Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

KRYSIOPICE

Recept na dobrý (čti komerčně úspěšný) film pro průměrného otylého Američana. Nejdřív vymyslíme kostru nějakého příběhu. Může to být úplná sračka, to nevádí, zde není vůbec důležitý děj. Je to jak u péčka, nějaký děj by tam měl být, ale kvůli němu si ho nepustíme, no ne? Dáme trochu jednoduchého humoru pro jednoduché publikum, (nebojte se laciného, ten maj malí špunti nejraději) přidámě pár vagónů výbuchů, kydneme tam několik kýblů patosu, pár vousů Conneriho, jeden dva vyděšené výrazy Cageho a pak už jen mýcháme a sypeme tam akci dokud nám to úplně nezhoustne až je to úplně HŮŮŮSTÝÝÝ. ()

Lachtaan

Zaručeně nejlepší Bayův režisérský zářez a hvězdná role Nicka Cage. Ale Skálu nad všechny ostatní svižné akční filmy dostává pouze jen podmanivá hudba od pana velikána Hanse Zimmera. Jinak mi nedokázala nabídnout pocit, že se dívám na výjimečnou záležitost. Rozhodně jsem ale moc rád, že jsem se po dlouhých letech zase filmově sešel s Seanem Connerym a že si mohu připsat tenhle snímek na svůj účet. ()

BROKEN_

Michael Bay = mistr akčních scén. Tady je jasný důkaz. Jeden z top akčních filmů vůbec. Hvězdné obsazení, k tomu úžasný soundtrack ( hanz zimmer jak jinak ), a k tomu všemu velice dobře zvládnutý scénář. Pro fanoušky akčních filmů povinnost! ()

lennyd

Generál Hummel (Ed Harris), veterán z vietnamské války, operace Pouštní bouře a mnoha dalších, nositel desítek vyznamenání a medailí, přepadne se svými muži vojenskou základnu, ukradne 15 raket se smrtícím plynem VX, a zajme 81 rukojmí na ostrově poblíž San Francisca, na Alcatrazu. Chce po vládě 100 miliónů dolarů jako odškodnění pro vojáky padlé při vládních misích kdekoliv po světě, jinak San Francisco pozná sílu VX. FBI vyhrabe ze svých vězení Johna Masona, britského agenta, který kdysi z Alcatrazu utekl (Sean Connery) a společně se Stanley Goodspeedem (Nicolas Cage), odborníkem přes Biochemii a elitní jednotkou jsou posláni zrušit záměr generála Hummela... Jako pro mnoho ostatních, i pro mně jde o nejlepší akčňák všech dob, pyšnící se skvělými hereckými výkony, spoustou akce, asi nejlepší automobilovou honičkou a také nádhernou hudbou Hanse Zimmera. Co jméno, to herecká hvězda Ed Harris je v roli generála Hummela perfektní, ale i on je zastíněn duem Sean Connery - Nicolas Cage. Jejich hádky je slast sledovat. Z dalších jmen je zde například David Morse (generálova pravá ruka), William Forsythe, Michael Biehn, Bokeem Woodbine a další a další. Lahůdka.... ()

Beky

....a svět se rozdělil na dobu před Skálou a po Skále....a svět našel nového Guru všech akčních filmů jménem Michael Satan Bay!!!! ()

Redswif

Režíruje to Bay a hraje tam Cage a Connery, sice Cage není můj miláček, ale umí hrát. Takže je to fakt dělo a tak i po druhém shlédnutí to je furt pěknej film. Hold kdo umí, ten umí. ()

Chasm

Jednoznačně nejlepší Bayův film. Herecké obsazení dokonalé, režie (kupodivu) velmi povedená, hudba skvělá a super scénář... Tohle se dá nazvat základem akčních dramatů, protože když se na nějaký takový film plánujete podívat, chcete vždy vidět přesně to co vám nabídla Skála. ()

anli

Doposud nejlepsi film Michaela Baye a jeden z nejlepsich filmu 20 stoleti.Perfektni scenar,precizni a spickove akcni scena,dokonala atmosfera a skveli herci v cele s Cagem a Connerym.Dokonala podivana!!!Jasnych a nemennych 100%. ()

BoncheR

Americké akčné filmy sú zvyčajne nedotiahnuté do konca. Tento film je výnimkou. Prekonal všetky moje očakávania. Skvelé herecké výkony, zaujímavý námet a čarovné spracovanie. Nedá sa ani presne povedať v čom je tento film iný ako ostaté oplatí sa pozerať. ()

Duoscop

Dokonale filmařsky zpracovaný akční klenot který je bezesporu nejlepší ve svém žánru. Opravdu není mnoho filmu ve kterých se sejde tolik skvělých charismatických herců a zazní tolik legendárních hlášek. Obzvláště general Hammel (Ed Harris) nemá chybu! ()

geklon

Píše se rok 1997. Rodiče se mě ptají co bych chtěl ke svým dvanáctým narozeninám. Jednu jedinou věc. Vidět ten brutální biják s Seanem Connerym. Půl roku na to rozbaluji z balícího papíru VHS Hon na ponorku. Super, neva tak snad ježíŠEK...........Krvavý příliv. Po novém roce překecávám kámoše ať nepůjčuje gigantický kozi 5..................gigantický kozy 6 - vzpora kouhotů je vypujčená. JÁ SE DOČKAL. Zapnout video, strčit do něj kazetu, počkat pět minut než se přetočí(jo děti, tohle jsme fakt museli dělat), počkat 15 minut než přeběhnou nekonečný reklamy a upotávky....a jedem. Nejlepší filmová jízda mého dosavadního života...všechno naprosto geniálně funguje....Obsazení je vynijikající, scénář je fantasticky plochý přesto v něm nejsou žádná hluchá místa, aby jsme o tom mohli přemýšlet, rafinované a dechberoucí akce je tu tolik, co dnes nenabídne ani pět akčnáků roku, kamera je brilantní, Connery suše hláškuje, Harris je fatálně rozdvojenej až je ho divákovi líto a Cage je za totálního greenhorna............(společne s conair a kickassem, asi jedinej jeho naprůměrnej akční trhák, o výkonech nemluvim, ty jsou až na trable v arizoně uplně stejný).M.Bay na vrcholu, stejně tak žárnr akční triller. dlouhou dobu můj nejnejnej film a není to z důvodu co vše jsem k vůli němu přetrpěl i gigantický kozi 5. ()

tnp101

Pompézní režie Michaela Baye pod záštitou Jerryho Bruckheimera dala vniknout poctivému akčnímu filmu s neobyčejně nařachaným obsazením. I po x-kráté stejně zábavné, i po všech těch letech neuvěřitelně svěží a technicky brilantní. Pokud to myslíte s akčním žánrem (potažmo i filmem jako takovým) vážně, tohle si prostě nemůžete dovolit minout bez povšimnutí. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Velkolepé filmy si žádají velkolepý prostor. Pojďme se tedy společně podívat, zda jím „Skála“ zbytečně neplýtvá. OBRAZ: Přepis je prezentován v originálním anamorfním poměru stran 2,35:1 (černé pruhy nahoře i dole) a s přihlédnutím k roku vzniku jej chválím. Uspokojivá ostrost a skvělá drobnokresba silná především u blízkých záběrů na obličeje, to vše za doprovodu většího množství zrna, jež ovšem minimálně mě osobně vůbec neobtěžovalo. Barvy sázejí především na realistické podání, žádné přesycené orgie tak na váš zobrazovač nečekají, zato si pohraje s přirozenými pleťovkami, velmi dobrou černou a zároveň skvělým kontrastem. Ačkoli nemůže ani v tom nejmenším konkurovat přepisům většiny novějších filmů, „Skála“ vypadá na blůčku zatraceně dobře a v lepší kvalitě jí nejspíš ještě hodně dlouho neuvidíme. ZVUK: A to lze s jistotou říci také o původním anglickém znění prezentovaném v bezkompresní LPCM 5.1 stopě. Ta zní od úvodních sekund velkolepě a díky chytrému využívání prostorových kanálů věrně vykresluje atmosféru lokací a diváka do sebe bez zaváhání naplno vtáhne. Detaily jsou čisté a slyšitelně oddělené, hloubky mohutné, hudba precizní a dialogy hlasité a křišťálově čisté. Občas pochopitelně naráží na limity zdrojového materiálu, ale ve spojení s obrazem a filmem jako takovým funguje na 100%, takže teoreticky jde o referenční stopu, přestože ne z technického hlediska, ale to snad od filmu z roku 1996 nikdo nečeká. To česká stopa už je na tom výrazně hůř. Původním dabing z produkce „AV studia Praha“ ujde, co však v současnosti, obzvláště ve spojení s HD obrazem, již nelze akceptovat, je DD 2.0 formát zvuku, který nezní dobře ani v rámci limitovaného počtu kanálů. Naprosto postrádá dynamiku a zvuk dialogů zní, jako kdyby vycházel z plechovky. BONUSY: Nabídku přídavných materiálů odstartujeme velmi kvalitním audio-komentářem, jenž je s přehledem tím nejobsáhlejším nositelem informací o výrobě filmu. Představí se nám v něm Bay i Bruckheimer a dále Cage, Harris i technický poradce. Jedná se sice o sestříhané kusy rozhovorů, zmíněné osoby tudíž nebyly nahrávané v jednom studiu, avšak vzhledem k dynamickému střídání to nehraje v podstatě žádnou roli. Komentáře to jsou zajímavé a zároveň velice zábavné, a jakmile stopu jednou okusíte, už vás nepustí. Následuje neurážející 2 minutovka o světové premiéře v Alcatrazu, 6 minutovka se základním představením SEALS (námořnictvo) z úst členů a rozebráním scény s přestřelkou ve sprše společně s postupem, podle něhož by totožná situace probíhala v reálu, přičemž tematicky i formátem podobná a zároveň o něco zajímavější 8 minutovka o zbraních, jež následuje, se zabývá častými chybami, kterých se herci dopouštějí při střelbě. Dále nás čeká 8 minutové video zabývající se zvláštními efekty, konkrétně potápěčskou scénou, v níž se kromě živých herců používali také miniatury. V závěsu za ním čeká 9 minut převážně nasr*ných nepovedených záběrů a 16 minutový rozhovor s Jerry Bruckheimerem o svém životě a blíže o několika filmech, které produkoval - nejvíce samozřejmě o „Skále“. Nakonec tu máme ještě teaser, trailer a pětici TV spotů. Všechny bonusy jsou prezentovány v SD a vybaveny českými titulky, až na audio-komentář, jenž však disponuje anglickými. Alespoň základní film o filmu by neuškodil, ale budiž. FINÁLNÍ VERDIKT: Obraz v doposud nejlepší a zvuk pak nejspíš maximální kvalitě, bonusy relativně slušné, i když jich mohlo být více, a tak tedy slabších 70%. () (menej) (viac)

tomxxx

Moc nechápu, co na tom všichni vidí. Příběh stojí za prd. Na druhou stranu, provedené je to suprově a hudba je dokonalá. Takže kvůli hudbě 4*. ()

ywo666

Možno najlepší film Baya vôbec. A určite jeden z najlepších filmov v akých sa Cage objavil. Pridanú hodnotu znamená aj Connery. Moja najobľúbenejšia doba akčných filmov nie sú 80. roky, ale 90. Skala patrí medzi špičku žánru. Tie guličky ma ako malého mátali po nociach. 5*. ()

mikestiff

Tak jsem si po letech připomněl jeden z oblíbených filmů mého mládí a znejistěl jsem už při jméně reřiséra v titulcích. Tehdá mi nějaký Michale Bay nic neříkal, dnes už ano a bohužel už tehdá plnil filmy kravinami stejně jak dnes, jen trošku méně okatě. Ale postavit hlavní záplatku na tom, že stát riskuje zamoření města, nebo obětování rukojmích jen aby nemusel vyplatit odškodné rodinám válečných hrdinů je fakt dementní! ()

noriaki

Spousta lidí vidí na Skále ikonické akční scény, Michaela Baye ve vrcholné formě, nebo jejich zvolna mizející mládí. Já na ní vidím výborného Seana Conneryho. Zahrál si i v lepších filmech, měl zajímavější postavy, ale tady zazářil z vedlejší role a nonšalantně odsunul Nicolase Cage a Eda Harrise do pozadí. Dnes by to nebylo nic až tak divného, ale Harris měl na konci devadestátek dvě nominace na Oscara ve třech letech a Cage ho v ten rok dokonce získal. Mason je zkrátka machr a tohle je jeho film, ať si scénář tvrdí co chce. ()

Fleetguard

Jestli chcete vystihnout slovo akční, tak si musíte pusti tenhle akcí nabitý film M. Baye! Film,který jednou pro vždy katapultoval N. Cage a Ed Harrise mezi holywoodské hvězdy! Film plný akčních scén, skvělých honiček a hlášek doprovází vynikající hudba H.Zimmera! Na druhou stranu je,ale nutné přiznat, že se jedná o komerční záležitost,která je uměle vytvořena pro masové publikum.To však nemění nic na tom,že se jedná o film,který by neměl chybět v žádné filmové sbírce. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)