Většina z nich po prezidentském křesle toužila. A všichni bez výjimky byli nakonec zklamaní. V letech 1948–1989 se v nejvyšší státní funkci vystřídalo pět jmen. I když si moc v té době přisvojovala jediná strana, nebyla nejvyšší státní funkce ušetřena mocenských bojů a zákulisních intrik. Cyklus Rudí prezidenti odkrývá skryté pozadí výkonu prezidentské funkce v dobách, kdy se o jejím obsazení rozhodovalo v sekretariátech komunistické strany. Každý z pěti dílů je věnován jednomu z komunistických prezidentů Československa: Klementu Gottwaldovi, Antonínu Zápotockému, Antonínu Novotnému, Ludvíku Svobodovi a Gustávu Husákovi. Jejich osobní a politický příběh cyklus vypráví výhradně prostřednictvím archivních materiálů. Namísto historiků tak dostávají prostor dobové zvukové a obrazové záznamy. (Česká televize)

Recenzie používateľa Aky k tomuto seriálu (5)

Sjednotitel ve strachu - Klement Gottwald (2018) (E01)

Co se dá do 50-ti minut vměstnat, to se sem autorům vměstnat podařilo. Samozřejmě byla spousta zajímavých detailů opomenuta, ovšem na této ploše to nemohlo být jinak. Z celého dokumentu čiší ukázka toho, že politik by nikdy neměl dovolit, aby jeho kroky ovlivňoval strach, který deformuje a posléze nahrazuje jeho vlastní vůli. ()

Muž z lidu - Antonín Zápotocký (2018) (E02)

Ukázka toho, jak málo inteligence stačí, postrádá-li člověk skrupule a má ctižádost, k vrcholným funkcím, s nimiž si pak neví rady. ()

Těžkosti Antonína Novotného (2018) (E03)

Tento díl mne zaujal nejméně, zřejmě také proto, že za Novotného éry se toho ve skutečnosti nejméně dělo. Navíc mě trošku rušily vsuvky zápasníků a sekvencí filmů, což ruší styl dokumentu. ()

Poslušný generál - Ludvík Svoboda (2018) (E04)

Dokument potvrzující, že onen válečný hrdina a roky vynášený a idealizovaný spasitel byl ve skutečnosti poslušný a poměrně dost hloupý maňásek a ruské ruce. ()

Kněz komunismu - Gustáv Husák (2018) (E05)

Nečekal jsem příliš, měl jsem dojem, že mne Husák nemá čím překvapit, ale nakonec jsem se dověděl spoustu nových věcí. Hlavně jsem se znovu ubezpečil, že to nebyl vůdce, jehož hlavním motivem bylo provést národ a stát nepříznivým obdobím s co nejmenšími ztrátami, jak se občas tvrdilo, ale tvrdý, nesmlouvavý kariérista. V jiné historické situaci by organizoval politické procesy s tresty smrti na jejich konci patrně s menšími výčitkami svědomí, než pravděpodobně měli Gottwald nebo Zápotocký. Navíc to byl chytrý rétor - tím hůře pro všechny kolem. ()