Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

mira007

Ve své době vrchol žánru akční film se zajímavou story, ale když na to koukám dnes tak vidím jen americkou šablonu, podle který jsou ty filmy stejný. To nemění nic na tom, že Michael bay je extratřída. ()

Oralfabet

Joo tak takovejhle Bayhem já můžu. Michael pro mě sice navždy zůstane přerostlým děckem, co si za miliony dolarů hraje s obřími roboty, ale teď taky můžu říct, že natočil i (minimálně) jeden docela fantastický film. Jasně má to svoje chyby, ale jsou to (převážně) jen takové drobnosti, co k takovýmto megalomanským akčňákům tak nějak patří, a zlobit se za ně na nikoho nebudu. Příběh mi přišel až překvapivě zajímavý, super "záporák" a velice svižné tempo, díky němuž jsem se ani na chvíli nenudil. Co se hlavní dvojky týče, Connery je boží, o Cageovi bych řekl, že se na tu postavu vůbec nehodí, jenže ona to ani moc postava nebyla, aspoň já teda prostě viděl jen Cage (a byl jsem absolutně spokojen). Trochu jsem sice doufal, že tam toho bude víc o té jeho lásce k Beatles (ze zdejšího popisu a první scény s Cagem by si mohl člověk myslet, že jde o jeden z Goodspeedových nejdůležitějších atributů), ta naprosto anti-cool hláška o Rocketmanovi mi to ale vynahradila. Prostě Hell Yeah. 9/10 ()

Emo-haunter

Já jakožto divák, který sleduje málo mainstreamy a zaměřuje se spíše na filmy méně známé, než ty nejznámější, jsem měl až nyní tu čest zhlédnout Skálu. Naprosto bombastický ačkní thriller, kde se i řechtáte smíchy, vás přiková k obrazovce a svou naprosto dokonalou akcí, perfektní kamerou, střihem, vizuálem, hudbou, luxusně vybranými postavami, svou synchronií, napětím, emocemi, vás nenechá ani na desetiny sekundy vydechnout. Je to naprosto špičkový akční nářez, který ve mě rezonuje a dlouho rezonovat určitě ještě bude. Jedna akční scéna střídá tu druhou a je tak dokonalá, že se nestačíte divit, kolik geniálně zkomponovaných scén může v jednom snímku vzniknout. Takové mrazení během celého filmu jsem vážně dlouho nezažil. Musím se ještě vrátit k té hudbě, protože ta je za mě naprosto nadčasová a neuvěřitelná, dodává tomu filmu totální šmrnc, a to je jedině dobře. Není doopravdy absolutně co vytýkat, a těch 136 minut uběhne jako voda, že si ještě s chutí mrknete i na závěrečné titulky a teprve po nich si s úsměvem a euforií řeknete, že být filmovým fanouškem je naprosto úžasný koníček! 10/10:) ()

Yoss

Najlepší Bay, akčná topla 90. rokov. Cage vo forme, Ed Harris výborný záporák a Sean Connery ako oldies spomienka ne jeho časy Jamesa Bonda. A hudba, ktorá sa vryje do pamäti navždy v podaní Hansa Zimmera. ()

MacGyver

Dynamická réžia Michaela Baya, skvelé herecké duo Sean Connery a Nicolas Cage, vynikajúca hudba... Navyše viac ako zdatný protivník Ed Harris nepredstavuje klasického ,,záporáka", ale vzhľadom na jasne formulované dôvody svojho konania v konečnom dôsledku kladnú postavu. V žánri akčného filmu absolútna jednotka. ()

Vronsky

Nadějně se rozvíjející snímek dokázal Michael Bay v závěru dokonale pohřbít pod tunami žánrových klišé, pod hlavním znakem jeho nezpochybnitelného, avšak takřka řemeslnického talentu. Neochota režiséra udělat výraznější krok z okoukaných postupů Bruckheimerovské produkce ho nakonec odsoudila k natočení hned dvou akčně- slzopudných průměrností, byť komerčně úspěšného Armageddonu a Pearl Harboru. Oproti nim nabízí hodnocený film několik scénaristických originalit, mrkajících ze záplavy kulek a výbuchů, a vedle nichž je Skála opravdu tím tolik oceňovaným dílem. Ale za dispozice Cage, Conneryho, Harrise, netradičního prostředí, nečernobílosti většiny postav a nemalého množství dalších potencionálních plusů se přeci jen očekává více než milionový ohňostroj sobotního večera, jakkoliv efektní, stále pouze další lamač návštěvnostních rekordů. I přes předchozí řádky, snad až příliš negativně vyznívající, je The Rock vcelku kvalitní, později téměř čistokrevnou akcí, jejíž druhá polovina však zlomyslnou vraždou v podobě své standartnosti udusí veškerá očekávání v zajímavější zážitek a obohacuje výsledný verdikt o pomyslný vykřičník. ()

Illy

Režisérský majstrštyk. Jeden z nej akčních filmů vůbec. Nezapomenutelná scéna z umývárny. (nebo sprch či co to je:-))) ()

Anakinekcz

Přestože v tomto filmu hrají moji oblíbení herci Nicolas Cage a Sean Connery tak i přesto je to průměrný film který mě chvílemi až nudil a zavírali se mi očka.Nevím už mě asi unavují filmy ve kterých jeden trestanec který je už 30 let ve vězení a táhne mu na 60 a jedna "laboratorní krysa" zvládnou přemoct jednotku speciálně vycvičených vojáku , z takových to filmů jsem už asi vyrost.Film j sice nabitý akcí ale tyto akce jsou fádní a již na začátku víte jak to všechno dopadne takže žádné překvapení se nekoná prostě dobro zvítězí nad zlem a všichni jdou spokojeně domů. ()

Phillo

Nebyť Bayovho trápneho humoru a vlastenectva, bol by to skvelý triller. Ale takto ho v mojich očiach zachraňuje len skvelé obsadenie a akčné scény. Inak len vykalkulovaná a predvídateľná zábava, po ktorej som sa len utvrdil v tom, že pri Bayových filmoch sa skôr smejem na jeho trápnom vlastenectve. 55% ()

Nekgro

Nejlepší akčňák 90.let. tenhle film se mi tak vpil pod kůži, že jsem dokonce začal studovat chemii:-) a ta hudba podtrhující akci, hmm fantastic. ()

Blaken

Nadupanej akčnák s hvězdami své doby,režisér Michael Bay,který i poslední dobou dokazuje,že stále neztratil akčního ducha.Nicolas Cage ve dvojci se Seanem Connerym v komickem duu,kteří předvádějí brilantní výkony.Na druhé straně Ed Harris,který zahral vice nez dobre.Pokud hledáte akční film na víkend a pokud jste ještě Skálu nevideli,rozhodně neváhejte,tento film by měl videt každý!! ()

Andresito

Dokonalejší akční film byste hledali těžko. Tenhle flick má prostě všechno, nevím co vyzdvihnout dřív. Jestli skvělé herce, a to hlavně Eda Harrise, kterému věříte každé slovo, každý pohled, nebo dokonalé akční sekvence (na světě není nikdo, kdo by auta, vrtulníky a ostatní vojenskou techniku natočil líp než Bay), nebo Conneryho hlášky a charisma, nebo VYNIKAJÍCÍ Zimmrovu hudbu. Skálu jsem viděl už ani nevím kolikrát, a just na ni budu koukat pořád dokola :) A že tenhle film moc okatě propaguje americké ozbrojené složky? No a co?! 90% ()

JM87

5 hvězdiček to dostane za jednu jedinou věc, respektive herce, nejlepšího filmovýho sympaťáka Michaela Biehna, pokud je ve filmu on, tak mě to baví, jakmile umře, tak si to u mě Bay pěkně podělal. Biehn je kult a Bay ne. ()

Martinius

the rock je ciry destilat popcornoveho akcneho zanru, pri ktorom sa neodporuca premyslat, iba si vychutnavat dynamicku jazdu deja. aj napriek tomu, ze ho spolu s ostrovom povazujem za jeden z inteligentnejsich bayovych filmov, sa mi od sameho zaciatku natiskalo zopar logickych absurdit, ktore mi nedobrovolne zruinovali cely zvysny dojem. uz len myslienka 30 rokov vazneneho elitneho britskeho agenta mi pripada uplne strestena, kedze britania a USA boli od vojny tradicni spojenci obzvlast v oblasti tajnych sluzieb. pokial by spickovy agent jej velicenstva prave nepracoval ako donasac pre sovietov, jeho sanca hnit 30 rokov v americkych zalaroch by bola mensia ako sanca roberta fica zostat 30 rokov zamknutym na paroubkovej toalete. dalej bol agent mason strceny do alcatrazu v roku 1962 za to, ze ukradol mikrofilm odhalujuci kennedyho vraha. kennedyho vsak zavrazdili az o rok neskor. pocas stretnutia s dcerou agent mason utrusil, ze ju splodil potom, ako v roku 1963 na chvilu zdrhol z alcatrazu (hned ho totiz chytili), po koncerte led zeppelin. zeppelin vsak vznikli az v roku 1968. podla toho by vsak jeho dcerka musela byt o riadny kus starsia ako bola vtedy povabna claire forlani, ktora ju hrala. ... napriek tomu, ze som sa snazil ignorovat nezmysly v scenari, som film vnimal uz len skrz pol duse. pretoze nevykompenzoval ich ani dalsi priebeh deja, ktoremu chybali akekolvek dramaticke momenty (az na zaverecnu scenu general vs zoldnieri) a budovatelsky ladena hudba zimmera liezla miestami riadne na nervy. som nazoru, ze nebyt conneryho (obvykle hrava podstatne lepsie v prirodzenejsie vybranych rolach) a eda harrisa (dalsia blbost scenaru - aky zmysel dava general specialnych vojenskych jednotiek operujucich utajene v zahranici, od toho su tu nearmadne oddelenia tajnych sluzieb. pobavilo najma nasadenie v cine - zeby bayova predzvest transformers 2?), bol by film o jednu dimenziu plytkejsi. aj napriek vsetkym svetlym momentom je film len bayovina, cize na viac ako na priemer to nestacilo. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)