Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovný názov) (viac)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (viac)

František Koudelka (Luděk Sobota), svojrázny smoliar z Chvojkovíc, odíde zo zamestnania v miestnom JRD a vydá sa z rodnej viesky do Prahy, kde nastúpi do moderne riadeného autoservisu vedeného svojráznym vedúcim Kafríkom. Ten ho spoločne s podnikavým psychológom Kláskom varuje pred braním úplatku s tým, že každý štvrťrok opustí nedobrovoľne brány závodu niektorý zo zamestnancov, aby práve kvôli problémom s braním úplatku skončil na psychiatrickej klinike docenta Chocholouška. V Prahe však hrdinu nečakajú len problémy s úplatkami, ale aj láska. V bistre, kam sa občas chodí najesť, predáva občerstvenie sympatická predavačka Blanka. František sa do nej zamiluje. Chcel by ju požiadať o schôdzku, ale proti sebe má nielen svoju vlastnú nesmelosť, ale aj ráznu tetušku, ktorá má dohliadnuť na to, aby František v Prahe nezdivel. Našťastie, je vybavený vedecky zhotoveným kondiciogramom, ktorý ako spoľahlivý sprievodca životom radí mladíkovi, kedy má svoje šťastné dni alebo, naopak, dni kritické, kedy by sa radšej nemal do ničoho púšťať. S pomocou kondiciogramu dokáže mladý muž prekonať nielen všetky životné nástrahy, ale aj vlastnú nesmelosť. (TV JOJ)

MIGHTTREE

Chocholoušek sám o sobě je legendárnější než samotný František. Oblíbená scéna je také s rozbitou televizí a vstupní pohovor do opravny aut. Nemůžu si pomoct, ale je škoda, že si nezasloužil místo alespoň v top 300. ()

lykan9

Nezapomenutelná klasika,která ač běží v televizi několikrát ročně, tak vždy, když na ní natrefím, tak se na ní mile rád podívám. Ať už je scéna se Sobotou, Dvořákem nebo Smoljakem a Svěrákem, tak se jedná o humorné umění prošpikované nezapomenutelnými hláškami. Prostě český skvost. ()

fabecc1222

Když tvůrčí dvojice Smoljak - Svěrák přivedla na svět svou první komedii, tak se dalo tušit, že jejich představivost a nápaditost nám ještě přinesou spostu dalších kultovích hlášek a momentů. Ve spolupráci se zkušeným matadorem Lipským tvůrčí duo přináší na svět klasickou dobovou crazy komedii, založenou na několika fantaskních prvcích, u kterých doufáte, že je někdy budete moct ve skutečném životě využít. "Jáchym" má, jak už to u tvůrců bývá, spoustu zlidovělých hlášek ("Zřejmě dobrej oddíl"), postav (Chocholoušek) a scén ("Slezte z toho lustru, Donalde..."). Ne, že by byl Sobota nějaký úchvatný herec, ale ta jeho mladická zajíknutost se sem výborně hodí a dělá z Františka Koudelky toho správného nesmělého joudu. ()

Kalidor_

Jedna z mnoha skvělých scének - jak furt chodil rozměňovat desetikorunu za Vančurovou na drobný a potom přišel za ní "nechtěla byste za stovku drobný ?" :-) ()

Kosmik 1

Výborná česká klasika. Jedna z mála povedených komedií, kde si zahrál Luděk Sobota, kterého moc rád nemám, ale tady by se to bez něj opravdu neobešlo. Palec nahoru pro docenta Chocholouška. :-) ()

Ravi

Kde jsou ty doby, kdy se u nás vyráběla jedna kvalitní veselohra za druhou jako po másle. Dneska nemožný úkol pro naše tvůrce. Nezbývá nám, než dokola sledovat tyto nerezivějící perly. 85% = 4/5 ()

Autogram

Svěrák ako scenárista v najlepšej forme už na začiatku kariéry a tá mu, zdá sa, vydržala až dodnes, a to je už vyše 30 rokov. Film, na ktorý sa môžu pozerať deti aj dospelí, pre všetkých je zábava zaručená. Pre Luďka Sobotu životná rola a aj keď porozmýšľam, tak asi jeho jediný film s hlavnou úlohou, kde si ho výrazne pamätám. –––– Tak kde je ten prďola, co tady čepuje to pivo? ()

Corey

Luděk Sobota v životní roli, škoda že si tento standard nezachoval dále.Jeden z nejlepších českých filmů.Prostě klasika.. ()

P1tr

"STS Chvojkovice Brod....Hm, to je dobrej oddíl" Luděk Sobota ještě neokoukaný a pořád stejný a naplňující scénář pánu Svěráka a Smoljaka k jejich obrazu. ()

Specs

Hlášky: (Psychiatr Chocholoušek se omlouvá panu Hudečkovi, že ho omylem dovezli do jeho ordinace.) Chocholoušek: - "Náš ústav se vám, pane Hudečku, mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politování hodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let!" & František Koudelka: - "Když myslíte teda. Do počtu jako myslíte teda? Tak, jestli jako myslíte, že v zájmu celku snad. Tak já bych to teda do počtu, kdyby to radši vzal někdo jinej." & Františkova maminka: - "Františku! Jak se s tebou rozloučili v tý traktorce?" František Koudelka: - "No, byli rádi." ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)