V první řadě se mladý saský šlechtic Uhtred promění ve válečníka, který se snaží získat zpět své území usurpované mazaným strýcem. (Netflix)

Midar

Jako čtenáře a velkého fanouška knižní předlohy mě hlavně pilotní díl neskutečně naštval a znechutil, přesto jsem se díky své zvědavosti na první sérii dodíval a musím říct, že jsem pořád hodně zklamaný. Seriál převzal z knih snad jen jména některých postav, dobu ve které se odehrává a některé klíčové události, ale jak k nim došlo, co k tomu vedlo, která postava, co udělala, nebo koho zabila už je naprosto odlišné, dokonce i valná většina herců včetně představitele Uthreda absolutně nesedí popisu z knih a právě to obrovské množství změn a zkratkovitosti příběhu mě na tom štve nejvíce. Chápu, že seriál nemá moc velký rozpočet, také to jde poznat snad v každém díle, ale tvůrci měli k dispozici, troufnu si tvrdit bezchybnou předlohu, která jen potřebovala schopné scénaristy a režiséry, kteří by jí dokázali přenést do seriálové podoby. Samotný scénář, ale zavání lenosti tvůrců jakkoliv se snažit dodržet předlohu. Do 8 epizod totiž úspěšně nedokážete narvat celé dvě knihy a tak tvůrci osekali, co se dalo. Seriál měl obrovský potenciál, ale tvůrci to prostě odbyli. Bez znalosti předlohy bych byl z některých událostí hodně zmatený, takhle jsem byl, ale jen znechucený. ()

Montcalm

Po zhliadnutí celej prvej série hodnotím seriál veľmi pozitívne. Až na niektoré drobnosti ma zaujal a už sa teším na pokračovanie. Dobová atmosféra a hlavne nečakané zvraty sú výborné. Dej plynie dynamicky a čas je venovaný najpodstatnejším udalostiam, žiadne zbytočné omáčky dookola. Nechýbajú intrigy a zrady, hlavný hrdina nekoná vždy ako správňák no má aj temné stránky, ktoré sa v pravej chvíli prejavia. Vývoj deja je síce miestami predvídateľný, no niektoré zvraty sú neočakávané a zaskočia. ()

zigy

Tak pomalý rozjezd, a tak epické finále.....takhle se postupně omotává divák kolem prstu.....zprvu průměrná historická záležitost z 9 st. se mění v oslavu dobrodružného života za dob, kdy život byl úplně jiný než dnes. Jaký? To je právě na tom seriálu zajímavé, že nás zavede úplně do jiných časů a vy pochopíte tu zajímavou věc, že dějiny šly pomalu a pomalu, pořád skoro stejně, až došly do 18. st. a pak frnk a jsme tady a teď. ()

Rian_witcher

Atmosferický tv seriál. Nechtěl bych v té době žít a ani si to neumím pořádně představit. Na každém kroku špína, svrab, nemoci a do toho se zapojí i další středověké radovánky v podobě násilníků drancujících a znásilňujících vše co cestou potkají. Život nemá prakticky žádnou cenu a budoucnost se smrskává na další prožitý den. Kdo čeká nějaké choreografické tance v soubojích, ten si neužije. Ačkoli se objevují v seriálu náznaky rytířskosti, bitvy jsou stejně syrové, jako tehdejší život. Prostě vezmi do ruky co se zrovna hodí a máchej kolem sebe víc než tvůj soupeř. Ačkoli to na diváka nepůsobí nijak záživně, je to určitě historicky věrnější než "čínské" poletování vzduchem za svistotu katan. ()

Scaevola

Počáteční nadšení je poněkud zbržděno příliš učesanou vizáží onoho překvapivě čistého a nalakovaného "temného" středověku, a také akce v průběhu děje povážlivě ubývá, ale druhá půle chytla dech okouzlujíc příjemným střetem několika životních/náboženských náhledů na svět bez otravného patosu. Taktéž hlavní hrdina se postupně vyvíjí z nesympatického hejska na promyšleně strukturovanou postavu věrnou svému bezbožnému slovu. Bez diskuse jde o velmi příjemné překvapení podzimu, ale vyvaroval bych se srovnání s důkladnějšími kvalitami konkurence. ()

Larikazka

Fajn seriál, není to úplně dokonalé, ale zabaví. Určitě je poznat nízký rozpočet, ale obsazení je v celku dobré a tak není potřeba mít dokonalé kostýmy či efekty. Samotný děj je občas pomalejší a některé díly by mohly být osekány. Ovšem ve výsledku opravdu oddechový a kvalitní seriál. Prostě jako oddechovka ideální. ()

Orion12

První sérii nastavila latku hodně vysoko , jsou tady skvělí herci - v čele s Uthredem , kterej je skvělej. Příběh se odehrává v anglosaské anglii , kde většinu Anglie vládnou Vikingové , kteří ji dobyli a právě zbývá Poslední království Wessexu , které stále odovává dánským nájezdům.Hlavní postavou je Uthred válečník , který má šlechtickou krev a je právoplátný vládce jednoho království v Northumbii , ale vychovali ho vikingové.To je to skvělé na tom seriálů Uthred je dán a zaroven angličan a musí si vybrat stranu ve válce. V první sérii máme několik skvělých bitev - ta poslední na konci sérii je skvělá. Seriál nádherně vyobrazil prostředí špinavé středověké anglie , vyprava byla skvělá. Jen byl vidět ten nižšší rozpočet , co tomu BBC dalo.Když má jít do poslední bitvy 1000 mužů , ale na samotném záběru vidíte tak 50 na obou stranách tak je něco špatně. Většina seriálů se odehrávala v místnostech/ hradech , kde se řešila spíše politika , ale mě to bavilo. Zatímco , vikingové jsou více krvaví , tady to je více hra o trůny. Je to fajn historický serál , kde se hodně řeší politika a v první sérii je několik skvělých bitev. Doporučuju každému fanovi bud vikingů , nebo historických seriálů. ()

izmi

Nemám slov, dokonalost sama. Série mnou zacloumala, strhla a pohltila mě. Jako bych tam byl a čelil osudu, který je vším. Ještě dlouho po tom, co jsem dokoukal poslední díl, zpracovávám emoce, které ve mě saský pohan vyvolal. Snad budu mít vůli, nesjet druhou řadu na jeden zátah. ()

Zaks

Síce zaujímavý historický seriál, trochu ale dosť nudne podaný. Niektoré akože „náhodné“ situácie vyvolávajú až smiech, že ako to je presne načasované. Zrejme to pomáha dramatizácii deja, ale v tej dobe bez dnešnej dorozumievacej techniky - nereálne. ()