Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

ethos

Mne osobne sa to pacilo najma po umeleckej ale aj hudobnej stranke. Bolo to plne krasnych zaberov a skvelej hudby ale to uz je asi od kubrica zvyk. A co sa tyka pribehu tak ten bol tiez skvely. ()

kisha

Už kvůli Malcolmovi, kvůli myšlenkám, kvůli obrazovýmu ztvárnění, kvůli Beethovenově hudbě, kvůli bezchybným dialogům, kvůli úplně prvnímu záběru z mléčnýho baru a mnoha dalším, kvůli šílenýmu drásavýmu pocitu ve mně během celýho filmu a rozcupovanýmu mozku při závěrečných titulcích a dlouho po nich. Kvůli tomu všemu ne míň jak 100%. ()

lulka5

Poprvé jsem nevydržela přes půl hodiny. O rok později jsem se dokopala dokoukat film celý. A byla jsem příjemně překvapena. Z brutálního filmu bez děje se stalo psycho s obdivuhodnou zápletkou... Takže já měním hodnocení a přidávám 2* ()

Devilian

Dámy a pánové....Kubrick! Ano, Kubrick. Ten divný pan režisér. Ten co točí tak trošku divné filmy. A tenhle je asi nejdivnější z nich (které jsem zatím viděla). Ale to, že říkám ,,divný'' neznamená, že je ,,špatný''. To ne, probůh, právěže naopak! Začátek je úžasný. Co takhle si dát trošku Ultranásilí? Dám si klidně dvojitou dávku! ,,Singing in the rain'' v domě spisovatele mě pobavilo (v dobrém slova slyslu). Ale u scény, kde Alexe léčí, a kapou mu do očí kapky, mi tekly z očí szly, tak moc je to nepříjemné (i když možná, že to bude tím, že jsem se na to dívala po půlnoci a už byla unavená). Kdo neviděl, neuvěří. A proto - jukněte! ()

BMAJTZ

Mam rad zvlastni az hodne divne filmy, mam rad tak divne filmy jako toci David Lynch. Mam rad reziserskou hvezdu jakou je Stanley Kubrick ale tenhle film rozhodne rad mit asi nikdy nebudu. Nevim o co se Stanley vlastne pokousel, jestli chtel promitnout nejakou svou zvracenou vizi nebo slo ciste o pokus sokovat a zaujmout. V tomhle filmu mi nic neprislo nijak extra dobre. Nevim zda jsem koukal na stejny film jako nekolik tisic lidi predemnou ale tohle me vazne minulo ucinkem. Futisticky pseudopribeh alegorie a opravdu surovy surrealismum vyzniva tak nejak do prazdna a tenhle film se tak stava dvouhodinovou slideshow bizardnich obrazku vyplnenych pomerne silenymi dialogy. Nevim co si o tomhle myslet osobne se mi to nijak zvlast nelibilo, od mistra ktery natocil takove skvosty jako 2001 vesmirna odyssea nebo Shining jsem cekal vic a dostal jsem neprilis dobrou zvykacku nesmyslu. Ovsem abych tenhle snimek neutopil do uplneho odpadu tak koukat se na to da za coz muze pomerne dobry herecky vykon Beatlesovky vyhlizejiciho Malcolma McDowella ktery to jakz takz drzi nad vodou. Jinak bych opravdu musel hledat zaminku na to si tenhle film pustit znova. ()

Heraldika

Třikrát nedokoukaný film se těžko hodnotí, ne že bych ho vypínala schválně, jen to vždy zařídily různé okolnosti. Až to napočtvrté dám celé (doufám), už bude mít tenhle komentář hlavu a patu. ()

Maynard.

Tak Mechanický pomeranč mě absolutně minul, ale opravdu úplně. Nečekal jsem žádnou filmovou revoluci, páč ani ostatní filmy od pana "mistra" nejsou zrovna mým šálkem kávy, ale toto opravdu e!e. Film neuvěřitelně rozvleklý, po celou dobu doprovázený prazvláštní hudbou, která mi ve filmu nesedla ani v jednom momentu. Přírovnání ke Klubu rváčů, hmm nad tím se mohu pouze pousmát. Kubrick byl bezpochyby velice talentovaný a precizní režisér, ale mě teda dostal pouze v Shining, jinak ani ťuk. Mám s ním podobný problém jako s panem "velkým" Bergmanem a jeho Sedmou pečetí. Kubrick se očividně neřídil mým oblíbeným heslem : Žádný velký umění, lidi se chtěj bavit :o)...Já se nebavil. ()

ranp

Absolutní klasika, která mi dlouho tak nějak unikala.. všichni mi říkali, že to prostě musím vidět a měli pravdu. Dokonalý Kubrick a dokonalé víceméně všechno, nemám co bych tomuto filmu vytkl a hodnotím jednoznačně *****. ()

Cejny

Mechanický pomeranč je jak po vizuální a hudební stránce, tak i po té dějové a hlavně morální naprosto dokonalým snímkem. Docela chápu kritiku, která se na Kubricka po premiéře na jeho dílo snesla. Přeci jen na tu dobu to bylo opravdu něco až šokujícího. V současnosti představuje téměř naprostou filmovou dokonalost. Hned po kameře mě nejvíce zaujala hudba a její podání, které je pro mě naprosto geniální, stejně jako Ludwig van. 90 % ()

dita.krizova

Nejpodivnější film o násilí co jsem (zatím) viděla. První půlka mě bavila více než ta s "vyléčeným" Alexem (jo, asi jsem násilník). Možná zprvu jsem si myslela, že vyléčenost bude jenom předstírat a vrátí se k násilí, v tomhle přišlo moje zklamání. Věřím tomu, že polovina lidí bude film vynášet do nebes a druhá ho bude zatracovat - nic mezi tím asi nebude. Vydržíte-li se dívat čtvrt hodiny, vydržíte to až do konce. Ať už budete patřit do jedné a nebo do druhé poloviny diváků, určitě vám po shlédnutí pomeranče zůstane hodně scén v paměti a to na hodně dlouho. (pro mě to byla hlavně scéna s písní Singin' in the Rain) ()

Lukoboss

Chápu, co tím chtěl Kubrick sdělit, poselství je celkem jasný... ovšem co nechápu je (nebo spíš nepobírám) ztvárnění a přemrštěná délka. Film je vynikající kvůli obrazovým šílenostem, který nemají daleko od surrealismu, je dostatečně šokující (zvlášť na tu dobu), ale pořád mně to nedává pádnej důvod zvolit vyšší hodnocení. ()

Germanotta

Vynikajúca násilnícka seánsa, tak by som charakterizovala tento Kubrickov film. Ach, Kubricka zbožňujem z celej duše, nikto nedokáže vniesť tolkú kontroverznosť, násilnosť a originalitu do filmu ako pán Kubrick! Nedokážem si pozrieť tento film bez toho aby som nepopíjala mlieko v podlhovastom priesvitnom pohári. Ikonický Alex deLarge a jeho škandalózne správanie v nepochopitelných 90´rokoch vo mne zanecháva vzrušené pocity vždy ked sa rozhodnem pozrieť si pomaranč. Škoda že Kubricka nikdy poriadne neocenili pre jeho majstrovské diela.. ()

McLovver

Jednou tento film vidět nestačí. Hlavní hrdina, Alex si hoví v sexu a násilí. Brutalitu doprovází krásná vážná hudba, v nejčastějším případě Devátá symfonie od Ludwiga van Beethovena. Ve filmu můžeme najít spoustu kritiky na společnost, obzvláště na vyšší třídu. Kromě hudby, hereckých výkonů, uměleckých děl si také můžeme všímat zajímavé slangové řeči hlavní sekty. ()

Toupi

Násilí jako smysl života, pokřivenost společnosti a Ludwig van. Skvělá adaptace Burgessova románu a pro mě osobně lepší zakončení děje než u knížky. P.S. Díky Kubrickovi dostala písnička "Singning in the Rain" úplně jiný rozměr. Nemohl jsem jí dostat z hlavy. ()

OughJay

Mechanický pomeranč jako zachycení čirého násilí a snahy o jeho potlačení má jistou hodnotu, ovšem jinak byl pro mě nezajímavý a místy dokonce odpudivý. 70. léta jsou vážně obdobím, kdy bych dobrovolně nikdy nechtěl žít. Všude samý beton, šeď, chlad a velká většina obyvatel svázána konvencemi. Kubrick do toho přidal ještě lidskou zvrácenost a to už na mě bylo jednoduše moc. Samotný násilí by mi nevadilo, ovšem v kombinaci s psychologickou manipulací jde o jeden z nejdepresivnějších filmů všech dob. Depresivní filmy pak už z principu odmítám, jelikož nevidím důvod, proč by si měl člověk dobrovolně kazit náladu a uvádět se do úzkých. Poselství filmu tuto náladu nikterak nevyváží a tak, i když jde o výjimečné dílo, dávám průměr. Alex: "You needn't take it any further, sir. You've proved to me that all this ultraviolence and killing is wrong, wrong, and terribly wrong. I've learned me lesson, sir. I've seen now what I've never seen before. I'm cured! Praise god!" Dr. Brodsky: "You're not cured yet, boy." ()

Arkanoid

Úvaha na tému násilie ako súčasť jednotlivca. Nejde o divácky film. Hlavnej postave sa totižto nedá fandiť. Alex je síce mladík plný elánu, snáď najväčší fanúšik Ludwiga van, vytvoril si vlastný slang a je vodcom partie, avšak svoju nekonečnú energiu využíva na vandalizmus, bitky a znásilňovanie žien. Bezcieľne sa túla nocou svojho mesta a nasáva všetky slasti života. Nič však netrvá večne. Aj jeho dostala spravodlivosť, dokonca sa rozhodla násilne zmeniť jeho charakter. No obmedzila len jeho konanie. Stále ostal sám sebou, iba pociťoval mučivú bolesť pri pomyslení na násilie. Táto postava a jej interakcia so spoločnosťou rozhodne zaujmú. Alex dostal rebelantskú tvár Malcolma McDowella, typovo snáď najlepšiu. Pozorovanie problémovej postavy obohatili pútavá réžia Stanleyho Kubricka a scény podfarbujúca hudba a tak sa tento majstrovský kúsok jednoznačne zaradil k vrcholom kinematografie. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)