Ryanova dcera

• Veľká Británia Ryan's Daughter (viac)

Drama zapovězené lásky v době irského povstání proti Britům. Film Davida Leana vypráví příběh nešťastné Rosy Ryanové, dcery hostinského v malé rybářské vesnici na pobřeží Irska. V Evropě zuří první světová válka, ale život v tomto zapadlém koutě světa určuje chudoba, katolická víra a nenávist vůči Britům. Rosy, jíž by otec nejraději snesl modré z nebe, se zamiluje do ovdovělého učitele Charlese Shaughnessyho. A i když Charles zpočátku váhá, vědom si značného věkového rozdílu, nakonec podlehne stejnému citu a koná se svatba. Rosy ale brzy poznává, že soužití s manželem si představovala poněkud jinak. Naděje, které do manželství vkládala, zůstávají nevyslyšeny a tak není divu, že mladá žena hledá lásku jinde... Ryanova dcera patří ve filmografii klasika britské kinematografie Davida Leana ve srovnání s filmy jako Most přes řeku Kwai (1957), Lawrence z Arábie (1962) či Doktor Živago (1965) k poněkud přehlíženým titulům. Přesto se jedná o jedno z jeho vrcholných děl, které vyniká jak nádherným obrazovým zpracováním, tak přesvědčivým psychologickým ponorem do nitra postav. Hudbu k tomuto intimnímu příběhu epických rozměrů napsal Maurice Jarre, scénář pak jeden z Leanových dvorních spolupracovníků Robert Bolt. Snímek byl oceněn dvěma Oscary a to za nejlepší kameru (Freddie Young) a nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (John Mills). (Česká televize)

Smrtholka

Film s tendencí jen tak nevyšumět z hlavy po jeho shlédnutí.... Sarah Milesová coby křehká a emotivní Rose Ryanová podává tak intenzivní herecký výkon, že tu její zakázanou lásku k jinému muži přímo cítíte. Christopher Jones coby traumatizovaný důstojník, který po boku Rose nachází pozdní štěstí a klid, nemá zde příliš mnoho prostoru, ale i tak uvěříte tomu, že tento bezmála zlomený muž je pro Rose tím pravým a osudovým. Robert Mitchum coby ,,humpolácký" (pro některé ženy) ,,drsný a mužný", ale zároveň citlivý, manžel Rose podává velmi snadno uvěřitelný výkon a hlavně, jeho role se naprosto odlišuje od jeho ,,westernových" rolí, čímž ukázal, že je výborným hercem. Film může být rozvláčný, ale když je tak nádherně lyrický, dojemný, sladkobolný, vášnivý, tragický, nemohu a zůstávám. ()

Rimland

Ryanova dcera rozhodně Leanově předcházející "svaté trojici" nijak ostudu nedělá, ba naopak. Neoplývá sice takovou příběhovou epičností a zdejší komorní drama by se dalo odvyprávět za podstatně kratší časovou dobu, ale ta vizuální vypiplanost (hotová reklama na západoirské pobřeží a jednoznačně jeden z nejlepších filmů v kategorii "co záběr, to zarámováníhodný obraz" - scéna s bouřkovými mraky na pobřeží jako jeden příklad za všechny) se může směle měřit s Lawrencem a ve spojení s (na Leana netradiční) lyričností a fungujícími emocemi je to z mého pohledu dokonce lepší film, než třeba Doktor Živago. I proto, že je navzdory brutální stopáži podstatně kompaktnější a konzistentnější. Škoda, že se Lean kvůli negativním ohlasům na 14 let filmařsky odmlčel... (naštěstí se to na jeho posledním díle nepodepsalo) Mimochodem, co se zdejšího (perfektního) hereckého obsazení týče, tak jakkoli si John Mills svého zlatého plešouna nepochybně zasloužil, tak u mně na prvním místě jednoznačně zabodoval Trevor Howard v roli otce Hugha. Takového faráře by potřebovala nejedna (nejen) tuzemská dědina! ()

Ukrizku

"Co ti ještě chybí, Rose? Važ svoje přání, nehýčkej si svoje marné představy a chraň Bůh, aby se ti vyplnily!", káže duchovní, jehož teologie prostého života utěší potřebné, povzbudí nerozhodné a blbce nakope do zadku. Dokonalý vizuál kontrastů: naivita a důmysl, krutost a pokora, krása a ošklivost, odsouzení a velkorysost a hlavně opovržení a úcta. Ani v té délce nic nevyznívá nadarmo. ()

bravo1

Opravdu hodně protáhlé scény - pohledy na moře, pláž. Dialogy též v rozvláčném tempu, učitel v podání Robeta Mitchuma ospalý, Rosy nepřesvědčivá. Takhle si drama nepředstavuji. ()

Gortyna

Mám rád tahle filmy s lineárním dějem, to je jako když čtete román z 19. století od dobrého klasika. A když se připojí vynikající kamera, je u mě na 5 hvězd zaděláno. I přes to, že davové scény s venkovany mi vzdáleně připomínaly Husitskou trilogii od Vávry z 50. let. I přes to, že se vizáží Mitchum mezi ty Iry vůbec nehodil. Působil spíš jako bývalý lev salónů - i svým úžasným držením těla. ()

pollstro

David Lean po předchozích velkofilmových eposech odvážně přichází se zřetelnou intimní romantickou tragédií podél působivé, drsné a politické krajiny Irska v okolí písečných mořských plážových scenérií poloostrova. Oproti předchozím filmům, které dodnes patří mezi největší velikány kinematografie, není Ryanova dcera mistrovským monumentálním dílem, ale i přesto si zaslouží veškerou pozornost, která je výsledkem působivého filmařského, detailního, jemného a nezpochybnitelného talentu velikána Leana, který opětovně předvádí své velmi specifické nadání pro velkolepé příběhy, který je v tomto případě překvapivě veden v komornějším stylu, ve kterém je znatelněji kladen větší důraz pro detailní vykreslení nejen postav, ale i vzájemných citů a motivací. Pravděpodobně největší slabinou je období, do kterého je vložen celý příběh, tj. Velikonoční povstání v Irsku, které paradoxně narušuje osobní blízkou rovinu příběhu a divákovo snahy o vzájemné propojení s postavami, které je nejsilnější v první části a v samotném závěru, kde Lean jenom potvrzuje svůj tvůrčí smysl pro nádherně jednoduché emočně propojené detaily. ()

brasek

Príliš dlhé a nudné, zamerané iba na romantické patálie hlavnej hrdinky a ostatné nejako ide bokom. Niektoré herecké výkony sú na vysokej úrovni, ale... proste nie je to film pre mňa a tak mi je to vlastne jedno, kochať sa írskou krajinou môžem aj v dokumente a ešte mi o tom aj niečo povedia. ()

gizi

Dějově a obsahově prázdné, nezajímavé, takřka o ničem. Snad když někdo vydrží, tak poslední půlhodina je jakousi odměnou za trpělivost. 50% a 3* za výbornou kameru a skvělé záběry, především irské krajiny. ()