Nezanechať stopu

(festivalový názov)
  • Česko Beze stop (viac)

Beze stop je nejnovější film Debry Granikové (Do morku kosti), který se vám dostane pod kůži. Je to působivé, tajemné a okouzlující zkoumání života mimo společnost. Dospívající dívka (Thomasin Harcourt McKenzieová) žije se svým otcem (Ben Foster) dlouhé roky v dobrovolné izolaci v rozlehlém lese na okraji oregonského Portlandu. Po náhodném odhalení jejich nelegálního příbytku jsou oba umístěni do speciálního resocializačního programu. Pokusí se přizpůsobit novému prostředí, dokud se z náhlého popudu nerozhodnou vydat na riskantní cestu zpátky do divočiny. Jejich snaha dosáhnout úplné nezávislosti je nutí čelit protichůdné touze být součástí komunity a naléhavé potřebě žít odděleně. (Cinemax)

TheKleofa

Jakmile někde hraje taková příroda, tak to u mě má o hvězdu navíc automaticky. Co se týče děje, tak jsem byla trochu zklamaná - nakousnutých je bezpočet závažných témat, ale žádné se pořádně nerozpracuje a netroufne si jít do hlloubky. film klouže jen po povrchu. otázkou ale je, zda je to špatně, nebo dobře. Každopádně hlavní hrdnika velmi solidní výkon. ()

Troniq

Nakonec za plný počet. A to vlastně díky dlouhému doznívání filmu po shlédnutí. Thomasin McKenzie bude zatraceně dobrá herečka se tím křehkým ženským charisma, jaký mám rád. Foster opět perfektní. Leave No Trace si hraje s rozkrýváním postav na jedničku a vtahuje diváka do lesů kolem Portlandu čím dál víc. Jemné, křehké, stejně jako duše postav ve výsledku jsou. ()

bicekz

Těžce nemocný introvert má potřebu žít jako neandrtálec a nutí k tomu vlastní dceru. Bohužel se mu pokazí plán a dcera zjistí, že už to nechce. Tímto by se dal shrnout celý příběh. I když má film zajímavý námět, je o téměř o ničem a za 119 minut se téměř nic nestalo. Nicméně jiná negativa kromě zdlouhavosti a nelogického chování hlavního hrdiny nemám, proto hodnotím průměrně. ()

BobinoZH

Nuda! Bena Fostera mám veľmi rád, ale v postave traumatizovaného veterána nemal, okrem smutnej nevýraznej tváre, extra čo ponúknuť. Nehovoriac o tom, že za ťahanie dospievajúcej dcéry po divočine by si zaslúžil tak akurát poriadnu facku. Psychológia fungovala do polovice filmu, potom sa rozpadla tak ako aj celý film. ()

Pompeius

Dobře natočené a hlavně zahrané komorní drama. Ale takových tu už bohužel bylo. Osloví to spíše specifickou diváckou skupinou s podobnou životní zkušeností (a tím nemyslím squattování v oregonském pralese, ale psychické problémy v rodině). ()

NikiVai

Uf, uf, to byl hodně intenzivní snímek. Skoro až komorní atmosféra, hodně poklidné tempo a přesto je to napěchované emocemi. Chápu oba dva, otce i dceru, a chápu i jejich potřeby, proto se při sledování jejich vnitřní boj odehrával i v mém nitru, ani jednoho proto nedokážu odsuzovat, jediné co jsem jim zoufale přála, bylo najít společnou řeč. ()

Tina.T

Není to úplně sluníčkový film, ale o to má větší sílu. Tam, kde v Captain Fantastic děti tvoří, hrají, jedí, loví - vše společně, tady je na to všechno Tom sama. Otec plný svých vnitřních démonů může těžko zajistit dceři plnohodnotné dětství, i když se snaží sebevíc. Velmi komorní snímek, pomalé tempo, ale sem to těch hlubokých lesů to patří. Kam spěchat? Moc se mi to líbilo a Thomasin McKenzie je v tomto snímku skvělá! ()

Moco

Režisérka Debra Graniková využívá drobné detaily k ilustraci svobodného životního stylu a jeho konfrontaci s poněkud odlidštěným světem civilizace, konzumu a administrativy. Protože snímek nevyznívá jednostranně, můžeme porovnávat výhody i nevýhody dvou světů. Jednoho, který je na jednu stranu obtížnější a materiálně chudší ale zároveň svobodnější a nesrovnatelně klidnější. Druhého, který je značně materiální, neuvěřitelně kvapný, ale zároveň poskytuje obživu a výhody civilizace... ()

pardalek

Přestože téma přežití v přírodě, svobody, soběstačnosti a křehkých vztahů mám ráda, toto pojetí mi přišlo dost zdlouhavé, nezáživné a "táhnoucí se". Pěkně vykreslené pouto mezi otcem a dcerou, a taky rozdíly mezi nimi. Nicméně naprostý nedostatek jakéhokoliv napětí mě nutí k verdiktu: průměr. ()

badlieutenan

Jeden z těch příběhů kdy by hlavní hrdina měl děkovat za vlídnost a solidárnost všem pěkně zleva zprava. Namísto toho pomoc odmítá a silně se brání už jen samotné společnosti ostatních lidí (jeho nechuť pramení z válečných konfliktů). Bohužel svou "kotvu" přenáší i na dceru, která z počátku otce podporuje. Postupně však zjišťuje, že otci neni pomoci a ona sama chce ŽÍT. ()

Ofbeatbratt

Od tohoto filmu jsem neměla vysoká očekávání ale opravdu příjemně mě překvapil. Herci jsou "neokoukaní" a postavy jsou velmi dobře napsané. Celému filmu dodává příjemnou atmosféru krásné prostředí a hudba. Rozhodně doporučuji zhlédnout. ()

princeznaaur

Stale jsem ocekavala nejakou zapletku,ale zapletka byla nakonec v jeho hlave.Jak dokaze s clovekem zamavat bojove nasazeni a ma nasledky po cely zivot.Odnasi to i jeho nejblizsi. Ve filmu se resi vzajemne mezilidske vztahy. Netradicni pojeti a zpracovani.Nakonec neurazilo. ()

rosomak123

Zajímavě napsané postavy, u kterých neznalost jejich přesné minulosti vytváří tajemství a určité napětí. Trošku jsem nevěřil zpodobnění okolního světa, kde jsou všichni jenom hodní, chápaví a kdykoli ochotní pomoct. Ale beru to tak, že jde o vyjádření humanistického pohledu na svět paní režisérky/ scenáristky. ()

Boby93

Nemastné neslané. Pomalé tempo s občasnými až nudnými pasážemi. Postrádal jsem napětí, hlubší myšlenku... Něco tomu prostě chybí, smysl filmu chápu, ale moc mě konečný výsledek nenadchl. Co bych vyzdvihl je prostředí a kamera. 55% ()

im8

Mám rád tyhle nezávislé komornější filmy. Je osvěžující si čas od času uvědomit, že někdo řeší i jiné věci, než splátku hypotéky a nejlepší školu pro děti. A čert vem, co ho k tomu vedlo. Tuhle odvahu už asi nenajdu (ne že bych jí někdy hledal), ale jestli si někdo myslí, že to žití podle pravidel je o moc jednodušší, tak to teda ani náhodou. Vždycky je něco za něco. ()

karelondatra

Hezky jsem si zasouzněl, z mnoha důvodů. Tento film jako by natočili pro mě, přičemž zároveň i chápu, že neosloví každého. Je to ten typ filmů, které považuji za velice dobré. Přirozené, herecky i po všech ostatních stránkách brilantní. ()

stuj

Takové komorní road movie. Klidné a tiché. Tatínek se svojí dospívající dcerou žije v lesích mimo civilizaci a straní se lidí. Oba žijí přírodní život a nechtějí být nalezeni. Lépe řečeno - tatínek nechce být nalezen. Jednoho dne jsou ovšem objeveni a jelikož "úřady" takovýto život neuznávají, proběhne pokus zcivilizovat je. // Spíše klubové dílko. Některé scény silnější, jiné slabší. Ale celkově vzato hezký filmek. Zaujalo, že se všichni aktéři chovají vlastně rozumně. // Silné 3, nebo slabší 4 hvězdičky. ()

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)