Galadriel nachází nového spojence, Elrond naráží na chladné přijetí u starého přítele, Nori se snaží pomoct Cizinci, Arondir hledá odpovědi a Bronwyn varuje svůj lid před hrozbou. (Prime Video)

Ricky_CZ

Pořád veliká spokojenost. Rozjíždí se to moc hezky, má to hlavu a patu. Narozdíl od Rodu Draka se (což se dalo čekat) nesází na zbytečnou brutalitu. Tolik zmiňovanou barvu pleti nevidím jako problém. Tolkien nikde vyloženě nepsal “Hobiti byli bílí a negra bys nedohledal”. Řekl bych, že tohle rozlišování neměl zapotřebí… Těším se na další díly! ()

jacksax

Feministická vize světa, která ovšem nedává moc smysl. Všechny ženské postavy jsou idealistky, které nerespektují jejich klanový/druhový konsenzus, což je samozřejmě dostatečně pokrokové, ale pro přežití skupiny dosti nahouby... máme zde hrdinnou elfku (která si léčí komplexy), hrdinnou lidskou ženu (která pokukuje po mocném elfovi - čili submisivita vůči sexuálnímu protějšku) a hrdinnou předhobitici (vývojovou předchůdkyní hobitů, která pokukuje po starmanovi - opět ta hrozná submisivita vůči maskulinitě). Nemáme zde hrdinného elfa (všichni jsou v podstatě přízemní prospěcháři), ani člověka (opět přízemní prospěcháři a navíc potenciální zrádci) a ani předhobita, ti jsou všichni v podstatě tupí. Na scéně se objevují i trpaslící, ale ani u nich to nevypadá výrazně jinak. Ale ať se stane cokoliv, stejně bohužel víme, že všechny ty emancipované dámy se v budoucnu vrátí k štupování ponožek a vaření jídla, neboť tak se prostě svět vyvíjel. Moc se těším, jestli se za záporňáky objeví skřetky, trollice a balrogice, ovšem moc na to nesázím. Holky přece můžou kopat jen za ten správný tým, to dá rozum, nebo ne? ()

tomik99

Tohle bylo už o poznání horší. Chápal jsem, že první epizoda byla pomalejší na rozjezd. Tady mi přišlo, že se nic nedělo. Hrozba, o které víme a přesně víme, jak to dopadne, není hrozba. Nevím, proč natahovat tajemství okolo skřetů a Saurona. Asi bych byl rád, kdyby se seriál vyšvihl s nějakým jiným záporákem, zápletkou, hrozbou apod. Péct stále tu stejnou buchtu nemůže chutnat nikomu. Navíc pak ty postavy vypadají úplně tupě, pokud budou tady bojovat proti zlu, ale ty ty stejné postavy hodlají ignorovat fakt v dalších dílech... ()

Epero

Niektorí píšu, ako keby kritika bola len pre zmenu farby pleti. Nik normálny by len preto neodsúdil seriál. Ale je to jeden z bodov, ktoré vadia pri vernom vyobrazení stanoveného sveta. Pohlavia a rasy menili aj v Sandmanovi a ten sa mi veľmi páčil. Nesympatická hrdinka bola aj v novom Predátorovi (Prey) a dal som mu stredné hodnotenie, lebo film nebol zlý. Ale tu je to vo všetkých ohľadoch slabé.                         Scenár je slabý. Vôbec nám neukazujú kontext. V recenzii na prvú časť som uviedol čo z kníh vynechali. Ale aj ak nám vôbec za dve časti neukázali kto bol Morgoth (a máme veriť že vyrazili do vojny len kvôli zničeným stromom), čo sú Silmarili, ani kto bol Faneor ktorého kladivo tu ukážu. Nemáme kontext vzťahu elfov a ľudí. Neukazujú, či sú k ľuďom krutí, alebo ich ponižujú, proste nič. Takže scéna v krčme z jednotky, ako aj odpor voči Galadriel na lodi v dvojke vyznievaj prázdno. Neukážu nám nič o čiernom elfovi, ani o jeho ľudskej platonickej láske okrem toho, že je to matka a liečiteľka, ale má nám na nich záležať. Hoci ich vzťah je ako z rozprávky, v podstate si ani nepovedali, že sa milujú, ani spolu nič nemali. A keby to držali aspoň ako platonické náznaky, ale nie, scenáristi nám to musia priamo vysypať, že je tam niečo a že to nemusí dopadnúť dobre. A Galadriel nám pláva oceánom. Nik príčetný by nešiel preplávať oceán. Keď narazí na plť, tak samozrejme jediný kto jej podá pomocnú ruku je černoška, ale keď zistí že Galadriel je elfka, tak ju obviní z lži. Hoci neklamala, nepovedala že je človek a stále nevieme prečo je medzi ľuďmi a elfmi konflikt. Elrond a Durin sa stretnú a Durin je na neho naštvaný, lebo sa 20 rokov nezastavil. Pre elfov je to len kvapka v mori. Trpaslíci žijú tiež pár storočí, takže 20 rokov ani pre neho nie je tak veľa. A vôbec nepovedia, že by mu Durin poslal pozvánku na svadbu, alebo pozvánku na oslavu narodenia jeho detí. Takže čakať, že si z prsta vycucá že sa Durin žení a že má deti je absurdné. Keby ignoroval pozvánku, bol by zlý Elrond, takto je hlúpy Durin. Asi nechceli konflikt vyostriť, ale je to zas scenáristická úbohosť. ()

helraiser

Jo tak tohle už je mnohem lepší, konečně se něco děje, nějaká akce. Trpaslíci jsou super a Moria je opravdu super. Vizuálně opět super. Tak snad se to už konečně nějak rozaběhne, protože ten děj stále tedy nic moc, ale cítím ve vzduchu zlepšení. ()

Daiker

Nevím proč mám sledovat bezvýznamné nic neříkající scény na moři..... Hlavní trpaslík byl super, manželka opět černá a vůbec mi tam neseděla..... Co bude na seriálu asi nejlepší, bylo to co vylezlo z podzemí ..... Skřeti.... Hnusní, temní, děs nahanějicí potvory..... ()

baddass01

To, co mě děsilo v trailerech, se stalo bohužel skutečností. Zničeno vše nádherné, co na mě dýchalo z LoTRa. Je to pryč. Jeden zdejší duševní titán nastoupil svou osobní "svatou válku" a uráží jiné recenzenty s opačným názorem. Nevím teda co sjíždí, ale bude to asi dobrej matroš. ()

LukasKalasek odpad!

"Většina příběhů, které zde vyprávíme, vychází z Pána prstenů a jeho prologu 'O hobitech' a z příloh 'A až F'". Udělat seriál podle těchhle dodatků je úplně to stejný jako udělat seriál podle shrnutí na Wikipedii nebo krátkého popisu, který bývá na druhé straně obálky knížky. ()

Hellierer

Sice se stále pohybujeme ve vodách mírného nadprůměru, ale určitě se jedná o zábavnější epizodu (oproti té první), ve které se už něco děje. Chluponozi mi stále přijdou nejzábavnější, Elrond u trpaslíků taky fajn (ačkoliv Disa trochu bolí), ale Arondir pořád velká nuda. Nicméně značku LotR si to nezaslouží. Bohužel. ()

Fidsta

První epizoda mě vyloženě nasrala - po půl hodině jsem jí musel vypnout a dokoukat druhej den. Postavy vypadaly, jak když zrovna vylezly od barbera (účes po stranách do ztracena, kolem uší setinkou, nahoře ztužovací pasta), rádoby hluboký debilní dialogy (kámen míří vždy dolů, wtf?; “Krása vyléčí duši” atp.), s Tolkienem, jehož velkolepého díla jsem celoživotní obdivovatel, to nemělo moc společnýho, bylo to vleklé a nudné a zprznily několik charakterů (Galadriel…). S druhou epizodou to mám ale přesně naopak. Nějak jsem se dobrovolně oprostil od toho, že by to měl bejt LOTR v tom Jacksonovském smyslu - pochopil jsem o co tu totiž půjde (a mělo mi to asi dojít rovnou, vzhledem k tomu, že ten seriál prakticky poskládali jen z dodatků na konci knížky). Je to pro mě prostě spíš taková fan fikce z “jakože tolkienova světa”, novej fantasy seriál, v němž se vyskytují postavy z kánonu. A nakonec to bylo v pohodě. Trochu se to rozjelo, dokonce jsem z toho měl místy i ten “LOTR pocit” (Khazad-dum a hudba) a celkově to bylo koukatelný. S černýma postavama nesmyslně rozmístěnýma ve všech rasách napříč středozemí ve výsledku problém nemám, ač jsem předpokládal, že to bude jako mnohem víc jako pěst na oko (akorát teda u těch hobitů mi to vůbec nesedí), trpasličí princezna asi v pohodě, ačkoli ta postava celkově je taková eeeh, Arondir mi přijde elfsky správně zkoprnělej (jako tehdy Legolas), takovej ten výraz do dálky… Škodí tomu primárně to, že se to vydává za nového LOTRa a pokračování Tolkienova díla. Jako fantasy seriál to totiž obstojí. Je asi škoda to prvoplánově odsoudit a nedat tomu šanci, je rozumný si to pustit a trochu se na to naladit. Ve svém okolí neznám asi nikoho, kdo by na Tolkienovi fanouškovsky lpěl víc než já (fakt jsem do toho zažranej už od mala), ale ve výsledku jsem to přežil a plánuju ve sledování pokračovat. ()

mirakom

Naprosto souhlasím s komentáři od Limy a Enšpígla. Právě tady kvůli těm dementům typu Psychor, kteří si honí ego a jen kvůli pár černochům dávají odpad, přihodím jednu hvězdičku a dám tomu tedy 5*. Mě tam ti černoši mimochodem taky vadí, protože tam dle zavedených zákonitostí a předloh nemají co dělat, ale nedal bych tomu odpad, ale třeba jen ubral jednu hvězdičku, protože na filmech, seriálech atd. se hodnotí mnohem důležitější věci. První dvě epizody mají naprosto nádherný a do detailu propracovaný vizuál, kulisy, masky a kostýmy. Natáčení opět probíhalo na pohádkovém Novém Zélandu. Plavba do Valinoru byla dechberoucí. Dialogy jsou na úrovni. Hercecké obsazení, až na výjmky, se mi také líbí. Morfydd Clark hrající Galadriel je fakt velice podobná Cate Blanchett. Detailní zaběry na oči, představení předchůdců hobitů z Kraje a další držení se estetiky Jacksonové trilogie je super. Hudba od Beara McCrearyho (TWD,GoW,BSG) je velice povedená. Potěšila havní znělka od Howarda Shorea, skladatele nejpropracovanějšího soundtracku na světě (trilogie LotR). Akce rozhodně také nezaostávala a boje se sněžným obrem nebo mořským červem byli parádní. Překvapil mě výskyt pravděpodobného Maiar (doufám jednoho z modrých čarodějů). Vidím tedy velký potenciál a společně s House of the Dragon se máme na co těšit. PS.: Právě v Rodu Draka udělali z Corlyse Velaryona také černocha a tam to nikomu zas tak nevadí (IMDb 8,8*), tudíž kór nechápu tady ten přehnaný celosvětový hate u tohodle (IMDb 6,5*). || 9/10 ()

ekspert

Druhý díl jede na stejné vlně – nabízí se již klasická hláška „not great, not terrible.“ V tomto díle je jednoznačně nejslabší linka Galadriel. Celé to vodní dobrodružství vypadá zbytečně a strojeně. Bohužel mám tušení, že ten ztroskotaný chlápek bude mít větší roli. Nemohu si pomoct, ale za mě další nesympatická postava. U Chluponohů se naštěstí něco dějetvorného děje, The Stranger je tajemný, Nori příjemně lidská. Kapku se to vleče, ale tady docela spokojenost. Mladý Elrond mi začíná trošku více přirůstat k srdci. Robert Aramayo umí hrát. U trpaslíků to zase trochu šustí papírem, ale alespoň se můžeme pokochat prostředím. Durin by mohl být zajímavá postava, a i tu jeho manželku jsem přijal docela v pohodě. Naštěstí zde zatím není ta hyperkorektnost až tak otravná jako jinde.. třeba Sandman.. Zamračený elf a jeho slečna jsou mi stále volní, ale tady se mi líbila bitka se skřetem. Náznak a naděje, že uvidíme nějakou slušnější akci v následujících dílech. Takže opět mezi 3 a 4 a snad už se to ve třetím díle trochu rozjede. ()

Sharpooter

Po prvních dvou epizodách jsem neskutečně nadšen! Velice jsem se bál, kvůli kontroverzi kolem seriálu a hlavně kvůli 60%, které seriál první den měl, ale obavy byly zbytečné. Výprava seriálu je asi nejlepší, jaká kdy v seriálech byla. Opravdu po prvních dvou dílech tohoto seriálu vypadá oproti tomu Hra o Trůny jako nic (Tím neříkám, že GoT má výpravu špatnou). Každá, ale opravdu každá scéna je tak neskutečně propracovaná, že už jen kvůli tomu, i kdyby lidi co dávají odpad nezaujal příběh, tomu odpad dát nemůžou. Každá lokace je tak originální, že jsem měl pocit, jako bych se díval poprvé na Pána prstenů. Postavy jsou zajímavé, jejich příběh se vyvíjí velice pomalu a já věřím, že hodně lidem se tohle tempo líbit nebude. Každopádně já mám rád tohle pomalejší tempo a pomalé vyvíjení příběhu. Jen ať si dají načas, jelikož je zde tolik příběhových linek, že kdyby se v nich mělo stát třeba jen dvakrát více věcí, tak by byl seriál až moc uspěchaný. Spousta lidí dává odpad jen proto, že je zde politická korektnost. Tito lidé si musí uvědomit v jaké době žijí a musí se smířit s tím, že s tím nic nenadělají a měli by být tolerantnější (Přeci jen Tolkien předlohu psal minulé století ! ). No každý je z jiného těsta (hlavně lidé v česku, kteří se na černochy pořád dívají jako na atrakci). Ale třeba mě černý elf nevadí. Spíše jsem měl problém s těmi jeho krátkými vlasy, které mi zkrátka k elfům z LOTRA moc nesedí. Další problém jsem měl trochu s Galadriel, která mi přijde zatím až moc na styl Captain Marvel (jsem silná nezávislá žena, takže všechny zbiju nehledě na následky). Celkově můžu zatím seriál doporučit! ()