Profil

(festivalový názov)
  • USA Profile (viac)

Minimalistický thriller Timura Bekmambetova sleduje investigativní novinářku Amy, která vyšetřuje internetové praktiky Islámského státu při náboru mladých evropských dívek do vlastních řad. Založí si falešný facebookový profil, na němž se vydává za radikální muslimku. Vzápětí je kontaktována Bilelem, jedním z klíčových členů ISIS, jemuž se podaří získat její náklonnost. Amy brzy přestane vnímat rozdíly mezi skutečností a virtuální realitou, čímž se vystavuje čím dál tím většímu nebezpečí. Osobitý snímek, jenž vychází z reálných zkušeností francouzské novinářky Anny Erelleové, buduje zneklidňující atmosféru pouze prostřednictvím počítačové obrazovky. (MFF Karlovy Vary)

Lachtaan

Odvyprávět celý film jen záznamem obrazovky už není zas tak otřelým konceptem, mě to ale stále ohromně láká, už jen proto mi nemohl uniknout právě Profil. A to i převážně kvůli ožehavému tématu islámského fundamentalismu, jehož studiu se rád věnuju už pár let a každý sraz s ním je v jakékoli formě vítaný. Přestože jde o nechutnou metlu lidskosti v regionu světa, který by mohl být jinak tak neskonale atraktivním. ()

Tosi

I když tyhle filmy co se odehrávají hlavně na ploše počítače nemusím, protože z toho neustálýho rychlýho překlikávání jsem dostal málem epileptickej záchvat, nakonec jsem se do toho ponořil a nad tou bábou kroutím hlavou ještě teď. ()

oveckaoa

Amy dělá reportáž o nabírání žen do Islámského státu změní si jméno a najde si chlápka co to dělá. Mezitím se do něho zamiluje a myslí si, že on do ní taky  a jelikož je blbá jak špunt od šampaňského tak mu ukáže své jméno místo kde bydlí pak couvne a on se naštve a vyhlásí nad ní fatwu (v podstatě trest smrt).  Plusové body za téma a , že je to found footage už je to dlouho co jsem žádný neviděl mínus za to, že se to na konci moc táhne a navíc mám pocit, že vyloženě vše podle skutečné události není a improvizovalo se zde . V podstatě z 50 procent si mohla za to sama jelikož je pěkné , že si studuje brožuru Al Kajdy, ale to, že se nepřipraví je její blbost. Docela se divím, že i ten chlápek ji neodhalil dříve, když říká naučné věty z youtube a pořád se ho ptá na ten nábor. ()

Skeksis

Ďalší nonsens z dielne stupídneho sveta, alebo príručka ako sa stať „pravou“ islamistkou. Čiže zmeniť si meno napíklad z Anny na Abraka Dabra, omotať sa do plachty, pod plachtu samopal, a oči si odkryť iba vtedy, keď máte strieľať ani vlastne neviete na koho. A to všetko v rámci toho, že máte víziu šťastného života s čurákom s novým islamským menom Simsala Bim, ktorý má tridsať žien a sto detí, ale sľubuje vám život v blahobyte. A večnú lásku:)))) Skôr vrásku. Čiže príručka na to, ako sa stať pičou. Ale ak sa toho chytíte ako hladná ryba, tak už ňou vlastne ste tak či tak. Škaredí zarastení chlapci z moslimského sveta na takýchto bezprízorných dievčinách iba zarábajú, čistý biznis, nijaké náboženstvo. Nemôžem povedať, že by mi tých čúz rozhodnutých strieľať (Koho vlastne?) bolo ľúto, ale toto sa nemá robiť. Mimochodom tá novinárka bola fakt hlúpa. Ale aspoň zmysel jej roboty nezmizol spolu s ňou. ()

xLIGHTx

Tak toto bolo dosť veľké sklamanie. Film som si odkladal, trošku som sa pôvodne tešil, asi som to nemal robiť. Čakal som silný príbeh súvisiaci s ISIS, fanatizmom, terorizmom. Ale cca. prvá hodina veľmi ani nebavila, žiaľ. Technické, herecké, zvukové, strihové spracovanie je skvelé. Som prekvapený, že skúsení tvorcovia (Timur Bekmambetov a spol.) neurobili trochu viac strhujúcu vec, keďže asi je možné predpokladať, že dnešný divák mal viackrát možnosť načrieť do problematiky isl. terorizmu, či už trebárs cez Homeland, prípadne Chalifát a iné silné záležitosti (tiež už existujú viaceré snimky - odohrávajúce sa "na pracovnej ploche" kompu, tzn. že sa rovnako nejedná o novinku; *práve T. Bekmambetov má prsty v nejednom takomto projekte) a aj preto som predpokladal, že si režisér diváka trochu viac získa a suverénnejšie si ho podmaní. Ale pre bežného diváka, ktorý nie je možno vždy až tak náročný a "zasvätený" (a ktorý sa nebude sťažovať ako ja ;) to môže byť inak dosť intenzívna jazda. ()

borec999

Ďalší film ukazujúci ohromnú silu internetu a online sveta. Nie tak strhujúci a kvalitný ako Searching ale stále obstojne natočený, a to na pomerne neopozeranú a aj atraktívnu tému. Timur Bekmambetov sa podľa jeho producentskej filmografie na podobný žáner filmov odohrávajúcich sa komplet na monitore počítača špecializuje. Teraz si k produkcii zobral aj scenár a réžiu a potvrdil, že tento typ filmov naozaj vie natočiť a spracovať tak, aby mali hlavu a pätu, plynulý dej, slídnu technickú stránku a aby dokázali i zaujať. Tak ako hlása obsah, Profil je svojim spôsobom dosť minimalistický, takže zo stoličky asi z neho nikto nespadne, ale za pozretie určite stojí. Dvojnásobne preto že je to jeden z filmov, kde formulke "podľa skutočnej udalosti" naozaj verím a som ochotný zožrať že takýto príbeh sa do bodky mohol niekomu stať. 75% a slušné 4* ()

b.dragonfly

Opět se mi potvrdilo, že když se na něco těším, dostanu o dost méně. Zajímavé téma IS, kterak praktikuje nábory nových pipinek do svých řad, to celé přes PC obrazovku. Amy, byť novinářka, bohužel moc rozumu nepobrala, protože vědět, co IS dělá zrádcům, určitě nebudu online chatovat z bytu tak, že je v pozadí vše vidět a pak jako bonus ještě před oknem, aby šla lépe dohledat ulice, ve které bydlím. Letenku, na které bylo její pravé jméno, raději ani nezmiňuju. V závěru jsem si říkala, že ji třeba aspoň najdou a dočkám se pořádného masakru. No, nedočkala. Třetí hvězda za oči Shazada Latifa. Kdo chce vědět něco víc o ISIS, ať si raději pustí Chalifát. ()

Brylin

Snímek ruského režiséra Bekmambetova poodkrývá prostřednictvím příběhu investigativní žurnalistky praktiky náborářů Islámského státu. Zprvu pouhý námět na reportáž začíná založením fiktivního facebookového profilu, na který vzápětí zareaguje člen ISIS a roztáčí zvláští vztah na dálku, který má vyvrcholit cestou do Sýrie a svatbou a tím pádem odhalením přesného mechanismu získávání mladých evropanek do řad islamistů. Novinářka chce reportáž dotáhnout do konce, avšak nedokáže si udržet patřičný citový odstup. Tento thriller se de facto celý odehrává na obrazovce počítače, a přesto dokáže velmi účinně vtáhnout diváka do děje. Ke gradaci napětí přispívá i zdařilý hudební podkres a dynamické prostředí sociálních sítí. Byť se metody náborářů mohou zdát banální a průhledné, plnily svůj účel. Silnější tři hvězdičky. ()

Thomas_xxxxx

Len jednou vetou... neskutočná nuda v prvej časti sa premení v neskutočnú emocionálnu smršť, od ktorej neviete odtrhnúť oči v tej druhej polovici. ()

Warhorr

No docela síla. Mladá novinářka si založí fejkový účet na sociální síti a naváže kontakt s džihádistou Islámského státu. Její tajný plán spočívá v tom, aby zjsitila jak se verbují a jak cestují mladé dívky z Evropy do Sýrie právě do rukou ISIS. Ze začátku jde vše hladce a jako po másle, jenže vír událostí, které následují když se samotná novinářka pouští do spleti lží, budou mít možná fatální dopad na celý její život. ()

GOREGASM

Originální forma a pohlcující obsah. Vizuální ekvilibrista Timur ukazuje, že by bylo krátkozraké nad ním po Vempire Hunterovi zlomit hůl. Udržet divákovu pozornost filmem, který zobrazí po celou stopáž jen desktop počítače, se daří bez klopýtnutí a je až obdivuhodné, jak samozřejmě snímek vygraduje. Pro dané téma dokonale zvolená forma. Budu se opakovat, z obsahu zamrazí, forma nadchne a Timurovi zase prosím přisypejte nějaké dolárky na něco perverzně odvážného :-). Ve Varech film sklidil standing ovation a oprávněně. 90% ()

Likan7

Škoda, že to nekončí nějakým údernějším závěrem. Tady bohužel platí, že "podle skutečných událostí" je na škodu. Ten závěr si úplně říkal o rozuzlení, z kterého by diváky zamrazilo. Bekmambetov ale natočil solidní, funkční film. Pátrání je sice přehlednější a divácky přátelštější, tady jsem se v těch oknech často ztrácel, ale ze zážitku mi to nic neubralo. Jednohubka, ale moc dobrá. ()

Mngwa

Tak trochu jsem doufala, že mi film zodpoví naprosto zásadní otázku za milion. A tou je, jak může být někdo tak blbý, že na tohle fakt skočí. Jak se stane, že se holka sebere a jede (pochopitelně za vlastní prachy) do nějakého středověkého banánistánu za fousatým princem, který jí přes skype slíbil palác v muslimském slumu, kde je haram prakticky úplně všechno kromě střílení z kalašnikova, chození v burce, třiskání hlavou o koberec a plnění páníčkových přání. No nekup to XD Otázka zůstala nezodpovězena, přesto film hodnotím jednoznačně pozitivně, což je dané i tím, že mě filmový formát rekonstrukce děje pomocí záznamů na počítači nebo mobilu prostě baví. Zde bylo navíc zpracování opravdu dobré a postupná gradace napětí a nejistoty, jak moc je hlavní postava nalomená a co vlastně nakonec udělá, dělá z Profilu nejen informativní, ale i zábavný a napínavý film. ()

stephano

Od The searching se forma lehce změnila, je to sice celé z PC, ale řekl bych, že zde jde hlavně o téma né tak o děj. Každopádně stejně jako český dokument V síti, i tady by bylo dobré vysílat povinně ve školách. Kdybych měl něco vytknout, tak možná fakt že zfanatizování jsem hlavní protagonistce moc nevěřil, ale to je spíš tím, že tyto nábory trvají i měsíce a ¨"brainwash montáž" težko dáte do filmu tohoto formátu :-) ()

Mikecat

Po 15 minútach šťukania do klávesnice, vytvárania profilov a sledovania vrážd teroristami mačetou alebo kalachom som to prepol, nezaujali, neoslovilo. ws ()

SpicyNugget

Redaktorka Amy se chce vyšvihnout v práci, a tak ji napadne, jak udělat skvělý článek - se svou novou online identitou a hijabem na palici se vetře do přízně Bilelovi - šéfovi džihádistů, který vesele zabíjí lidi a posílá nová děvčata dělat kurvy. Amy je zprvu ostražitá, ovšem Bilel má bohužel své kouzlo (musím říct, že Shazad Latif očaroval i mě), a tak se chtě nechtě zamiluje a vesele odlétá za svou novou láskou… Tato islámská témata mám velice ráda a v kombinaci s mými oblíbenými “filmy přes počítač” logicky vyšel skvělý kousek, který měl vše, co od takového filmu čekám. Byla jsem fakt spokojená a už teď mám chuť to zkouknout znovu. ()

hanca.uh

Nářez. Hodně zajímavé tím, že film od začátku do konce sledujete jen jakoby přes monitor počítače - resp.celý děj od založení falešného profilu Amy na fb. Ze začátku jsem si říkala, že film působí jako detailní přesný návod pro naivní pipky, které by se rády nějak zviditelnily (event. našly spřízněnou duši v jiné kultuře, která by je citově uhranula nebo co já vím) a proto při svém pojetí muslimského světa kovnertují k islámu. Novinářka Amy toho o ortodoxním světě a IS, válce taky věděla prd, a bylo hodně zajímavé pozorovat, jak se nechává pouhými slovy, sliby, pohledy, lichotkami lehce obalamutit fešným syrským náčelníkem - nepopírám, že tento měl na to zaujmout holku osobité vlohy:-). Nicméně si neuvědomila, na jak tenký led se pouští....unikaly od ní prozrazované detaily, neměla v podstatě připravený koncept, jednala impulsivně, citově....a byla lapena.....a to teda bylo o fous. No a jak se blížil ten závěr, bylo ze snímku patrné to jasné antináborové prozřetí a poslána tímto způsoběm podobným důvěřivým holkám jedna hodně drsná lekce o pravdě - teda velmi zjednodušeně napsáno (na toto složité téma). Nevěřte slovům, slibům a nezahrávejte si s již rozšiřujícím se ohněm. 100%, Letní filmová škola UH. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018