Terapie

• angličtina In Treatment (festivalový názov)
Dráma / Psychologický
Česko, (2011–2019), 48 h 6 min (Minutáž: 21–29 min)

Terapie je český seriál věnující se terapii lidem s psychickými problémy. Psycholog Marek Pošta (Karel Roden) se každý týden setkává s pěti klienty – pacienty, kterým se věnuje od pondělí do pátku. Formát seriálu je převzatý z izraelského seriálu BeTipul, ze kterého vycházel i americký seriál V odborné péči. (sator)

mirkath1

Roden ve velmi nezvyklé roli. Seriál působí hodně civilně a uvěřitelně. Dobrá práce :) Hlavně zatím do 37.dílu mi pěkně brnká na nervy jeho manželka Alice-velmi nesympatická osoba a navíc s příšerným hlasem. ()

PlysovyMacko

Kazda epizoda ukazuje jedno sedenie s pacientom a postupne odkryvame jeho pribeh, problemy a traumy.  Je to velmi putavo natocene, herci su vynikajuci. Karel Roden ako psycholog je velmi realisticky, vie pocuvat, chape skryte suvislosti, je trpezlivy. Rovnaku skusenost mam aj ja z terapie. Super. ()

SajmuneKk odpad!

Expoziční dialog: The movie, cvičení na filmový dialog či zfilmovaný podcast - tak by se dala popsat filmová forma tohoto seriálu. Absolutní nuda, která nikam nevede a neprobíhá zde jakákoliv obměna, či dynamika v rámci odlišnosti postav. Nepracuje se tu s ničím jiným než výpovědí daného pacienta, která není ani nijak zajímavě odsnímaná, či zpracovaná v rámci filmové řeči nebo hudební dramaturgie. Na druhé straně pak sedí Karel Roden, který jen vegetačně přikyvuje a nikam děj absolutně neposouvá. Ordinace pro hipstery, která by se dala poslouchat klidně na pozadí, ve sluchátkách, bez vidění obrazu. Plus jednoduchý, po grafické stránce odporný plakát, který o filmu nic nevypovídá a Roden tam vypadá jak rozplizlý ufoun. ()

B3n

Fantázia, minimalistický herecký koncert Karla Rodena, ktorý opäť ukazuje, že patrí medzi absolútnu špičku. A tým nemyslím československú špičku... Ten človek snáď vie porozprávať celý príbeh aj obočím. A takisto ostatní herci podávajú v jedinej miestnosti skvelé výkony. Na kvalitný film netreba ani potoky krvi, ani kilogramy trhaviny, ani ročný rozpočet malej krajiny. Kvalitný film robia kvalitné scenáre a kvalitní herci. Takí, ako je pan Karel Roden, ktorý pôsobí v rovnakej lige ako Jack Nicholson, alebo Leonardo di Caprio. Tretia séria je už scenáristicky dosť zveličovaná, ale ešte sa to dá ustáť. Snáď sa v prípadnej štvrtej sezóne vrátia na zem, lebo zveličovať sa dá "vocamcaď pocamcaď". Seriál je až tak dobre napísaný, že som uvažoval, či som si nezvolil nesprávne životné povolanie. Poslanie byť terapeutom a pomáhať rozkladať, vyčistiť a opäť skladať duše ľudí, ktorí si sami nevedia pomôcť, je veľmi napĺňajúca predstava. Bohužiaľ, na takéto úvahy je už neskoro a je aj otázka, ako dlho by ma bavilo pýtať sa ľudí na vzťah s otcom... ()

rigby

Výborný seriál, ke kterému jsem zprvu přistupoval s jistým despektem. Ale záhy si mě získal na plný úvazek, těšil jsem se stále víc a víc na každý další díl a na každé posunutí lidských příběhů. Ačkoli ho drží nad vodou charismatický Karel Roden, i další postavy byly vybrány pečlivě a všichni podávají zcela přesvědčivý a uvěřitelný výkon. Jen když dojde na vlastní problémy pana doktora, jaksi to začíná ztrácet na dechu. Díky tomu je i závěr první série takový podivně nijaký. A to je škoda. V nastoleném duchu se pokračuje i ve druhé sérii, kdy hlavní postava dostává více prostoru a tím dochází k jejímu zlidštění. Už to není onen neotřesitelný superman s kamennou tváří, ale má i další rozměry. O to silnější jsou ale příběhy dalších pacientů, které přímo plýtvají emocemi a snaží se diváka srazit na kolena. Docela úspěšně. Je to herecký koncert všech zúčastněných. Třetí série je zase trochu jiná. Opět skvěle zvolené obsazení. V tomto případě mají postavy asi nejviditelnější vývoj oproti prvnímu seznámení, které je takové nijaké a předem nic nenaznačuje. O to větší je to pak překvapení, co se z každého člověka vyloupne. Rodenova postava oproti předchozí sérii ustupuje opět do pozadí, což není na škodu. Velký prostor dostává až v závěru. Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o poslední sérii, je konec na můj vkus až moc otevřený. ()

Thorgerda

První dvě série drží relativně slušnou úroveň, která je asi hodně dána tím, že je scénář převzatou látkou. To se ukazuje u série třetí, která už si scénáristicky "žije vlastním životem" a obsahově jde rapidně dolů... Jako by se ze všech postav stala banda přihlouplých histrionů, nikdo nikoho neposlouchá, nikomu se nic nespojuje, o to víc jsou ale všichni neustále rozrušeni, zvyšují hlasy, máchají rukama, a divák se lehce nudí, protože už tuší, kam to celé povede, a největší napětí spočívá v tom, že hádáme ve kterém díle už se přes tu tunu jalového balastu prokopeme aspoň o píď dál. ()

Cheirodon

Dal som 5, pretože pre mňa je to naprosto úžasné. Ak sa pozriem na príbehy, je to fajn a zaujímavé, ale ak sa na to pozriem z nadhladu, ... hm. tak je to vlastne pravda. Psychológia ako pa-veda využívajúca štatistický výskum na svoju chorú interpretáciu ľudskej duše. Naozaj stojí za to si to pozrieť. No a k filmu : Herecké výkony úžasné !!! ()

janmanas

Skvělý seriál, který poodkrývá různé životní příběhy několika lidí, kteří jsou se svým životem nespokojeni. Nyní již v třetí a poslední řadě. ()

hanca.uh

Ač mám charismatického Rodena jako herce ráda, tak tady mi přijde neskutečně nezáživný a protivný, nevěřím mu jeho roli psychologa ani trochu. Zatím jsem se teda "vydržela" dívat v 1. sérii asi na 5 dílů (s mohutným častým přetáčením vpřed:-)), ale kurňa - fakt mě to vůbec nebaví, prostě nuda, nuda....a není se čeho chytnout. Bude další série 2 +3 snad lepší??? PS: tu jednu hvězdu dávám jen za epizodu (tuším 4) - s M. Hofmannem - ten mě opět pobavil :-)) ()

Colomba666

Ano, je to převzatý seriál. Ano, scénář je jak přes kopírák jak u polské, maďarské, tak české verze. Nevadilo by mi, kdyby se nechali tvůrci inspirovat, ale to, že jsou i příběhy jednotlivých postav téměř naprosto totožné, mi přijde krapítek přitažené za vlasy. Naše česká verze se mi však pozdávala ze všech zmíněných nejvíce, ale jsem si vědoma toho, že je to především vlivem faktu, že do hlavní role dosadili jediného českého herce, kterého mám ráda. ()

zuzam

V první řadě bych doporučila všem divákům, aby si uvědomili, že nejde o skutečnou terapii, ale o televizní seriál. A je to skvělý seriál se zajímavým námětem, nevšedním zpracováním a výbornými hereckými výkony. ()

stuj

Dobré. Jenže v polovině 1. série mi došlo, že mi je osud postav docela ukradený a svým způsobem je tedy ztráta času dokoukávat to celé. Raději zkusím jiný seroš, který víc zaujme. Možná je to i tím, že jsem dřív viděl originální verzi "In Treatment / V odborné péči" s G. Byrnem, která byla víc vtahující. ()

Veronika_.._ odpad!

Bože můj, když už chcete natáčet seriál o terapii, alespoň si zjistěte jak taková psychoterapeutická praxe probíhá, na jakách základech stojí atp. Tohle bych brala maximálně, kdyby byla hlavní dějová linka skutečnost, jak terapeut špatně provádí svou práci. ()

chevronman

Terapii (ne tu seriálovou, tu skutečnou) jsem podstoupil, dělám si i dva psychoterapeutické výcviky, takže se odvažuji tvrdit, že do procesu terapie mám trochu vhled. Marek Pošta interpretuje, radí, soudí, nehledě na to, že ji provádí ve svém domě, kde (ve třetí řadě) jeho přítelkyně v kuchyni vedle vaří nebo si její syn hraje s basketbalovým míčem. Zkrátka Marek dělá zkrátka všechno, co do terapie nepatří. Nicméně rady, interpretace, podsouvání i soudy do tohoto seriálu patří. Mnohdy to, na co přicházejí klienti v seriálu během týdnů, může zabrat i roky terapie, kdy celý proces, zdá se, jako by stál na místě, a to by nebylo divácky atraktivní. V tomto případě to je spíše filmařský postup, ukazuje ale, jak terapie nemá fungovat. Co se mi ale na seriálu líbí, je částečná detabuizace psychoterapie pro veřejnost, ukázka toho, že není nic divného, když tam člověk chodí, a zároveň si užívám silné příběhy klientů, kteří k Markovi docházejí (slovo pacient by nemělo v seriálu zaznít, Marek není lékař). Postava Marka Pošty je však pro mě velice nesympatická. V terapeutické místnosti káže vodu, v osobním životě pije víno a chová se jako idiot bez špetky sebereflexe, což se odráží na kvalitě jeho vztahů. Celkové ale, pominu-li Markovy nedostatky osobní i profesní, jsem si seriál užil. ()