Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

KUFI odpad!

Nehorazna zblitka a ja na ni odmitam dal koukat. Connery v jednu chvily nici pri honicce s FBI mesto a v zapeti na lavicce v parku srdceryvne rozmlouva se svoji dcerou. Klasicka americka beckova akcni vypatlanost na stejny urovni co napriklad Battleship. Jenom s tim rozdilem, ze tady nejsou digitalni potvory a kulervouci nazvuceni, co cloveka udrzujou v pozornosti. Jak me vubec mohlo napadnout ze by se mi to mohlo libit. Dokonale jsem se nechal oblbnout referencema na csfd. ()

papaguy

Svižný, vtipný a dobře sehraný akční film, u kterého oceňuji nadhled a řemeslnou stránku věci s chytře zvolenou lokací, kterou scénáristé dokázali náležitě zužitkovat. Co mi naopak vadilo, byla zoufalá klišovitost, přehrávané brnkání na vlasteneckou notu (bez toho by se to úplně, ale úplně obešlo) a jedna věc, na kterou začínám být alergický – závod s časem, ve kterém vše vyjde přesně na setinu vteřiny. Zajímavý komentář: Pomo ()

Kingjiri

Legenda mezi akčními filmy, která nikdy neomrzí. Casting vyšel na jedničku - Sean Connery a Ed Harris hrajou svý dobrácky záporný role skvěle a Nicolas Cage sice neoslní, ale ústřední trio obstojně doplňuje. Akční scény, efekty a hudba patřej mezi špičky žánru. Příběh má příkladný tempo, parádní hlášky, mrazivý momenty a slušnou zápletku, jenom mě uplně nenadchnul jeho typicky americkej patriotickej podtext - asi jediná slabina Skály, pět slabších hvězd. ()

feryk

Už první vteřiny vám napoví, že nepůjde jen tak o nějaký film. Snímek, kde dobro neni tak dobré a zlo neni tak zlé, vás nenechá ani na chvíli vydechnout a vy budete mít chvílema pocit, že fandíte oběma stranám a zlo je tam až na nějaké třetí a čtvrté pozici. Tak trochu jiný akčňák, na který se s chutí podívají i ti, co akční filmy nemusí. K tomu geniální hudba a skvělé výkony herců. A legendární scéna z umývárny podtrhnutá hudbou H. Zimmera nenechá nikoho chladným a myslím, že tahle scéna se zařadila mezi ty top. Tenhle film můžete vidět stokrát a pořád bude výborný. ()

hijacker

Eda Harrise jsem viděl ve filmu snad jen třikrát. A třikrát to stálo za to. Ať již v uniformě SS, či jako znechucený bývalý generál, je skvělý. Role v "uniformách mu náramně sednou. Zřejmě se zaměřím na více jeho filmů. ()

rukay

Skála rozhodně potěší, pobaví, ale pokaždé když ji vidím, mi tam něco chybí. Je to naprostá paráda, skvělé herecké obsazení, mimořádná hudba i režie, jenže pořád to nestačí. Možná mi chybí nějaká nápaditá scéna, neboť kromě jatek v koupelně, je velká část Sklály strašné klišé. Nebo možná závěr. Myslím pořádný závěr. Ten současný mi připadá prostě příliš málo vygradovaný. Asi mi chybí patetický konec, kdy je zlo po zásluze potrestáno. Jenže tady vlastně není zlo. Všichni jsou super vlastenci, jenom jedni chtějí hodin rakety plné skleněnek na LA a druzí zase drží nevinného člověka 30 let ve vězení. To se pak těžko vybírá. Ed Harris je rozhodně jedním z nejlepších chladných záporáků a v mých očích se mu vyrovná jen Jeremy Irons v Die Hard with a Vengeance (4****). Co je to ale platné, když Ed tady vlastně natáhne bačkory dost lacino, a do finále zbude jen nějaký černý poskok, který 4/5 filmu ukáže obličej sotva 15 sekund. Celkově je to dobré, ale.. “ale" Je mi líto, váhal jsem mezi 4-5 a nakonec dávám 4****, s bohem a šáteček. ()

ludva10

Skvěle natočený akční film se skvělými herci, kde člověk vlastně skoro fandí i záporákovi. Atmosféra výborná, technické zpracování také, suprová hudba. Za mne jeden z nejlepších akčňáků. ()

KafuR

Jeden z nejikoničtějších akčňáků od mistra výbuchů Baye. Dokonalou formu v tomto případě doplňuje také dobrý scénář a špičková hudba, takže není divu, že se z filmu stal kasovní trhák, který diváky baví i dvacet let po své první premiéře. Už začátek filmu s excelentním Harrisem působí dojmem, že zde půjde o víc než jenom o tupou akci, ovšem je otázkou, jestli u tohoto dojmu člověk zůstane i na konci, protože ten nenabízí nic víc než rutinní završení s dobrým koncem pro zlé pohlaváry. A to spolu s absencí silnějšího vyvrcholení brání bliknutí páté hvězdičky. ()

tranquill

"Už mám toho zachraňování plný zuby..." Connery akční a šarmantní snad víc, jak v dobách jeho Bonda. Cage klasický a další skvělá herecká sestava dali za vedení Michaela Bay vzniknout excelentnímu akčnímu trháku. Nemá smysl žvanit, nutno vidět! ()

Biopler

V polovici filmu som si hovoril, že toto je akčák jak sa patrí. Aj samotný príbeh bol zaujímavý okorenený hláškami Conneryho a presvedčivým Harrisom v roli na prvý pohľad sa javiaceho neústupného generála. No s pribúdajúcim časom som čakal väčší a väčší prúser. Záver je úplná hlúposť a z akčných nárezov v prvej polovici, ktoré boli povedzme ešte na uveriteľnej úrovni, tak to čo sa deje na konci je fraška. Cageova zázračná injekcia do srdca a kreácia jeho samého ako nezničiteľného človeka, ktorý prežije výbuch, resp. Connery, ktorý sa ako anjel zjaví vždy tam kde je ho potreba, je k neveriackym úsmevom. Podobne je na tom teroristický tím sa až smiešne rozpadne. Tak prečo po toľkých úletoch 4*? Až do samého záveru som sa výborne bavil a užíval si akčný koktejl s veľmi vhodne vybranými hercami v čele s presným Harrisom a musím uznať aj s Connerym. Je to parádna oddychovka, testosterónový nárez. ()

Mara97

Já tyhle devadesátkové americké akčňáky nikdy nemusel. Ba s postupem času a dalším rozvojem veškeré technologie i filmového řemesla působí ještě více absurdně a nezajímavě. Člověk se potom nediví, že Michael Bay je vysmívaným režisérem, kterému ve filmech jen všechno vybuchuje - Skála je toho ideálním příkladem. Filmařsky je Skála sice dokonalá, chyby jsem žádné nenašel, ale prostě to nebaví, neexistuje pravidlo, že čím více akce a výbuchů, tím lepší zážitek pro diváka. Problémem je i samotný děj, který mi vůbec z logiky věci nedává smysl. Proč by to vlastně někdo dělal? A komu tím prospějete? ()

dalziel

Napriek tomu, že film je z roku 1996 stále si drži status skvelého akčného filmu, ktorý si vždy rád pozriem nakoľko v mojich očiach nestarne.Skvelý coctail všetkých možných filmových ingrediencii. ()

Razzor_82

Skála je vyšperkovaná akční extratřída. Michael Bay servíruje na začátku slávy vizuální lahůdku a $75milionů utratil skvěle do posledního drobáku. Ve filmu funguje úplně všechno přes napětí, trefný humor, výběr herců až po výtečnou akční honičku ulicemi San Francisca. Záporák Ed Harris, který vlastně není zas až tak zlý. Skvěle vyvážená ústřední dvojice. Cage v roli začínajícího zachránce a Conery jako James Bond po třiceti letech co sype luxusní hlášky na počkání. Vše podtrhne výborný soundtrack Hanse Zimmera. 9/10 ()

Urukhaj98

Conneryho poslední bondovka v režii Michaela Baye v jeho nejlepší formě. Dlouho odkládaný rest, který jsem milerád konečně splnil. Velká paráda. A Bayův nejlepší film. 9/10 ()

kondor77

Filmy, které neřeší sociální otázky,-ismy, Trumpa, Rusko, Německou východní republiku, mám rád. Všichni z tvůrčího týmu podali 100 %-ní výkon, hledat chyby je mařením časem. ()

Hever

Nemůžu si pomoct, ale Skála u mě patří mezi ty typické popcorn-hollywoodské filmy, kterým prostě nikdy nedám víc jak 3 hvězdičky. Dal bych i míň kdyby tam nehrál Sean Connery a ten nervový plyn neměl takové efektní učinky, jak popisuje Cage :) ()

VerteX

Vynikající akční věc, u které se nebudete ani chvíli nudit. I když Nicolas Cage nepatří mezi moje oblíbence, zde skvěle sekundoval Seanu Connerymu. To vše se skvělým hudebním doprovodem Hanse Zimmera... Dávám pět hvězdiček. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)