Mládež s otazníkem

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1988, 29 min

Dokument z produkce Československé televize Praha se zabývá rostoucím fenoménem extravagantního vzhledu a vystupování u tehdejší mládeže. Prostor k vyjádření dostává veřejnost, učitelé, psychologové, ale i samotní zástupci subkultur. (J.Connor)

Dragoni

Komunistické vymívání mozků v dokumentu převážně o Punkerech, v dokumentu o lidech, které prostě neseděli režimu, jelikož byli odlišní (dlouhé vlasy, "neslušné oblečení", koncerty, chování). ()

Radko

Začiatok vyzerá, že pôjde o snahu porozumieť a pochopiť. Neskôr dáva pankáčom priestor na vyjadrenie. Manipuláciu obstarali odborníci, ktorí sa ich ani najmenej nezastanú. Pedagógovia, psychiater, psychologička na jednej antipunkovej lodi. Psychiater Cimický konštatuje, ide buď o spoločenských šašov alebo "otloukánkov". Nič iné, bodka, otitulovaný riekol, pravdu má. Psychologička zábery pogovej tancovačky scestne komentuje slovami - to je nahromadená energia sily jadrovej nálože. Slová o zvyšujúcej sa kriminalite mládeže sprevádzajú zábery očírovaných hláv. Obézny riaditeľ učňovky sa hrdí sa tým, ako zo školy vymýtili zjavy, nezhodujúce sa s ich požiadavkami na výzor študenta. Pri jeho ponuke voľnočasových aktivít by ma za socíku okamžite napadlo urobiť si číro. To, že vyzeral, a spolu so zástupcom riaditeľa sa hlasovo prejavoval ako robotický normalizátorský zombie, autorom dokumentu nijako neprekážalo. Spolu s anketovanými občanmi z ľudu, ktorí chceli odstrániť zlých pankáčov. Vyzerali, s mastnými ofinami, trvalými, či zlostnými, rozhorčenými výrazmi, ako Stárež s výkričníkom. To redaktorke tiež nevadilo, neriešila. Výpovedný dokument o normalizácii a jej manipulácii. Cieľ bol jasný - ukázať punk a jeho priaznivcov ako spoločenské zlo a patologický sociálny fenomén.. ()

MM_Ramone

Žijú medzi nami, pred rokmi boli skôr raritou, dnes ich v uliciach predovšetkých väčších miest stretávame častejšie. Ich zjav vyvoláva úsmev, niekedy aj odpor, strach alebo doslova šok. Týmito slovami začína polhodiný dokumentárny film "Mládež s otazníkom" o českej punkovej subkultúre spred roku 1989. Je to typický zatuchnutý produkt socialistickej televízie a totalitnej spoločnosti. Hlúpy, normalizačný, zavádzajúci, manipulatívny. No proste komunistická sračka. ** ()

J.Connor

Upřímně, čekal jsem to političtější. Uznávám, že určitý detaily už jako poloviční pamětník (nízký věk) asi úplně nedocením a chápu, že přímého pamětníka nějaké perzekuce kvůli vzhledu to může slušně namíchnout, ale spíš než štvavá politická agitka mi to zpětně přijde jako takový nejapný pokus vypořádat se s určitými novými fenomény tehdejší doby a místa. A spíš než ta politická agitka mi z toho kouká strašná naivita, která jen dokazuje, že na konci 80. let už byl východní blok jen obr na hliněných nohou, kterému se jeho lopotně a terorem vytvářený svět nezadržitelně drolil. Celé to pak míchá jabka s hruškama, když k výstřední image přidává delikvenci, drogy či pijáctví a zkouší, byť právě spíše naivně než silou, mezi nimi udělat rovnítko. Jsem ten poslední, kdy by obhajoval minulý režim, byť v rámci laskavého retra. Nelze ale na vše nahlížet černobíle, je potřeba si uvědomit, že dokument vypráví o náctiletých (byť tak nikdo z nich ty vole vůbec nevypadá) a doba se za 30 let posunula nejen na východě. Myslím tedy, že patnáctiletá holka s čírem, co vypije 8 piv denně a spousta dalších "účinkujících" by asi měla problém i na západních středních školách té doby. Tím, že účinkující dostávají docela dost prostoru, se navíc napřímo ukazuje, že většina z nich nejsou žádný dementi, jen prostě chtějí vypadat jinak, což legitimizuje i řada dotazovaných kolemjdoucích. Zatímco ještě pár let předtím fízlové stříhali dlouhovlasé intelektuály, teď se tu baví o tom, že by mohli zabavit někde na kroužku učně, co má půlmetrový číro a sbírku pyramid, aby tolik nelil a nerval se na koncertu HNF, slušnej posun. ()

Pecival

Kolik vypijes? Osm piv .. denne... vic ne ! Pobavilo moc, ta dikce a slovnik nekterych koumouskych kadru, mi uplne pripomela ranne mladi. ()

Vaklaf

Jasně, je to komoušskej dokument. A právě proto je to tak zábavný, přece to snad někdo nechce brát moc vážně. Co by jste taky čekali jinýho? Už první věta "Žijí mezi námi." dává tušit, jak to bude vypadat. Z dnešního pohledu to popisuje spíš tehdejší společnost než pankáče.Jste li schopný na to koukat s nadhledem, určitě se dobře pobavíte. ()

mira007

Dokument z roku 1988 o pankáčích v Československu je manipulativní,aby byl poplatný době - pankáči jsou jen jako asociálové, kteří mají problémy ve škole, práci a jsou agresivní. Ani jednou neprotestují proti politickému zřízení, ale maximálně proti společnosti. Člověk musí číst mezi řádky, aby dostal nějaký pravdivý obraz, ale přesto hodně vypovídající dokument doby. ()