Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Biges

Uprostřed druhé série jsem to vzdal, bylo to utrpení. Děj založený na tom, že hlavní hrdina neumí vysvětlit své počínání a chová se jako pitomec, to je poněkud málo. Možná by bylo lepší natočit historický seriál bez pana Vejtahy. ()

LoArmistead

Po 1. sérii: Trocha historie, trocha akce, trocha pohádky. Na seriálu je vidět omezený rozpočet (doufám, že do dalších sérií přijde zlepšení). Chápu, že tu nejde rozjíždět tisícihlavé bitvy, ale tábor celé armády Wessexu, kde je asi tak 20 lidí, 5 koní a 3 stany působí fakt hloupě a kazí atmosféru. S hereckými výkony je to střídavě oblačno - nejlepší je David Dawson coby Alfréd Veliký, kvalita ostatních herců kolísá. Hlavní hrdina mi neleze vyloženě na nervy, ale až nepříjemně často se chová jako idiot. Je to způsobeno i tím, že děj běží opravdu hodně rychle a některé charakterové proměny by zkrátka potřebovaly víc času, aby byly uvěřitelné. Nicméně seriál mně bavil, zajímá mně jak to bude dál a určitě tomu dám ještě šanci. Po S01 jsou to solidní 3,5*. ()

futislav

První díly super, s postupujícími sériemi kouzlo vyprchává a některé díly posledních řad jsou jen bohapusté žvanění skoro o ničem. Začátek 80%, konec 40%, v průměru 60%. ()

UncleMorty

Jsem Utek z Bubáklandu a přišel jsem vám na několik sérií říct že Vosut je Fšecko! Vedle Vikings tu máme další historickou řezačku z období kdy Angláni měli ještě koule a neběhali jak úchyláci pro Frapéčko do Starbucksu a já jsem příjemně překvapen. Největší škodou tohohle seriálu je skutečnost, že je tak nějak v Netflixu zakopán do zapomění a člověk na něj narazí většinou tak, že zkusí úvodní epizodu kdy už není na co koukat, jenže pak zjistíte že to má pět sérií a celkem zajímavý děj. I přes místy kolísající kvalitu v podobně omílání toho samého dokola se jedná o mnohem zdařilejší projekt, na který by se fanoušci Vikings měli podívat, protože jinak je Utek Rákosson bude strašit ve spaní z Bubáklandu! ()

kotrlak

Skvostná pohádka. Stejně pěkný jako Vikings. Za Vinetoua je tady Utrejch z Vamberka, kterej všechny a všechno zachraňuje, přičemž stíhá vojet většinu pohlednejch křesťanskejch i pohanskejch roštěnek. Série je charakteristická dokonalejma rubačkama, řekama krve, piklema a pletichama, prostě krása pohledět. A že už i ve středověku koukali aby všechno bylo politically correct a diversity a inclusion a podobný píchoviny, tak se v pátý season objevuje Father Negr Benedict, o kterým média píšou  "Ahead of the final season’s arrival, the announcement of Father Benedict’s addition left fans with mixed feelings as the character didn't exist in the original novels." No, holt je taková doba. V šestý season se určitě objeví nějakej homo nebo ňáký nebinární to co neví co vlastně je a jak se má oslovovat, nebo nějakej jinej úchyl nebo pervert, dneska je z čeho vybírat... ()

Vasourek

Skvely serial volne zalozeny na historickych udalostech a realnych postavach 9. stoleti z dob vikingsky invaze podle 12 knih o Uthredovi z Bebbanburgu. Je to skvely mix Vikingu a Hry o Truny, ktery ma slabsi prvni dily v prvni serii s nizsim rozpoctem, ale jde to kvalitou i rozpoctem jen nahoru a strasne se to vyplati, kazda serie je jen lepsi, treti serie uplna spicka. ()

Wiffy

Co bych napsala.... komentář bude asi trochu ovlivněný mým znechucením k přemíře historických anebo pseudofantasyhistorických seriálů poslední doby. Kolikrát si myslím, že autoři se inspirují známou knižní sérií Děsivé dějiny. Prostě najdeme nějaké nechutné období našich dějin a zasadíme do něho příběh. Co takhle.. osudem zmítaný hrdina stojí mezi dvěma světy, jeho rodinu zmasakrují (sakra to je Divergence, no nic), druhou rodinu zmasakrují no a proto bude nejlepší zajet si sám, za těma co mi to udělali, protože sem borec a prostě se mi nic nemůže stát. Dyť sem Viking... sakra ... Sas. Další díly fakt už ne. ()

skipik12

No tak nevim, pokud jste videli Vikings,tak tohle je takova reverse verze, zatim 4 dily, a ze bych se z toho posadil na zadek to ne. Kdo nevidel Vikings, asi zatleska, pro ostatni asi nic noveho pod sluncem. Herci jsou peklo! Boje tam zadne nejsou,kam se v tomhle hrabou na V. Koukatelne to je ,ale za tyhle nedostatky davam 50%. ()

katikka

Veľmi pútavo natočený britský seriál pri ktorom si aspoň skrátim dobu čakania na ďalšiu sériu Game of Thrones. Hlavná postava Uthreda má čo do seba, takže sa na to veľmi dobre pozerá. ()

Budha35

Tak konečně jsem si našel k hlavnímu hrdinovi cestu. Trvalo to sice 5 dílů, ale právě po pátém mě to začalo naplno bavit a doufám, že to teď pojede svižně a krutě :) ()

maxi_tom

Ako fanúšik knižnej predlohy musím povedať, že som zatiaľ spokojný. Porovnávať knihy a seriál nemá zmysel. Dôležitejšie je to, že zo seriálu je cítiť feeling kníh. Po niekoľkých častiach ma o tom presvedčila aj samotná postava Uhtreda. Je to správne dobové, drsné,surové, svižné a zbytočne sa tu dlho nekecá. Proste prijemná oddychovka a priamočiarejšia alternatíva k Vikings. Palec hore a zatiaľ 5* (9/10). ()

kamic

Jsem velký fanda románové ságy, kterou si věrně kupuji už celá léta a ve skrytu duše jsem doufal, že by to někdo mohl natočit. A je to tu! Po 7 dílech mohu říci, že jsem spokojen. Museli sice logicky seriál oproti knize dějově osekat a vypustit řadu postav, ale je to ono. Velmi pomáhá znalost knižní předlohy, řada věcí je pak mnohem srozumitelnější. Sice jsem se musel nějakou dobu „sžívat“ s hercem v hlavní roli (z románů jsem si zafixoval jinou představu), ale už jsem si zvykl. Alfréd je opravdu přesný. Těším se na 2. a další série. ()

Sllada

Zatím koukám na třetí díl a nějak nerozumím proc by mě měl Uhtred zajímat. Tak nějak neví za kterou stranu kopat a jediné co ho zajímá je nějaký hrádek . Herec hlavní role na mě působí jako nějaký metrosexuál a to mi do té role zrovna nesedí a tak celkem si nemůžu k hlavní postavě najít cestu a to je u seriálu pro diváka problém.Spíše mě to nudí než baví . Vikings byla větší zábava. ()

kecal

Možná se tento seriál více drží dějin, ale prakticky ve všem ostatním ho Vikings válcuje. Vikingové nabídli pohled na barbary, zabíjení, chlastaní, žraní a šukání v podaní nechutné prdelky Katheryn Winnick, nebo Alyssa Sutherland. Prostě pořádnou živočišnost. Tu sledujeme nudné, neustále se modlící anglány a Emily Cox. Scénáristi obou seriálu by si mohli vzájemně nafackovat za ty mrdky co plodí, i když každý trochu jinak. O soubojích nemluvě, to je to stejné v bledě modrém. A pro mne totálně znechucující věc je to pojebaný křesťanský blábolení, i když tady dávají církvi celkem na prdel, za což je bůh chval, ale i tak to člověk musí poslouchat!!:( Po 8 dílu se musím omluvit scénáristovi od vikingu, oproti Butchardovi je to bůh !! Tohle šlo do totálních sraček. Tu třetí hvězdu tam nechám jen za postavu Leofrica. ()

Diwebrain

Seriál jako takový podle mě není špatný, ale v mých očích mu trochu láme vaz spojitost s mojí oblíbenou knižní sérií. Knižní předloha je skvělá a všechno jsou to moje oblíbené knížky, které jsem už několikrát jedním dechem přečetl. Bohužel docela dost věcí, které jsem já při čtení považoval za důležité jsou v seriálu změněny a upraveny. Kde je třeba Steapa? Mínus hvězda za odchylky a další mínus hvězda za Uhtreda. Možná je to zase jen tím, že je v předloze popsán jinak a nedal jsem p. Dreymonovi už od začátku šanci, ale je mi osobně velmi nesympatický. I v samotném seriálu jsou lepší představitelé. Myslím třeba takovému Tobiasi Santelmannovi by ta hlavní role slušela víc :) ()

flegmos

Tento serial mi pride napriek porovnaniu so serialom Vikings jedinecny. Teda zatial hodnotim po celej 1 prvej seriii. Specificky je hlavne svetlom, atmosferou, bojovymi scenami, rychlostou deja. Cela seria mi pride ako najlepsie zvaladnuty historicky serial. Vikingovia boli prvy a hlavne postavy sa tesia zvacsa dlhemu zivotu . V last kingdom je to ine. Pribeh poslaveny na Uhtredovi s ktorym sa zivot nemazna ... rad by som vysvetlil viac ale nechcem prezradzat. Dej pekne akcne maka z dielu na diel. Pre mna je tento serial krasne vymyslena historicka pecka z angickeho prostredia. Treba mu dat sancu a pozriet si ho a dufam ze sa bude pacit aspon tak ako mne. ()

Socirel

Budu srovnávat s Vikings, které jsem viděl první. Obsazení je o trochu horší, žádné výrazně sympatické postavy jako Ragnar, Lagerta nebo Rollo zde nejsou. Děj seriálu má trochu volnější tempo na druhou stranu je zde méně zbytečných epizod a hluchých úseků. Atmosféra je syrovější, nadpřirozené božské prvky nahradilo v pár epizodách čarodějnictví. Celkově je Last Kingdom o něco slabší než 1. a 2. série Vikingů, ale zase lepší než jejich 3. a 4. série. ()

mariquel

Zpočátku jsem k seriálu přistupovala velice pochybně - mělo to být jen pro vyplnění času mezi epizodami GoT (6.série). Seriál mě však hned od prvního dílu něčím upoutal, težko říct čím konkrétně, možná tím, že se nechová k divákovi jako k hloupé ovci, protože světě div se, občas jsem musela u toho zapojit mozek a snažit se chápat věci zmíněné jen v náznacích (třeba na rozdíl od GoTu, na který aktuálně koukám, kde vám vše naservírují pod nos a vy se pak jen zabavujete vytvářením prapodivných teorii). Ale dost porovnávání. Co musím vysloveně pochválit je rozvoj ústřední postavy. Líbilo se mi, jak byla napsaná, přes co se musela dostat a kde momentálně skončila. Bitvy a akční scény byly taky povodený, vlastně všechno, krom kulis, mi připadalo vyrovnané a promyšlené, vedené s citem. Co se mi ale obvzlíšť líbilo bylo postavení křesťanství. Církev zde není výslovně špatná, ale jsou vám ukázány důvody, proč vlastně není tolik populární. Co stojí za zmínění je použití humoru v celém seriálu. Člověk by řekl že je ho jako šafránu, ale kupodivu to funguje. Zároveň to není křečovité nebo násilné použití vtipů. Ale aby to nebyla jen samá chvála - jsem si jistá, že pokud jste nadšenec do historie stylem LH, najdete tam spoustu chyb... přesto mi to přijde že po dlouhé, ale vážně dlouhé, době jsem našla něco na co se dá dívat a užít si to. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD