Garbo mluví! hlásaly reklamy, když hvězda němého filmu Greta Garbo debutovala ve filmu zvukovém. O devět let a dvanáct klasických filmových dramat později byla talentovaná filmová legenda připravena na novou změnu. Garbo se směje! slibovala reklama její první komedie, jiskřivého příběhu o přísné ruské komisařce, která vyměnila svou ženskost za sovětské bratrství – dokud se nezamilovala do elegantního pařížského světáka (Melvyn Douglas).
Ernst Lubitsch, který pracoval s rafinovaně sžíravým scénářem, jehož spoluautorem byl Billy Wilder, věděl lépe než kdo jiný, jak spojit vytříbenost se skvělým vtipem. "I ta nejdůstojnější lidská bytost je minimálně dvakrát denně směšná,” vysvětloval svůj proslulý "Lubitsch Touch”. A přesně tak vnímáme zamilovanou Ninočku Grety Garbo: jako klidně důstojnou a přesto roztomile směšnou. Uvidíte ji stejně. (oficiálny text distribútora)

fishki

Greta bola vynikajúca. Jej agentka, ktorá je bez akýkoľvek citových prejavov vychovaná režimom, vhodená do kapitalistickej Ameriky, aby sa neskôr zaľúbila a objavila v sebe skutočného človeka, mi chvíľkami pripomínala Sheldona Coopra z BBT. Škoda toho hereckého pádu. Originálna romantická oddychovka, ktorá je na svoj vek narodenia ešte v kvalitnej miere vtipná. Táto látka by v 50-tych rokoch už taká vtipná nebola, že. ()

liquido26

Romantický komedie moc nemusím. Původně jsem se na tohle chtěl podívat pouze proto, že to je jeden z mála nehororvých filmů, kde se objevuje můj oblíbenec Bela Lugosi. Potom se k tomu přidal ještě fakt, že to režíroval Ernst Lubitsch, který mě dostal svou komedií Být či nebýt a najednou to bylo tady. Stejně jako tím již výše zmiňovaným snímkem i Ninočkou mě Lubitsch totálně rozsekal. Neustálý příval hlášek zesměšňujících komunismus a Rusko :-) Greta Garbo v roli Ninočky taky úžasná, hlavně na začátku coby oddaná soudružka, která obědvá mrkev s ředkví a na osvětlenou Paříž pohlíží pouze jako na plýtvání elektřinou:-) No a Bely Lugosiho jsem se taky dočkal. Objevil se asi na tři minuty na konci, opět v záporné roli, ale tentokrát se dožil konce filmu :-)))) ()

corpsy

Pravda, nikto nezahral tak ,,dokonalú,, ruskú ženskú, ako práve Greta Garbo. Scenár jej dal dostatok príležitostí k vynikajúcemu hereckému výkonu. Paradoxne, ale nedal príležitosť nikomu ( a ničomu ) inému. ()

sidzej

Sudruzka Greta Garbo suchymi terminatorskymi hlaskami rozhodne nesetri a musim uznat ze utok na branicu je to vskutku excelentny. Postupom casu film prechadza do romantickej polohy cim sa tempo filmu spomali ale vobec to neprekaza pretoze ide o romantiku plnu sarmu, elegancie a dovtipu. Velmi prijemne stravene 2 hodiny. 90% ()

NinonL

V době vzniku to musel být velmi úspěšný film. Dnes mi přišel už poněkud vyčpělý a příliš jednostranný. Český dabing byl jednotvárný a nudný. Nebavila jsem se, byť uznávám, že koukat na GG bylo příjemné. ()

Historik

Tento film byl pro mne ohromně milým překvapením. Vždycky jsem měl rád staré americké konverzační romantické komedie. A tato se hned po několika minutách sledování zařadila mezi ty nejlepší. Zároveň jsem si musel trochu poopravit své mínění o Američanech. Ty nebohé Rusy vystihli opravdu skvěle, nádherné gagy, výborné dialogy. Tolik nádherných hlášek v jednom filmu se málokdy vidí. A Gréta se pěkně směje. ()

Lukrecie

Geniální film, inteligentní humor, který si nebere servítky z nikoho a z ničeho. "Fascinuje mě váš pětiletý plán na posledních 15 let." "Tenhle Guljanov! Nikdy nevíš, jestli jde na záchod nebo na tajnou policii." Už jsem se dlouho takto od srdce nezasmála. :) ()

MikO_NR_1909

Je prinajmenšom podivné a problematické prijať fakt a spôsob prerodu krásnej ruskej dievčiny a behom kratučkého obdobia ju skrz vášnivé palety túžob ideologicky premostiť od striktných kázní o "179 stupňov." Avšak v takejto konštelácii to možné je a sústredíme sa primárne na úplne iné veci. Celkovo aj námety a ich exekutívna výkonnosť sa pri práci bláznivého komedializmu v bujarom štúdiovom systéme neraz podujali k závažným spoločenským tématom a snažiac sa odbremeniť od ružovej stratosféry vzletných iskierok vo vedomé narážky, obludnej morbídnosti politického radikalizmu a vysoko prehrávanú štylizáciu. Našťastie, Lubitsch mal jednak zmysel pre senzualitu, vedel čiastočne odosobniť Wilderov cynizmus v akúsi korektnosť a chvalapánu k ľudskosti a jej podstate. A láske. A chýb a potrieb, ktorými sme oddaný a urobíme pre ne čokoľvek. Ninočka je v rámci dobových zvyklostí a uzavretých konvencií viac ako pozitívnym ohlasom zaužívanosti systému, ktorý sa musí redukčne poupraviť, aby fungoval blahodarne a pre všetkých. Práve jej komornosť a nenásilný efekt výsledného účinku ju vytiahol ledva ledva predsa len na tie štyri hviezdičky. A možno mám aj dobrú náladu. ()

kaylin

Greta Garbo je krásná a zábavná, což se od ní asi ne vždy čekalo. Jako Ruska je prostě skvělá, ale je to dáno i příběhem, který je vlastně takovým romantickým vzplanutím mezi dvěma lidmi, kteří jsou názorově naprosto někde jinde. Jenže láska je prostě nevyzpytatelná. Mezi vybranými herci to funguje, navíc jsou zde ještě intriky, které tomu dodávají šťávu. Zábavná dramatická romance. ()

PogoJoe

Milá, nenáročná, úsměvná romantická pohodička ze starých časů. Ninotchka je po svém roztání kouzelná a hrabě v podání Melvyna Douglase světácky okouzlující a klukovsky zamilovaně legrační. Mohlo to mít větší spád, ale vše má takovou hřejivě naivní atmosféru, až se vám z ní na konci nechce ven. ()

Skip

Svižné a zábavné. Kvalitní film pro relax. Přechod z pravověrné soudružky k normální ženě byl sice takový moc rychlý a ne zrovna dobře zvládnutý, ale vem to čert. A také si myslím, že ke Gretě Garbo to chtělo někoho lepšího než Melvyna Douglase. "Jak je v Moskvě, soudružko?" "Krásně. Poslední hromadné procesy měly úspěch." ()

Aleee89

Po spoustě klasiky, kterou jsem v poslední době viděla a kterou lze zařadit spíše k dramatům, jsem prostě potřebovala vypnout a vidět taky nějakou klasickou komedii. Ninočka, spojující jména Grety Garbo a Ernsta Lubitsche, dvou hollywoodských fenoménů, byla ideální volbou. Zpočátku jsem filmem byla nadšená a uvažovala jsem o opravdu vysokém hodnocení. Komedie to byla jak se patří, neskutečné hlášky, situace, satira v čele s Garbo s kamennou tváří. Jenže asi od poloviny filmu se z vynikající komedie stal nejprve romantický snímek, který pak postupem času ještě navíc zhořkl. A tahle poloha filmu už zdaleka nebyla tak výborná, proto musím jít s hodnocením dolů. Je to škoda. Ninočka je hodně nadprůměrný film, ale kdyby zůstala ve vyjetých kolejích, bylo by to mnohem lepší. ()

Martin741

Reziser Lubitsch bol kvalitny zyd - je ho utahovanie si zo Sovietov je tuna dovedene do dokonalosti, k tomu este genialna a skvela Greta Garbo : 100 % ()

Caym

Dialogová smršť vtipů, cynické a sarkastické zobrazení dvou diametrálně odlišných režimů, a především neodolatelný a poslední velký výkon Grety Garbo, jejíž ztuhlý "comrade" obličej chvílemi připomíná Frigovu kamennou tvář. Dokonalý Lubitsch, dokonalý Wilder a Breckett a dokonalá Greta. ()

zette

Vesela komedie, ktera je postavena na vynikajici Grete Garbo a jejimi hlaskami, ktere se shoduji s ideologii socialismu. Ac namet muze nabidnout silnou propagandu, tvurci se k tomu nijak zvlast nesnizili a vedle Garbo jsou ozdobou filmu dialogy, vsadim se, ze je psal z velke vetsiny Wilder, jako jeden ze tri uvedenych scenaristu. Skoda, ze jsem film videl v ceskem zneni. ()

MarekT

Skoro by se dalo napsat - první velký úspěch Billyho Wildera. Nicméně tehdy etablujícího se scenáristu ještě nikdo příliš neznal, takže vavříny po zásluze sklidil neméně slavný vládce režisérské stoličky. Nicméně jsem měl místy pocit, že sleduji "wilderovskou" komedii - jeho rukopis je znát ať už v ladění dialogů, dávání přednosti humoru před romantikou (v porovnání s tehdejším přístupem) či konkrétněji: finální tečkou za celým příběhem. Ale ať už zásluhy míří kterýmkoliv směrem, Ninočka je povedenou reflexí tématu komunismu a jeho vlastností, jak je známe (u nás až možná moc). Na svou dobu vlastně docela ojedinělou, neboť podobná témata se i v odlehčenějších žánrech začala více objevovat až tehdy, kdy byla studená válka v plném proudu a velmoci se předháněly v silných prohlášeních... A film působil jako přirozená součást tohoto boje. Snímek byl pro mne osobním milníkem v premiérovém setkání s Gretou Garbo. Hodně jsem o ní slyšel a četl, takže prim hrála zvědavost - no, a nadchla mě natolik, že mě v dalších dnech pozvala ke svým dalším rolím. V dobovém kontextu se oceňovalo, jak se tato velká hvězda umí i smát, kdy některé sekvence působí, jako kdyby byly zamýšlené na efekt ("pohleďte, že to není jen chladná tvář!") - je však třeba uznat, že i tato místa jsou funkční, což opět je třeba přičíst k dobru scénáři, který případný producentský požadavek dokázal hezky načasovat. Pomyslným dezertem k hlavnímu chodu je i fakt, že Greta stejně jako další kolegyně z tohoto období má svůj nezaměnitelný půvab. Její další role, které jsem měl zatím možnost vidět, byly neméně působivé, lhostejno, o jak moc silné dílo šlo. Avšak její čirá melancholičnost se dle mého soudu nevyrovná zdejším průplavem pomyslnou řekou hereckých poloh... aneb jako když je vám s někým moc fajn, ale stejně se v myšlenkách vracíte k tomu prvnímu rande. 90% ()

Machrovic

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: "Fascinuje mě váš pětiletý plán za posledních 15 let." // "Jste produktem dost bídné civilizace." // "Mohl byste být zajímavý objekt pro studování." // "A co děláte pro lidstvo?" "Tak pro to jsem toho moc neudělal." // "Ninočko, jak se vám líbím?" "Vaše celkové vzezření není nepříjemné." // "Poslední procesy v Moskvě byli úspěšné. Rusů sice bude míň, ale budou lepší." // "Stydím se v této místnosti vyndat fotku Lenina." // "Má země mě sem vyslala bojovat." // "Brutální upřímnost z tvých úst." // "Jenom podezíráte. To je váš největší problém." // "Sabotážník se vetřel mezi smyčce." // "Tendle Gulganov! Nikdy nevíš jestli jde na záchod nebo na tajnou policii." // "Udělám z tebe vévodkyni lidu, velkovévodkyni lidu." "Je to přání širokých mas?" // "Jsem jenom ubohý buržoa." // "Jsem drobný zoubek v dlouhém kole evoluce." // "Je půlnoc. Jedna ručička líbá druhou." "Takhle hodiny fungují." // "Ahoj fešáci, neseme vám cigarety." "Koukám, že se tady kouřilo dost a často." // "Musíte flirtovat?" "Nemusím. Ale je to přirozené." "Tak nebuďte (přirozený)." // "Nedopustím, aby mou zemi ohrozilo mé spodní prádlo." // "Žádná hudba." // "Jen tři lidé v tak velké místnosti." // "A jak ti lidé vypadají šťastně! Zdálky." // "Vzpomínky nám cenzurovat nemůžou viď, že ne?" "Ne." // "Není ve vás ani jedno zasmání." // "Vždycky mě mrzelo, že vlašťovky vždy v zimě odlétají do kapitalistických zemí." // "Nemáte chuť nakopat mi zadek?" // "Kalorie potřebné na dnešní den jsem už snědla." // "Já vás žádám seržante o úsměv." // "Milenci všech zemí, spojte se!" // "Když mě soudruzi nepustili dovnitř, musel jsem dostat ven tebe." // ()

LeoH

G. G. je o něco zábavnější jako z křemene tesaná soudružka komisařka, než když si začne okouzleně užívat pařížského života (v Královně Kristýně bylo její veselí i zamilovanost bezprostřednější a o to nakažlivější), a samotný okamžik přerodu je asi jediné mírně haprující/křečovité místo ve filmu, ale jinak Lubitsch dokázal vyhmátnout chmurnou podstatu bolševismu a obrátit ji ve šňůru velmi japných žertů se stejnou jistotou, s jakou o tři roky později v Být či nebýt učinil totéž s polským protinacistickým odbojem – aniž by měl s tím či oním přímou zkušenost. Podvratný živel par excellence. ()

Elví

"Ano, ty vlaštovky určitě byly v Paříži. To se pozná podle jejich postoje... Zobly si našeho chleba a hned ho vyplivly..." ()