Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

bobstock

Surrealistická artovka jako víno..sorry spíš jako ostrej petrolej, kterej si dáte i bez chleba, když jste na pokraji šílenství. Hororová jednohubka jak vystřižená z podivných černobílých záznamů z dob, kdy se objevil první film. Zajímalo vás někdy, jak to vlastně chodí na těchto opuštěných ostrovech s majákem, chránící zbloudilé lodě v bouřích a mlze? Tady se nabízí a hned taková stylovka v úzkém, černobílém formátu. Dva hlavní protagonisté Willem Dafoe mě tolik s jeho přeuměleckým stylem vyprávění nepřekvapuje jako spíš hezoun Pattinson, který mi udělal radost z role, kterou si tu s nechutnou bravurou střihnul. Správně naladěný divák si užije neotřelý vizuál na pomezí fantaskního světa Julesa Verna. Psychického vypětí a gradace životních příběhů zapomenutých námořníků v obludně zbouřeném oceánu plném děsu a smrti doprovázený strašidelným zvukem, který vás znervózňuje a nepříjemně dráždí do morku kostí. Doporučuji s řádnou basovou aparaturou. Velká pochvala za další neortodoxní zážitek Robertu Eggersovi a jeho týmu. 85% ()

spageta

Pro mě to byla vycházka do blázince plná nechutných scén, ohánějící se nálepkou artový snímek. Artové to bylo, to ano. Herecké výkony byly skvělé. ()

KM Phoenix

Fantastický Willem Dafoe a jeho hra s každým vysloveným slovem mne uchvátili. Robert Pattinson se také snažil seč mohl, ale přece jenom tomu něco scházelo. Stejně tak i něco málo chybělo, abych filmu dal plný počet hvězd. Nicméně i tak jsem byl příjemně překvapen a záběr na Dafoeův obličej, jak (díky obstarožnímu poměru stran) při deklamaci zaplnil celou obrazovku, si budu pamatovat hodně dlouho. ()

Emo-haunter

Temný experimentální snímek plný exprese a naturalismu i existencialismu. Brilantní herecké výkony, temná černá atmosféra provázející nás celý film, ve finále je to ale celkem obyčejný film v myšlence. Díky řemeslnické práci však dobu film vystihl dost dobře. Je to art, ale je hůře přístupný a polapitelný, místy ze sebe dělá více než je. ***6,8/10*** ()

TheSpearCZ

Velice obdivuji Roberta Eggersa za to, že si vůbec troufnul natočit něco, co se v dnešní době už vůbec netočí, ale mně se to prostě nelíbí. Ne proto, že by to snad nebylo barevné nebo proto, že ústřední dvojice snad nehrála dobře (naopak herecké výkony jsou to jediné na celém snímku!), ale protože se to celou dobu snaží navodit pocit nějakého děje, který ve výsledku vůbec nepřijde. 1* ()

Brejlil

Jak se na majáku zbláznit, to ukazuje Eggers velmi přesvědčivě. Ani nevadí, že od určitého okamžiku ani nevíme, co je ještě "pravda" a co už delirnaté představy dvou vychlastaných mozků. Mučivé kvílení mlžné sirény se zakousává hluboko do mozku, černobílá kamera snímá pochmurné interiéry, rozpadající se stejně jako psýché dvou strážců. Čas ztrácí smysl. Smysl ztrácí smysl. Stejně nakonec zvítězí racci. ()

Sunny.69

Po setsakra dlouhý době film, který mě takhle zaujal. Neuvěřitelná atmosféra úzkosti, tísně, která se nedá dost dobře popsat a je potřeba to vidět. Do toho naprosto neskutečné herecké výkony hlavních hrdinů. O tom jak výbornou to má kameru a jak těžkou atmosféru dokonale dokresluje správně zvolená hudba by bylo možno psát ještě dlouho. Do toho černobílý čtvercový formát, skvělá hra se světlem a stíny, netypické a netradiční záběry. Dávám 10 z 10, už jen proto, že je příjemný přkevapením, že v dnešní době někdo dokáže natočit opravdový (a nejen efektama zuřící) film, s opravdovými hereckými výkony a výpravnými obrazy. ()

kamil.i

Vizuálne skvostné dielo, ktoré intenzívnymi obrazmi jednak charakterizuje psychické hrôzy hlavných postáv a zároveň vzdáva hold staručkým hororom z počiatkov kinematografie. Príbeh je v porovnaní s Eggersovou prvotinou (Čarodejnica) menej inovatívny i zaujímavý. Zdá sa akoby ťažké prírodné podmienky počas natáčania silne ovplyvnili dejovú linku, poslednú tretinu filmu museli tvorcovia nútene opustiť príbeh a dokončiť Maják v podobe alegorickej básne. Aj napriek tomu Maják predstavuje výnimočný umelecký počin pri ktorom sa na mňa prostredníctvom vyhranených hereckých výkonov preniesla všetka atmosféra a pocity zúfalstva, ľahostajnosti a dokonca i opitosti. ()

Klara

Zatím asi největší překvapení roku! Před filmem jsem se bála, že to bude na mě moc ,,artové´´ - u společnosti A24 člověk nikdy neví, buď je to skvělé překvapení, nebo absolutní blbost. Naštěstí v tomto případě platí to první. Sledovala jsem s napětím tento krásně natočený snímek (černobílost byla určitě výhodou), který stál na výkonu jen a pouze dvou herců v podobě Dafoea a Pattinsona. Mimochodem, Pattinson mě začíná film od filmu přesvědčovat, že není jen upírem z Twiligh ságy, ale především skvělým hercem, který má co ukázat. Ze spousty scén jsem myslela, že budu mít noční můry, celkově bych nikdy nemohla hlídat maják, protože bych se asi zbláznila. Ale tohle všechno nahrávalo tomu, že jsem odcházela z kina nadmíru spokojená. ()

MIKESTEIN

Vyzerá to sľubne. Tajomné prostredie. Nádherná kamera, skvelé herecké prejavy, po chvíľke dokonca zaujímavo rozohratá psychológia dvoch ústredných postav. Divák sa začne tešiť a... No a nič. Tu to celé končí. Film sa celú dobu hraje na niečo mysteriózne ale divák sa nikdy nedozvie Čo. Ďalší rádoby artový snímok, ktorý sa bohužiaľ len pokrytecky tvári, že si je istý tým, o čo mu ide. Dva hviezdy za Pattisonové hlášky o prdoch a rozfláknutú čajku, ktorá si o to ozaj koledovala. ()

Muel

| A24 | Super artovina. Forma ma pekne vtiahla to deja. Najsilnejšia stránka filmu sú ale herecké výkony dvoch ústredných hercov. Prvej polovici vládol Dafoe, druhej zas Pattinson. Obaja excelentní. | Majstrovský art, skľúčujúco kĺbiaci horor a psychologický triler, ktorý funguje dokonale. Okulahodiaci vizuál, forma, herci, zasadenie, réžia, zakončenie, témy, 4:3, čiernobiely obraz. Je tu toho proste príliš. A mne sa to páči až príliš. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Warhorr

Velice slušný artový, hororý počin. Další z filmů pro náročnější diváky. Je jasný, že někdo, pro koho jsou Avengers vrcholem kinematografie tak tohle označí za hovadinu. A i když se já sám surrealistickým artovým snímkům nijak nebráním, asi to byl jeden z nejtěžších filmů, na které jsem kdy koukal. Zaujmout může herecký výkon Willema Defoea a hodně mě udivilo, že do takového snímku a role byl obsazen upír Patizon, který taktéž překvapil a poslední roky jde kvalitou strmě nahoru. ()

Harpy

Dvojica vynikajúcich hercov si dáva svoj battle v tomto ťaživom, nepríjemnom, studenom, mokrom a špinavom filmovom počine. Jeden maják, nehostinné prostredie,  protivný kolega a večer sa môžeš akurát tak ožrať, no z toho by sa jeden zbláznil :) Nemala som zrovna príjemné pocity pri sledovaní, a presne tak to aj malo byť, bolo to silne atmosférické a oceňujem snahu režiséra natáčať to štýlom, ktorý sedí do doby, v ktorej sa to celé odohráva. Bez váhania dávam za 5 a dík, že nakoniec pán režisér vystrihol tú záverečnú scénu, ktorá tam pôvodne bola :D ()

Cartmof

Maják pro mě byl velkou neznámou. Režiséra jsem neznal a jediné, co mě lákalo byl Pattinson a Defoe. Když se mi poté přátelé zmínili, že je film fakt dobrý, jednoho večera jsem si s jednéím z nich právě sedl a film si pustil. Takový pocit příjemného zmatení, co ve mě film vyvolal jsem naposledy citíl při dokoukání Fight Clubu a tam to ani z daleko nebylo takové, jako tady u Majáku. Film stojí hlavně na atmosféře. Tu buduje černobílí filtr, formát 4:3 a skvělé herecké výkony, které tu za celý film vykonává právě jen ústřední herecká dvojice. Opravdu nevím, co k filmu dále dodat. Asi vás tu nebudu nijak přesvědčovat o tom, abyste si film pustili. Film nebude asi pro každého, přece jenom je to artový film. Pokud byste ale měli chuť se k filmu odhodlat, určitě to vyzkoušejte. Nebudete litovat ani vteřiny. ()

Bozvav odpad!

Hovno v mlze, je pořád jenom hovno. Příště raději budu celou noc koukat na veleintelektuální jednání poslanecké sněmovny. Pět hvězdiček bych měla dostat já za to, že jsem vydržeka dokoukat až do tragického konce. Patizónkovi vyklubali střívka ptáci, já si je vyzvracela nudou a znechucením. Větší debilovinu jsem snad ještě neviděla.Eggerse by měli neprodleně zavřít na nějaké přísně střežené uzavřené oddělení psychiatrické léčebny. Co filmový počin, tím horší. Evidentně mu už na karbit nekape, ale přímo kropí. ()

vojtaz

V díle se mísí dva prvky - prvek očekávání, a prvek zklamání. Otázkou je, jestli je to autorovou genialitou a nebo úbytkem tvůrčích sil. Pokud se nevyžíváte v archetypálních podobenstvích je to snímek na jedno shlédnutí, který sice nenudí, ale budovaná atmosféra vyšumí do nikam. 40% ()

ink flo

Robert Eggers i bratři Safdiové mají novej film, v jedné věci jsou si podobní - jejich poslední dva filmy mají vpodstatě identickou strukturu, jediný co vyměnily jsou kulisy, Uncut Gems je variací na Good Time a Lighthouse je variací na The Witch. Tentokrát vyměnil barvu za černobílou, použil netypický čtvercový formát a servíruje další art-horror masterpiece. Oproti Witch více dvojznačný na mysticko-psychologické ose interpretace, kdy film může být jak obrazem duševní vyšinutosti, tak prométeánskou alegorií. Pattinson a Dafoe předvádí neskutečný výkony, akorát to bude chtít ještě jednou s českými titulky, ta staroangličtina dávala celkem zabrat. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)