovým formátem, což jsou elementy filmu, které budí obrovský pocit, že film vznikl někdy v 10. letech minulého století. Postavy samy o sobě zas tak slibné nejsou, jsou nesympatické a navzájem si absolutně nerozumí. I přesto jsem však přesvědčen, že si The Lighthouse najde své fanoušky, kterým nevadí zavrtat se trochu více do lidské psychiky.. 4/5 ()

Hartigan

Takové hádanky bez značného vysvětlení jednoduše nemám rád... Pattinson si evidentně svůj charakter na place užil a je dobré, že mu dávají poslední dobou roli za rolí. Časy namejkapovaných a třpytících se upírů jsou tudíž dávno zapomenuty.🔥🔥 Co se týče jeho kolegy Dafoeho, tak ten je taky skvělý, ale pouze odehrává svůj standard, na který jsme zvyklí už dlouho. ()

HenryIvan

Je dobré vidieť, že sa kde tu ešte stále nájde tvorca filmov, ktorému je jedno či niekoho svojim dielom poteší. Robert Eggersovi muselo byť jasné, že toto mainstream diváka neosloví, no bolo mu to jedno. Keď niekto vo svojom komentári, je jedno k čomu, napíše, že takéto veci sa dnes už netočia, všetci chápeme. V tomto prípade však nejde len o nejakú metaforu či „ nadsázku “, pretože niečo takéto sa už vážne nikde nerobí. Budem možno trochu odveci, no ani Samuel Beckett by sa za The Lighthouse nemusel hanbiť. Willem a Robert hrajú tak fantasticky, že to neuzná len kus chuja. Chápem, neulahodí to všetkým a Boh mi je svedkom, že toto by ani v prvom rade ulahodiť nemalo (ak hej, tak s vami nie je niečo v poriadku). Je to však kus umenia a tomu nemôže namietať nikto. To, akým spôsobom to je štylizované, snímané, nasvietené, zahrané a v neposlednom rade natočené je pravá filmarina. Keď sme všetci pri Revenantovi žasli nad všetkými útrapami pri natáčaní, tak tu ja osobne nemôžem inak len porovnať tieto diela a uznať, že toto natočiť bolo všetko len nie jednoduché. Má to síce „ len “ hodinu a tri štvrte, no vlečie sa to a to by som dal ako mínus. Nemôžem dať až 5*, keďže som nebol úplne odrovnaný, no uznania si to zaslúži možno aj viac, než sa mu akurát dostáva. ()

KUFI

Zarostlej prdici Dafoe s tim jeho namornicko-shakespearovskym slangem je bozi.. pro me po Midsommaru druhej nejlepsi 2K19 film. A vlastne jediny dva letosni slusny filmy, jinak to byl hnus. Zahrany je to samozrejme bezvadne, super kostymy, a temnej cernobilej 4:3 obraz tomu sednul jako prdel na hrnec. Melo to i lehkej Lovecraftovskej smak. Konec sem zase klasicky nepobral a musel sem si vyguglit ending explanation (btw je to hodne o mytologii). Sem zvedav na ty Eggersovo novy vikingy co z toho vyleze.. ()

geek.ondra

Dechberoucí psycho-jízda s odzbrojující atmosférou a brilantními výkony Pattinsona a Defoea. Eggers má po brilantní Čarodějnici na kontě další velkou pecku. 8,5/10 ()

helraiser

Tvůrce Čarodějnice opět nezklamal a pere to do nás na plný koule. Tohle je opět psycho depka na plný úvazek, navíc natočena černobíle. Dva chlápci na opuštěným majáku postupně podléhající šílenství, děj prošpekovaný vidinami a namořnickymi historkami. Krása pohledět a co teprve ten dehberoucí závěr. Můžu jedině doporučit i když to není pro každého, popkornové děcka to samozřejmě nedají, což už je na některých komentářích vidět, ale opravdový fanda žánru tento komorní zářez jistě ocení. ()

Cinematrix

Já tyhle umělecký filmy prostě žeru. Diváka zbytečně neruší děj, klidně si u toho může bez pauzování odskočit, protože každej záběr trvá několik minut a vy si tak můžete dosytosti vychutnat například úchvatnej hereckej výkon Roberta Pattisona při ztvárnění muže vykonávajícího velkou potřebu. Děvčatům se jistě bude líbit pohled na to, jak si Robert artově honí lofase a fajnšmekři zase jistě ocení ozvučení, při kterém krásně vyniknou prdy, deroucí se z unavených podvlíkaček božského dědy Dafoea. Když k tomu ještě připočtu, že je to celý černobílý a v okulahodícím 4:3 formátu, pokoušejí se o mne euforické mdloby. ()

AloeB

Vzhledem k mé slabosti nejen pro námořníky, moře, majáky, mořské panny, ale i pro šílence, absurdní scény a podivnou mluvu, jsem pravděpodobnou cílovkou pro tento film. Atmosféra je naprosto dokonalá, herecké výkony famózní a závěr správně nastavený. Rozhodně to není pro každého, ale pro nás staré opuštěné mořské vlky hnijící na majáku je to ideální. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)