Karppi

• USA Deadwind
Fínsko, (2018–2021), 21 h 2 min (Minutáž: 42–49 min)

Réžia:

Rike Jokela

Hudba:

Juri Seppä

Pihla Viitala, Lauri Tilkanen, Jani Volanen, Tommi Korpela, Pirjo Lonka, Riku Nieminen, Raimo Grönberg, Jonna Järnefelt, Pamela Tola, Mikko Nousiainen (viac)

Pouze pár měsíců po tragické události vyšetřuje detektivka Sofia Karppi vraždu, která souvisí s helsinskou stavební firmou. (Netflix)

iz67

Je to jako by se clovek koukal na ceskou detektivku, prkenne rozhvory lidi, ktere te nezajimaji, bla bla. Zavidim vsem nadsenym recenzentum, ja jsem zadnou severskou atmosferu necitil. Koncim behem druheho dilu ()

Loreleis

Zklamáni. Cele to působí neverohodne a hlavni postava vyšetřovatelky je opravdu nesympaticka. Výslechy dela v aute v přístavu uprostřed noci a po ráně do hlavy sice ztratí vědomí,ale pak bez problémů leze na vysoky jerab. To uz je na me opravdu hodne...škoda . ()

STORM70

Příběh a atmosféra celkem slušný, ale Karppiová, která si hraje na Sagu Norenovou , které ovšem nesahá ani po kotníky mě celkem srala. A to jak ignorovala vlastní i nevlastní děcko, mě iritovalo ještě víc. 5/10 ()

BarVo

Celkom som na seba hrdá, že som to dala, na ságy typu Nemocnica na okraji mesta už som si odvykla, ale nebolo to zlé. Fínština je môjmu uchu príjemná, prostredie a atmosféra sehr gut. Keď si odmyslím divný postup polície, najmä Karppiovej, neveľmi sympatické hlavné postavy ako vystrihnuté z Mostu, prekombinovanú zápletku či podivný vyšetrovací reštart v polovici seriálu, nie je tomu vlastne čo vytknúť:) ()

Hoffmanos

Po dvou (a půl) dílech jsem to vzdal. Slabší kopie 1. a 2. série "The Killing" . Málo rozepsané charaktery hlavních postav, méně emocí, slabší atmosféra, více nelogičností, a přitom stejný natahovák času. Laťka je v prvních dílech dost nízko, a to nění nic pro mě. ()

soarer

Po dlhej dobe slušná krimi dráma z fínskej produkcie. Trocha mi to pripomína seriál The Killing, čo sa týka postáv a zápletiek. ()

sonycat

Na Trapped to nemá ani náhodou, na Most to ani len nedovidí...chýbala mi nejaká dobrá severská krimi, niečo s atmosférou, tak som sa nechala zlákať pozitívnymi ohlasmi. Ale hop - fail. Hlavná hrdinka je trúbka, ktorej policajný výcvik len ťažko uveriť, dookola opakuje tie isté školácke chyby ( je fajn ísť na podozrivé miesto bez partnera a krytého chrbáta a ešte viac fajn sa na také miesto vydať nielen bez neho, ale pre istotu aj bez pištole. Kravka. Jediné, čo sa jej nedá uprieť, je zarputilosť, s akou sa snaží pátrať a je v tom o čosi menej tupá, ako ukážkový zvyšok kolektívu. Scenáristi tú tuposť evidentne odkukali, také scenáristické ,,berličky" sa len tak nevidia...za všetky rulez identifikácia páchateľa z fotiek, na ktorých nemal dôvod vôbec byť, alebo Alexov príchod so zbraňou v predposlednom dieli na miesto, o ktorom nemal odkiaľ vedieť, jedine ak...ale ani to sa v scenári neobťažujú odhaliť. Páchateľ vraždy je jasný v prvej polke seriálu, takisto totožnosť firmy za komplotom. Vata okolo a naťahovanie bolo akurát tak len nudou navyše. Dve hviezdičky za občasnú atmosféru a závan severu.. ()

dalia

Velmi dobrá klasická kriminálka, sympatické hlavní postavy. Neřekla bych, že lze hlavní hrdinku tak úplně srovnávat se Sagou z Mostu, je to jiný typ osobnosti, i přes některé styčné body, hlavně tu citovou uzavřenost. Ta je ale u ní myslím vzhledem k její minulosti pochopitelná. Přes počáteční nedůvěru k parťákovi si myslím, že se jejich vztah rozvinul dobře a nakonec mezi nimi byla dobrá dynamika. Je pravda, že její vztah k dceři je trochu zvláštní, zpočátku jsem si myslela, že se stará o dvě sestry nebo nevlastní sestry a ne o dceru, mateřský vztah k ní opravdu neprojevovala, ale vzhledem k tomu, jak málo zatím víme o jejím manželství, je těžko soudit. Seriál má určitě dobrý potenciál pro další sérii. ()

mike7777

Velmi dobrá severská detektivka, v závěru asi zbyly peníze a tak tvůrci přidali poněkud zbytečný vrtulníku ale jinak 1.-2. řada napínavá, scénář velmi dobrý. ()

Melodrama

Hezký seriál z Helsinek. Je pravda, že tam určitá inspirace se Sagou (Bron) je....... Jenom děj je hodně pozvolný a správná akce je až po druhé půlce. Vraha jsem neuhodla .. Zajímavost: kolega Karppi - detektiv Nurmi chodí do restaurace/pizzerie Pompei na jídlo a on bydlí vedle. Restaurace se nachází Helsinkách za autobusovým nádražím cca 10 min chůze a je dlouhodobě uzavřena. ()

enforcer

Další solidní severská detektivka. Skvělá kamera a celkový vizuál. Jednu hvězdu dávám dolů za to, že těch náhod a spletenců je tam opravdu tolik, že to je silně nerealistické (například vrah nebo jeho oběť má snad pokaždé zároveň něco společného s někým z vyšetřovatelů). Takže divák občas musí přimhouřit obě oči, aby to byl schopen tolerovat. Ale pokud se Vám to podaří, užijete si to jako já. ()

lahvi

5 hvězd jsem nedal jen proto, že ty dávam čistě kultovním věcem, který mě provázej celej život. Jestli to se povede někdy nějaký severský kriminálce nevim. Zatim je mam jako pojem těsně pod vrcholem a jsem jejich velkej fanda. Nutno říct, že tady jsem u 2-3 dílu váhal, jestli budu koukat dál, ale pak mě to chytlo maximálně. Líbilo se mi sledovat vývoj vztahu mezi finským Skáldrem a Mulleyovou. A ty scénáře. Bomba. Neni to tuctový, necpou vam tam do jednoho záběru všechny rasy a orientace. Hollywood je prostě out. Sever letí!! ()