Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

boni

Americké zapojení v mezinárodních válečných konfliktech nejlépe vystihuje věta ze seriálu Kosmo: "Provedli jsme pár zkušebních vrtů v Polynésii a zjistili, že je tam ohrožená demokracie." Jinými slovy - Amerika se nikdy do konfliktů nezapojuje, aby pomáhala druhým, ale vždy jen pro svůj vlastní prospěch. Ale tak samozřejmě šíří „demokracii“, vždyť jo. Pokud tedy chcete vidět film, kde jsou ukázány zvěrstva, které naši milí mírotvorci páchají pod záštitou boje za svobodu a demokracii, tak si pusťte Četu. Olověnou vestu bych neřadil k vlně protiválečných filmů, kterých se po Vietnamu vyrojilo jako hub po dešti, protože tento film v podstatě sám za sebe nezaujímá stanovisko (ať už pro válku, či proti ní). Zodpovězení této otázky zůstává na divákovi a film nám přináší především komplexní sondu do duší lidí, kteří jdou položit svůj život a v podstatě ani neví za co. V konsekventní analýze "válečného fenoménu" vidíme, jak se mění jejich chování, charakter a mechanismy myšlení a jednání. První polovina je dechberoucí, výkon Ronalda Lee Ermeye v roli despotického velitele Hartmana je jeden z nejlepších, jaké jsem kdy viděl, a dlouho po skončení filmu vám zůstanou jeho popěvky a slovní výlevy v paměti. Druhá polovina se mnoha zdejším uživatelům zas tak nelíbila, což upřímně nechápu, protože sice tam neumírá někdo každou vteřinu, ale ta mistrovsky budovaná atmosféra a napětí mezi jednotlivými členy, to vás nenechá až do konce vydechnout. Čili já jsem byl nadšen po celou dobu stopáže, pro mě nejlepší válečný film. Kubrick naplno prokázal, proč je označován za jednoho z nejlepších filmařů všech dob. Ještě musím zmínit to, že ač jsem velkým fanouškem českých dabingů, které jsou opravdu v drtivé většině případů výborné, tak tohle je jeden z mála filmů, které by případný dabing mohl zabít, takže buďme rádi za to Kubíkovo nekompromisně konzervativní stanovisko. ()

Klajondr

Tak tohle byl snad nejlépe natočený film o vietnam war, jaký jsem kdy viděl (teda když nepočítám Foresta, který není přímo o tom). Atmosféra války z toho jen zářila a vám stačilo se jen dívat a vše to vstřebávat. Skvělá práce režiséra, ne každý tohle dokáže vytvořit. ()

Fediak22

Film skvelo ukázal aký drsný a bolestivý je výcvik vojaka v prvej polovici filmu a film následne pokračuj už do samotnej vojny a tú ukáže rovnako skvelo. Vo vojne ide každý za seba a keď tak za kamaráta a nepočúva rozkazy. A nakoniec sa z najväčšej hrôzy stane bezbranné dieta. Silný a drsný masterpiece Kubrica. (Pravdaže klasický vtip kubrica nechýba) ()

samkko

Film se dá teoreticky rozdělit na dvě části. Část 1: V první části vidíme neuvěřitelně nervydrásajicí, zábavný a krutý vojenský výcvik. Sama úvodní scéna byla tak záživná a dramatická, že si ji budete pamatovat ještě dlouho (něco na styl Whiplash 2014). Ono vlastně ta 45 minutová ukázka vynikající filmařiny, by mohla působit jako samostatný snímek a nikdo by se nezlobil. Prostě 10/10. Část 2: Ta se nám už odehrává ve Vietnamu, kde vidíme většinu hlavních postav z výcvikového tábora. Ovšem druhá část už je klasické war story typu zachraňte vojína Rayena. Ale na tu dobu je to natočeno mistrovsky. 8/10. Tudíž když tyto dvě části spojíme vznikne nám snímek Full metal jacket s perfektní režií, hudbou, hereckými výkony, atmosférou a příběhem. Taktéž nemohu zapomenout vyzdvihnout krev a akční scény, které s ohledem na dobu pozitivně vynikají. 9/10 ()

Psycho.R

Film je tvořen první dlouhou částí výcviku, kde platí, že méně je více. Trénink pod taktovkou hláškujícího vedoucího, který všechny stírá je zábavný prvních 15-20 minut, poté uz se mi toho přejedlo. Druha cast je tvořena epizodkami, které na sebe navazují hodně volně. Největší problém jsem měl se sžitím se s postavami, prvni pulku mezi nimi nejsou nijaké interakce, proto jsem si s nimi nedokázal navázat vztah. Závěrečná akce mi přišla dost nepravděpodobná v chování vojáků vrhajících se vstříc sniperovi nebo sedícími za dirou ve zdi, kterou je může jednoduše oddělat. Kubrickova poetika je mi velmi vzdálená. Neboť se snaží do filmu zasadit hlubší podtexty, ale pro me nejsou dobře uchopitelné. ()

Belcarnen

Tenhle film mne opravdu dostal. Ve scénách z Vietnamu už to sice trochu polevuje, ale výcvikový tábor naprosto pohltí. Opravu "jiný" pohled na Americkou armádu. ()

Numas

Skvělé dílo, nebýt faktu , že jde o Kubrika a skoro až zoufalosti filmu ve srovnání s Apokalypsou ( či Lovcem Jelenů ) mohlo být absolutorium. Jenže dokonalé to není. ()

Mocoft

Jen jeden válečný film se mi líbil více než tento = "Tenká červená linie". První část filmu je o zdánlivě nesmyslném výcviku nováčků, kteří přesto padnou v druhé části. Kvalitní protiválečný film. Jeden z Kubrickových nejlepších filmů společně s Doktorem Divnoláskou. ()

havran

Takový obyčejný film o válce ve Vietnamu - první část je excelentní - brilantní lampasák a vymývání mozků bažantů a jejich změna na strojky na zabíjení s totálně obráceným měřítkem hodnot a na to navazující druhá část z Vietnamu - mně se snad líbila ještě víc, než ta první. Takový běžný den na frontě...žádné přehnané hrdinství a patos, jenom mladí kluci v neskutečnem presu válečné mašiny... Drsné a dobré! ()

driver005

Neudělám nic jednoduššího než že se přidám k názoru většiny uživatelů. Full Metal Jacket mě ohromil svou první polovinou ve výcvikovém táboře, ale s přesunem do Vietnamu přišly minuty bez zapamatovatelného momentu, a tak je konečné hodnocení k mému úpřímnému zklamání nižší než mohlo s přehledem být. Jen tak mimochodem, Vincent D´Onofrio je rozená zombie :). ()

crjules

Brilantni valecny film,ktery muze oslovit jak pacifistu s odporem k zelenemu vymyvani mozku /to je myslim jedna z myslenek filmu / , tak i militantneji ladeneho divaka. Zajimava je i ukazka "Vietnamu" ve meste, boju v troskach Hue / tocilo se na pozemcich stare tovarny /. jeden z mych TOP valecnych filmu, ktery me kdysi od Kubricka mile prekvapil. ()

xylofonka

Stanley Kubrick mě postavil před tíživé dilama, co se mi líbilo víc, jeho Olověná vesta, Dobré ráno, Vitname! nebo Apokalypsa? Těžko říct, všechny ty filmy jsou skvělé. ()

astraal

One! Two! Three! Four! I! Love! Marine! Corps!....S prvními vlasy rekrutů na podlaze boot campu mizí i jejich iluze. Právě se přihlásili do pekla.....Naštěstí jsem o FMJ nečetl nikdy před tím takže můj prvotní zážitek byl o to silnější...Film je rozdělen - jak už tu mnoho lidí psalo - na dvě zhruba stejné poloviny. Od zadku vojína Pyla který bezmocně skáče na opičí dráze se dostanete až do bojů ve městě Hue ve Vietnamu. Hudba jen dokresluje atmosféru jak je u Kubricka zvykem a zvuky jsou maximálně reálné...ó jaká to rajská hudba pro mé uši. Z celého filmu je cítit děsivé dusno a úzkost. Svého hrdinu si jen tak nenajdete. Nedá se říct že by jím totiž někdo byl i když Joker je víceméně morálně nejčistší ze všech postav až do citově brutálního konce filmu. Celkově musím dát za 5* a zpátky ni krok!...SF! ()

Grissom

Ako môžeš strieľať ženy a deti??... Ľahko...Nemusíš mieriť ďaleko pred nich, keď utekajú...Nieje Vojna Peklo???....(smiech)..... ()

sigi2

"Drill instructor" bol proste neskutočný. Stredná časť nezáživná. Záver konečne akčný. Videl som aj lepšie vojnové filmy, bojové scény Kubrickovi skutočne veľmi nejdú. ()

raiN[ratm]

"Why should we do a story about you?" "Cuz I'm so fuckin' good! I done got me 157 dead gooks killed. Plus 50 water buffalo too! Them's all confirmed!" "Any women or children?" "Sometimes!" "How can you shoot women or children?" "Easy! Ya just don't lead 'em so much! Ain't war hell?" ()