Benedetta

• Francúzsko Benedetta (viac)

Schopnosť konať zázraky vynesie charizmatickej Benedette koncom 17. storočia výsadné postavenie v kláštore v Toskánsku. Keď jej slabosť pre mladú a živelnú Bartolomeu prerastie do nespútanej vášne, začína sa hra plná intríg siahajúca do vyšších poschodí talianskej cirkvi. (ASFK)

Brejlil

Verhoevenův typický, nejednoznačný pohled na život jedné italské řeholnice. Benedetta je dílem zajímavá, dílem dost odpuzující hrdinka. Je skutečně majitelkou přímé linky k JC? Nebo je spíš případ pro doktora Chocholouška? Na jedné straně máme celkem racionálně uvažující matku představenou, které jde o pozemské blaho, na druhé otce probošta, který by rád ze zapadlé Pescie druhé Assisi, a na třetí dost odporně podaného nuncia, který ani nezastírá, že mu jde o moc. Verhoeven nikomu nijak zvlášť nestraní, všechny postavy dost sobecky hájí svoje zájmy a tak je divák nucen (skoro bych zvolal "Zaplaťpánbůh!") dojít k vlastnímu závěru. Ten můj? Když necháte v klášteře mírně labilní ženu, od dětství přesvědčenou, že je vyvolená nevěsta Boží, kterou ale přitahují jiné ženy, nedopadne to nutně dobře. Všechny ty produkční věci jsou solidní, kamera je pěkná, toskánský šerosvit působivý. A všichni hrají přiměřeně a na obě hlavní hrdinky je i pěkný pohled. Co více si dnes v kině, stále podléhajícím covidu a okupovaným především marvelovským digibordelem, můžeme přát. ()

husokachna

"A možná nám Bůh poslal hloupou holku, co říká nesmysly."  Paul Verhoeven je takříkajíc boží a díky bohu za něj. (see what I did here? ;-)) Díky jeho filmařským kvalitám a pevné ruce Benedetta šlape jako hodinky a člověk se tak může probírat tématy, která Verhoeven nadhazuje. Ať už je to víra a potřeba lidí věřit a nezešílet, fanatismus, slabost nebo taková "banalita" jako je láska. Chvílema režisér balancuje na hraně laciné provokace a je důležité, na kterou stranu barikády z té hrany spadnete. Já se rozhodl, že onanizér z panenky Marie je hluboká metafora, která se vztahuje nejen k víře, ale i k matce, dětství a nevinnosti hlavní hrdinky a ne, že se jedná jen o laciný dráždidlo na diváka (see what I did here podruhé už?). Jediné, co mě nakonec trochu mrzí, není určitá televiznost filmu (naopak jsem si výlevy Benedettiny v kině užil a hlavně díky zvuku měl až husí kůži), ale to, že mohl jít klidně víc do hloubky. Například já, jako odpůrce organizovaného věření (terminus technicus), bych byl rád, kdyby mě Verhoeven nahlodal, jestli ona nakonec ta církev a křesťanská víra nemá něco do sebe. Takhle mi jen chybělo, aby se celý klášter možná i s městečkem propadl do plamenů pekelných, protože nic jinýho by si podle mě ta banda blbců nezasloužila. Čtyři velice spokojený vysvěcený masturbátory. PS: Nevím, co vyvolalo takovou kontroverzi? Že lidi potřebují rozkoš a že se holky prstí, když to jinak nejde, to už snad dnes každej ví, ne? A jestli jde o tu nejposvěcenější masturbační pomůcku, tak prostě neměli zrovna v té sezóně v Itálii okurky, no... PPS: A to Maso a krev, které zmiňuje Mr.Apache si co nejdřív doplním. ()

theSaint

A jak jsem se těšil, protože Verhoevena považuju za evropskou extratřídu, a jeho nová díla za událost, tak tady mi to zas až tak nesedlo. Jeho předposlední Elle mě bez výhrad nadchla, Benedetta je někde tak na půli cesty. Bavil jsem se, řemeslně výborný, atributy legendárního provokatéra to nese.. ale.. prostě jsem se do toho nezažral. Poctivý buclatý 3*. ()

tomashrabek

Nikto nevie natočiť lesbickú "roštovačku" tak, ako Verhoeven. ...ale tam sa pre mňa kúzlo tohto kúsku končí. Benedetta je pekne natočenou, ale trochu pridlhou hádankou, kde až do úplného konca nie je jasné, čo je témou filmu a či je tá ústredná hádanka vôbec podstatná. V tých najväčších klasikách Verhoeven ponúka druhý, ale i tretí plán, v Benedette mi chýbal aj ten prvý. ()

Rathalos

Naozaj velmi,ale velmi kontroverzna zivotopisna drama,ktora bude urcite zakazana aj v inych krajinach,nielen v Rusku,samozrejme uz z nazvu je jasne,kto bude hlavnou postavou,mniska,ktora sa neslavne preslavila svojimi lesbickymi chutkami s inou mniskou priamo v klastore,film obsahuje kopec nahoty a niekolko mierne sokujucich scen(soska panny Marie alebo vyjavy s Jezisom),tych citlivejsich a poboznejsich to urcite hrozne poburi,tym som si isty,takze nie kazdy divak to zvladne v pohode,herecke vykony su skvele,aj ked herecku Virginiu Efiru som mal za fest sympaticku a charizmaticku,no tu sa mi zhnusila,ukazala takmer vsetko,cize nema daleko zacat s porno-priemyslom,aj ked je uz na to urcite stara a co sa tyka samotnej Benedetty,bola to odporna,chora a zvratena osoba,fuuuuuj,bleeeee,takze ak su tieto skutocnosti pravdive,co vraj su,tak som sa len utvrdil v tom,co si myslim o cirkvi uz davno,ved skandaly z tejto oblasti su aj v sucastnosti,co si budeme klamat,pocujeme to casto z medii,ale spat k hodnoteniu,reziser Paul Verhoeven natocil dalsi nezabudnutelny kusok,ktory zamiesa poriadne karty...:-) ()

JB2203

Film jenž se stal pro mě pastí. Nejednoznačnost vyznění příběhu totiž dává divákům až příliš široký prostor na to, aby si vytvořili na charaktery a jednání postav vlastní názor. To může být buďto důsledkem manipulativní snahy autora nechat všechny morální a etické soudy na pozorovateli a nebo to také může dokazovat fakt, že zde jediným tvůrčím záměrem a cílem byla provokativní snaha šokovat za každou cenu. Osobně nejsem nijak zvlášť spokojen ani s jednou z oněch možností, ale nakonec jsem se intuitivně přiklonil k variantě: domysli si sám. A tak jsem si to domyslel. Na tři hvězdy. Jenom škoda, že mi k tomu domýšlení chyběla dostatečná průprava, a to jak ve znalosti souvislostí historických (Benedetta a její stigmata) tak i sakrálních (Benedetta a její stigmata), neboť se bezesporu jedná o velice dobrý film, který by si možná zasloužil i vyšší hodnocení. Možná. ()

montongery

Za mě nejlepší studie úlohy kláštera ve společnosti od dob geniálního Jména růže. A po dlouhé době film, který nezpracovává historickou látku moderním (dnešním) pohledem. ()

Aleister

Benedetta má vše co exploatačka žádá, krvavé vraždění, znásilnění, sado maso, i lesbický sex, a potrádá vše, co čekáme od historického dramatu. Milovník dobových reálií bude trpět nad plochými postavami, absurdními situacemi na hraně humoru i nelogickými zvraty. Verhoevenův eklektický snímek si pohrává s žánrem náboženských eposů, voyeursky se kochá patriachálním diktátem stigmatizovanou ženskou sexualitou a zároveň přináší velkolepý feministický příběh o pomstě. Ps. Nemasturbuje se tu krucifixem, ale soškou Panny Marie. ()

Rockerman

Sestra Benedetta trpí zvláštními vizemi, přes které k ní promlouvá sám Ježíš Kristus. Vyvrcholí to zázrakem v podobě Kristových stigmat. Promlouvá skrze jeptišku skutečně Bůh nebo je jen tak dobrá herečka, která tím potlačuje úplně jinou touhu a vášeň, než je víra. Zvláštní, ale zajímavý film. ()

ER

Blouznící jeptiška, k tomu občas prsa venku a lesbičky. Nic, co by přesvědčilo, že tohle měl točit Verhoeven. Přesto se v tomto komorně laděném snímku divák dočká strhujícího dramatu o podvodnici (a možná ne), která (asi) vykonala zázrak. V příběhu se nenápadně odkrývají veškeré "hříchy" doby, spojené s církví, jejichž katarze končí buď mučením, nebo upálením. A byť to na první pohled nemusí být zřejmé, tak Verhoeven dokázal mistrně poskládat děj z různých střípků života za klášterní zdí do smysluplného celku a opět tím potvrdil, že tohle umí. ()

rivah

Verhoeven se tu opakuje a dráždí, míchá drsné okamžiky se sladkými, církevní strohost s radostmi těla. A ta vlezlá hudba vše podtrhuje. Je toho příliš a divák má z toho zamotanou hlavu... ()

255085349

Film o době, kdy věta "Je to vůle Boží" otevírala všechny peněženky, dveře i konexe. Verhoeven příjemně překvapil, neboť tolik proponovaná explicitní erotika ve výsledku představuje pouze dvě umírněnější scény. Provokativní zvěsti o pobuřujících erotických scénách mezi řeholnicemi jsou přitom jen reklamou na příběh, který by se bez erotiky vlastně docela dobře obešel. Benedetta je především filmem o tehdejší církvi a ženě, která je schopná svůj jakýsi "dar" zneužít ve prospěch vlastní kariéry a manipulování ostatními. Vynikající je zde do každého historického detailu dovedená výprava, scény, autentičnost každodennosti, moru atd, které potěší oko každého historika. Tehdejší církev je zde obnažena jako kariéristická a materialistická instituce se stejnými slabochy jako měly její civilní obdoby. Vícevrstevnatý a mnohoznačný příběh postupně vydává řadu hlubokých pravd, scénář přitom však obsahuje i množství různých vtipných a ironických glos, které pobaví. Některé scény z vizí jsou už trochu bizár (Ježíš s ženským přirozením), ale to je jediná vada na kráse. Asi nejvíce mě zasáhl příběh sestry Christiny, kterou jako jedinou z filmu vnímám jako kladnou postavu, která hájí pravdu. Neskutečně propracované kostýmy, reálie a hudba. Po Černé knize další úžasný Verhoevenův historický film. Bravo. ()

Flory14

Satanova Pěšinka se konečně dočkala svého zpracování a kráčí si pro svou cenu Plačící Opice!.... Námět tohoto filmu je pro mě velice zajímavý, tím spíše že čerpá z historie. Verhoeven pro mě bude vždycky král za Základní Instinkt, tudíž projekt šanci dostal. Rozhodně jak Paul umí, snímek je velice kontroverzní a u mě se řadí mezi ty zvláštní filmy. Benedetta rozhodně není pro každého, divák musí být připraven na více šokujících scén a nahoty, opravdu hodně nahoty. Příběh dokáže od začátku chytnout a netáhne se. Já jsem hrdý ateista takže spousty slov, pojmů, postav co jsou v příběhu jsem neznal ( oka Ježíše jsem poznal :D) přesto mě takové věc nerušila a dokázal jsem si snímek užít. Vztah dvou holek je uvěřitelný byť mi přišel hlavně ze začátku méně prokreslený. Chápu že snímek nemohl trvat tři hodiny ale zrovna zde mohl přidat pár scén navíc. Ocenil jsem i menší odbočku ohledně moru který v té době řádil ve velkém. Řekl bych že středověk tu byl celkově dobře reálně ukázán. Jako drsné, hnusné, špinavé a stupidní místo kde by nikdo nechtěl žít. Já dám čtyři hvězdy ale mohli to být klidně tři či dvě. Často byly scény dost přepalené i na mě. Nicméně jsem si film užil, rychle mi utekl a styl jakým je spracovánn mi sedl. Jak jsem řekl, film je rozhodně šokující a kontroverzní, své diváky si najde stejně tak jako odpůrce. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (viac)