Nezanechať stopu

(festivalový názov)
  • Česko Beze stop (viac)

Beze stop je nejnovější film Debry Granikové (Do morku kosti), který se vám dostane pod kůži. Je to působivé, tajemné a okouzlující zkoumání života mimo společnost. Dospívající dívka (Thomasin Harcourt McKenzieová) žije se svým otcem (Ben Foster) dlouhé roky v dobrovolné izolaci v rozlehlém lese na okraji oregonského Portlandu. Po náhodném odhalení jejich nelegálního příbytku jsou oba umístěni do speciálního resocializačního programu. Pokusí se přizpůsobit novému prostředí, dokud se z náhlého popudu nerozhodnou vydat na riskantní cestu zpátky do divočiny. Jejich snaha dosáhnout úplné nezávislosti je nutí čelit protichůdné touze být součástí komunity a naléhavé potřebě žít odděleně. (Cinemax)

lineker

Výborná Thomasin McKenzie v příběhu o silném poutu mezi otcem a dcerou, které je dcera schopna na jistého času stoprocentně akceptovat. ()

Dunpeal

Nádherný film bez prázdných frází, hloupého žvanění o ničem, hraní si na něco, moralizování a vůbec všech těch věcí kterými je z nějakého důvodu "nutné" dnešní filmy plnit. Nevím jestli je tento skvělý příběh dán dobrou předlouhou, scénářem, nebo režijí, ale nejspíš to bude kombinací. Celou dobu jsem se bál, že příběh bude přerušen nějakou brutální násilností, jen aby si získal vyšší sledovanost a opravdu mě udělalo velkou radost, že se tak nestalo. Film dokonce nezkazil ani svůj závěr, což neni vůbec jednoduchá věc. Obě hlavní postavy do rolí naprosto přesně sedli a jejich výkony musím pochválit. Přiznám se, že o trochu víc mě uchvátila Thomasin McKenzie. Její nevinný vzhled a příjemný hlas, doprovázený skvělým hereckým výkonem mě u tak mladé herečky překvapil. ()

enforcer

Prakticky celý film jsem čekal na nějakou pointu, ale marně. Hlavní hrdina je veterán, kterého válka poznamenala tak, že je mu nejlépe jako houmlesákovi v lese. Bohužel není nijak do hloubky vysvětleno, proč se chová, tak jak se chová a proto si u diváka jen těžko získá nějaké sympatie. Nezbývá Vám tedy sledovat, jak se 2 hodiny pachtí v lese s jeho (celkem normální) dcerou, aby jste shlédli stejně nezáživný, ale celkem pochopitelný konec. ()

PORTER44

Za mě nic moc ,otec s dcerou kteří žíjí kdesi v lese,pak je policie dostane chytí a nutí je žít v normálním domě ,dceři se to počase i zalíbí ale táta ji opět nutí aby odešly znovu do lesa,pro mě nic filmově záživného. ()

Jirkacek

Snímek Beze stop z roku 2018 jsme si vybrali z nabídky společnosti HBO ze dvou hlavních důvodů. Chtěli jsme se doma podívat na nějaký zajímavý film, kde by se moc nestřílelo, neválčilo, nenadávalo a přesto se v něm něco dělo. Během listování v menu jsme narazili na film Beze stop, který nás zaujal svým názvem a tím, že se odehrával v přírodě. Spolu se slušným hodnocením a českým dabingem byla tedy naše volba jasná a tak se tento americký film rozjel onoho březnového večera na obrazovce naši TV. Ústřední postavou byla patnáctiletá dospívající dívka Tom (Thomasin Harcourt McKenzieová), jenž žila se svým otcem Willem (Ben Foster) dlouhé roky v dobrovolné izolaci v rozlehlém lese na okraji oregonského Portlandu. Jejich potravu tvořily dary lesa, ale občas zašli do města, kde si nakoupil potraviny a potřebné věci pro hygienu a osobní potřebu. Peníze otec dostával od armády jako výslužné, neboť před lety bojoval v zálivu a také prodejem léků feťákům, které měl používat na léčbu svých posttraumatických depresí, které měl z válečných hrůz. Tím že je nebral, bál se žít s lidmi a kontakt s nimi mu nedělal dobře. Ačkoliv jeho dcera žádné problémy neměla, byla na svém otci citově závislá a dobrovolně s ním žila v lese pod přístřeškem a ve stanu. Jednoho dne zahlédl Tom náhodný běžec a zavolal policii, která je s pomocí psa brzy odhalila. Rodinná dvojice byla vzápětí zatčena a oba byli umístěni do speciálního resocializačního programu. O dívku se starala sociální pracovnice Jean Bauerová (Dana Millican) a o Willa zase chlapík James (Michael Prosser). Společně jim našli nový domov na lesní farmě ve státě Oregon, kde se podle předpokladů měli oba cítit dobře. Will pracoval jako dělník pod vedením pana Walterse (Jeff Kober), majitele farmy a Tom se chystala do školy. Mezitím se spřátelila s mladým klukem Iziášem (Isaiah Stone), který choval králíky a stavěl si vlastní dům ze dřeva. Tom se začal cítit dobře, ale jednoho rána se Will rozhodl odejít a dcera ho neochotně následovala. Vrátili se do svého tábora v parku, ale zjistili, že byl zničen. Proto se Will a Tom rozhodli odejít a jeden řidič kamionu je odvezl do státu Washington, kde si v lese vystoupili a začali hledat dřevařské sruby. Jenže zabloudili a chlad a tma je donutily postavit večer provizorní stan. Následující den však objevili prázdnou chatu, do které se nastěhovali. Odpočinuli si, najedli se, zahřáli se a další den odešel Will podle mapy do města pro jídlo. Jenže se do večera nevrátil a druhý den ráno se jej Tom vydala hledat, přičemž jej záhy našla ležet v bezvědomí na úpatí kopce. Naštěstí po lesní cestě zrovna jeli kluci na čtyřkolkách a tak jí pomohli otce odvézt do jakéhosi lesního tábora. Ten vedla Dale (Dale Dickey), asi padesátiletá žena, která zde pronajímala chaty a karavany. Žilo zde několik lidí a jeden z nich byl kdysi vojenský doktor, který Willa ošetřil, aby nemusel do nemocnice. Místní trampové je záhy oba přijali do své mobilní domovské komunity, zatímco si Will léčil zraněnou nohu. V léčbě jeho psychiky mu opět vyšel vstříc onen doktor, který také trpěl stejnými potížemi jako Will a tak mu půjčil svého psa, který mu údajně hodně pomohl. Tom se v novém domově líbilo, ale když se Will skoro uzdravil, zase pocítil silnou touhu odejít. Tom protestovala a řekla mu, že odejít nechce a že problémy má on a ne ona. Jenže Will trval na svém a po dlouhém rozloučení odešel, zatímco Tom se vrátila do karavanu, aby dál žila v lesní komunitě. A byl konec celkem smutného dramatického filmu, který vynikal dlouhými pasážemi beze slov a nudným dějem. Ten sice korespondoval s posláním filmu, ale přece jen mohla režisérka Debra Graniková natočit podle knihy Petera Rocka zajímavější filmové dílo. Co se určitě povedlo, bylo navození podivné syrové atmosféry, když se otec s dcerou pohybovali po lese. Co bylo naopak teplé a lidské byla snaha oběma pomoci najít domov. Docela mne mrzelo, že nebylo řečeno, co se stalo s maminkou Tom a z jakého důvodu její otce trpěl posttraumatickou poruchou. Celých 119 minut jsem tak marně čekal, kam se děj posune a ten závěr mi připadal jaksi uspěchaný, což byla velká škoda. Suma sumárum, snímek Beze stop ode mne získal dvě stopové hvězdy ** () (menej) (viac)

AnnaSophia

Po dlouhé době snímek, který nenaplnil má očekávání. Očekávala jsem něco ve stylu Tohle je náš svět, neboť tahle tematika vzpoury proti (konzumnímu) systému a neohleduplné podrobování dětí životnímu stylu rodičů mě velmi fascinuje. Ale ani dlouhé záběry na neuvěřitelné krásy oregonských lesů mě neuspokojily. Bylo to moc pomalé, moc pomalé na to, s čím vším válečný veterán bojoval a co všechno se muselo odehrát v jeho dceři, aby byla schopna jej opustit. V tom pravděpodobně tkví kámen úrazu; totiž naprosto chladné, odtažité zachycení příběhu. Nejde vůbec do hloubky, nedonutí vás vybrat si mezi systémem a okrajem společnosti, je vám jenom smutně, že tomu utrápenému muži nejde pomoct. Víc emocí nacpali do svého klipu Five Finger Death Punch v písni Wrong Side of Heaven, a pravděpodobně se od nich také dozvíte více o problematice začleňování válečných veteránů do společnosti než z filmu Beze stop (což je mimochodem prognóza toho, jak se mi film vytratí z hlavy). ()

bighead

Paráda,jde to i bez patosu.Film o veteránovi,který nikomu nenutí své noční můry,ani se nedozvíme, kde sloužil a čím si  prošel,kdo  to neprožil stejně nepochopí,takže dobře,že to vynechali.Super lidský příběh úplně obyčejných lidí,bez happy endu,na nic si to nehraje,velice příjemné překvapení, co se týče současného amerického filmu. ()

BStone

Poutavé vyprávění o svobodném způsobu života v nesvobodném světě. O tom, že drtivému tlaku civilizace se nedá vyhnout a také o tom, že někteří takto žít prostě nemůžou. Výborný Ben Foster a především velký talent Thomasin McKenzie. 60% ()

CreepyJoe

Hej táhne se to fakt a asi to není film ani pro moje fanoušky, kteří sledují filmy na základě mého výběru a hodnocení, páč tohle se mi fakt líbilo a docela je to mimo veškeré mé standardy, prostě film o topící se duši a věčné cestě. Mám tak trochu slabost pro drama a tohle mi prostě sedlo. ()

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)