Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

Ryuuhei

Jo, je to těžce průměrná česká pohádka, která absolutně ničím nevyčnívá. Leda tím, jak někteří přehrávali (zejména Dyková v roli čertice). Naopak třeba Kříž jako Neklan mi přišel výtečný a roli záporáka zastal na jedničku - herecké eso se pozná - a Bohdalová zase celkem pobavila jakožto výřečná babka kořenářka. Zbytek nemohu říct, že by mě zvlášť otravoval, či nudil - prostě jsem se vyvalil u televize, vypl mozkové závity a bez zbytečných negativních emocí se v rámci možností bavil. Trochu mi nesedla druhá polovina, kde se Žito rozhodl konat spravedlnost za pomoci magie a vlastně tím spíš tak trochu škodil - bývalo by se hodilo nějaké poučení, či zadostiučinění, ale to už bych chtěl od prostoduché pohádky příliš. ()

Johnny.ARN

Nerozumiem tak nízkemu hodnoteniu. Dyková perfektná, normálna rozprávka, nie tak v piči jak troškové kokotiny, len spievať nemuseli. 2 z 5 ()

oveckaoa

1 hvězda za píseň co je v tomto traileru https://www.youtube.com/watch?v=H6o4LM8lmGs a za princeznu, která jediná působí přirozeně a nepřehrává. Zbytek není co ocenit všichni jsou zde tragičtí od Bohdalky (kdysi jsem četl, že ona hraje pouze v filmech kde je inteligentní humor zde teda žádný nevidím) po tu čertici a toho maníka co si ji chtěl namluvit vrchol tomu nasazuje Polívka. Jinak rada pro budoucí filmaře radši příště dat do filmu jednu píseň a pořádnou než zhruba 5 z toho 4 zbytečné. P.s. je docela sranda sledovat jak tady to hodnocení stoupá a klesá v průběhu filmu jsem tu byl a bylo tu 16 procent pak to skočilo na 18 a pak na 19 a nyní je to na 22 jsem zvědavý jestli to půjde výše do modrého nebo ještě níže. ()

noriaki odpad!

Tak tady je špatně úplně všecko. A tím myslím úplně všecko. Od scénáře, přes herce, režii až po morální ponaučení. Proč si Zelenka myslí, že bych měl té drzé napodobenině Neckáře v hlavní roli držet palce, to mi hlava nebere. A proč bych ho měl vidět jako hrdinu se smyslem pro čest a spravedlnost, tak to je ještě větší záhada. Trestání bez soudu je špatné už z principu, a když se v něm někdo vyžívá, tak to nemůže být dobrý člověk. Tolik k ději. Napsal bych i víc, jenže nic dalšího se za tu hodinu a půl nestalo. Při sledování jsem získal pocit, že se Zelenka pokusil o jakýsi hybrid mezi Šíleně smutnou princeznou a S čerty nejsou žerty. Ovšem kromě toho, že zprznil dvě ze tří mých nejoblíbenějších pohádek, nedosáhl vůbec ničeho. Herci jsou jedním slovem tragédie, kromě nemehla v hlavní roli, který je dvěma slovy kolosální tragédie. Abych nekřivdil, Kostka byl docela slušný, Polívka mě mile překvapil a Vilhelmová své postavě vtiskla dokonce osobnost. Naopak Kříž působil jako karikatura a Liška jako debil. Jiřina Bohdalová ukazuje, jak hluboko Zelenka klesl od Návštěvy staré dámy. Pevně doufám, že mu už nikdo režii pohádek nesvěří, protože jeho další pokus by ve mě zabil ducha Vánoc zřejmě definitivně. Jediné pozitivum vidím v tom, že po téhle zhůvěřilosti ČT vysílala Tři oříšky pro Popelku, čímž mi náladu alespoň trochu spravila. ()

T-pack odpad!

Upřímně nevidím, co bylo na Žitu krom kamene kolem krku tak kouzelné, aby na to sbalil princeznu Rozinu. Týpek původně pojmenovaný podle suroviny, kterou soudě podle jeho tělesný stavby zjevně jedinou obědvá, by si měl šutrem přičarovat spíš nějaký charisma. Naštěstí si ho navzdory jeho protivné přidrzlosti nespletete se záporákem, neboť Zelenka se snažil udělat ze všech antagonistů kombinaci Hitlera a Tmavé Helmy ze Spaceballs. Žitův největší rival Severus Snape bohužel neumí nic moc jiného, než podle vrčet, takže místo zajímavých situací, ve kterých by se obě postavy střídavě důvtipně vyšachovávali z přízně krále, si jeden hraje na Chrise Angela z chalupy a druhý mu vyhrožuje, že ho utopí v hovnech. Skoro jako by si režisér a scénárista ale uvědomoval, jak slabej je souboj těchhle dvou nýmandů, dá do příběhu svůdkyni a té pak city k hlavní postavě, aby se do všeho začala montovat jak nábytek z Ikey. Eskapády s kamenem, kterýmu Vilhelmová musí vrátit jeho moc asi čtyřikrát, jsou stejně záživný, jako sledovat obránce vašeho oblíbenýho fotbalovýho klubu zakopnout o vlastní rozvázaný tkaničky, dát si vlastňák a rozříznout si u toho ruku, a čiší z nich úplně stejnej amatérismus. Co mě na týhle pohádce iritovalo asi nejvíc, byly konstantně přehlížený příležitosti udělat něco chytrýho, co by předčilo divákovo očekávání nebo vystavilo zajímavý téma. Vždy, když se k něčemu takovýmu schylovalo, mně pohádka místo toho kopla do koulí nějakym nablblym nápěvkem nebo chytrym komentářem čerta Lišky. Efekty byly sice v pohodě (teda, tim narážim hlavně na kouřovej teleport), zato kostýmy a kulisy svýmu slovu nedostály. Sice jsem se u toho od začátku do konce nudil jak puberťák na opeře, ale chtěl jsem být shovívavý. To až do chvíle, kdy celou zápletku vyřešil deus ex machina, a já si začal zjišťovat, komu musim vyhulit fógla, abych taky od čétéčky dostal nějaký prachy na pohádku. ()

Eleanor05 odpad!

Když si sedá český divák o Štědrém večeru k televizní obrazovce a chystá se na každoroční pohádku, je již připraven na mnohé. Na pár amatérských hereckých výkonů, na levné kostýmy, na určitou nesepjatost a nelogičnost děje, na nudný scénář, na stupidní fórky, na trapné pitvoření atd., po neblahých zkušenostech z let minulých je už zkrátka schopen tolerovat mnohé, ale co je moc, to je moc! Na téhle příšernosti bylo špatné naprosto vše a to úplně od základu. Příběh je zasazen do světa, v němž je vše postavené na hlavu, a který nemá žádná pravidla - hlavní hrdina, vesnický sirotek, především nechce pracovat. Na vojně podvádí a lže, finguje různá zranění, aby se vyhnul jak výcviku, tak jiným činnostem nutným k chodu společnosti (vybírání daní), odmlouvá a je drzý na autority, včetně politických špiček země a ty si to s klidem nechávají líbit. Ve své drzosti dojde dokonce tak daleko, že si myslí na princeznu, do níž se zamiloval, ačkoli si s ní řekl jednu větu a nakonec je "přísně potrestán" tím, že je z vojny i jiné činnosti propuštěn a ještě je odvezen domů. K tomu ve snímku figuruje i jakási "Troškova vsuvková linie" z pekla, v němž se nacházejí slovy DVA stupidní, šišlající a pitvořící se čerti, z nichž se jeden - cca padesátiletá čertice zamiluje do cca čtrnáctiletého hlavního hrdiny a snaží se jej vlákat do pekla. Pak shodou okolností přijde hlavní hrdina k čarovné věcičce, která "soudí" všechny lidi kolem něj, kromě něj samotného a drzý, povinnostem se vyhýbající floutek je stavěn na piedestal, coby čistý a hodný kluk... Někde v těchto místech jsem tu hrůzu přestala sledovat. Scénář příšernost, kterou by se soudný člověk styděl dát přečíst i členům vlastní rodiny, Zelenka ho ještě zfilmuje. Casting absurdní - ten prepubescent v hlavní roli, který neuměl říct jedinou větu uvěřitelně, byl jako co? A ten fyzicky odporný a úděsně přehrávající Kříž? Křečovitá Vilhelmová? V každé roli stejný Liška? Logika děje žádná. Jakákoli hierarchie společnosti, ať už v království nebo v pekle, nenaznačena. Každý si dělá co chce, kdykoli se mu zachce. Hudbu jsem postřehla pouze tehdy, když měla za úkol simulovat Disneyovská muzikálová vystoupení - naprosto nepatřičně a nevkusně. Alespoň průměrné herecké výkony neexistují (snad až na povinnou roličku pro předsedkyni Zemanova fanklubu - Bohdalovou). Kostýmy jsou strašně ahistorické (střihy, látky). A takhle bych mohla pokračovat, ale byla by to ztráta času stejně, jako sledování této stupidní, kýčovité, nefilmové příšernosti. U českých pohádek zaslouženým jednohvězdičkovým hodnocením, či odpady, nešetřím, ale momentálně si nemohu vzpomenout, jestli jsem někdy u pohádky potřebovala pod odpadem ještě další nižší stupeň, aby hodnocení skutečně odpovídalo realitě. ()

Natabar

Hodně slabé. Nejvtipnější mi přijde popis České televize "velká výpravná pohádka" - působilo to vše až příliš lacino a amatérsky (výprava, kulisy, komparz, "davové scény"). Prostě (pod)průměrná pohádka na nedělní odpoledne, a nikoli šlágr roku aneb štědrovečerní pohádka. A o scénáři se ani bavit nebudu... ()

Timak

Dneska už neumíme udělat hezkou klasickou pohádku. Tohle není tak hrozný, jako jiné “skvosty”, ale přesto je to těžký podprůměr! ()

ghatos odpad!

Drzost, hnus a debilita. Na co? K čemu? Pro koho? Podivný transsexuální prostitut jménem Žito, který neuměl artikulovat, natož hrát a o zbytku se nemá cenu ani bavit. Naprostý úpadek a odpad ČT pohádkové tvorby ve významný sváteční den. -90%. ()

Dagoussek odpad!

Celé se to nepovedlo, ať už to bylo obsazením, zdlouhavým dějem, či hudbou. Nesmrtelná Bohdalka ať se na to už vyprdne. Na Štědrý den bych čekala rozhodně něco jinýho. ()

Autogram

Rozprávka s čertami, pesničkami a životnými múdrosťami. Nie je to taká hrôza, ako by sa zdalo, ale hrozná je dĺžka a tie pesničky. Princezná je veľkým plusom, a tiež odkazy na súčasnosť, kam človeka privedie láska k spravodlivosti. Všetko ale veci, ktoré nie sú vôbec pre deti, ako je celá táto "rozprávka" nevhodná pre deti kvôli svojej prekombinovanosti. Pri celkovo podarenom slovenskom dabingu ľutujem len Bohdalky bez hlasu Bohdalky. –––– Správaj sa tak, aby si nevyrastal pre peklo, vravievala babička. –––– Tak, obchod s bylinkami vynáša, vynáša? ()

MiGi87

Z mého pohledu je každá pohádka tak trochu parodií na regulérní film. Ke kritickému zhodnocení bychom všichni potřebovali, aby nám bylo deset. Možná si jen vsugerováváme, že starší pohádky bývaly lepší, ale třeba je to tím, že jsme na ně koukali zamlada. Za mě není tahle pohádka o nic blbší, než ty z osmdesátek a devadesátek. Jo, žádná sláva to není, ale to pohádky nikdy nejsou. ()

giovanni3

Nové Vánoční pohádky jsou již tradičně slabé. Sám pořád přemýšlím, proč se každoročně dělají 3 které povětšinou dopadnou hodně zle a neudělá se ročně 1 do které se vloží zdroje zbylých dvou. Poté by mohla vzniknout nějaká alespoň nadprůměrná pohádka bez vad v příběhu, efektech, hercích atd.. Zde se všechny tyto neduhy objevily. Herecké výkony slabé. Obstojný výkon podaly jen Petr Kostka (král) a Anna Kadeřávková (princezna), ale oba toho neměli moc co předvést. Král řekl pár slov bez nějakého zásadního vlivu na děj. Princezna se spíše po většinu času usmívala. Zbytek herců povětšinou děs. Vtip... Snaha o vtip tak tam dáme Lišku, ať tam klasicky zakoktá a něco málo řekne. Pohádka? To jsou přeci písničky a tak si zahrajeme na muzikál.. Co na tom, že všichni zpívají mizerně a většina těch písní stojí za starou bačkoru? Doplníme to i o nějaký hromadný tanec na návsi ono to půjde... Světe div se nepůjde.. Děj... Proradný správce? Ok proč ne... na co tam bylo to peklo moc nechápu. Jaká si snaha o lásku čertice.. Max ten kámen dával smysl, ale proč nemohl žito kouzlit sám od sebe že se to nějak naučil? Nač tam cpát peklo, které stejně dělalo prd. Efekty... ten "teleport" čertice byl pohledný efekt. Ale pak dáte kontrast že prostě postava zmizí a jinde se objeví (žádný přechod nic).. Pohled na zámek jak kdyby byl namalovaný... Cesta kočárem, kdy vidíte jak sedí ve statickém voze a za nimi se cosi mihotá... Kouzelnický efekt vznesení rádce do vzduchu.. Tleskám... tleskám.. škoda jen, že byl tak naklopený jak kdyby ho drželo lano a jen někdo to lano vyretušoval... Tudíž klasika uděláme jeden nadstandartní efekt, ten použije vícekrát ať vynikne. No a na zbytek dlabat na to nemáme peníze, tak použije co nejlacinější efekty... Suma sumárum slabota. 1* dávám jen za klasicky slušné exteriéry, pohlednou princeznu a to, že mám Vánoční náladu.. ()

manonfire odpad!

Ten film byl špatnej snad po všech stránkách s výjimkou kostýmů. Takže bych poslal poděkování nějakému tomu homosexuálovi s jehlou a nití a naopak hrubě vyčinil všem gayům ostatním, kteří pravděpodobně zhusta zasedli v castingové porotě. Plýtvat na jednotlivé filmařské aspekty jízlivými finesami by bylo ztrátou času i oněch jízlivých fines. Určitě tedy v případě takto nepovedeného snímku.Takže ve zkratce. Scénář byl hloupý a nelogický. Neexistoval zde vtip, příjemná nadsázka ani poetično. Herci povesměs úděsní, včetně těch ověřených. Co ale bylo zdaleka nejhorší, výběr titulního hrdiny, jenž z obrazovky prakticky neslezl. Takhle, je mi jasné, že se svět mění, takže ani princové či jiní klaďasové již nebudou, co dřív. Nepřeháníte to ale trošku? Asi hodinku před premiérou téhle pohádky dostala moje neteř k Ježíškovy postavičku Kena, a ač měl na výšku dvacet centimetrů, proti tomuhle Denisovi Šafaříkovic to byl hřebec a pohlavní dobyvatel par excelance. Zlatej Filip "prstýnkatý afro" Blažek. Ten taky vlastnil něžnej kukuč, jenže měl 1,90 a krom boje s draky pěstoval i kickbox, takže se na něj ty princezny hnedka jinak dívaly, že jo. Chápu, že by měl být dnešní hrdina hlavně citlivý a vnímavý vůči duševním potřebám svých registrovaných partnerů. Měl by si denně měnit svůj kostým za čistší a lépe barevně sladěný, ale co je moc, to je příliš. Tenhle Žito, když od plic huboval filmovým protivníkům, znělo to jako otevřená výzva k felaci. Pak se divíte, že se nám tu leckdy dvacetiletí fotí se psími oušky a čumáčky. Ale nejde jen o proporce. Pavel Kříž měl tehdy jako Statečný kovář stěží osmdesát kg (i s dvacetikilovým kyjem dohromady), jenže to měl čím vykompenzovat herecky a typologicky. Kdežto Šafařík nemá zhola nic, snad tedy krom několika nových telefonních čísel od členů castingové komise. Pokud šlo o představitelku princezny Adélky, tak tam samozřejmě všechno OK. Hezký hlas a ještě hezčí věk(21) Víc toho princezny většinou ani nepotřebují, což se i potvrdilo. Každopádně, do budoucna bych panu Zelenkovi doporučoval pokračovat ve tvorbě kvalitních televizních inscenací dle námětů světových klasiků.(Návštěva staré dámy, Paní Piperová zasahuje, Brouk v hlavě) Tam má velmi slušné režisérské zářezy a říkám na rovinu, že je mám rád. Pohádky už ale fakt ne. Z těch jeho šesti vánočních nemá ani jednu v červenejch číslech, dodává ale jednu za druhou. 0% ()

Zemi11 odpad!

Kadeřávková je jedna z nejhorších mladých hereček současnosti. Ale je to milá holka a má hezkou postavu, takže se až tak nečertím, když se tu a tam objeví v televizi. ()

Benedygtus

Hrozna matlanina. Rok od roku je to snad horsi :/. Logiku to postrada, vtip taky, hlavni hrdina je namysleny ackoli ma "smysl pro spravedlnost". Divim se sam sobe, ze jsem to dokoukal. ()

klukluka

Přišlo mi to pitomý, vzdal jsem to při scéně, kdy Žitovo čarování nevzalo na milost jediného z dvořanů a všichni skončili za trest v “negližé”. Do toho ten okatej trik s levitujícím, asi tak na dvě třetiny původní velikosti zmenšeným Křížem, kterej se do té doby v každým záběru klepal, jak kdyby měl roztroušenou sklerózu v pokročilým stádiu. A do toho jsem si musel lámat hlavu s rachitickým, v obličeji nesouměrným, nehezkým hochem, kterýho tu zvali krasavcem (?). S přítomností jediné existující, naprosto univerzální pohádkové báby - tentokrát s dokonalými gelovými nehty - jsem si hlavu nelámal. Pan Zelenka by to bez ní zkrátka neuměl. Nedokoukal jsem, nehodnotím. Naštěstí pro Žita. Jak vidím, tak ho to nezachrání a je po zásluze bit a mlácen zrovna jako to žito. P.S.: Historická předloha je trochu (?) někde jinde: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Žito_(kouzeln%C3%ADk). ()

Kienast

Ten dokument o Danielu Landovi aka Žito se hrubě nepovedl. Ale teď vážně zbytečně dlouhé a hlavně hlavní hrdina nesympatický a totální prkno co neumí hrát... vrcholem byly ty hudební čísla na úrovni Šlágr TV... Můžeme vzpomínat na Lotrando a Zubejda či Anděl Páně .... Ale princezna hezká! :* ()