Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovný názov) (viac)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (viac)

František Koudelka (Luděk Sobota), svojrázny smoliar z Chvojkovíc, odíde zo zamestnania v miestnom JRD a vydá sa z rodnej viesky do Prahy, kde nastúpi do moderne riadeného autoservisu vedeného svojráznym vedúcim Kafríkom. Ten ho spoločne s podnikavým psychológom Kláskom varuje pred braním úplatku s tým, že každý štvrťrok opustí nedobrovoľne brány závodu niektorý zo zamestnancov, aby práve kvôli problémom s braním úplatku skončil na psychiatrickej klinike docenta Chocholouška. V Prahe však hrdinu nečakajú len problémy s úplatkami, ale aj láska. V bistre, kam sa občas chodí najesť, predáva občerstvenie sympatická predavačka Blanka. František sa do nej zamiluje. Chcel by ju požiadať o schôdzku, ale proti sebe má nielen svoju vlastnú nesmelosť, ale aj ráznu tetušku, ktorá má dohliadnuť na to, aby František v Prahe nezdivel. Našťastie, je vybavený vedecky zhotoveným kondiciogramom, ktorý ako spoľahlivý sprievodca životom radí mladíkovi, kedy má svoje šťastné dni alebo, naopak, dni kritické, kedy by sa radšej nemal do ničoho púšťať. S pomocou kondiciogramu dokáže mladý muž prekonať nielen všetky životné nástrahy, ale aj vlastnú nesmelosť. (TV JOJ)

reich

Já Vám dám Koudelku! Já Vám zapálím Koudelku! Jedna z nejlepších českých komediích, tak se dá tento film jednoduše shrnout... Herecké obsazení je zde výborně zvolené, kterému vévodí Luděk Sobota, alias František Koudelka, ale nutno zmínit, že mu zdatně sekundují Josef Dvořák (Béda Hudeček), Václav Lohniský (Chocholoušek) a další jako Petr Nárožný, Zdeněk Svěrák, či František Peterka. Úžasný film, který je nabytý hláškami a vtipnými gagy. 100% ()

gonga

Pro mě top 5 českých komedií všech dob. Luděk Sobota poprvé a naposledy zcela geniální. O dost lepší než Marečku, podejte mi pero. ()

Wild_man

Jeden z nejlepších filmů co znám nezapomenutelné hlášky typu: Šofr máme tady fofr. Já vám zapálím koudelku. Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás... s mnohé další Výborné herecké obsazení je zárukou úspěchu a nabití pozitivní energií! ()

jane1106

Kouzelně koktavý Koudelka koupil kondiciogram. Z rodných Chvojkovic vyráží do hlavního města a zaplétá se do řady sice nepravděpodobných, za to však třeskutě vtipných situací. A byť se v této perle nenachází jediná slabší chvilka, u mě vítězí scéna zápisu do juda s Františkem Peterkou. Sbohem a šáteček, s úctou Béda Hudeček. ()

vtelenie

49%, toto nie, neviem ci to je tym, ze Sobota mi vzdy vadil alebo je to zle natocene, neuroticka blbina, sa mi verit nechce, ze scenar napisal Smoljak. ()

KoleckoR

110% humor. Tady snad není jediné minuty, ne-li sekundy, kdy není nějaký humorný záběr. Pokaždé vždy najdu něco, čeho jsem si ještě nevšiml. Blázinec....b, bl, bl, blatníky viz. mototechna :-) ()

Jeremiah

Jeden z mála filmů, kde mě nevadil Luděk Sobota, kterého jako herce absolutně neuznávám. Jinak výborná komedie z kvalitním scénářem, hezkou Martou Vančurovou a skvělým MUDr.Chocholouškem. Příjemně jsem se bavil, a od toho přece komedie jsou, né ??? ()

Woodstock

Jak Luďka Sobotu nemusím, popravdě řečeno mívám z něj přímo kopřivku, tak v téhle oddychové, ztřeštěné komedii, jejíž hlášky zlidověly a MUDr.Chocholoušek se díky ní stal nejznámějším českým psychiatrem, si v roli roztržitého a zamilovaného automechanika neumím představit nikoho jiného. Myslím, že když se Luděk Sobota narodil, nad jeho kolébkou stály tři sudičky. První mu předpověděla budoucnost pitomce, nikoli však zábavně, ale jen otravně hloupého, druhá mu dala do vínku dýchavičný mečtivý hlas, jehož nahrávkou by mohli Američani ve výslechových místnostech Guantanama úspěšně nahradit waterboarding. Třetí sudička byla milosrdná a řekla mu: „Nic si z toho nedělej, Luděčku. Jednou, až vyrosteš, si zahraješ Františka Koudelku, lidi tu roli budou mít rádi a toho mekajícího pitomce ti odpustí". Ale opravdu by mě zajímalo, jestli toho pitomce Luděk Sobota celoživotně jen hraje? ()

Kick077

Luděk Sobota je prostě skvělej herec. A nebyl to jenom on, kdo udělal z tohohle filmu tak dobrou komedii. Jeho styl mluvení je prostě unikátní a je teda úžasný sledovat, jak mu styl projevu zůstal dodnes. Každopádně v tomhle filmu je spoustu skvělých hlášek i scén, které jen tak neomrzí. ()

mh.mail

80% - Čím to, že některé filmy mohu vidět stále dokola bez jakékoliv újmy na zábavnosti. Hláškami a absurdními situacemi nabitá komedie od klasiků žánru. A ačkoliv jsem slyšel Luďka Sobotu tvrdit, že mu poté pánové Svěrák se Smoljakem vyčítali, že jim zkazil film, tak mně tu ani on nijak nevadil, naopak si myslím, že tohle je jeho životní role. ()

Richie24

Oproti takovému "Marečkovi" za mě o level slabší jak po stránce humoru, tak po stránce hereckého obsazení. Sobotu nemůžu ani cítit a Dvořáka jen o něco méně. Výslovně podprůměrné hodnocení si duo Smoljak-Svěrák nezaslouží ani tady, ale je to sotva na 3 ***. ()

zdeny99

Excelentní čsl. komedie z normalizační doby, která stojí na životní roli Luďka Soboty. Je to snad jeho jediná role, kde je zábavný a ne trapný. Druhým faktem proč je tahle komedie tak skvělá, je její inteligentní scénář se spoustou dnes již kultovních hlášek a scén (Neber úplatky, doktor Chocoloušek, kritické dny, Asi dobrej oddíl, judo, Slezte z toho lustru... utopená dvě auta a traktor atd.). [43520. hodnocení, 693. komentář, 85%, 214. nejlepší film, 498. nejoblíbenější film] ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)