Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

JohnRambo

Skvelý vojnový film. A Vietnam mám najradšej. Ale chýbalo mi tam trochu viac nejakého príbehu. Viem že Stanley Kubrick chcel skôr len zobraziť vojnu ale aj tak vo mne na konci zostalo trochu prázdno. To je jediné mínus, ináč bravúrne natočené, skvelí herci, parádne dialógy a často som si všímal až moc skvelú kameru. ()

Amroth666

4.4. 2010 - film bych rozdělil na takové tři body. 1. část - výcvik - Ten tlouštík to na začátku pěkně schytával a už toho měl dost. Je tlustej a pořád se směje. Ideál pro šikanu nebo pro buzeraci. Film mi svým výcvikem hodně připomínal novější válečný film Mariňák. Moment, kdy se přesně projevují Kubrickovy schopnosti, kdy dává filmu neuvěřitelnou atmosféru byl ten, jak se na tlouštíka dohodla banda lidí z výcviku, že ho pořádně zbušej nebo jak poté zastřelil svého šéfa a úplně z toho všeho zešílel a nakonec sebe. 2.čast - schylování k válce a občasné srandičky - to byla taková uvolňující část, která se přelila až do poslední části. Konečně je tady to, počem touží každý americký voják. Natřít to ve válce Vietnamu. Udělal bych ještě nakonec třetí menší kapitolku. "Odstřelovač". Konec je už jen otázka zhruba devíti lidí, z toho jeden se odvážil to vzít na sebe. Nakonec střelec byl dopaden a zastřelen. Celkově vynikající hudba. ()

C0r0ner

Kubricka vyloženě nemusím, ale válečné filmy mu jdou. Ať už Stezky slávy, nebo Olověná vesta. Ta je dost tvrdým pohledem do vietnamské války, kde se na nějaká lidská práva příliš nehledělo. Nejhorší výpovědí je samozřejmě střet dobrého, inteligentního člověka s realitou brutálního konfliktu. 80% ()

MarekT

Než načnu své povídání o tomto filmu, je mou povinností sdělit důvod, proč jsem si tento film zrovna dnes vybral. Je tomu totiž deset let, co podle mého názoru nejlepší režisér všech dob (spolu s Alfredem Hitchcockem) odešel nadobro z tohoto světa. Takže minuta ticha... a teď k filmu. Budu muset opakovat již zde vyřčené (ono je těžké napsat vlastní myšlenku, když je tu přes stovku komentářů) - první polovina ve výcvikovém táboře je bezchybná, Lee Ermey hraje vskutku famózně. Postava Pyla se řadí hned za něj (Kubrick zase předvedl svůj cit pro psychologii), scéna na záchodě je podle mě nejlepší v celém snímku. A vůbec je vlastně zajímavé, že emotivní je už samotný začátek, kdy dochází k tradičnímu stříhání vlasů. Druhá polovina má ale problém. To, že Vietnam je vlastně Anglií, je pro mě překvapením, za tuhle menší mystifikaci si zaslouží Kubrick uznání. Filmu přidaly zpomalené krvavé scény. Ovšem vize Kubrickova Vietnamu je slabinou filmu, přišla mi taková... běžná, nezáživná, ale když se nad tím zamyslím, válka není jen o akci plného střeliva, zabíjení, krve a mrtvol. Takže to s tou slabinou neberte tak vážně. Závěrečné povídání Jokera je k zamyšlení o tom, jak je lidský život cenný. Souběžně s tím probíhá zpěv úvodní melodie z Mickey Mouse Clubu - ač se to zdá papírově nemožné, dokáže mrazit v zádech. No, do Odyssey či Pomeranče daleko, ale zase lepší než Spartakus, který doplácí na fakt, že byl na objednávku. Generál Kubrick se mě ptá, jestli udělím pět hvězd. Já akorát mohu odvětit: Sir, yes, sir! ()

Juto

Je to intenzívna, schematická, skvele natočená dráma z vojny vo Vietname. Film má nepopierateľnú silu, ale je to nezvyčajná a znepokojujúca sila. 10/10 ()

PavelVanekArt

Až teď jsem dohnal tenhle Kubrickům masterpiece a hodně cením první polovinu filmu, kde je krásně vykreslený systém, špatný nutno dodat, kde se z chlapců stávají vymaštěný zelený mozky a jde to až do takové podoby, kdy systém selhává. Vynikající D'Onofrio a R. L. Ermey. Pak se to láme do syrové reality války ve Vietnamu, kde jsou Amíci vykresleni jako válečný prasata, což věřím, že byli a jsou, ale změnilo to drasticky perfektně budované tempo a atmosféru. Dal bych tomu takovej slušnější průměr, ostatní charaktery byly jen tak machem načtrtnuty a byly mi u prdele. Na čtvrtou hvězdu to zvedá Kubrickův um a cit pro filmařinu, protože tohle se může, dokonce musí, z fleku učit na všech filmových školách. Je málo lidí, co umí tomuhle řemeslu dát osobitost a Kubrick je jejich král. Asi je potřeba to vidět víckrát, hodně detailů může uniknout, ale mně to stačilo jednou. To, co mi to mělo hlavně dát mi dalo, víc nepotřebuju. 4* a.k.a 80% ()

messiah

Tak tohle jste vy, pane Kubrick. Už začínám chápat jaká smůla byla že jsem jako první Kubrickův film viděl Osvícení. Chtě nechtě jsem si pak zařadil do přeceňovaných i pána který ten film natočil a dlouho jej přehlížel, s uraženým pocitem a zasunutého ve škatulce "prznitel knižníh předloh". A hle, objevila se 2001: Vesmírná odysea a skočila na špici mého žebříčku nejen v sci-fi žánru, ale filmů vůbec. A teď třetí Kubrickův film...definitivně mě přesvědčuje, jak příšerná chyba byla přehlížet mistra na základě jednoho nepovedeného filmu. Full Metal Jacket, nechám uležet, ale mám pocit že se mi zařadí mezi nejoblíbenější filmy žánru. Z úplně jiného důvodu než z jakého tam trůní Apocalypse Now. Dokonce i z jiného důvodu než který tam zařazuje Ryana. Tenhle film je jiný...91%. ()

SHI-SHA

"Vojíne, co to máte za placku?" - "Peace (mír), pane!" - "A co to máte napsané na helmě vojíne?" - "Born to kill (stvořen pro zabíjení), pane" ()

EstéCaňa

Stanley Kubrick mi ukázal krásu filmu na jedné scéně. Však víte, kterou myslím. Dokonalé osvětlení, kamery a hudba, která vám pomalu, ale jistě tlakuje napětí do žil. Paradox je, že za věci, které udělal Kubrick sklízejí úspěch jiní. 10/10 ()

campix

Prostě Kubrick. Full Metal Jacket, s jejímž českým překladem nesympatizuji, je jeden z nejlepší válečných filmů o válce ve Vietnamu, tedy jeden z nejlepších válečných filmů vůbec, který není ani tolik přímo o válce, jako spíše o všem co je za ní. Hlavně se tu jedná o psychiku postav, která při válečných konfliktech dostává opravdu zabrat. Hlavně v první části filmu. Určitě se tedy můžeme všichni shodnout, že film je pomyslně rozdělen na dvě části. Na tu z výcvikového tábora a poté již na tu z Vietnamu. A musím říci, že ta první polovina mě bavila a zaujala daleko více. Hlavně herecké výkony D'Onofria a Lee Emeyho byly super. Bezpochyby vynikající film. ()

pankreminek

Nevěřil jsem, že je to možné, ale po zhlédnutí tohoto snímku mi spadla čelist. Jak to ten Kubrick dělal? Další právoplatné mistrovské dílo. ()

WolfR

Olověná vesta je pro mě v tuto chvíli jednoznačně nejlepším filmem o Vietnamské válce, kteří i díky první polovině zcela dokonale ukazuje ten fakt, že ona válečná síla jsou jen obyčejní kluci, kteří si prošli sice drsným, ale krátkým výcvikem. Nejsou to vojáci v pravém slova smyslu. Ave Kubrick, 5 hvězd. ()

TomPrusik1

Když jsem sledoval Olověnou vestu, měl jsem hlavně ze začátku smíšené pocity. Mohl za to vojenský dril poručíka Harmana. U některých hlášky typu: ,,Ty bys určitě někoho ojebal zezadu, a ani bys ses neobtěžoval udělat mu to rukou..“ jsem měl chuť se zasmát, ale rozmyslel jsem si to. Těm klukům to taky ze začátku určitě vtipné, ale hned jim došlo, že je lepší ,,držet hubu a krok“. Tak jsem dělal totéž. První půlka byla skvělá a ještě lépe vygradovala. U druhé se změnil styl a viděl jsem to klasický válečný film, který nebyl už tak výjimečný jako první část. Přesto obsahoval všechno, co měl a jako s celkem jsem byl velmi spokojený ()

FAITH.BABE

Jedna věc. Soundtrack. Ta nechutná skřípavá hudba ve scéně s tou malou sniperkou? Uuuuu.... Jakože jsem otrlec jak poleno, tohle mi mrazilo v kostech. Neuvěřitelně zlověstný. WOW ()

Flyer

Část odehrávající se ve výcvikovém táboře patří dle mého názoru k tomu nejlepšímu, co bylo v rámci válečných filmů kdy natočeno. Vojenská buzerace je zde velice působivě vylíčená, člověk by toho sprostě uřvaného instruktora nejradši něčím praštil po hlavě :-). Druhá část (Vietnam) na mě působí poněkud rozpačitým dojmem. Válečná simulace a celková atmosféra bojiště zde nepůsobí tak věrohodně, jako například ve Stoneově Četě. Napínavý závěr snímku však tento nedostatek alespoň trochu překryje. Olověná vesta je velice dobrý film, škoda jen, že akce ve Vietnamu není zpracována o něco lépe. ()

otík

Určitě zajímavý anti válečný film z období vietnamské války, ve kterém se slavný režisér nikterak nemazlil se znázorněním lidského utrpění během války a vše řádně zobrazil. Hlavně scéna ze záchodků se sebevraždou vycvičeného zmagořeného vojáka mi nedá spát. ()