Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Jello Biafra

O vietnamskej vojne toho bolo natočeného už veľa. Tento film Stanleyho Kubricka však patrí k tomu najlepšiemu. Ako mnoho jeho ďalších filmov i tento sa stal kultovou záležitosťou a s obľubou dnes filmári umiestňujú odkazy na tento film do nových vojnových filmov (naposledy film Jarhead). Prvá časť filmu zobrazuje úporný dril vo výcvikovom tábore námornej pechoty kde velí sadistický seržant Hartman. Nie každý taký dril dokáže vydržať a u jedného vojaka to bude mať fatálne následky. Druhá časť zachycuje ofenzívu Tet a boje o Juhovietnamské mesto Hue. Boje sú zachytené dosť naturalisticky a nechýba im tá správna atmosféra. Mladý "bažant" prezdívaný Joker (Matthew Modine) zisťuje čo to je peklo vojny a bleskurýchle zisťuje ako vojna zmení povahu človeka. Najvýraznejším atribútom filmu sú peprné hlášky, ktoré sa vám dokonalo vryjú do pamäti. Ale výrazný prim tu hrajú aj zručne natočené bojové scény točené ručnou kamerou. A pri záverečných titulkoch nám pekne zahrá pesnička "Paint it black" od Rolling Stones. Pravá vojnová klasika. ()

voleman

Velmi dobré. Od jako obvykle skvělé režie Stanleyho Kubricka počínaje po skvělé herecké výkony konče. I když je film jakoby rozdělen do dvou dosti odlišných částí a až ta druhá je válečná, tak se mi překvapivě ta první ve výcvikovém táboře líbila o trochu víc. V celém filmu jsem sice nenašel tolik známého Kubrickova rukopisu který je v jeho ostaních filmech očividný, ale i tak je režii třeba pochválit. Opravdu kvalitní válečné drama z prostředí Vietnamské války, kterému pomohl také výborný scénář. 90% ()

IviDvo

První část filmu, která nás vnáší do výcviku námořní pěchoty je skvělá. V podstatě není o ničem jiném než o řvoucím a terorizujícím seržantovi, který vojáky dostává na pokraj fyzických i psychických sil. Tato část filmu Vás nenechá vydechnout... tady se prostě maká a bez dovolení si nemůžete ani usmrknout. Mezi vojáky pak máme vojína Pyla, který ačkoli dost nestíhá a zaostává, má můj obdiv, protože v tomhle výcviku bych odpadla po dvou hodinách a to si ještě fandím. Nicméně to po psychické stránce nezvládne... ten jeho prázdný maniacký výraz mě bude dlouho pronásledovat. Jen škoda, že vyvrcholení této zápletky nenabralo větší obrátky. Možná by to bylo skvělé téma pro další film. Druhá část pak trochu zvolní a lehce nudí, ale jakmile se dostaneme do boje, je to opět velmi dobrá podívaná. Jediná zvláštní věc - film má necelé dvě hodiny, a ačkoli jsem neměla pocit, že by se nějak dlouze táhnul (narozdíl od Vesmírné odysey, kde tempo je pomalejší)... pocitově měl tak 3 hodiny... ale nevadí, líbil se mi i tak. ()

solskjaer

Jeden z nejslabších Kubricků o psychické stránce vojáků ve Vietnamské válce. První část filmu ve výcvikovém táboře je naprosto dechberoucí a scéna s vyšinutým vojákem je naprosto dokonalá. Kdyby Kubrick udělal film pouze v tempu a stylu první půle byl bych naprosto spokojený a plné hodnocení by ho jistě neminulo. On však nepochopitelně zpomalil a tak druhá půle mě občas i nudila. Ale i přes občasné nudné a zbytečně zdlouhavé dialogy právě ve druhé půli se mi film dost líbil a stále si Kubrick u mě udržel nadprůměrné hodnocení na plný počet ale musí zapomenout. ()

made1

Téměř, jako by se jednalo o dva filmy. První polovina je opravdu děsná. Ne jako film, ale co se tam odehrává. Klobouk dolů, Mr. D'Onofrio, absolutní vrchol hereckého umění. Druhá polovina není tak svižná, i když má rozhodně svoje silné momenty. Být to ovšem opravdu dva filmy, podruhé se podívám jen na první z nich. Přesto plný počet. ()

Danoboss

Netvrdím, že som nejaký expert na Kubrickovu tvorbu ale po vzhliadnutí filmov Mechanický pomaranč, stezky slávy a olovená vesta mám pocit, že ten človek mal určité výhrady voči násiliu a obzvlášť vojnám... ()

Mr.Jackass

Dobrý, ale ne nejlepší film zasazený svým dějem do vietnamské války. Více na mě asi zapůsobila první, výcviková část. Děj i herecké výkony obstojné, hlavně mě zaujal Vincent D°Onofrio v roli špekouna. I hudební motivy mě zaujali, ale na 5* filmu něco chybělo. ()

Cejny

Kubrickovo veledílo, ve kterém je výborně rozebrána psychologie hlavních postav. Válečného dramatu i krveprolití je zde až až. ()

OughJay

Asi o žádnym válečnym filmu se nedá tak tvrdit, že v něm hlavní roli hraje válka. Kubrick to, zdá se, pojal dost dokumentárně a tak tady i Vtipálek působí jako vedlejší postava... Obrázky ze cvičiště a z Vietnamu jsou fakt působivý a ukazujou, jak těžko se některý lidský povahy s novou stresující situací vypořádávaj. Jen jsem nepochopil to morální dilema na konci. Asi ne jenom já bych to řešil jednoznačně, proto to rozhodování na mě působilo tak málo uvěřitelně. Další věc, kterou bych tady vytknul je hudba. Nemyslel jsem si, že tohle napíšu, protože ty písničky jsou vybraný skvěle a jsou to fakt pecky, jenže podle mě vždycky začaly hrát ve špatnou chvíli a pak působily tak nějak nuceně. Dalo by se to odpustit, kdyby se to stalo jednou, ale tady to tak bylo fakt u každý a to se prostě nedá přehlídnout. Abych jenom nekritizoval, tak to co musim vyzdvihnout jsou výkony herců. Troufám si říct, že pro hodně z nich to byly jejich životní a je to tady znát. Zejména pak v první polovině filmu, která je sama o sobě jedním z nejlepších počinů, který jsem kdy ve válečnejch filmech viděl, co se syrovosti týče. Klobouk dolu před Vincentem D'Onoftiem a Stanleym Kubrickem... ()

Mr. Monk

První část se skvělýma hláškama Sergeanta Hartmanna to je za plný počet bodů. Bohužel v části druhé odehrávajíc ve vietnamské válce to šlo už rapidně dolu. Škoda. Přesto solidních 80%. "Odšroubuju ti hlavu a pak se ti vyseru do krku". ()

mohamedsfinger

Válečné filmy příliš nemusím, ale tenhle mě hned vtáhl a do konce už nepustil. Příliš nechápu výtky k tomu, že ve vietnamské části se nic neděje a je nudná, potože právě ta je nositelkou myšlenky a skryté hluboké ironie. Herecké výkony byly samozřejmě parádní, ale jinak to u Kubricka asi ani nejde, stejné je to i s kamerou, která je, zvlášť ve druhé půlce, excelentní. A závěr filmu, ten mě naprosto odrovnal. Je dost možné, že při dalším zhlédnutí to bude právě to závaží, které strhne hodnoticí váhu k páté hvězdě. ()

vitekpe

Cim vickrat tenhle film vidim, tim mene se mi libi...nevim cim to presne je. Obzvlast druha pulka (valecna) je takova nejaka divna... ()

Sdoom

Full Metal Jacket nemůže mít jiné hodnocení než full. Jeden z nejlepších filmů dějin kinematografie. Není to nejlepší a nejpřesnější film o válce ve Vietnamu, ale podle mě Kubrick ani takové ambice při točení neměl. Kvality tohoto díla jsou trochu jinde než v autentičnosti, je třeba číst mezi řádky a zároveň si užívat neskutečné hlášky a scény. (Blu-ray, orig.) ()

The Viper

První polovina filmu je asi to nejlepší co jsem za poslední měsíce viděl. Je tu sice vyčítáno pomalé tempo druhé půlky, ale u ní můžeme krásně nahlédnout do povah vojáků a jak je změnila válka. Můžeme tu vidět typické ''zelené mozky'' mixnuté s americkým křupanstvím. Já s skvěle bavil a scénu na záchodech (poslední scéna první půle) budu mít před očima ještě dlouho. ()

herr_carter

Psychologická šílenost, viděno kdysi dávno a budu si muset toto skvělé dílko v brzké době osvěžit...............moje hodnocení = 9 z 10. ()

Maynard.

Viděno podruhý a přidávám jednu hvězdičku. Po pravdě se mi ale líbila víc první půlka ze cvičiště než druhá půlka z války. Je to způsobený tím, že si pod pojmem Vietnam představuju bojování v džungli a né džungli betonový... Doslova mě uchvátil herecký výkon toho poručíka nebo co to bylo za hodnost, kterej se do toho fakt zažral a já sem si uplně představoval jaký by to asi bylo, kdyby na mě celý dny řval tenhle pošuk s kloboukem. Ale myslel to dobře :o). Není to uplně starej film, takže to není žádnejj průkopnickej. Apokalypsa i Četa jsou víc než tohle. Každopádně Kubrick je dobrej a ještě Barry Lyndon a budu ho mít zkompletovanýho.... ()

PALINO

Prvá časť príbehu vo výcvikovom tábore sa mi veľmi páčila. Bola zábavná, dobre natočená a ku koncu jej nechýbala ani dusná atmosféra, ktorú vyvolávali najmä bezchybné zábery na zdecimovaného Pylea a následné vyvrcholenie na záchodoch. Najväčšiu zásluhu na pozitívnom dojme z tejto prvej polky má predovšetkým R. LEE ERMEY, ktorého jačiace prejavy a výrazový slovník nepotrebujú ani komentár, treba to skrátka vidieť. Škoda druhej časti príbehu vo Vietname, ktorá síce určite nie je zlá, no mňa moc neoslovila a zároveň spôsobila, že moja krivka záujmu o OLOVENÚ VESTU začala klesať a spomalila ju až záverečná scéna so sniperom. ()

Tjaden

Kubrick umí natočit opravdu všechno. Horory, dramata a dokonce i akční filmy. Ermey si svého seržanta Hartmana skutečně užívá a Vincent D´Onofrio mě bude ještě dlouho probouzet ze snu jako šílený vojín Pyle. Další z řady legendárních snímků o vietnamské válce. ()