Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

gazogazo

Na pohodu, bez zapamatovatelnější chvilky, před 15 lety bych se mlátil do čela, že to vyhrálo Oskara. Dneska se divím, že to netlačilo víc na pilu. Ale tak machrovat na jižany se taky neomrzí že ()

moviechecker

Väčšinou som z víťazov oskarových filmov zhrozený, ale musím povedať, že včera, keď som si tento film pustil bol som milo prekvapený. Bavil som sa od začiatku do konca a v niektorých momentoch som sa dokonca rehotal. Čakal som nevýraznú drámu no dostal som plnohodnotnú zábavu, na ktorú sa dalo 2 hodiny pozerať. ()

Stíba

Je fajn vidět v době #metoo a eskapád kolem Oscarů film s černošskou tématikou 60. let, který bude takhle v podobě a nebude chtít téma za každou cenu ždímat na maximum. Neni to asi nic výrazně objevného a ani příliš emociálně silných (snad mimo zmínění o žití v zámku na silnici během deště) či drsných jižanských scén tu nečekejte. Co tenhle film charakterizuje je poctivá řemeslná práce s dobrým vizuálem a výbornou ústřední dvojicí. Příjemná podívaná. ()

Torgal

Hrejivý film o tom, že ľudia by sa k sebe mali chovať slušne ktorý vyložene stojí na výkonoch a chémii dvojice Mortensen + Ali. Bez nich dvoch by to bola len rýchlo zabudnuteľná šablónovitá rozprávočka, ktorá je síce feel good, no bojí sa ísť skutočne do hĺbky. Nepríjemným otázkam a kontroverzii sa film vyhýba ako čert krížu a tak jeho antirasistický odkaz nepôsobí úprimne. Každopádne je fascinujúce kam to dotiahol režisér Blbého a blbšieho. 8-/10 ()

Ihuj

Téma tak nějak zadarmo hraje na emoce, ale užíval jsem si každou scénu a smál jsem se nahlas každých pět minut. ()

DAPDO

Podobnej žánr si pustím tak jednou za rok, moc na to přiznám se nejsem. Přirovnal bych Zelenou knihu k filmu Nedotknutelní. Green Book se mi k mýmu překvapení ve výsledku líbil, dvojka Mortensen a Ali si dobře sedla, bylo to vtipný a k zamyšlení zároveň. A protože mám dobrou náladu, napálím tam bez problémů čtyři hvězdy. ()

Biopler

Na začiatku je nám jasne predstavený charakter Tonyho a jeho budúce pohnútky. Doktor Shirley je predstavený viac tajomnejšie a "odkrývanie" jeho postavy je rozložené do viacerých epizód, ktoré nie vždy vyznejú najšťastnejšie. Stret burana s intelektuálom ide presne podľa nôt hollywoodskej šablóny a ozaj nič ma v ňom neprekvapilo, ba by som dodal, že scenárista vložil do príbehu dialógy a historky, ktoré po úvodnom pohovore aj málo vnímavý divák mohol čakať. Herecky fajn, Mortensenovi to veríte, ale na môj vkus dával talianskeho temperamentu svojej postave toľko, že to prepískol. Ali v minisúboji s ním vyhráva svojim štandardom a hudobného génia mu zožeriete. Snímka si v pohode kráča do cieľa ako presne namierený šíp do terča, nejaká invenčnosť sa od režiséra typu Farrelly nedala veľmi očakávať. ()

Kingjiri

Od Petera Farrellyho bych čekal víc nekorektní zábavu. Minimálně ze začátku se nabízelo spoustu příležitostí ke konfrontaci Tonyho (kterej taky v úvodu dával jasně na jevo, že s černejma má fakt problém) s Shirleym. Myslim, že bylo hodně vidět, jak moc si Farrelly za plešounem šel (hlavně nikoho nenaštvat) a mám velký pochybnosti, jestli byl reálnej Shirley fakt teplej. Jinak to teda vzhledem k tématu nebylo uplně špatný a kupodivu jsem se příliš nenudil nebo nelamentoval nad množstvim patosu. Naopak pár hlášek i dialogů pobavilo a dramatický scény vesměs fungovaly. Jen ten Oscarovej kalkul mi prostě přišel příliš okatej. Třetí silná hvězda casting a parádní dobou atmosféru. ()

bararich8

Velmi příjemný snímek, kterých není mnoho. Herecký naprosto výborné, příběh fajn, ač je závěr dost předvídatelný a vlastně během sledování vás nic moc nepřekvapí. Je to prostě zručně natočeno a to mnohdy dělá divy. 4,5* ()

Davidkkk

Zasloužená oscarovka, která si na nic nehraje a své poselství plní na jedničku s hvězdičkou. K úchvatnému výsledku napomáhá hlavní dvojice, jejíž oba aktéři by si zlatou sošku zasloužili taktéž. ()

Hpatrik

Nádherný příběh o přátelství, kterému ještě nahrává fakt, že se opravdu stal. Viggo Mortensen znovu dostal skvělou roli, ze které vytřískal maximum, a je radost ho při tom sledovat. ()

dalziel

Oceňované filmy obvykle neviem oceniť,ale zelená kniha mi važne padla do noty.Až na Viggove odfarbené vlasy a masný kotel nemám žiadne výhrady.Pyskove Buritos z pizze nemalo chybu. ()

Dimo

OK, skoro po celou stopáž jsem odolával, nedůvěřivě odhaloval černou propagandu, ale jde o tak příjemnou emoždímačku, že podléhám rád. Fakt pěkný příběh s hodně dobře fungující ústřední dvojicí, která mě opravdu bavila. Žádná nuda, sem tam zvrat, humor, včetně toho černého. Haha, ehm... Tak za pět. ()

Miky22

Rok jsem čekal, než jsem měl příležitost tento film vidět (do kina jsem nešel) a musím říct, že opravdu bourá bariéry. Dva úplně odlišní lidé pod jednou střechou se vlastně stávají úplně stejnými. Jde cítit, že se trochu jedná o současnou společenskou objednávku, ale mě to vlastně vůbec nevadí. Předsudky nemám a vlastně jsem rád, že Tony (Viggo Mortensen) ve finále také ne. Ale mysím, že filmaři mohli být tvrdší. Narážek na rasismus tehdejší doby je mnoho, ale spíše se jedná o krátké sketche, nebo jen o slovní popis. I tak ale děkuji za pěkný večer. Opět velký kus filmařské práce. Film působí velice skromně a jedná se vlastně o takovou roadmovie, i když většina děje se odehrává mimo auto. Dávám 5*. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)