Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

orsinek

Jasně, je to jako šablona pro Oscarový film, teplý černoch, který si nakonec skamarádí bílého Itala, jenž černochy nemá rád. Všechno už to tady někde bylo, každý to v nějakém filmu viděl, ale stejně to všechny baví. Uznávám sám, ač jsem kritik právě této šablony, tak tenhle kousek není vůbec špatný, dvě hodiny, které rozhodně nenudí. Jo a Mortensen má sice k Italovi daleko, ale i tak jsem si jej užil. ()

dully

Odhlédneme-li od "dojemného" faktu, že se ve filmu odehrává skutečný příběh, jedná se o velice příjemnou komedii. Kultivovaný humor nenuceně plyne celým příběhem. Nejedná se o nijak dramatický příběh, ale jeho kouzlo spočívá právě v jeho jednoduchosti a nenáročnosti. ()

Kinofil

|| PG-13 || Universal || Rozpočet: $23 mil || USA: $85 080 171 - ČR: 15 265 596 Kč - Celkem: $321 745 264 || Ideální na oddechové víkendové odpoledne. Atmosférou a popichováním mi to nejvíc připomínalo fr. Nedotknutelné. Chemie mezi Mortensenem a Alim je opravdu zábavná. Viggo je italské hovado a Ali respektovaný hudbeník, který doplácí na svou barvu kůže a mimo pianovou stoličku ho nikdo ani nepozdraví. Líbila se mi krásná paralela mezi bohatým Alim, který musí přespávat během turné v motelech pro barevné bez ohledu na své mění (které mu stejně přináší jen problémy). Zato Viggo je chudý přistěhovalec živící rodinu všelijakou prací, ale může si dělat co chce. Americká společnost byla a je opravdu divná. Některé vyhrocené situace, které se paradoxně dějí Alimu, byly možná trochu přehnané, ale hodně vystihovaly skutečné pocity bohatých snobů mezi nimž se objeví černý...ehm barevný občan. Klišé se tu sem tam objeví, ale vlastně se do situace hodí a i závěr pohladí na duši, že jim přátelství vydrželo. Nejlepší film r. 2018 (dle Akademie) to možná není, ale v TOP 5 je. Peter Farrelly se již vyčerpal se ulítlími komediemi (které se mi obvykle líbily) a měl by zůstat v podobném žánru. 80%. ()

megajalec

Stávka na istotu, ktorá sa vydarila. Talian v USA nemá prácu a potrebuje živiť rodinu. Je mu ponúknutá práca pre "doktora" klaviristu, ktorý je černoch. Kedže je film posadený do obdobia, kde černoch a juh USA sa nemali príliš v láske, začínajú problémy. Navyše, Tony patrí do rodiny, ktorá má v černochom "rezervovaný" vzťah. Prácu napokon zoberie a začína sa road movie s viacerými príhodami, ktoré ukazujú rasizmus v plnej kráse. Napomáha tomu chémia medzi hlavnou dvojkou, ktorá je asi najväčšou devízou Green Book. Nenudíte sa, príjemne to odsýpa, sem-tam znechutene pokývate hlavou nad tým, ako sa správali k černochom. Poteší aj príjemný záver. ()

BlondJames

Mám ráda filmy podle skutečnosti, ale tenhle jsem viděla asi na 3x...bylo to tak utahaný, až mě to utahalo... čekala jsem holt moc dlouho a o moc více.. ()

laardlad

Čekal jsem na konci nějaký plot twist anebo tragédii, nic z toho nebylo. A na to, že road movie mám rád, tak tenhle film mě tedy nijak extra neoslovil. A to rasistické chování vůči Doctorovi na jihu se dalo čekat, takže bohužel Green Book mě vůbec ničím nepřekvapil, čekal jsem od toho daleko víc ()

TonyHawk94

Za 5*, a s prehľadom (film vyvolal viackrát silné emócie, a nie, nebudem to vyčítať nikomu :), filmy sú tu preto, aby tie emócie vyvolávali, nech sú akékoľvek :)). Krásny film so skvelou dvojicou v neľahkom období nielen o živote. Tematika rasizmu a segregácie je ťažká téma, ktorá sa veľmi neotvára, čím možno tvorcovia otvorili pandorinu skrinku (stačí si pozrieť vlnu odporu nielen v komentároch pod týmto filmom, ako sa film snaží hrať na city, a ako boli Oscary umelo udelené filmu a aj Mahershala Alimu len preto, aby sa podporila "politická korektnosť"... bulls*it, ľudia). Preto za tým nehľadám nič viacej, ale beriem to ako celok - tak, ako je. Klasik Viggo tradične vynikajúci, potešila aj skvelá Linda Cardellini. A smekám - Peter Farrelly, kalap dolu, skvelé dielo (na režiséra bláznivých komédií by to určite nikto nepovedal :)), ktoré ukázalo genialitu tohto režiséria. Myšlienka zmeny ľudského srdca, ku ktorej je potrebná guráž, je krásna. A poznamenám, že som sa neraz s veľkou chuťou zasmial, a zároveň, neraz mi tlačili na viečka slzy... Preto absolutérium! :) ()

koza3

Všichni víme co je to rasismus, ale málo kdo si ho dokáže představit. Navíc máme dojem, že je to už jen pojem. Každopádně Green Book připomíná celkem nedávnou minulost, která musela být zaplacená krví, aby se z ní ten pojem opravdu stal. Americký jih měl i v 60.letech oddělené hotely, restaurace pro černochy a vnímal je stále jako méněcenné. Kontrast hudebního génia, který jezdil bavit smetánku a rozšiřovat tak jejich "kulturní" obzory má velkou sílu a film jej nenásilně podává divákovi. Vedle toho běží super roadtrip, příběh o přátelství a to vše založeno na skutečném příběhu. Co víc si přát? Za mě pecka. ()

AAVATARR

3 roky som to odkladal a neviem, či ľutujem, alebo sa teším, že som film videl práve teraz. Je to proste pecka, má ale jednu obrovskú chybu: tak ako všetko v živote proste skončil :( ()

cimrman2.

Životopisňáky jsou prostě bomba! Pro ty kteří teprve zvažují jestli vidět či nevidět Zelenou knihu doporučuji napřed Nespoutaný Django až pak knihu zelenou. Ústřední dvojičce to klape po všech směrech Mahershala zase klape pěkně na klavír. Má to pěkný barevný look. Jak mi někdy oskarovky absolutně nesednou tahle klasika mi chutnala. ()

JenYu

Už chápu, proč byl tenhle film tak vynášený do nebe. Mně však chyběly silnější emoce a vadila mi šablonovitost postav. ()

Legabri21

Zelená kniha je pozoruhodným příběhem, který se odehrává v 60. letech v USA a je založen na skutečných událostech. Vypráví o přátelství mezi afroamerickým klavíristou Donem Shirleyem a italoamerickým vyhazovačem Tonym Vallelongou, který se stane jeho řidičem a ochráncem během turné po segregovaném jihu USA. Tento film není jen obyčejným road movie; je to hluboký pohled na rasismus, předsudky a nečekané lidské spojení. Výkony Vigga Mortensena a Mahershalu Aliho jsou mimořádné a přináší autentickou a působivou chemii. Režie Petera Farrellyho s důrazem na lidskost a humor v kontextu vážných témat dodává filmu jedinečnou atmosféru. Zelená kniha je dojemným příběhem o překonávání rozdílů a vzdělávání se skrze vzájemný respekt a pochopení. Vřele doporučuji. ()

RoseThrone

Po dlouhé době film, který zahrál na všechny emoční struny přesně tak, jak měl. Vtipné na místech, kde si to o to říkalo a dramatické chvilky vás nepřeválcovali, ale naopak posunuli ještě dále do děje. Možná si to tak trochu hrálo na “Untouchables”, ale ani trošku to nevadilo. Kdybych mohla přidat 6 hvězdičku za vtipné titulky od CLARITY, udělala bych to. ()

Lukys

S přehledem a krásně zpracovaná výpověď o době plné nevyrovnaných hodnot ve společnosti, která se nebojí dotýkat důležitých témat. Přesto si dokáže udržet lehké až povznášející tempo spojené s pohodovou náladou. Poučné a zároveň nesmírně obohacující. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)