Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

URBAN

Jeden z nejlepších akčních filmů vůbec prošpikovaný akci , hláškami , dokonalým scénářem a navíc skvělým obsazením duo Connery a Cage byla opravdu skvělá volba ( 24.3.13/MAC ) ()

Nivenx

Z akčních žánrů opravdu povedený kousek, který nesmí u nikoho chybět. Parádní akce, dobrý příběh a dobré herecké obsazení, kde jsou všichni cool. 75% ()

dr.fish

Osobnost Seana Conneryho zvedla tento film o úroveň výš, což už známe z Indiana Jonese. Navíc je pozoruhodné, jakým patologickým patriotismem oplývaly filmy v té době. Dnes, kdy v dobré úmysly Ameriky už nikdo nevěří, je to věru směšná záležitost, a zároveň taky velice smutné divadlo, protože kam ten svět spěje, když už se v dnešní době vlastně nedá ničemu věřit... V každém případě tu máme klasický akční film s padouchy a klaďasy, přímý tah na branku a inteligentní tvrďácký humor, takže určitě jeden z lepších kousků dekády. 80% ()

StanislachKo

Po dlhšej dobe vsadil víkendový večer na Baya. Haluz je, že ten film vnímam o toľko odlišne, ako naposledy (cca 10 rokov dozadu. Teraz som si musel zakrývať oči pred neskonalým kvantom logických absurdností a mimózneho chovania niektorých postáv. Ale trúfam si tvrdiť, že teraz som 100 krát schopnejší oceniť všetky jeho pozitíva. O akčnej smršti tu nemá zmyseľ hovoriť, taktiež ako o Bayheme ako takom. Pri Miškových filmoch toto nezvykne byť problém.. Ale pridané hodnoty: Vtip, farebná spomalená "coolovosť" každej podstatnej scény a bezmála rukolapná chémia nie len medzi hlavnou dvojkou, ale úplne všetkými postavami. Najväčšmi ma ale zaráža ako sa podarilo, že napriek všetkej tej veľkolepo ponurej hudbe, slow-motionmi, širokými zábermi z toho sála tak neskonalá a nadnesená optimistická pohoda :-). Veľkolepý počin, ktorému deväťdesiatkový akčný film vďačí ozaj za veľa. ()

Deyw

Podle me nejlepsi film kde hral cage (spolu s faceoff,conair) se jedna o jeho nej. Skvela zapletka, skvely herci, skvela hudba..nadcasovej film - ed harris je dabel a conery takovej klaun.. :D je to skvela podivana, jeden z nejlepsich akcnich filmu - naprosta klasika ()

fantoci

Kdyby se mě někdo tak před dvěma roky zeptal co je to The Rock (originální název) řekl bych mu že nejlepší akční film co sem zatím viděl. Přišli i lepší, ale Skála si u mě pevně drží místo a hned tak se asi nepustí. Výborná akce, skvělá kamera a Stanley co neumí plavat se šnorchlem. Jatka ve sprchách jsou tou nejkrvavější scénou mimo válečné filmy a krvelačné horory co jsem kdy viděl. Snad jen Black Hawk down by se ještě trochu mohl...Ne určitě je to ta nejdrsnější scéna. Pěkně vypadá i zasažení tím krásným jedem co ho mají bývalí vojáci v rukou a krásná scéna je především na začátku kdy Connery hledá a najde svou dceru a přijede pro něj nekolik desítek policejních aut.Cage ho pak zachrání hláškou, že jim pomáhá vyšetřovat jeden případ. Jo a taky jsem se naučil že nemám dávat vězňům drobné mince a že když to jde Američani si poradí s každým problémem ať to stojí co to stojí. Prostě vyšlou pár letadel a roztaví alcatraz (potažmo jiné místo-Mírov:) na hmotu ničemu se nepodobající ()

matezzz

Klasika akčního žanru od režiséra specializovaného právě na tento žánr. Každopádně je to nářez jak se patří a udrží divákovu pozornost od začátku dokonce. Děj má spád a dokonce i nějakou tu logiku....což se zas tak často nevidí :-) ()

Jaňo

Neuveriteľných dvanásť rokov mi trvalo, kým som sa dostal k skvostu ako je The Rock. Sám seba sa pýtam, ako som mohol obchádzať okolo takéhoto snímku bez povšimnutia (???) ! Hádam to bolo pre Nicolasa Cagea, ktorý u mňa ako herec nemal príliš mnoho simpatií. Až doteraz!!! Pretože mi vyrazil dych. Naozaj si neviem predstaviť lepšieho človeka do role, akú mu pridelili spolu so Seanom Connerym. 136 minút ubehlo ako voda a ja som sa ani tú najmenšiu chvíľočku nenudil. Neuveriteľná akcia, výborný filmársky tím na čele s Michaelom Bayom - to nie je nič iné ako The Rock! Ak sa nájde ešte niekto (a to sa budem čudovať, že po mne ešte taký je), kto tento snímok ešte nestihol vidieť, neváhajte a budte tretím do partie a zachraňujte. Určite sa to podarí :o) ()

hans500

"Skála" patří k naprosté špičce akčních filmů 90. let a obsahuje vše co má správný akční film mít: má výborné akční scéný (perfektní střih), svižné tempo, napětí a velice dobrou atmosféru, scénář v rámci žánru také dobrý. Navíc obsazení je zcela bez pochyby úžasné, Nicholas Cage byl v 90. letech akční král a zde hraje skvěle, k Seanu Connerymu se snad ani není třeba vyjadřovat, podal další ze svých vynikajících výkonů a Ed Harris se zde ukazuje jako ideální záporák. Vše podtrženo hudbou, která se k filmu hodí dokonale. Nejlepší film Michaela Baye (společně s Ostrovem, který má jako jeho jediný film skutečně nadprůměrně dobrý scénář). ()

miguel_111

Akčnák ako ma byť s vynikajúcou réžiou (Michael Bay),triom postav(Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris), nadupanou akciou a hudou Hansa Zimmera. Pre mňa 90% ()

chelseaman22

Tak všude, kde se mihne Sean Connery se děje něco úžasného. Režisér Michael Bay udělal z tuctového scénáře něco úžasného. Tleskám, nezapomenutelný zážitek. ()

A.Beech

Dvoma slovami: riadna nálož. Fantastické herecké výkony v podaní dua dôchodca Connery/vtipný Cage. Dobrý príbeh, našlapaná akcia, vtipné momenty, silný casting a to všetko podporené hudbou Zimmera. Kto by to bol povedal, že Connery bude ešte v dôchodkovom veku dávať dole protivníkov vo veku jeho syna. Skvelý filmový zážitok. Ehm, a spomenul som toho Conneryho? ()

Motinski

Pre mňa osobne najobľubenejší akčňák z 90. rokov spolu s Heat. Technická stránka je bezchybná, herci majú štýl, padajú hlášky a neustále cítite napätie ajkeď sa svojím spôsobom bavíte. (hlavne pri naháňačke cez mesto) Old School blockbuster ktorý nemá ani jednu chybu. ()

Honzíno

Po Mizerech je to dle mého soudu druhý nejlepší film Michaela Baye. Bohužel už se tu ne tak bez křeče jako ve zmiňovaných Bad Boys pokouší míchat nadhled a humor s akcí. Někdy to funguje, avšak někdy je výsledek snažení hodně diskutabilní. Akce je samozřejmě bez chyb. Na druhou stranu snímek občas pokulhává v horších logických souvislostech. Ed Harris coby nazlobený pan generál nejdříve nekompromisně vyhubí všechny muže na základně hlídající nervový plyn, a pak se málem psychicky zhroutí, když má dát rozkaz ke střelbě na elitní komando, které ho přišlo zastavit a které slouží té samé vlajce jako on, ale slouží stejné vlajce i jako mrtví muži, už nehlídající tu nebezpečnou biologickou zbraň. Z nějakého zvláštního psychologického vývoje postav bych tvůrce nepodezříval, i když si na něj ke konci hrají. Americké vlastnectví občas necitlivě trčí z celku, ale tímto fakotrem film netrpí tolik, jako třeba Ostrov přehnanou chytrostí a třebas Armageddon místy vyloženou imbecilitou. Přesto všechno film náramně baví, "odsejpá" i přes zajímavě dlouhou stopáž na čistě akční film a ústřední dvojice s Harrisem v pozadí to zvládá excelentně (Ed nemůže za logické nedostatky ani né tak scénáře jako spíš autorů), nejvíce z nich všal ční "irskej dědek" Connery, ten se zhostil svého úkolu s noblesou jemu vlastní. Režii není nic vytknout v konečném zúčtování a mimochodem úplný závěr filmu vyloženě potěší. Pěkných 75% ()

Sfinkter

Výborní herci, rychlá akce, o reálnosti netřeba hovořit. Milovníkům akčních filmů to musí připadat jako vrchol, já jsem stavěn trošku jiným směrem, ale snímek jsem si užil. Věnováno Donu Simpsonovi, velkému to producentovi a příteli Jerryho Bruckheimera. ()

Mrkvič

Spousta blbostí na které jsem přicházel při dalším a dalším sledování. Nic z toho ale nesleví na absolutoriu, které filmu přikládám. Hvězdné obsazení a fantastické budování aury většiny hlavních postav. Do toho jeden z nejlepších soundtracků od Hanse Zimmera. A to snad vlastně stačí. Mě určitě. ()

Belbo

Ze Skály vyřežme rádoby kůl hlášky a charisma Seana Conneryho a zůstane Bayovský mišmaš: patos+hrdina+padouch dobrák+výbuchy+střelba+vlající americká vlajka(!). ()

Mirokukii

James Bond v důchodu střílí vzpurný mariňáky, jako za mlada nepřátele jejího veličenstva. Vynikající akce v Bayově režii z dob, kdy to ještě uměl. Výborná honička Ferrari vs. Humvee. Spousta hlášek. A to vše doprovází jeden z nejlepších soundtracků. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)