Terapie

• angličtina In Treatment (festivalový názov)
Dráma / Psychologický
Česko, (2011–2019), 48 h 6 min (Minutáž: 21–29 min)

Terapie je český seriál věnující se terapii lidem s psychickými problémy. Psycholog Marek Pošta (Karel Roden) se každý týden setkává s pěti klienty – pacienty, kterým se věnuje od pondělí do pátku. Formát seriálu je převzatý z izraelského seriálu BeTipul, ze kterého vycházel i americký seriál V odborné péči. (sator)

Recenzie používateľa chevronman k tomuto seriálu (2)

Terapie (2011)

Terapii (ne tu seriálovou, tu skutečnou) jsem podstoupil, dělám si i dva psychoterapeutické výcviky, takže se odvažuji tvrdit, že do procesu terapie mám trochu vhled. Marek Pošta interpretuje, radí, soudí, nehledě na to, že ji provádí ve svém domě, kde (ve třetí řadě) jeho přítelkyně v kuchyni vedle vaří nebo si její syn hraje s basketbalovým míčem. Zkrátka Marek dělá zkrátka všechno, co do terapie nepatří. Nicméně rady, interpretace, podsouvání i soudy do tohoto seriálu patří. Mnohdy to, na co přicházejí klienti v seriálu během týdnů, může zabrat i roky terapie, kdy celý proces, zdá se, jako by stál na místě, a to by nebylo divácky atraktivní. V tomto případě to je spíše filmařský postup, ukazuje ale, jak terapie nemá fungovat. Co se mi ale na seriálu líbí, je částečná detabuizace psychoterapie pro veřejnost, ukázka toho, že není nic divného, když tam člověk chodí, a zároveň si užívám silné příběhy klientů, kteří k Markovi docházejí (slovo pacient by nemělo v seriálu zaznít, Marek není lékař). Postava Marka Pošty je však pro mě velice nesympatická. V terapeutické místnosti káže vodu, v osobním životě pije víno a chová se jako idiot bez špetky sebereflexe, což se odráží na kvalitě jeho vztahů. Celkové ale, pominu-li Markovy nedostatky osobní i profesní, jsem si seriál užil. ()

Série 1 (2011) (S01)

Totálně, ale totálně bezduše okopírovaná verze amerického seriálu In Treatment. ()