Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Recenzie používateľa Arkanoid k tomuto seriálu (52)

Epizoda 10 (2020) (S04E10)

Jedna neprehľadná bitka a to je všetko akčné, čo sme dostali. Sigtrygr je schopný vyjednávač. Epizóda nepriniesla skoro nič, len mierové vyriešenie situácie na túto sériu. Brida znova ukázala zuby a je otázne, koho ešte musí zabiť, aby ju Uthred zniesol zo sveta. ()

Série 5 (2022) (S05)

Piata séria je najslabšou v seriáli. O hlavnom hrdinovi sa teraz vôbec nepochybuje, čím sa pokračuje v nastavení z minulej série a tiež sa pokračuje v narušení nastavenia prvých troch najkvalitnejších sérií. Bitky boli slabšie a pri napätí chýbali dôležité charaktery, zabité v predošlých sériach. Lúčenie s niektorými postavami z tejto série navyše bolo extrémne zdĺhavé a do seriálu sa vkrádala zbytočná romantika. Alfredovej vdove sa dokonca podarilo veľmi smiešnym spôsobom zabiť chlapa a jej postava o tom dokázala povedať vtip. V sérii sa dokonca objavil černoch v roli kňaza, ale našťastie nemal veľmi dôležité poslanie ako charakter. Snaha o prijatie všetkých dnešných noriem nemá čo robiť v seriáli, čo sa má odohrávať v 9. storočí na území dnešnej Veľkej Británie. Edward začal rozširovať svoju moc aj tam, kde ho nechceli, jeho svokor zasa dokázal kvalitne intrigovať. Zoznámili sme sa aj s kráľom Škótska, Konstantinom, ktorý sa javil ako čestný, ale krutý chlap. V prvej epizóde je vykastrovaná jedna postava (čo nevidíme), ale vykastrovaný akoby ostal celý seriál, čo sa týka napätia a nedostatku bitiek. V závere série tu máme trochu oživenie, napätie, dobrodružstvo a konečnú bitku o Bebbanburg, v ktorej sa rozhoduje úplne všetko. Na jej konci dostávame celkom uspokojivý záver. Inak väčšinu série vládlo sklamanie. ()

Epizoda 1 (2022) (S05E01)

Brida má dcéru na Islande a po obeti bohom a výbuchu sopky vedie ľudí za vojnou. Aethelstan vyrástol a sám zabil dvoch nájomných vrahov, ktorí po ňom šli. Eadith sa stala obchodníčkou a liečiteľkou a vracia sa na hranice, kde má dedinu pod palcom Uthred. Za Sigtygrom príde jeho pripitý brat, ktorý nie je taký zmierlivý ako kráľ anglických Dánov. Alfredova vdova vyzerá vekovo rovnako ako jej dcéra a vnučka, ktorá z krásneho dievčaťa v detstve oškaredela. Do Mercie prichádza čierny kňaz, ktorý by iste neprišiel v 9. storočí s rovnakou vierou a nebehal by na slobode, ale kvóty sa museli splniť. Okrem nedostatku kvalitnej akcie tu všetci žijú v takom mieri, že sa ani nezdá, že ide o rovnaký seriál. Scéna Edwardovho svokra s jeho dcérou vyzerá navyše veľmi zle. Druhotriedni herci v plnom nasadení. Edwardova žena navyše tiež nezostarla. Ide tu pritom o asi deväťročný rozdiel. V závere prichádza zle poňatá bitka, kde sa otvoria brány a jednotliví obrancovia sa nepočujú. Takú absenciu logiky som ešte nevidel. Zatiaľ najslabšia epizóda seriálu. ()

Epizoda 2 (2022) (S05E02)

Niekto chcel konkurovať hororom pri Stiorrinom schovávaní sa v dome a v tuneli. Na Halloween to ale nemá. Alfredova dcéra sa dozvedá o rakovine svojej kože a tak tu máme zbytočné plačlivé scény, ktoré nemal ani Alfred. Uthred zase za svoju podporu nedostáva nič, ale tentoraz práve od Aethelfled. V tejto epizóde zazneje, že Uthred nemá plodného mužského dediča, pritom v tretej sérii mu Gisela porodila minimálne druhého syna. Edward vo Winchesteri podvádza svoju ženu a to nie je veľká dráma, ale skôr béčková zápletka ako všetko ostatné. Nemáme tu veľa akcie, len krvavé scény, čo tu už veľmi nepoteší. V minulej epizóde sa nekastrovala len hlavná postava, ale asi aj celá séria. ()

Epizoda 3 (2022) (S05E03)

Bitka bola výborná, ale hneď dvoch zloduchov, ktorí mali krv na svedomí, nechali scenáristi žiť cez kladné postavy. Ťažko uveriť, ako seriál klesol. ()

Epizoda 4 (2022) (S05E04)

Spoilery. Skúška horúcim železom, part 2. Ako inak, zvládol to. Rozlúčka s tou postavou bola dlhá a trochu aj dlho nezmyselná. Prílišná romantika seriálu uškodila, stratilo sa napätie. Edward zamiešal Athelhelmove plány a ukázal sa v plnej kráse. Opäť slabšia epizóda bez výraznejšej akcie – pri tej v uličke sa zasa diali skoro MMA a kung-fu veci. ()

Epizoda 5 (2022) (S05E05)

Spoilery. Osferth skoná veľmi scenáristicky hlúpym spôsobom. Finanova žena je na koni (zvierati), hrozí, že po páde z koňa ju roztrhajú psy, ktoré niekto drží na povrazoch. Ona spadne, Osferth bojuje s dvoma chlapmi naraz, Finan ide pomôcť svojej žene, všetci na tú ženu kričia. Osferth tak ostáva sám v boji a je bodnutý. Všetko vidíme s chaotickým strihom, ktorý atmosféru vôbec nepridáva. Aldhelmov poskok Aldhelma po odhalení vraždy jeho dcéry našťastie krásne manipulatívnym hlasom vyhecoval a môžeme tak mať pokračovanie príbehu. Haeston nachádza česť a Sigtryggr nechodí ďaleko po guráž. Uthred síce v epizóde pátra, aj mu všetko dôjde, ale je veľmi v úzadí. Edward prežíva všetko možné. Aethelstan zasa nerobí nič podstatné – teda kráľovi neodhaľuje žiadnu pravdu, čo nemá logiku. ()

Epizoda 6 (2022) (S05E06)

Stiorra, dcéra najväčšieho vojenského stratéga seriálu, Uthreda, sa spolieha nie na les, ale na otvorené pole, pričom ich nepriatelia, Saxons, majú výhodu. Kam sme sa to s logikou dostali. Bitka je celkom dobrá, ale nechytá sa na tie najlepšie zo seriálu. Vo výsledku máme asi konečný boj s Dánmi, skon gurážneho hrdinu mečom najväčšieho bojovníka a útek zbabelca. ()

Epizoda 7 (2022) (S05E07)

Edward sa žení, kráľ Konstantinos zvažuje Athelhelmovu ponuku a Athelhelmov poskok je smiešne zabitý dvoma ženami, pričom korisť si berie zo sebou iný jeho poskok. Kráľov právoplatný syn sa konečne ukazuje ako hajzel tak ako jeho dedo. Uthred sa konečne stretáva s Bridou sa dáva jej posledné rozlúčenie. Ich súboj nie je o akcii, ale o hneve a odpustení a konečne tu máme poriadny emocionálny záver. ()

Epizoda 8 (2022) (S05E08)

Uthred veľmi Stiorre nevyčíta, čo spravila, chce sa s ňou udobriť, no ona ho odmieta a ide si vlastnou cestou. Vnuk sa stretáva s dedom a kňaz konečne robí niečo správne – ide oznámiť Edwardovi, čo videl. Tak sa aj Uthred stretáva s myšlienkou, ako raz a navždy nadobudnúť, čo mu právom patrí. Záver mi pripomenul Dead Poets Society a podobné filmy, kedy sa vedľajšie postavy stavali za hlavného hrdinu, a síce to emocionálne bolo, ale nie až tak, ako v spomínanom filme. ()

Epizoda 9 (2022) (S05E09)

Edward rýchlo príde na to, že bez všetkých spojencov, čo sa jeho rozhodnutiu nepodvolili, bude slabší, takže rýchlo súhlasí s plánom na dobytie Bebbanburgu a zhatenie svokrových plánov. Uthred žiada o pomoc nečakaného spojenca – Haestona a ten rovnako nečakane nachádza svoju česť. Epizóda je dobrodružná a užijeme si v nej veľa napätia kvôli neustálym zmenám Uthredovho plánu na únos unesenej. ()

Epizoda 10 (2022) (S05E10)

Celkom poriadna bitka, kedy o jej výsledku rozhoduje každú chvíľu niekto inú, čo ju robí veľmi napínavou. Stiorra našťastie tiež nesklame a Uthred rozhoduje sám za seba. Athelstan tu má tiež kvalitné scény. Film môže byť zaujímavý. Ako epilóg tu máme spomienky hlavného hrdinu asi zo všetkých sérií seriálu, ale nie je to emocionálnejšie ako Wonderful Life edit z The Sopranos. Dôstojná bodka seriálu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD