Útěk z vězení v Dannemoře

• USA Escape at Dannemora (viac)

Seriál Útěk z vězení v Dannemoře je inspirován útěkem z vězení v severní části New Yorku, k němuž došlo v létě roku 2015. Případ podivnější než fikce vedl k celostátnímu pátrání po dvou odsouzených vrazích, jimž pomohla uprchnout vdaná zaměstnankyně věznice, která s oběma muži dlouhé měsíce udržovala poměr. Benicio Del Toro hraje usvědčeného vraha Richarda Matta, hlavního strůjce útěku, který ve vězení působil nejen jako umělec, ale i jako zastrašující síla. Patricia Arquetteová hraje Tilly Mitchellovou, manželku a matku z pracující třídy, která má ve vězení na starosti krejčovskou dílnu. Ta s oběma muži naváže sexuální vztah a nakonec přistoupí na to, že jim do mraženého mletého masa schová pilníky, aby jim pomohla dostat se na svobodu. Paul Dano představuje Davida Sweata, usvědčeného vraha policisty, který k Tilly patrně chová skutečné city a neochotně se stane Mattovým partnerem v jeho komplotu. (HBO Europe)

Isherwood

V polovině seriálu jsem se přistihnul, že mě svrbí prst nad Wikipedií, abych z ní nevysál všechno info o tomhle případu, ze kterého bizarnost jenom kape. Vydržel jsem až do konce a pak žasnul nad tím, že Ben Stiller přeci jenom trochu obrousil hrany, především co se povahy hlavního dua týče. Tahle dvojka nejsou vysmátí muklové, ale párek zmrdů, který je vám možná sympatický castingem, ale ten útěk jim ve svém hlubokém spravedlivém jádru vlastně ani nepřejete. Šel by z toho udělat dvouhodinový film se stejným poselstvím, ale pak bychom byli ochuzeni o precizní režijní jízdu, kdy si Stiller přesně vodí hrdiny i soundtrack, který pracuje s náladou, která jde proti diváckým očekáváním i žánrovým klišé. Plyne to zvolna a tušíte, jak to dopadne, ale tohle týdenní trýznění, kdy nedočkavě přešlapujete u televize a čekáte, až bude ve stream service aktivní tlačítko "play", jsem nezažil léta. Za tou zdánlivě prostou a šedivou fasádou věznice se skrývá hodně, systémová obžaloba, rozbité rodinné vazby i neuvěřitelný motor touhy po svobodě. Přičemž vyzobávat si můžete dle libosti. Do budoucna to nebude trvalka, chybí tomu víc diváckých highlightů i větší tah na pozlacená ocenění, ale obrovský pocit skvěle odvedené tvůrčí práce ve mě zůstane ještě dlouho. ()

Dudek

Řemeslně velmi dobře zvládnutý útěkový seriál, který táhnou zejména vynikající herci v hlavních rolích. Patricia Arquette je jako naivní Tilly herecky naprosto přesná a strhává na sebe většinu pozornosti, Benicio Del Toro si vystačí s pokerovým výrazem a minimalistickou hereckou kreací. Zejména vězeňská část, kdy postupně dochází k budování vztahů a získávání větší a větší důvěry je prostě skvělá. Horší je zlom, který přichází v druhé polovině. Retrospektivní díl je zajímavý tím, že divákovi ukáže, že fandit hlavní dvojici není úplně košér a může být i jistým procitutním pro Tilly, které dojde, že za charismatickou tváří se skrývají nebezpeční zločinci. Z dějového i filmařského hlediska však až tak povedená není. Poslední dvojdíl směřuje k očekávanému vyústění, a až tak moc nemá co nabídnout. Je natahovaný, čímž dokresluje atmosféru dlouhé doby na útěku a sustředí se zejména na pokřivený charakter vězně Matta. ()

Lacike

Uzavreta miniseria o uteku dvoch väznov z basy s mensou pomocou miestnej kurvy, ktora tam pracuje. Stylom mi to pripomina ranne Coenovky, ktore sa zaobisli bez humoru. Proste pribeh o niekolkych nie dvakrat bystrych ludoch z vidlakova, ktory konaju nepekne skutky. Velkym kladom su zaujimave postavy a famozne herecke vykony skveleho hereckeho obsadenia. Dominuje im ustredne trio. Môj oblubenec Paul Dano ako ten sikovnejsi väzen znova dokazuje, ze vo svojej generacii patri spicke. Benicio Del Toro predvadza dalsie divne pôzy, ale vo vysledku je radost ho sledovat. Najrozporuplnejsie pocity som mal z Patricii Arquette. Jak z postavy, ktora je riadna mrcha vyuzivajuca chlapov, takze mi jej nebolo vôbec luto, tak aj zo samotnej herecky. Sex symbol zaciatku 90tych rokov tu pôsobi dost anti sexy. Ale zato hra jak o zivot. Technicka stranka je tiez bezchybna. Vôbec to nepôsobi televizne. Najväcsi problem som mal ale s tempom. Aj napriek len siedmym epizodam to pôsobi strasne roztahane, co najviac dosvedcuje uplne zbytocna siesta epizoda venujuca sa minulosti ustrednej trojice, co by sa dalo zhrnut do jednej vety. Podla mna by z toho zaujimaveho nametu mohol vzniknut uchvatny film, ale na sedem dielov tam material proste nebol. Takze je tam kopa scen v ktorych postavy niekam pomaly idu, pomaly hovoria, pripadne len dlho pozeraju do blba, kym na otazku odpovedia. Tento styl mi lezie na nervy. Za jedno pozretie to rozhodne stalo. Herci nesklamali. Stiller ako reziser znova nepotesil. 7/10. ()

DwayneJohnson

Možné spoilery!!! Je pravda, že jakmile se seriál přehoupne z vězeňského prostředí, maličko ztrácí na kvalitě, ale to je pro mě jen naprosto zanedbatelný detail. Když totiž sečtu všechny díly, vychází mi série, která je opravdu mimořádně kvalitní, skvěle zahraná a možná ještě líp zrežírovaná. Ben Stiller velmi mile překvapil a co se mu podařilo nejlíp, kromě chytlavého příběhu, tak to je určitě vykreslení amerického venkova a pak také (ne)fungování samotné věznice, které je zhruba v prvních pěti dílech opravdu dokonalé, ať už se týká samotného chodu, nebo vězeňského prostředí, kam by asi žádný z nás nechtěl nikdy zavítat. Samostatnou kapitolou byl pro mě určitě díl číslo šest a návrat v čase, kde se asi v průběhu roku dozvíme, za co oba naši hlavní útěkáři, (nonšalantní seladon Benicio Del Toro a na první pohled trošku plachý Paul Dano) vlastně sedí a také fakt, že Tilly v podání báječné Patricie Arquette byla pěkná mrška už hodně let před událostí a nasadit parohy manželovi jí nedělalo vůbec žádný problém už tehdy. Sečteno, podtrženo vychází mi z toho nakonec velice hořká romance, o které měli asi všichni hlavní aktéři úplně jiné mínění. Ale co se dá dělat, když utíkám z vězení, musím počítat s tím, že se mi to buď nepovede, nebo že mě chytnou, v tom lepším případě. Ten horší už si domyslí každý sám. A na závěr jen taková upozornění pro uživatele Morholt, dílů není sedm, ale osm. Ale to jen tak na okraj. ()

Slarque

Skutečnost je občas podivnější než film. :) Seriál neskrývá absurdní podtóny příběhu, ale je natočen se vší vážností jako drama. Dlouho jsem se divil, jak málo jsem se toho o hlavních postavách dozvěděl, až přišla šestá epizoda složená ze tří velkých flashbacků. Což byl o to větší teaser na závěrečnou epizodu se stopáží celovečeráku. Ben Stiller už několikrát prokázal, že výborně zvládá i režii. Trojice Benicio Del Toro, Paul Dano a Patricia Arquette to celé s pomocí pár dalších herecky utáhne. Takhle nějak by se měly seriály dělat. ()

• Mnoho policistů a členů speciálních jednotek ve filmu se zúčastnilo skutečného pátrání po uprchlých vězních. (HellFire)

Ben Stiller zpátky za kamerou

Ben Stiller zpátky za kamerou

17.06.2020

Herec, komik a režisér Ben Stiller (Walter Mitty a jeho tajný život) po několikaleté pauze chystá další film. Stiller naposledy dělal oceňovanou minisérii Útěk z vězení v Dannemoře, jeho novinka… (viac)

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (viac)

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

14.08.2018

Benicio Del Toro (Avengers: Infinity War, Sicario 2: Soldado) už za sebou jednu spolupráci s režisérem Oliverem Stonem (Divoši, Četa) na kontě má. Nyní ho ale čeká opáčko, zahraje si totiž hlavní… (viac)