Předtím, než inspirovala generace, byla jenom Astrid… Biografické drama přibližuje život a mládí švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové, ženy, která dala světu báječné příběhy Pippi Dlouhé punčochy, Emila z Lönnebergy, Dětí z Bullerbynu a mnoho dalších. Je třetí nejpřekládanější světovou autorkou knih pro děti... Jako mladá dívka (Alba August) pracovala v redakci Vimmerby Tidning, kde se zamilovala do šéfredaktora Reinholda Blomberga (Henrik Rafaelsen), který byl od ní o 30 let starší. Otěhotněla a jako svobodná matka se rozhodla porodit dítě v Kodani, kde nemusela sdělit jméno otce. Její syn Lars strávil první roky v dánské pěstounské rodině. Později se Astrid setkala se Sture Lindgrenem (Björn Gustafsson), který se stal jejím manželem… (JOJ Cinema)

HonzaBez

Než se zrodila Astrid Lindgrenová žila, byla ve švédském městečku Vimmerby jedna mladá zprvu copatá dívka Astrid Ericssonová. Osud, jak se z tohoto životopisného snímku  dozvídáme,  ji nachystal dosti nelehký start do dospělosti v podobě těhotenství s ženatým kolegou z místních novin a následného odloučení od porozeného synka, kterého musela nechat u pěstounky v Kodani. To, jak to celé nakonec zvládla, je jistě hodno ocenění a obdivu. Samotný film lze též v zásadě ocenit, protože ten prvopočátek spisovatelské dráhy autorky knih jako Děti z Bullerbynu či Pipi dlouhá punčocha jistě stojí za to vyprávět. Způsob vyprávění je přitom v zásadě klasický: Stará Astrid Lindgrenová si čte různé gratulace od dětských čtenářů svých knih a u toho vzpomíná na své mládí. Různé citace z těchto dopisů pak oživují i další průběh filmu, patrně asi proto, aby divák blíže seznámený s její četbou chápal, jak tyto některé příběhy z jejích knih souvisí s jejím těžkým osobním životem. Mě osobně v tomto směru zaujalo to, že svému synkovi říkala Lase, tedy stejně, jak se jmenuje jedna z klučičích postav již zmiňovaných Dětí z Bullerbynu. Každopádně se mi snímek celkově poměrně líbil a díky němu mi je tato věhlasná autorka dětských knih hned bližší. ()

Tosi

Asi jako jeden z mála jsem si film pustil z plezíru, páč jsem netušil, o koho jde. Vyklubal se z toho životopisný film o dospívání ženy, která později napsala Pipi Punčochu. Tu jsem nikdy neviděl, takže teoreticky spadám do kategorie těch, kterejm by film měl bejt ukradenej. A taky že jo, byl! Ale ta holka měla tak těžkej přechod do dospělého světa, až se na to někdy nekoukalo pěkně a její představitelka Alba August si od prvního okamžiku ukradla obrazovku pro sebe. Nakonec polechtám zlehounka čtyři hvězdičky. ()

kolemjdouc

film vás zaujme od prvního záběru.Není to typický životopis.Spisovatelka toho určitě prožila víc.Jde spíš o to,ukázat její začátek ,jak se projevila její schopnost oslovit děti.Její život v puritánské společnosti je jakoby upozaděn ale zároveň etapa, kdy se musela na čas vzdát syna ,byla zřejmě nejdůležitější.Malý kluk v roli Larse byl senzační.Málo kdy vidíte tak malé dítě aby zahrál nemocného,trucujícího ..tak opravdově.Seveřané mají spousty zajímavých filmů ale jsou nám dodávany jen sporadicky. ()

filipvrbik

Docela síla, člověk by po vzoru většiny životopisných filmů čekal něco ve stylu- napsala Pippi Dlouhou Punčochu a vydalo se jí 20mil. knížek a žila šťastně až do smrti, a ehle ono je to ještě před slavnou kariérou a je to tak seversky chladné až těžce depresivní, že to fakt stojí za to. Začátek sice trochu nuda, na druhou stranu film se snaží být nepředvídatelný a hlavně se zaměřuje na vztah k jejímu synovi Lassemu, který ji prvně jako matku odmítá...Moc silný film...90% ()

Vesecký

Velice poutavý příběh o mládí světoznámé spisovatelky, který neměl žádné  hluché nebo nudné místo, stále o něco šlo, výborný byl výkon protagonistky Alby Augustové, zajímavé bylo sledovat její těžké sbližování s malým synkem, kterého musela dva roky ponechat v péči dánjské pěstounky. ()

Chudobka

Příběh o Astrid Lindgrenové, když ještě nebyla slavnou spisovatelkou. Netušila jsem nic o jejím složitém životě, o jejím mateřství a roli matky. Nezávislá, odvážná, originální, pracovitá, literárně nadaná. Žena , kterou  milovaly a stále milují děti po celém světě. Kdyby neotěhotněla s ženatým kolegou a nezažila tolik trápení, možná by dětské knížky ani nezačala psát. Kdoví. Pippi, Kalle, Ronja, Lasse, Bosse, Olle... - nezapomenutelná jména. A příběhy, které jsem si oblíbila já, moje dcery i vnučka. Škoda, že ještě nevznikl film, který by se věnoval pozdější etapě jejího života, kdy už psala knihy pro děti. Určitě by si to zasloužila. A bylo by zajímavé sledovat, jak tvořila, co ji inspirovalo, jak žila. ()

Rathalos

Krajiny zo severu opat boduju,tentokrat svedsko-danska produkcia natocila velmi peknu zivotopisnu dramu o zivote znamej svedskej spisovatelky Astrid Lindgrenovej,ktora sa preslavila pisanim knih pre deti,dobre spracovany film,ktoreho najsilnejsou strankou je perfektny herecky vykon Alby August,zahrala to fakt na urovni,nezostava mi nic ine,len pochvalit a dat plne hodnotenie...:-) ()

spacylemon

To bylo tak srdceryvné (zvlášť, když má člověk sám mlíko na mozku), že jsem v prvotním dojetí dal 5 hvězd. Jo, až takhle jsem naletěl! ... Jestli je podle Kundery kýč, když nás dojímá, že nás něco dojalo, tak u Astrid je divák od prvních minut dojímaný: óó, ona psala takhle, protože ji dojímalo vlastní těžké ale krásné dětství, óó, to jsem dojatý... Je to silný film, prostě je; ale nemůžu se už zbavit pocitu, že jsem byl podveden a těžce zmanipulován. ()

Anomiska

Pozor, trochu budem spoilovať. Ako príbeh ženy, ktorá bojuje za to, aby mohla byť so synom, pretože okolnosti a spoločenské konvencie im nepriali, sa ma to naozaj dotklo. Ako príbeh Astrid Lindgrenovej ma to zaujalo už menej. Jednak to môže byť osud akejkolvek inej ženy v tej dobe a tvorcovia poukázali na tento "problém" cez jej osobu a tak pritiahli viac divákov. Navyše podľa toho, čo som o nej čítala to nebolo asi až takto romantické. A absolútne tam nie je nič o zrodení Astrid ako spisovatelky, čo mňa osobne sklamalo najviac. ()

bleskaMeryl

Skvělý film o krásném příběhu talentované ženy. Jak se velká bolest může přetransformovat do velké lásky. Scény, kdy úspěšná a světoznámá spisovatelka bere do ruky každý dopis z toho množství co dostává. Otevře ho a čte si upřímná dětská poděkování a taky trápení, která jí svěřují jsou hodně silné. ()

MirkaP

Kdyby se hlavní hrdinka nejmenovala Astrid, byl by to naprosto tuctový příběh. Ale on je tuctový i tak. Ovšem příjemně natočený, sympaticky obsazený. ()

solisoli

Sympatický životopisný príbeh ženy spisovateľky, ktorá rozosievala svojimi príbehmi šťastie deťom po celom svete. Aj keď biografický príbeh Astrid Lindgrenovej nebol úplne presný z jej mladého navyše náročného obdobia, rozhodne a hlavne vďaka vynikajúcej Alby August mal hodne do seba. Príbeh bol kvalitne natočený, kde svojím obsahom ponúka pôsobivý citový dej s dobrými hereckými výkonmi a kvalitne premysleným scenárom. ()

Gortyna

Výborný film, který budou intenzívně vnímat hlavně ti, kdo mají syna nebo vnuka ve věku Larse. Jen ten hollywoodský konec... ()