The Monkey King 2

• Čína Xi you ji zhi sun wu kong san da bai gu jing (viac)

MickeyStuma

Opičí král je pro Hongkong jedna ohromná legenda a tak je vlastně národní figurkou, něco jako Krteček pro Česko. Není tedy divu, že se k němu filmaři velmi často vrací. Tomuto snímku dali snad největší péči, jakou mohli dát. Pracovníci vizuálních CGI efektů se tu doslova vyřádili a tak snad každou vizuální scénou divák doslova lapí po dechu. Nejúchvatnější bitva, jak už to tak většinou bývá, je na konci celého dvouhodinového dějství. Milovníci klasik si mimo jiné přijdou i na bitvu s hordou kostlivců, ale to, co přijde potom, je vrcholem všeho. Po dějové stránce a vlivem ryze národních legend jsou určité části pro evropského diváka velmi těžkopádné a to i co se týče humoru. Čínskou kulturou je to celé hodně ovlivněno, takže neznalý divák se bude těžko orientovat v náznacích a odkazech na určité souvislosti. Každopádně se snímek dá považovat za něco, co tu ještě z hongkongské kinematografie nebylo. Tady je tedy laťka hozena hodně vysoko. ()

TERRORDROME

Takže v poslednom vstupe hodili opičiakovi za trest na chrbát celú horu a on tam preležal 500 rokov než ho oslobodil prechádzajúci mních, ktorý mal práve akútny problém s tigrom. Po nasadení mučiacej čelenky sa Wu Kong stáva mníchovým bodyguradom na ceste za buddhistickými zvitkami, plus sa k výprave pridajú "Čuník" ( tak si to pamätám z dabingu osemdesiatkového seriálu a inak ho zrejme nikdy volať nebudem ) a piesočný mních. Hlavnou záporáčkou je tentoraz sexy čarodejnica Gong Li, ktorá má už tradične chuť na mníchove mäsko, pretože údajne dodá konzumentovi nesmrteľnosť. Druhý diel nie je taký zbesilý a viac sa snaží o príbeh než lietacie digiorgie, možno aj vďaka tomu majú triky a hlavne animované zvery vyššiu kvalitu. Popravde, neustále "šálenie" a zvádzanie mnícha intrigánskymi démonmi bolo v seriáli pomerne otravné, ale tu to našťastie nemôžu príliš preťahovať. Opičiak už nie je taký puberťák ako minule, naopak sa snaží brať svoju úlohu zodpovedne a v tom práve spočíva jeho tragédia, pretože on svojim ohnivým superpohľadom síce rozpozná zamaskovaných démonov, lenže mu to nikto neverí a myslia si že zošalel. No a keď potom na ulici zabije malé dieťa ( v skutočnosti maskovaného démona ) tak mníchovi rupnú nervy a pošle ho do prdele. Musím povedať že to fungovalo dosť slušne a taktiež scéna s kráľom čo pil deťom krv aby zmiernil svoje prekliatie. Záverečné rošambo s obrovským megahyperkostlivcom bolo potom parádne rozšupnuté a trikovo nabúchané, takže konečný dojem je jednoznačne pozitívny. Čo ma sralo bola maska vyziabnutého čuníka, to už ten z 80-tych rokov vyzeral lepšie. Inak, podobne ako v prvom dieli aj tu som po celý čas tajne čakal na jednu vec a nakoniec to predsa len dali a do záverečných titulkov zaznela zvučka z klasického seriálu. Čo sa mňa týka, som navnadený na trojku. ()

Drom

O můj Buddho! První díl byl sice tak někde na úrovni odpolední produkce TV Prima, takže jsem to prostě znechuceně pustil z hlavy. Ovšem nečekal jsem, že další díl bude určen divákům s lehce záporným IQ, někde mezi kamenem a kamenem obrostlým mechem. Líného mlsného maršála Čuníka vyměnili za retarda a chytrého avšak někdy unáhleného generála Píska vyměnili za modrého retarda. Ti dva nějdřív jen tak někde postávají a pak zbytek filmu pokřikují na Suna. Ale je toho víc! Naivního Tripitaku, milujícího všechen život, vyměnili za retarda v ponchu neutrální barvy, kterej jde někam pro nějaký papíry a ničemu nerozumí, nejméně pak svému poslání nebo náboženství. Žádné kořeny či pozadí postav, žádná vize. Ono to totiž ani není potřeba, protože je to natočeno jako střídání trapných akčních scén, někdy až zbytečných (třeba ten tygr na začátku) a scén s poměrně prázdnými dialogy, které tam stejně jsou jen jako překlenutí k další akční CGI scéně. Do čehož výborně zapadá akční superhrdina Sun, napůl Spiderman a napůl Terminátor, hopsá a všecky zmasí. A ještě si drze dovolili na konci zařadit remixovanou znělku seriálu, kterému tahle odpornost nesahá ani po špínu na podrážce. Hanba, ale veliká teda! ()

VanTom

V "létající" akci stále předigitalizované a přebarvičkované čínské fantasy se tentokrát opírá o umírněnější, především však kompaktní zápletku (začátek putování a ohrožení vražednou démonickou záporačkou), která dokonce není prostá hlubších emocí ani myšlenek. Titulní "spoutaný" charakter (výborně namaskovaný a zahraný!) navíc projevuje nečekanou pokoru, nikoliv dřívější hulvátskou sebestřednost (na jedničku víceméně nenavazuje). Takže se mi to asi líbilo o něco víc než minule a v pár chvílích jsem uvažoval o 4. hvězdičce. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale legenda o Opičím králi se mi prostě líbí, tohle je ve mně nějak zakořeněné. Příběh, který nám snímek "The Monkey King: The Legend Begins" prezentuje, není vůbec originální, ale je nápaditý a je provedený v takovém vizuálu, že to místy prostě bere dech - a to se nemusí jednat jen o triky, které jsou ale většinou výborné. Nádherná záporačka! ()

• V závěrečných titulcích může divák slyšet ústřední melodii ze seriálu Opičí král (od r. 1986). (AGAMENON)