Garbo mluví! hlásaly reklamy, když hvězda němého filmu Greta Garbo debutovala ve filmu zvukovém. O devět let a dvanáct klasických filmových dramat později byla talentovaná filmová legenda připravena na novou změnu. Garbo se směje! slibovala reklama její první komedie, jiskřivého příběhu o přísné ruské komisařce, která vyměnila svou ženskost za sovětské bratrství – dokud se nezamilovala do elegantního pařížského světáka (Melvyn Douglas).
Ernst Lubitsch, který pracoval s rafinovaně sžíravým scénářem, jehož spoluautorem byl Billy Wilder, věděl lépe než kdo jiný, jak spojit vytříbenost se skvělým vtipem. "I ta nejdůstojnější lidská bytost je minimálně dvakrát denně směšná,” vysvětloval svůj proslulý "Lubitsch Touch”. A přesně tak vnímáme zamilovanou Ninočku Grety Garbo: jako klidně důstojnou a přesto roztomile směšnou. Uvidíte ji stejně. (oficiálny text distribútora)

Gastovski

"Nikdy nevíš, jestli jde na záchod nebo na tajnou policii". Je velmi znát, že spoluscénáristou byl i Billy Wilder, který vypečené hlášky zesměšňující Sovětský svaz použil ve svém pozdějším Raz, dva, tři. Tato příjemná romantická komedie je doslova nabytá podobnými, dobře situovanými hláškami a k tomu samozřejmě úžasná Greta Garbo. Scénu, kdy Greta zadržuje smích při raportu zprávy z Konstaninopole jsem si pouštěl asi 10x za sebou. Ernst Lubitsch byl opravdu machr na ultra vtipné komediální klenoty s inteligentním humorem, ke kterým Ninočka po právu patří. ()

troxor

Greta Garbo je božská. A navíc se směje! Jen v tomto filmu! Skvělý scénář, slovní humor, krásná herečka - to je základ této komedie. Za více než 50 let své existence nezestárla. A taková má komedie být, nebo ne? ()

Cruchot

Ven by psa nevyhnal, pustím tedy televizi a ejhle...Ninočka. Podle mnohých jeden z nejlepších filmů Grety Garbo, s čímž musím souhlasit. Opravdu kouzelný film s neopakovatelnou atmosférou, který v depresivním počasí vskutku rozehřeje. Příběh není dvakrát komplikovaný a zašmodrchaný, víceméně předvídatelný, postav je pomálu. Ale v tomto případě to vůbec nevadí. Máme tu kvalitní scénář plný zajímavých dialogů a hlášek, příjemný humor a hlavně krásnou Garbo a ukecaného sympatického Douglase. Zajímavý je také pohled (třebaže poněkud zjednodušený) na sovětské Rusko z úhlu r. 1939. Film, který nelze než doporučit. Klasika. ()

JimiH

Velmi vtipná satira na politické poměry v Rusku kombinovaná s romantickou komedií. Greta Garbo je opravdu neodolatelná a její přeměna z kované soudružky v žoviální dámu je v jejím hereckém podání přirozená. ()

Petus

Legendární první mluvený film G.Garbo, který se prostě podařil. Je vtipný, okouzlující a neskutečně roztomilý. Stejně jako Garbo sama. A scéna s kloboukem zkrátka nemá chybu. ()

worm14

Dalo by se říct, že Ninočka je pomyslný vrchol komedií z 30. let. Scénář a zápletka byly naprosto vynikající. Obsazení taky na jedničku. Není absolutně co vytknout. Žádná hluchá místa i přes úctyhodnou stopáž. Když vydržíte 70 let starý film sledovat téměř bez přestávky tak to o něčem vypovídá. Tenhle film by neměl uniknout žádnému filmovému nadšenci. ()

pollstro

Největší vadou na celé kráse Ninočky je jednoznačně naivní scénář, který v sobě skrývá naprosto nelogické a nesmyslné chování postav společně s propagandou v podobě neustálého zesměšňování komunismu skrze hlavní postavu v roli Grety Garbo, jejíž takřka robotické chování v úvodní třetině působí hodně přehnaně a nepřirozeně, stejně tak její následná transformace ze zaryté komunistky na volně smýšlející dívku zamilovanou do Paříže, svobody a především do Melvyna Douglase, který zde reprezentuje ikonu kapitalismus tím největším možným stylem. Na druhou stranu se ale jedná o příjemný a místy opravdu zábavný film, jehož příběh je natolik pohádkový, až je svým způsobem nádherný a pozitivní, a to především díky milostnému vztahu hlavních představitelů. Na svoji dobu typický hollywoodský snímek prezentující souboj dvou odlišných politických ideologií, přičemž americký vliv a myšlení je z filmu hodně znatelné. Rozhodně výjimečný nadprůměr ve svém žánru a ve své době. ()

sydney

Skvělá satirická komedie se spoustou vtipných hlášek s Gretou Garbo! Začátek měl sice větší grády, druhá půle pak klesající tendenci a konec směřoval k nevyhnutelnému sentimentu, ale přesto dávám za 4. ()

E.T.Martin

Pád železné opony má snad jediný negativní dopad. Přestaly se totiž točit komedie, jejichž humor čerpá z rozdílů mezi životem na Východě a Západě. Ninočka je vůbec jednou z prvních vlaštovek tohoto komediálního odvětví. Tři soudruzi přijedou z Moskvy do předválečné Paříže prodat znárodněné šperky, jejich původní majitelka, ruská šlechtična v emigraci, však pomocí právníka jejich problém zablokuje. Moskva vytáhne z rukávu své eso - pošle nekompromisní soudružku Ninu Jakušovou. Film prakticky začíná fungovat po krátkém rozběhu právě příjezdem Grety Garbo - Ninočky. Ta s tváří buldozeru cedí mezi zuby jednu neuvěřitelnou hlášku za druhou. Její odsudky zkaženého kapitalistického světa nemají chybu. Kouzlu tohoto "prohnilého" světa však odolává do té doby, než se jí začne dvořit její pravý opak - mladý hejsek Leon. Proměnou Ninočky z úzkoprsé soudružky v zamilovanou princeznou film bohužel trochu ztrácí, stává se "pouze" lehce nadprůměrnou romantickou komedií. Přesto díky, především díky fenomenální Gretě Garbo, zůstává Ninočka nezapomenutelným zážitkem. Přetrvávající popularita snímku po více než 70 letech o tom svědčí. ()

Igy007

Neviděla jsem zdaleka všechny filmy s GG, ale z těch mně známých je Ninočka moje nejoblíbenější. Dřevěné výkony herců mi připomínají české komedie pro pamětníky. Příjemně odlehčený, milý film, u kterého se sice přímo neřežu smíchy, ale mám ráda jeho komickou atmosféru. Škoda že se ta švédská žirafa nevěnovala komedii více. ()

marti

Prekvapivo nadčasová komédia, argumenty, ktoré sa používajú proti vtedajšiemu socializmu nie sú postavené na vode a navyše vo veľmi vtipných dialógoch. Čo je ale dôležité, nerobia z ľudí žijúcich v tomto režime tupé nehumánne bytosti, tak ako mnohé filmy z neskoršieho obdobia. ()

Sadova302b50

Ale jo, zajímavý snímek, který si dělá legraci ze všech zúčastněných stran, hlavně první půlka má slušnou kadenci vtipů, potom se příběh zamotá do romantické vaty, naštěstí se na konci zase rozplete. 79% ()

Chung

S tou smějící se Garbo nás ale napínají; počkáme si až do druhé třetiny filmu! — Chvíli jsem zvažoval i pětihvězdičkové hodnocení – některé pasáže jsou naprosto geniální a humor v nich vygradovaný přesně tak, jak si pověstný Lubitsch Touch žádá. Nakonec ale dávám hvězdy čtyři: přeci jen mě trošku mrzí, že si film neudržel vysoké tempo po celou dobu stopáže. Hluchá místa byste ale hledali marně. — „That's Gurganov, you never know whether he is on his way to the washroom or the Secret Police.“ ()