Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

• Slovensko Široko zatvorené oči (viac)

Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle podle "Snových novel" (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmováni Schnitzlerovy novely už koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil... Zámožný newyorský lékař William Harford začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... Kubrick předsadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k "dračím slujím", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednictvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekulace, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematografie. (oficiálny text distribútora)

stebetalka

Jeden z pár nejlepších filmů v historii!!! Mráz po zádech, očekávání, vzrušení... Člověk neví co od toho čekat... To, jak se film pomalu táhne je na tom fascinující.... Každej okamžík tohohle filmu je prostě žůžo!!!! A úplně nejlepší hudba ve filmu co sem kdy slyšela:-))))))) Klidně 100 hvězdiček!:-) ()

adooo

U tohto pána režiséra nie je žiadny zlý film, je len lepší a ešte lepší...a tento považujem za jeden z tých najlepších....výborný dej doplnení úplne úžasnou hudbou aa skvelou manželskou dvojkou....a Toma Cruisa som v tomto filme dobre že nehltal lebo to bolo proste super. Kubrick je kult :) ()

GODZILA80

Moc pěkně zpracovaný snímek do duší dvou lidí po určité době v monogamním svazku. Sice moc tuto dvojici nemusím,ale v tomto snímku mě oba přesvědčili, že asi nedělám moc dobře! Tento film byl pro mě překvapením a také krásnou podívanou!! ()

Yaan2

°° Ona mu řekla, že by se všeho vzdala kvůli sexu s jinýma. On se kvůli tomu uchýlil k sexu s jinými. Ona mu řekla, že měla zlý sen. On jí řekl, že navštívil párty orgií. Ona mu řekla, že by měli víc šoustat. On nic, skončil film. Myslím si, že ona měla pravdu, protože on už nic nestihl říct. ()

EquusParvus

Ten film má po celou dobu vynikající atmosféru, doplněno psycho hudbou. Každopádně je to film, který se mi na dlouho zapsal do paměti a nesplývá s ničím jiným... ()

Lazy87

U tohoto filmu mě nejdříve dostalo herecké obsazení ve spojení s režisérem. Kubrick má lepší filmy, ale málokterý má tak jasný závěr. ()

Nikolak

Myslím, že jde o umění. Kubrickovi se podařilo rozšířit mé obzory, respektive obzory pochybností, které vytvářejí hranice reality. Excelentní herectví hollywoodských celebrit z nich nesnímá auru hollywoodských celebrit, ale přesto jsou(!) v příběhu. Je jedno, jestli je to pan Harford nebo pan Cruise, je to pořád muž v síti vztahů mezilidských i introspektivních - k sobě samému, k mnoha osobnostem, ze kterých se skládá charakter. Zatímco ostatní postavy nahlíží divák zvenčí, stává se Dr. Harford součástí jeho osobnosti. Ani já nevím, zda odolám vábení... snad to nemám zapotřebí... ale táhne mě to tam. ()

boticelli

Jeden z mala filmu co mne ohromil od A do Z a miluji na nem kazdou scenu, kazdy detail, soundtrack, spalujici Nicole, vsedne nevsedni az tajemne tema, dokonale navozenou (i slavnostne vanocni) atmosferu a treba i takovy filmovy plakat. Tento film si jednoduse pokazde uzivam jako Nicol saleni Toma. Skvost. ()

lineker

To nejlepší nakonec pane Kubrick. Psychoaudiovizuální sondáž do lidské duše z rukou mistra dokonalosti. Zhulená Nicol líčící svoji virtuální nevěru u mne na šest hvězd. A ten soundtrack! ()

kriplozoik

Začátek vypadá nadějně, ale pak z nějakého nepochopitelného důvodu kvalita padá na úroveň nějaké druhořadé stupidní telenovely. To, co trvá dvě hodiny a půl, se v klidu mohlo vejít na hodinu a půl, kterážto redukce by podle mého skromného názoru filmu vydatně prospěla, zbavila ho veškeré hlušiny, které tam bylo požehnaně a která diváka leda tak uspává. Děj čím dál víc retarduje do trapných prostojů, ve kterých možná jiní vidí geniální introspekce, ale já nic jiného než snahu tvůrců diváka unudit k smrti a film mu co nejvíc znechutit. Hudba-nehudba na několika místech mohla fungovat, ale po páté, po šesté už jsem na to začínal být alergický. Navíc, byla místa, kde by se více hodilo ticho, které by bylo mnohem působivější. Strašně mi lezlo na nervy zoomování, které se objevovalo tak často jako v nějakém amatérském videu z dovolené a které se mnohem lépe dalo nahradit přibližováním kamery, které by bylo mnohem přirozenější. Některé záběry (například v bytě oné děvky), přestože byly z filmové techniky za miliony dolarů, vypadají jak z mobilního telefonu. Herecké výkony bych taky nepřechvaloval - když se někde Tom nebo Nicole rozplakali, nebyl jsem si jistý, jestli se zalykají pláčem nebo smíchem. Nicolino pojetí sjetosti z marihuany nebo retardace mluvy z opilosti podle mě taky nepatřily mezi nejlepší výkony, a Tom na příliš mnoha místech - než aby se snažil rozvíjet děj - po jiných jen papouškuje, co právě řekli. I ten výstřední recepční nebo dcera zemřelého pacienta mě svým hereckým výkonem zaujali víc než oba protagonisté dohromady. Nějaká pointa zcela chybí, místo ní je jen trapná hláška. Celkově to skoro vypadá, že zbytek filmu snad dotočil některý z Kubrickových asistentů. Veliké zklamání. ()

Monco

Když jsem film viděl poprvé, tak mi to nic neříkalo. Podruhé mi film říkal trochu víc, potřetí se mi film hodně líbil a počtvrté jsem si řekl, že je to mistrovský kousek na který musí být Kubrick tam nahoře pyšný. Dobré zakončení mistře !!!! ()

QuietRioT

Kubrick dal pár porno flashbackov do Cruisových červených očí a nechal Kidman vystavovať sa bez podrsenky. A pretože je to Kubrick, tak mu musíme zložiť hold za obnaženie ľudskej duše. Tento film ma fakt väčší potenciál s konšpiratorskou iskrou ako v prapôvodnej podstate. ()

bratr_jezek

Kubrick dokázal natočit film plný erotického náboje a přesto nesklouzl k lascivní pornografii. Nicol Kidmanová je ve své roli naprosto perfektní, Tom Cruise je někdy neočekávaně dobrý, bohužel to nedokáže udržet celý film a občas se přistihnete v očekávání, že vytáhne zbraň a splní další Mission Imposssible. ()

Bubaak

Geniálně natočená ilustrace nechutnosti lidské povahy, hnané chtíčem, materialismem s duševní prázdnotou. Stanley nám vlastně jen ukazuje jací opravdu jsme - zvrácená zvířata s neukojitelnou touhou po všech prožitcích, rozkoši a perverzi. Párty v sídle zvrácenců jsem sledoval s nepravidelným dechem i tepem, nikdy jsem nic podobného neviděl, nelze popsat atmosféru, nutno vidět. ()

eoj

Rozhodně mě nadchlo pomalejší tempo, kdy většinu filmu sledujeme události jediné noci. Jediné kdy mi to vadilo, bylo překvapivě při některých dialozích, kdy jsem si říkal "tak už se k...a vymáčkni". Nejlepší prostřední část a pak samozřejmě úplný konec. Lepší 4* ()

Dunric

Závěrečný opus jednoho z nejlepších režisérů všech dob, který kromě té intimní a relativně banální zápletky, přináší na plátno velmi hutný a konzistentní řetěz symbolismu a symbolistických odkazů, nenápadně ale naprosto precizně zasazených od prvního do posledního snímku. Je to tak silná dávka, že při jednom shlédnutí nemá prakticky nikdo šanci plně uchopit a porozumět a někomu bez dostatečných obecných vědomostí a znalostí kontextu to nemusí dojít nikdy. Tady kladl až příliš velké nároky na diváka jako si to třeba dovolil Tarkovskij. Každopádně mistrovské dílo. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům