Politické boje se stupňují. Rusko neodvratně kráčí vstříc komunistické diktatuře. Jeden muž v této těžké době miluje aristokratku a zároveň manželku bolševického vůdce. Americké drama oceněné 5 Oscary natočené podle známé knihy Borise Pasternaka. (oficiálny text distribútora)

Petulka88

Film, který jednoznačně dojíždí na svou extrémně dlouhou stopáž. Zajímavý příběh i neobvyklý pohled na revolucí zmítané Rusko kazí fakt, že druhá polovina se neuvěřitelně vleče. Dokážu pochopit, že tohle spoustu lidí odradí. ()

lakart

Určitě přepálená stopáž vzhledem k tomu, co se ve filmu za více jak tři hodiny odehraje, ale i tak jsem shlédl nezapomenutelný film s velkolepými záběry, skvělou režii, nezapomenutelnou hudbou a úžasnými hereckými výkony. Trochu mě akorát zamrzel konec, který by si zasloužil lepšího rozuzlení vzhledem k tak dlouhému očekávání. Jedná se o snímek, který si určitě zaslouží místo ve světové kinematografii. 90% ()

Boo

U tohodle filmu je víc něž děj zajímavé obrazové zpracování. Brutálně rozehnané demonstrace pomocí šavlí a koňů, nebo neskutečně dlouhá cesta vlakem a co teprve Živagova cesta zpátky k ženě, eventuálně k Laře - milence. Trošilinku dlouhý film, ale to pocítite jenom díky bolavému pozadí, které sedí přes 3 hodiny na jednom místě. Poznámka autora: u Jihu proti severu bolel víc ()

Rodin

O pěti hvězdičkách bych mohl snad uvažovat, kdybych viděl film v kině. Takhle se pohybuji někde nad 80%, ačkoli obsazení a výkony herců, výprava, hudba, kamera, režie... nic si prostě nezaslouží žádnou kritiku. Tedy až na ten scénář. Odhlédnu-li od toho, že předloha je značně syrovější, film prostě v některých partiích svou rozvláčností způsoboval ztrátu pozornosti. Nemám prostě rád bijáky, u kterých si řeknu - no, dojdu si udělat kafe, teď se vcelku nic neděje... Ovšem v kině si pro kafe nechodím, tam bych to zřejmě bral jinak. ()

Myrddin

Strašně dlouhý, nevěrohodný a škrobený. Takhle to dopadá, když se amíci snažej zfilmovat ruskou knížku. Hodně mi to připomínalo Nesnesitelnou lehkost bytí - trochu příběhem, ale hlavně tím nevystižením (ruský/český) mentality. ()

PaRi

Vynikající film, na kterém ani po 55 letech nic nezestárlo. Z deseti nominací na Oscara obdržel 5. Z vynikající barevné kamery by se ještě dnes adepti tohoto umění mohli učit. Skvělá hudba, kostýmy a výprava. ()

Amonasr

Poutavě ztvárněný slavný román Borise Pasternaka. Dobové reálie revolučního Ruska jsou ztvárněny až neuvěřitelně dokonale, poněkud ale pokulhává vystižení ruské "duše", film je až příliš americky romantický a drsnou dobu občanské války vykresluje s až jakousi ostýchavou jemnocitností. I velké strádání je zde zobrazeno téměř jako vánoní idylka, skutečným zvěrstvům a krutostem doby se film raději vyhýbá úplně. Hluboké a závažné téma je tak podáno až příliš filmařsky líbivě a podbízivě západnímu měšťáckému vkusu. Což bohužel podtrhuje i nerusky sentimentální hudba - ruský sentiment a melancholie totiž zní úplně jinak. Každopádně ale velká podívaná. ()

xxlch

Krásně ,nekonečně dlouhatánský megafil,s nezapomenutelnou hudbou a naprosto skvělým O.Sharifem.Mnohé scény jsou tak dokonalé,že má koukatel opravdu pocit ať už beznaděje,zimy,vzteku,zlosti a lítosti. No a po skončení zůstane nějakou dobu přikovaný v sesli a s pootevřenou papulkou a slzou v oku,bude chtít znovu koukat.Todlenc je jeden z nezapomenutelných filmových megazážitků (a mohl by být klidně ještě delší) takže z 5 hvězdiček si určitě zaslouží alespoň 7. ()

kurzweil

No tomu panečku říkám masterpiece!!! přestože z knihy chybí asi 300 stran, ta hlavní a nejdůležitější linie je vytažena a zvýrazněna - neb jediné o co v těch chybějících stranách jde je neuvěřitelné množství vedlejších postav a příběhů. Tři a půl hodiny a já se vůbec nenudil .... Omar skvělý, ale obě jeho osudové ženy za a) nááádherné a za b) vynikajícně hrající!! ()

Ajka1

Nejlepší verze Pasternakovy knihy, kterou kdy natočili. Kontroverzní předloha, velkolepá výprava a charismatičtí herci....tak vzniká filmová klasika. ()

gidzitka

Film o schopnosti Rusů v tolikeré míře trpět. Film o nádherně vrstvené, hluboké, vnímavé i malicherné ruské duši. Film, u něhož jsem nevěřila, že to natáčeli Amíci, protože takové množství ztvárněné deprese jsem u nich ještě neviděla. Jedním slovem nářez. Dílo o době, kdy byla individualita snad ještě víc než dnes potírána, a to i represí. Příběh o obyčejné lidské slušnosti a touze milovat, jenž nikdy nemůže dojít úplného naplnění... ()

Moiseiwitsch

Jeden z nejlepších filmových počinů 60. let. Omar Sharif exceluje v roli mladého doktora, který je zpočátku nadšený revolucí. I ostatní herecké výkony jsou na nejvyšší úrovni. Oceňuji zejména literární předlohu Borise Pasternaka. Všechny postavy jsou něčím vyjímečné- jak v individuální, tak v kolektivní rovině. Některé beletristické detaily odpovídají naprosto dobovým historickým reáliím. Přesto, že je film nesmírně dlouhý, divák se nenudí. Děj je doslova prošpikovaný událostmi. Každá menší scéna z filmu je samostatným uměleckým počinem! Právem oskary ověnčený snímek. Snad jen té romantiky pro diváka je občas příliš. ()

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (viac)

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (viac)

Seminář 70mm filmů

Seminář 70mm filmů

14.03.2007

Do Krnova na ne-anamorfní 2,2:1! Druhý ročník unikátní filmové akce Seminář 70mm filmů proběhne ve dnech 16.-18. března v krnovském kině Mír. Promítnuto bude 13 snímků a témata referátů se budou… (viac)