Nech žijú duchovia!

• Československo Ať žijí duchové! (viac)
Z nakrúcania  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komédia / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (viac)

Rodinná komédia plná pesničiek Jaroslava Uhlířa a a Zdeňka Svěráka je plná strašidiel a rozprávkových kúziel. Hrdinami sú deti, ktoré sa pustia do boja proti dospelým obyvateľom ich dediny, keď chcú premeniť starý hrad na poľnohospodársky objekt. Skupina detí však presvedčí hradných duchov a mestských úradníkov , že potrebujú prestavať miestnu zrúcaninu na klubovňu. S výdatnou pomocou duchov, rytiera Viléma Brtníka a jeho dcéry Leontýnky, obývajúcich schátralý objekt, ale aj trpaslíkov, ktorých rytier privolal, sa im podarí dosiahnuť svoj cieľ - hrad je opravený a odovzdaný do starostlivosti detí. A z Leontýnky, ktorá si sťažuje na osud nesmrteľných bytostí, sa vďaka byline darovanej z lásky, stane normálne dievča. Tak prečo neveriť na duchov? (TV JOJ)

Puerdraco

Jedná z tých mála nadčasových muzikálnych rozprávok, ktorú si v TV pozriem kľudne aj po 30krát. Skvelé pesničky, príjemný humor, dobré herecké výkony detí, zľudovené hlášky ... nuž a tá nostalgia ... ()

Armin82

Parádní pohádka se spoustou ,,zvláštních´´ efektů,Brtníkem z Brtníku co chlastá Alpu,pracovitejma trpajzlíkama a vynikajícíma hláškama--->stlejda nemůže,von teďka dělá melouny--->80% ()

Brinkley

Tato duchařská komedie určená dětem mě příliš nebavila ani coby školačku. Ocenila jsem však automobilové součástky létající oknem do postele jednoho z kluků, ty si pamatuji dodnes. ()

marek86

Jedna z pohádek která tu bude pro další generace a jen tak neomrzí. Navíc je vše vyšperkováno výbornými písničkami a skvělým panem Sovákem. Moje hodnocení 8/10. ()

Pathrose

Krásná pohádka/komedie určena dětskému publiku. Sovák je vyloženě skvělej, jako vždy, ale i děti v čele s Leontýnkou to zvládají parádně. Písničky jsou velmi chytlavé. ()

Mik_e

Je pravda trochu tísnivý pocit sledovat film, kde už bohužel spousta herců nežije (včetně Danušky Vávrové a Tomáše Holého) a proto je název filmu nemístně příhodný. To ale vůbec nic nemění na tom, že se jedná o jeden z nejkrásnějších písničkových českých filmů vůbec, a nepochybně nejlepší společný počin pánů Uhlíře a Svěráka. Film který nemá žádné slabé místo, písničky optimistické a veselé, a po trikové stránce (trpaslíci) zůstává i dnes pusa otevřená i s nevyřčenou otázkou, jak to ten pan režisér Lipský tenkrát dělal. ()

quixote

Viděno po x letech. Zklamání, nelíbila se mi hudba ani dětské výkony. Sovák se ve své roli očividně necítil dobře. Připojuju se k těm, kteří nechápou, co je na tomto dílku tak skvělé. Bylo natočeno mnoho daleko povedenějších dětských filmů. ()

Likan7

Pokud dám nějakýmu českýmu filmu takový hodnocení, musí to pro ostatní být pěkný majstrštyk. Za mě snesitelný mix pohádky a komedie, která je dostatečně krátká na to, aby mě nezačala otravovat. I když si za půl roku na film nevzpomenu, chápu, že pro někoho to je taková ta "stará česká klasika". ()

KdG

Tak tohle je jeden z mých nejoblíbenějších "dětských" filmů. Má velice nadčasový hudební doprovod, ale co oceňuju nejvíc, je to nejlepší český trikový film vůbec ! Scény s trpaslíkama a s hradem naprosto věrohodné, dodnes nepřekonané. ()

Marecko

Naprosto nejlepší česká pohádka (kde se zpívá). Znám úplně všechny písničky a stal se pro mě kultovní záležitostí. PS: Tvrdá pomstá Jouzov....hele jaký i/y jouzovi/y??.....Tvrdá pomsá tak tvrdý!!...ajo ()

Tiiso

Dodnes moc pěkná pohádka. Tehdy mě dostávali na kolena triky s trpaslíkama. Dnes mohu vyzdvihnout dobré hlášky dětí a výborná doprovodná hudba. A v neposlední řadě i herecké výkony. ()

Astrebleue

Nevím, ale řekla bych, že v této době se natočilo jistě něco lepšího.V dětství mě to minulo a dnes už mě to těžko osloví, ale nostalgie mi nedovolí dát horší hodnocení. ()

e(l)a

Naprosko kouzelná pohádka! Patří k mým nejoblíbenějším. Na kráse jí ubírá snad jen neskutečně okatá komunistická propaganda, která bohužel k té době patřila (ale troufám si říct, že je to lepší takto, než kdyby nevznikla žádná pohádka) a až příliš kladná a všeznalá postava Jendy. Na svou dobu překvapující efekty s trpaslíky. Na kráse filmu neubere ani ne dokonalé natočení, když se v rámci 2 sekund například najednou změní příšeří ve slunečný den. Nezapomenutelné hlášky, roztomilé herecké výkony, krásné a mnohdy nezapomenutelné a nesmrtelné melodie. Pět hvězdiček si tento rodinný film opravdu zaslouží. Víc nemám co dodat. ()

lenzi

K filmu som sa dostal po dlhej dobe, keď ho začali obľubovať moje deti. Vôbec si nemyslím, že ide o dobovú pioniersku agitku. Keby sa tam neoslovovali po súdružsky, tak by to mohol byt aj príbeh z dneška. Aj dnes existujú mládežníci, ktorí chcú zachraňovať historické pamiatky a pritom sa potýkajú s komerčnými záujmami. Popritom film vypĺňajú vtipné Svěrákove hlášky a milé pesničky. Zaujímavý je moment, keď v obchode Vlastimil Brodský "nenápadne" predstaví svoju, vtedy 9-ročnú dcéru. ()

sornilka

Já hlasuju pro žampióny :o)))))))...skvělá pohádková komedie :o)))...každý den, k svačině jedině, jedině pramen zdraví z Posázaví :o) ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)