Předtím, než inspirovala generace, byla jenom Astrid… Biografické drama přibližuje život a mládí švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové, ženy, která dala světu báječné příběhy Pippi Dlouhé punčochy, Emila z Lönnebergy, Dětí z Bullerbynu a mnoho dalších. Je třetí nejpřekládanější světovou autorkou knih pro děti... Jako mladá dívka (Alba August) pracovala v redakci Vimmerby Tidning, kde se zamilovala do šéfredaktora Reinholda Blomberga (Henrik Rafaelsen), který byl od ní o 30 let starší. Otěhotněla a jako svobodná matka se rozhodla porodit dítě v Kodani, kde nemusela sdělit jméno otce. Její syn Lars strávil první roky v dánské pěstounské rodině. Později se Astrid setkala se Sture Lindgrenem (Björn Gustafsson), který se stal jejím manželem… (JOJ Cinema)

Malarkey

Zklamání. Na první dobrou bych řekl, že Astrid Lindgrenová je zajímavá postava, která si zaslouží životopisný film a vlastně jsem se tu dozvěděl akorát to, že když se jí narodil syn, tak že to měla v hlavě pomotaný a chvíli trvalo, než si zvykla na to, že je matka. Skoro bych řekl, že to je takový vzorový feministický námět ze života Astrid Lindgrenové, ale prakticky to bylo dost o ničem. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $113,051Tržby Celosvetovo $570,000▐ Upäté a chladné. Neviem pre koho takéto ťažké filmy točia. /40%/ ()

Sarkastic

„Astrid! Máš víc než hodinu zpoždění. Co sis myslela?!“ - „Přišla jsem domů s Gunnarem.“ - „To přišla.“ - „Gunnar může být venku do 10, ty musíš být doma do 9!“ - „Proč může zůstat venku déle?“ - „Gunnar je kluk a ty jsi holka.“ - „Ale tvrdíš, že před Bohem jsme si všichni rovni!“ Zpočátku mně hlavní hrdinka (o které jsem krom jejího autorství Pipi Dlouhé punčochy nevěděl zhola nic) imponovala stylem, nezávislostí a pracovitostí. Jenže pak film začal narážet na má očekávání. Pořád jsem doufal, že se bude víc věnovat jejím nápadům, příběhům, inspiracím, psaní. Místo toho se ale nemalou část projekce řešilo její dítě, a to až tak, že to začalo být únavné. Navíc přitom nevyznívala jako ta bystrá, nezávislá a svobodomyslná dívka z úvodu, ale mnohem víc jako zhrzená, naivní mladá matka, nad kterou má empatie postupně zlomila hůl. Chápu, že tohle vše ji formovalo jako člověka i tvůrkyni, ale zobrazená část jejího života mi nepřišla šťastně zvolená. Víc než 3* nedám, od své celovečerní prvotiny s názvem Telenovela udělala režisérka krok zpět. ()

sportovec

Všednodenní neznamená nezajímavé. Rozhodující fází při vzestupu feminismu je právě meziválečné období. Tady je tento pohyb sledován na individuálním osudu jakoby nenápadné a tuctově průměrné ženy, ve skutečnosti silné osobnosti švédské i světové literatury - dětské? Cožpak ale děti nejsou lidé? Film nepostrádá skandinávskou nápaditost v uchopení námětu, propracovanosti scénáře a důslednosti v sledování tématu. Je to ta kapička diamantu na dně, oč nenápadnější, o to pozoruhodnější. Dalo by se také českýma očima říci, že čapkovsky nápadité. ()

_Berunka_

Ač komentáře často nepíšu, tady mám chuť. Film jsem si pustila v rámci předplatného na Voyo a neměla jsem od něj žádná očekávání. Jen jsem se chtěla dozvědět něco víc o Astrid Lindgrenové, protože toho o ní vlastně moc nevím, navzdory tomu že jsem z její tvorby měla pocit, že to musí být výjimečná žena. A ano. Vůbec jsem netušila, co všechno si prožila, jakou bolest při opouštění syna musela prožívat a jak ji tohle všechno ovlivnilo v její tvorbě. Hezky to ve filmu zaznívá, jak si přes vyprávění a svět fantazie postupně získávala důvěru svého syna a jak ji tato těžká a hodně raná zkouška ovlivnila v celém jejím životě. Já moc děkuju za tento film, který ve mně, coby už mámě dvou dětí, vyvolal spoustu emocí a jsem moc ráda, že jsem si skrze její příběh mohla zase uvědomit spoustu věcí a naplnit se vděčností. ()

misterz

Dejovo zamerané iba na ťažké začiatky a osobné starosti spojené s materstvom tejto veľkej spisovateľky, ktorá svojimi knižkami spríjemnila aj moje detstvo... klobúk dole pred ňou. Preto ani neviem, či sa sem hodí nálepka "životopisný", keďže tu divák dostane informácie iba z úzkeho vekového profilu života (zhruba od 16 do 30 rokov). To ešte ani Lindgrenová nebola. Mňa by však skôr zaujímal prierez jej tvorbou, ako sa rodili jej nápady, ako písala knižky, kde čerpala námet.... O tomto sa tu divák nedozvie ani slovo, čo sa mi zdá veľká škoda. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

Dzeyna

Hrozně krásný příběh plný emocí, lidskosti, odloučení, smutku, vášně a energie. Hlavní hrdinka předvedla naprosto skvělý výkon a její tanečky byly fantastické. ()

silentname

"Becoming Astrid" mi nakoniec asi vôbec nepriniesol film, ktorý som od filmu očakával. Sústredíme sa na príbeh Astrid Lindgrenovej, keď ešte ani nebola spisovateľkou a ani nebola Lindgrenovou a skôr sa zameriavame na staršie obdobie jej života, keď sa rozhodla bojovať o svojho syna a získať si ho späť. Pretože kvôli mužovi sa rozhodla urobiť obrovskú obetu, ktorú potom ľutovala. Nemôžem povedať, že by príbeh, ktorý tu máme nebol zaujímavý. Dokonca poviem, že Astrid je dobrou postavou a tiež by som povedal, že opatrovateľka Marie má dobrý charakter a je vždy ich super vidieť. Lenže problém je, že som viac čakal, že sa dozvieme viac o nej ako autorke. O tom ako vznikali príbehy a podobne. Nič z toho v tomto filme nie je. A potom úplne ani nerozumiem, čo sme si z neho mali vziať a čím sa vlastne Astrid stala Astrid. Čo v sebe mala, že mohla ostať vo svojej duši dieťaťom. Možno fakt, že mala svojho syna ako veľmi mladá, no z filmu to dokopy vôbec nie je jasné. Nič z toho, čo som chcel vidieť vo filme nebolo a tým je trošku sklamaním. Príbeh ako taký je ale zaujímavý a rozhodne musia niektorí ľudia zvádzať ťažký boj o to, aby napravili svoje chyby a hlavne, aby dokázali vybojovať to, na čom im najviac záleží. Za pozornosť film stojí, ale určite nečakajte, že uvidíte ako vznikali príbehy alebo niečo podobné. To nie je tento príbeh. Každopádne ešte na záver musím pochváliť aj soundtrack. Skvelá hudba. Hodnotenie: B ()

eLeR

O živote Astrid Lindgren som nevedela skoro nič, ale po filme som si prečítala životopis, takže už viem skoro všetko. Príbeh ako taký ma zaujal, nevadilo mi, že nebol o celom jej živote, o jej tvorbe. Film ma bavil, a ešte viac samotná Alba .. tá bola výborná. Muzika slušná. 3,5* ()

Marze

Moderní, emocionální a něžný odvážný příběh. Pipi Longstockingová byla jakousi ikonou feministické dívčí síly. Pernille Fischerová- Christensenová vytvořila vydařený portrét mladé ženy. Autorka Pipi- hlavní hrdinka snímku v podání briliantní Alby Augustové je zde propletenec emocí a dobrých vlastností a působí ostře živá. Relaxující kamera a příjemná kompozice záběrů. ()

Arsenal83

Zrodila sa Astrid alebo osobné peripetie známej spisovateľky. Film ju predstavuje v holom svetle, ale čo ja viem, či vzbudzuje sympatie? Feminizmus prekrýva lásku k rodine. Jej postavy z románov pre deti sú akoby presným opakom nej samotnej. Astrid je znázornená ako žena, ktorá sa utápa v hystérii, nerozhodnosti a sebaľútosti a keď sa má starať o svojho vlastného syna, normálne sa k tomu musí donútiť. Ako päsť na oko do takého druhu filmu ale pôsobili najmä sexuálne scény. Myslím, že sa nehodili, ale hlavne nebolo sa na čo pozerať. Alba August nie je žiadna vábivá žena a čo je najhoršie, vo svojich 25 rokoch pôsobila ako panička po štyridsiatke. ()

rikitiki

Vítám každý životopsiný film, který nejde tou nejvyšlapanější cestou a tenhle to naplnil aspoň tím, že ukázal pouze část autorčina života, její dětství/mládí, ještě před tím než začala opravdu psát. Popravdě, kdyby to nebylo o známé spisovatelce, mohl to klidně být i film zobrazující předválečnou tvrdou dobu na švédském venkově. Nic víc se asi napsat nedá, kromě toho, že si Astrid hned zkraje hodně pomotala život, ale dokázala se s tím velmi statečně poprat, s pomocí vcelku chápavé rodiny (na tu dobu a poměry) i se štěstím na lidi kolem sebe (pečovatelka Marie a nový šéf). SHRNUTÍ: Samostatnost bylo spisovatelčino velké téma a jak je vidět, musela se ji naučit už hodně brzy. ()

vydumnica

Kusok zo zivota slavnej spisovatelky. Slusny herecky vykon mladej herecky, pekne nakruteny zivotopisny film, som spokojna, ani neviem co viac dodat...Kino Odeon, Mannheim. ()

pakobylka

----- "Děti potřebují jen lásku - spoustu lásky. A ty ji máš." ----- Nečekejte, že uvidíte klasický životopisný film. Snímek se ohlíží po mládí Astrid Lingrenové - v podstatě přibližuje okolnosti, které ji formovaly - aby později mohly ovlivnit její tvorbu pro děti. Kromě talentu a píle a cílevědomosti, hraničící až s paličatostí - vlastností, bez kterých se obyčejně úspěchu nedoberete - měla i velké srdce ... a velké štěstí - což je nejspíš ze všeho nejdůležitější. Její příběh je převelice lidský - a nesnaží se zakrývat sympatie ke své hrdince, když vypráví o její vnitřní síle a odvaze ... v oněch nekompromisních, upjatých a bohabojných dobách, které ostřížími zraky hlídali veškeré morální poklesky široko daleko - a tudíž nebyly nakloněné svobodným matkám. Herecké výkony všech protagonistů jsou vesměs excelentní ... včetně malého Maria Damsleva, který ve všech scénách ze záhadných důvodů působí naprosto přirozeně ... 4,5* ()

zette

Souhlasim s mistnimi uzivateli, ze by se asi v zivote Astrid Lindgrenove naslo vice zajimavejsich nametu pro film. Presto hodnotim nadprumerne. ()

laik_60

Dojímavý príbeh z obdobia, keď mladá astrid napriek svojmu talentu musela znášať za "prehrešok svojej mladíckej naivnosti" tlaky konzervatívneho prostredia, krajiny, rodiny. Nebolo to ľahké a miestami aj boľavé. ()

angel74

Tak poutavě zpracovaný a svým způsobem dojemný životopisný snímek jsem nečekala. Spíš jsem počítala s nějakou nudnou rekapitulací života jedné z nejoblíbenějších autorek dětské literatury. Vůbec jsem neměla tušení, že tahle duchem věčně mladá dáma v raném věku nepatřila zrovna mezi neviňátka a rozhodně neměla na růžích ustláno. A právě slasti a strasti jejího mládí mapuje za doprovodu nádherné hudby tento film, po jehož zhlédnutí mám pocit, jako bych opravdu pochopila, proč Astrid začala psát knížky pro děti a proč v daném žánru dokázala vyniknout nad ostatními. Bude to dáno do značné míry také tím, že múzou políbené jedince prožitá bolestná zkušenost pohání vpřed a výrazně ovlivňuje jejich tvorbu, i když je v podstatě nepřenosná. (90%) ()

andrii

Nevšední Švédka. Po všech stránkách, line se, svádí nedětský děj, o kterém nepsala, když dospěla. Severka ostrého, "dickensovského" svět(l)a. ()