Galadriel nachází nového spojence, Elrond naráží na chladné přijetí u starého přítele, Nori se snaží pomoct Cizinci, Arondir hledá odpovědi a Bronwyn varuje svůj lid před hrozbou. (Prime Video)

Cappuccino

Úvodná pasáž s Morgothom a Galadriel je dosť slušná. Návrat do súčasnosti bol však nepríjemný ako pád na betón. Scény s hobitmi sú slabé a zdá sa mi, že ich dejová línia je pridaná na silu. Len aby tam nejakí hobiti boli. Neviem kam s obrím mužom z neba tvorcovia smerujú, ale ani ma to nezaujíma. Osamelý elfský lovec s ľudskou ženou sú taký priemer. Potešilo ma však, že ich línia smeruje k odhaleniu zla v pozadí. Časť s Elrondom a Galadriel považujem za najlepšiu. Vlastne je jediná, ktorú hodnotím nadpriemerne. Elrondov príchod do Khazad Dum bol zábavný a stretnutie s Durinom potešilo. Keď sa však Galadriel odpojila so svojou skupinou na loď, všetkým bolo jasné, že nakoniec túto poctu odmietne. Jej časti chýba väčší odpich a menej vykresľovania charakteru. Veď ju predsa poznáme. A boje s morskou príšerkou sú síce vizuálne pekné, no dej nikam neposúvajú. Zatiaľ teda dávam 6/10. ()

KarelR

O něco lepší než pilot, hlavně díky Morii, lepšímu tempu a Strangerovi. Arondir je pořád mimo, ale Chluponozi mě baví a začíná se chytat Elrond. Prostoru pro zlepšení je pořád spousta, tak se snad zázračně využije – jinak z toho bude akorát lehoučce nadprůměrná fantasy za brutální peníze. ()

Kaka

Nebýt Morie, považoval bych druhou epizodu za ještě méně zábavnou, nežli tu první. Zatím je velká škoda nezužitkovaného potenciálu postav, protože zajímavá není skoro ani jedna. Zatímco v LOTRovi byli hobyti cute, tady jsou otravní. jinak ušlechtilí elfové zase vypadají jak členové pobožné sekty. Zatím tenhle slepenec působí značně rozkolísaně. ()

darkrobyk

Hm, příběh začíná temnět, což je fajn. Vykydlení vesnice v horách, labyrint podzemních chodeb a - nejsou to krysy ani zemětřesení. Vizuálně nejkrásnější je Moria, naopak trikově nejmizernější jsou scény na moři. O napětí ale není nouze, tudíž i nadále jsem zvědav, kam se příběh posune. ()

filmfanouch

J. R. R. Tolkien sice nebyl původním povoláním spisovatel a původní motivací pro vytvoření světa Středozemě byl zpočátku pouze klíč k vytváření a představení nových jazyků, ve finále ovšem stojí za jednou z nejslavnějších fantasy knižních sérií všech dob. Popularitě trilogie Pán prstenů pochopitelně pomohli i adaptace Petera Jacksona, které si celkem dokázali dojít pro 17 Oscarů (Návrat krále proměnil 11 z 11 nominací), který se o dekádu později postaral o adaptaci knížky Hobit, kdy se adaptování malé 250-stránkové knížky do celé velkolepé trilogie potkalo s o poznání méně vřelejším přijetím. Dekádu po prvním Hobitovi Petera Jacksona poté dochází na nový seriál ze světa Středozemě s názvem Prsteny moci od Amazon Prime. Stojí ovšem návrat do Středozemě (alespoň zatím) za to? Dle posledních informací měl Amazon Prime na 1. sérii seriálového Pána prstenů utratit 715 milionů dolarů, dalo se tudíž tak nějak očekávat, že produkčními hodnotami tento seriál rozhodně neurazí. Středozem se tak představuje v novém epickém kabátě, který v člověku po dobu následujících týdnů rozhodně vyvolá chuť navléknout si ho znova. Za prvními dvěma epizodami navíc stojí režisér J. A. Bayona, který si prakticky pokaždé u svých projektů pohlídá vizuál a tak jsou první dvě epizody Prstenů moci vizuálně vtahující podívané, především je ovšem na seriálu poznat, že se skutečně nešetřilo. A i když se seriál částečně pokouší očividně držet estetiky filmů Petera Jacksona, prozkoumání v historii audiovize dosud neprobádaného 2. věku představuje Středozem tak trochu dle očekávání ve zcela jiném světle. Skutečně se na ničem nešetřilo. Po vzoru trilogií Pán prstenů a Hobit se alespoň pro účely 1. série seriál natáčel též na Novém Zélandu a nadále platí, že se v oblasti krásy přírody Novému Zélandu prakticky nikdo nevyrovná. Potěší také fakt, že skřeti jsou po vzoru trilogie Pán prstenů dětmi praktických efektů skrze masky, peníze poté očividně šli na správné místo i v rámci dalších různých kreatur, lokací či kostýmů. Za ústřední melodií seriálu stojí Howard Shore, tvůrce hudby právě k trilogiím Pán prstenů a Hobit a Shoreův návrat je při poslechu ústřední melodie jednoduše rozpoznatelný. Za hudbu k seriálu je ovšem jinak zodpovědný Bear McGreary a i když se očividně snaží krapet základů, které dvě dekády nazpátek vystavěl právě Shore, potěší, že si jde McGreary zároveň tak trochu vlastní cestou a jeho hudba se zatím skvěle poslouchá. Je to velkolepé a obrovské, žádné filmové fantasy uplynulých let se prozatím prvním dvěma epizodám nevyrovná. Prsteny moci svou rozmáchlostí snadno dokážou zavrhnout veškeré obavy. Ano, dá se polemizovat nad tím, jak moc by byl sám Tolkien z tohoto seriálu bez žádných pevných adaptačních základů nadšený (sám kdysi nechtěl o žádné adaptaci svých děl slyšet), dá se ovšem minimálně věřit tomu, že mnoha odpůrců kampaně seriálu by mohli vzít výsledný seriál na milost. Pokud pochopitelně dokáží překousnout černé elfy a černé hobity. I proto, že expozice funguje na výbornou a produkčními hodnotami opravdu nejspíš nebude mít seriál konkurenci. Jsou ovšem i jiné důležité věci, bez kterých seriál nemůže fungovat. Sebevelkolepější a epičtější seriál nebude moci obstát bez zajímavého příběhu a postav. Prozkoumání události 2. věku Středozemě, které nevyhnutelně nejspíš časem povedou k Poslednímu spojenectví elfů a lidí známého z úvodu filmového Společenstva Prstenu prozatím samo o sobě funguje dostatečně zajímavě, zajímavé jsou ovšem naštěstí i postavy. Morfydd Clark sice není Cate Blanchett, stěžejní je ovšem fakt, že Galadriel v podání Clark je zcela jiná Galadriel, než ta známá právě v podání Blanchett. Galadriel by tak dost možná bez stejného jména nikdo nemusel poznat, mladší Galadriel je totiž výrazně ostřejší verzí známé postavy, kdy minimálně skrze počáteční podání Clark této postavy to nevypadá jako dvakrát velký problém, že právě Galadriel bude plnit jednu z hlavních rolí. Stejně tak Robert Aramayo, který v roli Elronda nahradil Hugo Weavinga je prozatím velmi fajn.  V prvních dvou epizodách se ovšem dokáže představit i několik dalších postav a prozatím to vypadá, že zajímavými charaktery seriál šetřit nebude. Přesto prozatím zůstává problém v tom, že má seriál prozatím tak trochu problém s tempem a po dvou epizodách mu zatím chybí výraznější rozjezd. Ten ostatně chybí prozatím celé lince s hobity, kdy jejich linka sice nejspíš očividně ještě bude velmi důležitá, s hobity se ovšem přesto možná především v rámci 2. epizody s názvem Na moři tráví až příliš času a přesto se jejich linka tak trochu vleče. Prolog první epizody s názvem Stíny minulosti přesto od počátku vyvolá chuť vidět od seriálu víc a víc. Dvakrát výrazná prozatím není akce, prozatím je jí ovšem příliš málo na to, aby se dala nějak výrazněji odsoudit. Několik momentů ovšem přesto stojí za to, především návštěva Morie v době její největší sláv. Celkově jsou trpaslíci zatím velmi výrazní a Durin IV. v podání Owaina Arthura prozatím vychází jako jedna z nejvýraznějších postav celého seriálu. Právě i představení trpaslíků vede k jednomu z cliffhangeru, které vyvolají chuť po tom, aby už byl příští pátek a do nové variace Středozemě se mohl člověk rychle vrátit. I přes pár mušek na kráse odstartoval seriálový Pán prstenů stylově a ukázal, že není nutné seriál rychle odsoudit. I v tomto případě bude nutné seriál rozsoudit minimálně na konci 1. série, první dvě epizody ovšem vyvolali důvěru. Tak snad je nástupci J. A. Bayony po dobu zbylých 6. epizod 1. série nedokáže úplně rozemlít.... () (menej) (viac)

salahadin odpad!

Tohle už se nedalo ani vydržet. Ano, díl se jmenuje na moři, protože se odehrává - na moři. Z nebe spadl týpek, co žvlatlá "mana" a já si moc, moc přál, aby mu donesli frťana a on začal jednat nějak - co já vím - normálně? Aspoň trochu? Děj je ale hlavně strašlivá nuda, plkání o ničem, herci naprosto nepřesvědčiví (asi už Amazon neměl peníze na dobré herce), chování postav naprosto mimo rámce Tolkienova světa. Když Durin ublíženě vpálil Elrondovi výtku, že mu nebyl na svatbě a neví, že má už dva fakany, jsme dostali neskutečný záchvat smíchu. Některá díla jsou špatná, ale mile špatná, nezlobíte se na ně, ale Prsteny moci jsou špatné tak, že vás sledování skoro fyzicky bolí. Karikatura fantasy žánru. Jestli nebudou další díly lepší, tak potěš koště... ()

liskam

Celý příběhu bude značně ovlivněn faktem, že tvůrci čerpají z práv které se vztahují pouze na trilogii Pána Prstenů. A né na Silmarillion. Na jednu stranu je to dobře, protože mají díky tomu docela volnou ruku. Na druhou stranu, pro lidi jako jsem já, který v mládí spousty let hltal každé písmeno, jméno, příběh, ságu kterou Tolkien napsal může být toto zpracování pobuřující.... Galadriel nejela do Středozemě na lodi, ale šla s obrovským množstvím elfů (Noldor) severní cestou po ledu a sněhu. Rozhodně nebyla poslána na lodi do Valinoru nějakým elfským budulínkem z Lindonu. Rozhodně nebyla jen válečnice. Byla jednou z dětí Finarfina, její strýci byli  Feanor a Fingolfin, její bratr byl Finrod Felagund a její děd byl Finwe velekrál elfského rodu Noldor. Takže to po smrti děda (kterého zabil Melkor/Morgoth), strýců a bratra byla v podstatě nejmocnější elf ve Středozemi! Sauron nebyl žádný kouzelník! Byl to Maia (přeloženo anděl-pomocník/učedník bohů - Morgotha) Přes to všechno mě ale příběh opravdu baví. A ta pozitivita a bezstarostnost která z něj teď čiší bude v budoucnu krásně zničena Sauronem. Velmi umě skáčeme z místa na místo a seznamujeme se se spoustou postav které mi zatím všechny sedí. Z druhý díl rozšiřující základní kameny celého seriálu závám 5* a 86% ()

Anderton

Druhá epizóda ponúka zrejme o málo viac dynamických scén ako pilot, Bayona si dokonca povedal, že nám ponúkne aj čisto napínavú sekvenciu, ako zo správneho španielskeho hororu. Ak vás ale baví viac akcia na mori, tak si prídete určite na svoje, A ak sa tešíte do podzemného príbytku trpaslíkov, tak budete nadšení. Len treba brať ako fakt, že toto obdobie života v obľúbenom svete nebolo tak temné ako v Pánovi prsteňov a tak ani tento fikčný svet nie je tak temný. Možno sa to ale nasledujúcimi epizódami bude meniť. ()

Frajer42

Trošku mě v seriálu sere neustálá snaha, aby veškeré postavy co nejvíce připomínaly soudobého moderního člověka, aby postavy svým chováním co nejvíce odrážely všelijaké influencery z internetu, aby zde všichni byli extrémně cool a všechno měli na háku. Kdybych toužil vidět obyčejné lidi, tak bych sáhl po seriálu o obyčejných lidech. Přeci jen se snažím na tento seriál nahlížet jako na fantasy z hodně vzdálených dob, kde se postavy chovaly podstatně jinak. Stačilo by udržet nastavený styl filmového Pána Prstenů, který vystavěl mimořádnou atmosféru, kdy jste měli pocit, že vás Peter Jackson skutečně vzal na výpravu do Středozemě. Co v rámci tohoto seriálu funguje je rozhodně střih. Tento díl sleduje 4 různé příběhy a dokáže je atraktivně dávkovat a přepínat mezi nimi, dříve než začnou vyloženě nudit. Ať už se jedná o vtipnou a odlehčenou hobití linku pro děti, temnou linku z jižních krajin pro dospělé, kde vystrkuje zlo své růžky, dobrodružné dovádění na moři s překrásnou Galadriel pro muže a výlet do trpasličího městečka s dosti předvídatelným vývojem, kde vládne tvrdou negří rukou žena a trpasličí mužové jsou zde podřadná retardovaná poslušná cháska pro pobavení pro ženy a pro sebeukájení pro feministky. Vysoký rozpočet zde bohužel není vyloženě znát. Speciální efekty sice na seriálové poměry neurazí, ale neustříknete si z nich. Scény se odehrávají většinou na nějaké levné a nevábně vypadající lokaci a digitální velkolepost sledujete výhradně na pozadí, u kterého je umělost patrná na první pohled. Důležité je, že mě seriál i přes řadu věci, které se rozhodně daly zlepšit, nenudí. [75 %] ()

VSlunecnice

Druhá epizoda je dle mého názoru lepší než první. Celou linku chluponohých jsem si užívala a culila se. Trpaslíci úžasní! Konečně další postavy, ze kterých jsem cítila emoce… chemie mezi Elrondem a Durinem byla na jedničku a Durinova žena byla skvělá!  Arondir mě moc nebaví, ale aspoň mě jeho postava neštve, i když jen tupě zírá a náklonnost k lidské ženě z toho necítím…  A pak to celý zase posrala úplně nesmyslná linka s Galadriel… proč proč proč?    Tady musím vypíchanou hudbu: ve druhem díle byla jeste lepší než v prvním a konečně jsem pocítila, ze tohle je Středozemě. ()

marhoul

Mně se seriál líbí! Mnohem víc, než udřístaní Draci. Galadriel mi sedí, s tím jejím válečnictvím si taky nejsem jistá, ale jinak se mi líbí. S pojetím Tolkienova světa jsem spokojená, krásná hudba, úvod bývá téměř vždy kostrbatý, čili ráda si počkám, co bude dál. Morie nádherná! Trpaslíci skvělí, skřet taky... Zklamáním jsou i pro mě elfové. Nejkrásnější, sličné bytosti, vysoké, útlé, s dlouhými údy, dlouhými, hladkými vlasy, pohybující se ladně, snově. Jasně, už jsme si to zkusili u Zaklínače, dalo se čekat, že bude hůř. Práva ani příležitosti jiným etnikům neupírám, nehaním je, však vnímám odlišnosti v somatotypech a černý, oplácaný elf atletické postavy s drátěnkou místo hedvábných, zlatých vlasů, nebo bílý, ošklivý, podsaditý borec s odstávajícíma špicatýma ušima, které ho nezdobí, naopak působí jako losování matesa a v ksichtu na něm není pohledného zhola nic, navíc ty civilni účesy, to je bída. Orlando Bloom byl elf jak z knihy, naplnil přesně očekávání čtenáře, současné politicko korektní castingy u filmů a seriálů jsou dvojsečné, jasně, toto se už nezmění, ale pokud na to poukazují lidé vstřícní, xenofoby a rasisty nemá smysl vzpomínat, vždy to bude publikem rezonovat. Osobní zkušenost s nedávnou, vcelku povrchní, ale nečekaně interesantní zábavou, kdy jsme vytvářeli, my, lidé bílí, žebříček stovky nejpohlednějších filmových a modelingových tváří všech dob, rozuměj hezkých lidí, na které nás baví se dívat, co bys řekl? Hotový byl za jedno odpoledne, 50 chlapů a 50 žen. Z barevných jsme tam nakonec našli pouze Halle Berry a Naomi. Skupina, která se na tom podílela, ano, má doma bílé partnery, čili ano, přirozená věc vkusu a výběru. Máme to tak. Marlon, Montgomery Clift, Jude Law, Paul Newman, Hugh Jackman, Monica Bellucci, Rachel Weisz, Pavlína Pořízková, Rita Hayworth, Linda Evangelista.. atd. Schválně si to zkus taky. Uvidíš, jak ti to dopadne. Ne sympatičtí, ale pohlední. Co k tomu dodat? Pokud někteří pištíme, že elfy chceme krásné, asi to o rasismu nebude. Černochy beru jako přirozenou součást světa, ale líbí se mi jiné typy. Vietnamský elf, indický elf, řecký elf, indiánský elf, inuita elf, taky nic moc představa. Ale vysoký skandinávský typ, klidně s pihama, to už by k Tolkienovo příběhům pasovalo lépe. Proč asi? Řadě diváků se nelíbí představitelka Galadriel (..a bacha aby ji příště nehrála zrovna končící Serena Williams). Píší to tady a z rasismu je nikdo neobviňuje. Čili mně se v tomto seriálu nelíbí elfové, neodpovídají mé představě o fantasy bytostech, kterou jsem získala, při čtení knih, je to otravné, ovšem není to důvod, proč bych na oba díly kydala, častovala je odpadem, odpad skučně vypadá jinak, těším se na pokračování. Za, z mého úhlu pohledu, nesmyslné obsazení srážka. Až tolik fantazie ze mě tvůrci vydolovat nedokázali. ()

HellFire

Celé je to takové pomalé, utahané a místy divně nedomyšlené. Elfové jdou kdo ví jak daleko na audienci k trpaslíkům a vypadá to, že si jenom odskočili za roh do obchod. Mají na sobě stejné oblečení, které nosí doma a s sebou vůbec nic! Jak dlouho jim cesta trvala? Dvě hodiny? Dna dny? Dva týdny? Tvůrci nám jen ukáží, že je to na mapě tak a tak daleko, ale jako divák nemám představu o vzdálenostech. Mág, co spadl z nebe se místy chová jako neandrtálec a vůbec celá interakce mezi ním a tou pidi holkou je cringe. A pak tu máme první černou trpaslici. Už jste někdy viděli, že by člověk žijící na místě, kde nesvítí slunce, měl černou kůži? Logicky to nedává smysl, ale Amazon potřeboval naplnit kvótu, aby se navíc mohl chlubit, že v seriálu uvidíme první trpaslici černé pleti. Galadriel (stejně jako ten černý elf) je pořád prkenná, má jeden výraz v každé situaci. V akčnějších scénách je střih hodně rychlý a zmatečný – mám z toho pocit, že se snaží kompenzovat nedostatky. Seriál jako takový (jakožto prequel) samozřejmě trpí absencí napětí ve scénách, jako je ta na moři, kde sledujeme, jestli se Galadriel utopí nebo ne. Jasně že ne, když hraje v Pánovi prstenů. Tudíž musí přežít. Mimochodem, kde má Galadriel ukrytou dýku, když nejde v žádné scéně vidět, aby se najednou vynořila, když ji potřebuje? ()

Necrotongue

První epizoda se mi nezdála být zrovna skvělá, ale s přimhouřeným okem se na ni dalo vcelku dívat, zatímco druhý díl už z větší části naplnil mé temné obavy. Galadrielin příběh je už natolik mimo mísu, až se z něj stala jakási podivná parodie, u níž by náš fantastický sportovník, František Venclovský, hořce zaplakal. Z Tolkiena už toho kromě jmen některých postav mnoho nezbylo, zato přibyl mořský had, zlokrtek a rozbíjení balvanů na čas. A když jsem viděl v jakém stavu dorazil jeden z nejmocnějších Maiar, nemohl jsem s obdivem nevzpomenout na to, jak ladně vysílal své emisary Skynet. Tvůrci zase jednou vsadili na nabobtnalou CGI a epické hudební dunění, zatímco příběh a elementární logika zůstávají stranou. Mezi obyvatelstvem Khazad- dum bych očekával spíše albíny a to arboretum... Jakože podzemí, chápete? / Poučení: Pokud tomu správně rozumím, pak je dnes každý, kdo si najde životního partnera stejné rasy, hnusným xenofobem a odporným rasistou. ()

MoiJe

Síce sa nič moc neudialo a pozerala som epizódu s prestávkami, no aj tak vo mne ostal dojem, že by to mohlo ísť. Hrozne sa mi páčila veta [spoiler] "You don't took like things happen to you by accident." ()

Chermy

Ani po dvou dílech (2 hodiny!!) nedokázal seriál něčím skutečně zaujmout a člověk na to kouká jen proto že jde o "Pána prstenů"! Překvapivě mě baví linka předchůdců hobitů, kteří jsou jednak skvěle obsazení, ale baví mě i jejich způsob života a nastřelená linka s "meteor-manem" může být zajímavá. Durin je také perfektní a i když je hudba zatím daleko epičtější a zajímavější, než co jsme doposud viděli z trpasličí říše, tady jsem také spíše spokojený... Stoický Arondir je mi také moc sympatický a i jeho linka naznačuje, že bude ve středu důležitých střetů. Kdo ale dostal úplně na prdel, jsou všichni ostatní elfové... Největší z elfských králů Gil-Galad, který by měl být synonymem moudrosti a vojenského stratéga je hraný někým, kdo má charisma kynutého knedlíku, Celer-brambor je takový dědeček hříbeček... a Galadriel, ač jsem si od začátku říkal, že je dobře obsazená, je bohužel tak špatně napsaná, že mě otravuje už teď... to není dobrý start :) ()

Bakllazaan

Lepsi nez pilot. Cekal jsem trochu vice propojeni mezi prvnim a druhym dilem. V prvnim jsme se meli blize seznamit s postavama a ve druhem je pustit do akce. Ale tempo je nesmyslne prohozene. Prvni pusobi jako dil z poloviny serie, kterou nikdo nenatocil. Klidna dialogova mista jsou az v druhem dile. Prosim at to zvolni, jinak to zas dopadne jako hobbit. ()

ArsenalEagle

Po dvou epizodách dávám strašně opatrné 4. To ale neměni nic moc na tom, že ze seriálu (zatím) nemám ten správnej středozemní feeling. Se zařazením do lore je to těžký kvůli právům, každopádně i s tím, na co Amazon práva má si vytírá prdel. Šanci tomu dám, protože přeci jen jde o LOTRa a fantasy celkově, jen doufám, že příběh začne být ucelenější a víc odpovídat mým předchozím představám o postavách a světě. Asi největší problém mám s Galadriel (přejdu-li WOKE věci, které se přejít dají, byť člověk musí kroutit hlavou proč...), která by už v té době měla patřit mezi nejmocnější (nejen svou silou, ale i sociálním postavením), vždy jsem myslel, že její hlavní silou je magie, krom toho by měla být mnohem starší, přesněji skoro o 2000 let než Elrond a podobně jako Celebrimbor (který má bejt sakra OP postava a tady je z něj nudnejpostarší strejda), což mi tu vážně nesedí. Navíc mám problém se sympatiemi a nepříjemně mi připomíná Brie v Cpt. Marvel. Doufám, že její proměna (charakteru) bude součástí seriálu. Čekal jsem to horší, teď je to mezi 3-4, ale protože jsem optimista tak trochu přidám, tak si s počkám na kompletní výsledek. To ale nemění nic na tom, že to může být i o dost lepší. Jak jsem někde zaslechl - je to celkem dobrej seriál, ale je to vážně špatnej Pán prstenů - což přesně vystihuje i mé pocity. Uvidím, co bude dál. ()

Pirkaf odpad!

Vydržel jsem ještě druhý díl, i když ke konci už jsem trochu přeskakoval. Naprosto tragické a zoufalé. Méně chápavé jedince, kteří si myslí, že lidi odsuzují tento seriál kvůli rasismu, můžu ujistit, že Arondir a Dísa mi tam vadí asi tak ze všeho nejmíň. ()