Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

Otan

Je to opravdu dobrý snímek,ale pro mne to není úplně ono.Z celkové atmosféry filmu jsem neměl úplně pocit neštěstí,trochu mi chybělo víc beznaděje,pak by to pro mne bylo dokonalé. ()

JURYMAN

Velice kvalitní film s ještě lepšími hereckými výkony, zejména v emocemi napjatém závěru příběhu. Nemůžu jinak než 5 hvězd *. ()

koci

Český poklad. Dialog mezi profesorem Málkem a gestapákem Worliczkem ve vile by si určitě zamiloval Tarantino. A kam se na závěr filmu hrabe Společnost mrtvých básníků :) ()

sha.piro

Kdyby byl tento film natočen dnes se stejnými herci, jistě by získal uznání po celém světě. Bohužel takových filmů, které se zabývají podobnou tématikou dnes u nás moc nevzniká. A ty, které vzniknou, dosahují málokdy takových kvalit a atmosféry, jakou nabízí Vyšší princip. A když už se někomu k té atmosféře, či jen stylizaci, podaří přiblížit, málokdy mu tam exceluje tolik skvělých herců, jako tomu bylo zde. Jana Brejchová, spolu s panem Františkem Smolíkem zde podali tak skvělé výkony, že by za ně jinde sklidily tolik hvězdných nominací a sošek, že by jim je i nebe závidělo. A ostatní? Ti byli také úžasní. Takhle se má hrát, takhle se má točit a... takhle se má cítit!!! ()

chicotomas

Tenhle film by se měl povinně pouštět studentům na školách. Mrazivá atmosféra strachu, navíc částečně podle skutečné události. Vynikající František Smolík a mistrovská režie udělali z tohoto filmu opravdu jeden z nejlepších českých dramat. ()

steews

Film, který by se měl povinně pouštět studentům ve škole. Nejen proto, aby lépe pochopily tehdejší dobu a nedávnou historii, ale především proto, aby si uvědomili, jak malé a zcela lidské kroky mohou být statečné nebo naopak zcela devastující a jak rychle měnící je lidská povaha v těžkých dobách. ()

montel

Studenti gymnázia se právě vystají na zkoušku z dospělosti, když je v Praze spáchán atentán na Heydricha. Nacisti jsou nyní ke všem občanům velmi agresivní a neváhají někoho zastřelit za jakoukoli maličkost. Nevinný žert studentů se tak rázem mění v horor. Vojáci vtrhnou do budovy školy a zatknou tři studenty, kteří jsou odsouzeni k popravě. Profesor Málek (Framtišek Smolík) neotálí a snaží se zachránit chlapcovi životy přes nejvyšší důstojníky... Pořádně hustá atmosféra válečné Prahy, kde si nikdo není jistý jestli přežije další den. Nechápu, jak jen sem mohl přehlížet tento film tak dlouho. Je prostě skvělý. 75% ()

fabienne223

Jeden z mála filmů, které ovlivní navždy. Přestože dnešní mladá generace už si do filmu nemůže promítat vlastní dilemata z totality, věřím, že i pro ně zůstává film výsostně uměleckou a zároveň srozumitelnou výpovědí o hodnotě lidské integrity. Nemohu vyzdvihnout jen jeden herecký výkon, protože všichni herci byli výborní. A kouzlo mladé Jany Brejchové je asi nenapodobitelné. ()

weca

Pro mě asi nejlepší český film, co kdy vznikl. Těží z výborné literární předlohy, ale film je přesto podle mě ještě o něco výše. Protektorátní beznaděj je tady vykreslena tak, jako už nikde jinde. A František Smolík by zasloužil za to, co předvedl, metál! Opravdový klenot české kinematografie. ()

ricky4

HODNOCENÍ OBSAHUJE SPOILER!!! Je úžasné zjistit, že i v takové době vznikaly v Československu hodnotné nepropagandistické snímky... Poselství filmu je velmi silné a přetrvá ještě stovky let. Dále mi přijde zajímavé to s těmi citáty, které "někdo" vyslovil ve starověkém Římě a platí i 2000 let potom... Ti lidé museli být vážně úplně někde jinde. Herci jsou kvalitní, hudba taková jednoduchá ale příjemná, kamera klasická... Stopáž není vůbec náročná, film má spád, a proto uteče jako voda. Mrzí mě, že hlavní hrdinové filmu nakonec zemřeli- kdyby ale zázračně přežili, z filmu by lidé měli úplně jiný pocit a to, že lidskost v té době hrála svou malou roli. Přitom ale právě vůbec. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček