Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

daetoxx

Na Vikingi to nemá, ale snaží se. I přes silné herecké výkony a dobrý příběh výpravou tento snímek zaostává. Těším se na pokračování, teda jestli bude.. a pokud, tak snad s větším rozpočtem. ()

3filmacek6

Musím reagovat na neustálé srovnávání. Vikings a T L K. Každý má svoje pro a proti. Nemůžou být stejné. To by byla nuda. To,že nosí meče na zádech,to přežiju,ale směrovací boty to je síla!!! 1.řada celkem v poho až na konec... ()

padina odpad!

Další s..čka z protrženého pytle "syrových" "historických" hysterických vybíječek bez jediné nosné myšlenky. Knihu neznám, ale tohle je samoúčelný brak. (hodnoceno po první epizodě, bez sebemenší chuti pokračovat) ()

susilson

Kvalitní seriál z dob rané středověké Anglie. Nejde se vyhnout srovnání se seriálem Vikings, který je podle Posledního království ovšem unylá, nudná, mýdlová opera severu. Co se ve Vikings okecává deset dílů tady jde ráz na ráz. Postavy, jak kladný tak i záporný(!) jsou super, s leckterýma se prostě člověk musí ztotožnit :-) Souboje jsou, podle mě výborně natočený, realistický.... děj letí jako splašený kůň a prostě "pořád se něco děje" Pro mě to bylo moc příjemný překvapení. ()

de-souza

Kdo četl a čte knižní předlohu, bude trochu zklamán..trvalo mi čtyři epizody než jsem se se seriálem zžil a musím říct, že představitelé Uthreda a Alfreda mi vlastně přijdou po pár epizodách hodně dobří...Ovšem ženské herecké výkony to je slabota...A stále čekám kdy zazní "Hadí dech a Vosí žihadlo" ()

izmi

Asi ještě žádná série mě nedostala tak, jako tahle o Uthredovi, synovi Uthreda (a příležitostně Ragnarova syna). Snad jen Broadchurch, první dvě řady. Nemá cenu to dál rozepisovat, prostě když člověk hltá každý slovo a scénu, každou chvíli řve, jak malej harant a při stěžejních soubojích zatíná pěsti a zapomíná dýchat, tak je to prostě dobrý, ať si každej mele, co chce. :-)) Destiny is all. Při Thorově kladivě, ať je třetí řada stejně dobrá, jako tyhle dvě. A děkuju! ()

Constanza

Mám ráda historické seriály a tento jsem objevila čistě náhodou. Odrazoval mě nejdřiv popis k seriálu, ale vysoké hodnocení ostatních tady me zlomilo. Docela se bavím některými komentáři, kteří tak shazují hlavního představitele. My ženy budeme urcitě v opozici a tvůrcúm za obsazeni Uhtreda Alexandrem Dreymonem dekujeme:-). Když běželi Tudorovici, Jonathan Rhys Meyers vizuálně naprosto neodpovídal dobovym portretům Jindřicha VIII., ale když se obsadí charismatický herec do hlavní role, je už polovina úspěchu. A ten meč na zádech tvůrcům odpustím, v celkovém kontextu mi to nevadi. Proč pořád srovnávat TLK s Vikings? Beru oba seriály jako velmi zdařilé. ()

Patrik.Schou

V porovnání s irsko-kanadským Vikings je tohle o třídu až dvě horší, jak dějově, tak hereckými výkony. První série ujde, druhá už docela nudná. Vikings jednoznačně nad Last Kingdom vítězí. ()

BranuliQ

V tomto prípade nemienim chodiť okolo horúcej kaše a poviem to na rovinu. The Last Kingdom je s čistým svedomím najlepším historickým seriálom, aký som doteraz mal možnosť vidieť. Pozerať sa na to scenáristické zlato je pastvou pre moje oči. Dialógy sú špičkové, je to pekne drsné, servítku si seriál pred ústa za žiadnych okolností nedáva, tá špinavá atmosféra anglického stredoveku je neskutočné maso a tie postavy! Ach tie dokonale vykreslené postavy! To nie sú herci, všetci skrátka svoje postavy žijú a postavu Uhtreda si neobľúbi snáď len blázon. A k jeho interakciám s Alfrédom sa ani netreba vyjadrovať. Kedykoľvek sa títo dvaja objavili v jednej scéne a ja som mal možnosť sledovať ako sa nenávidia, no zároveň potrebujú, bol som ako obarený. Im dvom tiež patrí jedna z najemotívnejších scén celého seriálu, ale spojlerovať nemienim. Som doslova lapený a kľudne by som si to celé dal znovu. Škoda, že dnes nevzniká viac tak skvelých historických seriálov. Len máloktorý ma totiž dokáže úprimne rozosmiať, emocionálne vyžmýkať či totálne nasrať. Seriálové zlato vo svojej najlepšej podobe. A keď mi niekto tento seriál zruší skôr jak Uhtred konečne získa to, čo mu patrí, prisahám Bohu, že niečo rozbijem. DESTINY IS ALL!!! 1. SÉRIA: 90%, 2. SÉRIA: 100%, 3. SÉRIA: 100% ()

Eboshy

Docela dobrý historický seriál. Kostýmy nic moc a celkově to v ničem nevyniká. Herci nosí neustále kroužkovky, což vzhledem k tomu, že váží přes 7kg není moc logické. Kroužky kvůli nepohodlí byly nošeny jen do bitev. Ale za zhlédnutí to stojí, pokud hledáte rozptýlení po Hře o trůny a Vikingcích. ()

Nefarian

Naprosto nechápu hodnocení a za co tohle dílo má tolik ohlasů. Za mě totální hloupost historicky možná tak přesná polohou Anglie a ani tím si nejsem moc jist. Když vzpomenu na upálení Ragnara chce se mi zvracet. Bohové vikingů jsou odsunuti né na druhou, ale patnástou kolej totálně badatelizovaní moudrou lstí hlavního hrdiny v jedné z prvních řad. Onen mocný Uhtred je mi od začátku sympatický jak jehovista na zápraží a dokonce tak i vypadá a kompletně to dorazila milostmá sága jak od Shakespeare. Snad jediné pozitivní byly souboje, které ovšem byly stejně nepřesné jako celý tenhle prújmový seriál. 2* a to asi jen díky tomu že sem to nemusel dokoukat celé a utnul jsem to zavčas. ()

rostsoft

Tento seriál mě naprosto dostal. Dle mého soudu je to lepší než seriál Vikingové. Všeobecně mám rád historické filmy, a pokud jsou ještě dobře natočené tím lépe. Tento je natočený skvěle, skvělá historická řež, obrovským množstvím intrik a zrad. Viděl jsem všechny čtyři řady a nebylo místa, kde bych se nudil, dal se to takříkajíc v jednom kuse. ()

BDups

Příjemný překvapení, nechápu jaktože tenhle seriál neni tak populární jako Vikings, protože se mu určitě rovnat může. Nadutost a naivita Uthreda mě dokázala vytočit do nepříčetnosti, ale je vidět jak stárne a je moudřejší. Za mě nejlepší 3. série. Jsem víc než zvědavej na 5. a doufám, že bude co nejdřív a konečně se dočkáme toho, že Uthred se konečně stane pánem Bebbanburgu. ()

Falkor

Je mnoho věcí které bych tomuto - a mnoha dalším - seriálům na historická témata mohl vytknout. Například klišé, že historie před renesancí byla spíše v šedých a zemitých barvách. Ve skutečnosti byla raná gotika a doba před ní mnohem barvitější. Ale s touto zažitou představou se asi moc dělat nedá. Naštěstí se už vikingské rohaté přilby ve filmech a seriálech neobjevují, takže věřím, že i tahle nepodstatnost - ve smyslu příběhu - se časem změní. Vlastní příběh v mnohém předčí fikci kterou zasel seriál Vikingové který by se snadno dal přirovnat k vršení jednoho klišé na druhé a absolutnímu nerespektování historických reálií ač ve své podstatě parazituje na historických osobnostech. Ale proč u seriálu Poslední Království mluvím o Vikinzích? No protože nejde nesrovnávat. Poslední království je seriál, který se z hlediska historických reálií týká zhruba stejného období jako seriál Vikingové. Jen nejde o limonádu pro davy a celkem dobře se známé historie a i když se v detailech dá - celkem samozřejmě - opět hovořit o autorské nadsázce, tak nejde až tolik o zábavnou fikci jako u seriálu Vikingové. A to je první věc které mě na tomhle seriálu upoutala a díky které jsem byl štědrý v uděleném hodnocení. Když už v příběhu použiji faktické reálie, neměl bych se od reality příliš vzdalovat a měnit co se v historii opravdu stalo. Jak dokazuje Poslední království, je i za předpokladu zachování nějaké historické znalosti vypracovat zajímavou dějovou linku bez potřeby bezbřehého fabulování a fikce jdoucí absolutně mimo historické reálie. Trochu mě mrzí, že neznám předlohu, ale pokud beru v potaz, že filmy a seriály mají kolikrát plnit úlohu reklamy na svou předlohu, tak v tomto případě u mě na sto procent plní účel a Cornwellovo dílo si určitě přečtu. Už jen proto abych věděl jak moc se seriál drží předlohy a jak moc předloha sama nerespektuje známou historii té doby. Ale po shlédnutí dvou řad jsem se ještě ani jednou nechytal za hlavu z důvodu, že si autor asi nevědomky z diváků - nebo vědomky - srandu a považuje je (což se následně ukazuje jako správný odhad) za bandu nevzdělanců kterým je možné naservírovat soap operu v historizujícím balení a oni to sežerou i s navijákem jako historickou pravdu. Tohle naštěstí Poslední království zatím nedělá a doufám, že po shlédnutí posledních dílů poslední řady nebudu nucen dopsat k tomuto komentáři omluvu. Zatím to vypadá jako celekm dobře zasazený příběh do dobových reálií respektující známá historická fakta. Mým přáním je, aby to vydrželo až do konce seriálu. ;) ()

Minimusikus

Za mě ještě lepší než seriál Vikingové. Hlavní hrdina není černobílý, bavil mě v každém dílu. Navíc ukazuje zajímavé historické období. Díky seriálu jsem si přečetl i knižní předlohu a nemohu než doporučit. Akční záležitost na pozadí historických reálií. . ()

artlover

Prvá séria ma veľmi nezobrala, vravela som si, že je to taký príjemný priemer, ALE potom šla kvalita prudko hore. Nenechajte sa odradiť a po pár dieloch dostanete naozaj dobrý seriál. Niektoré scény som si fakt vychutnala, kostýmy vyzerali dosť dobre a keď sa tvorcovia prestali báť hodiť sem-tam nejaký fórik, hneď to bolo niečo iné. Je tu viacero dobrých postáv, mňa napr. veľmi bavil Erik. Mám rada, keď nie sú postavy písané čierno-bielo, ale každá má v sebe niečo dobré aj zlé a nespráva sa vždy rovnako. Preto je fajn aj Uhtred. Človek si po čase uvedomí, že je to ešte aj na úrovni zahrané, že si šupol v sobotu 5 dielov a zožral pri nich všetky chrumky v byte a že celé dobre! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD