Kriminálně - špionážní příběh, údajně inspirovaný motivy skutečných případů. 1963: západoněmecký obchodník Friedrich Schmidt se kdysi jmenoval Šmíd a je ve skutečnosti zdatným pracovníkem zpravodajské služby. Pokouší se navázat kontakt s bývalými spolužáky z gymnázia v Kostelci... (oficiálny text distribútora)

Nerajohn

No nic moc. Taková vysvětlovačka příběhu ala Vyšší princip, která se má odehrávat na počátku 60.let v jakémsi Kostelci a přitom je vidět, že to je natočené v 70.letech. Zasmál jsem se ale postavě Malvazínka, rádobytajného policisty, co ho hrál Adolf Filip. ()

Riker

Průhledná, naivní, agitační komoušská srágora o tom, jak parta poctivých českých kriminalistů odhalí fašounského a kapitalistického kolaboranta - špióna v jedné osobě. Já tyhle věci fakt můžu. :-) ()

Pepi74

Závěrečné troubení trouby esembáka na klakson jen podtrhuje to že tentokrát soudruzi prohráli. Agent jim za jejich doprovodu odjede na Západ, oni vlastně nic nevyšetří a jediný co je že si Satoranský myslí že je agent teplej a proto chodí za kolegou agentem. A mě se to líbilo. Hvězda za Cupáka, za staré autobusy a za to že SNB není všemocná.. :o)) ()

anti.rybka

Prý blbost. Až na to, že Šmíd je ve skutečnosti Karel Kepka, který může za smrt studenta jeho otce a ředitele příbramského gymnázia, podle čeho se později inspirovat Jan Drda povídkou Vyšší princip. Takže trapnost? Neřekla bych... ()

blezg

Navzdory většinovému opovržení zanícených agitkotykadelníků hodnotím jak příběh, tak i jeho provedení veskrze pozitivně. Jediné, co mi brání uděliti čtverku, je na můj vkus přestřelený závěr a poslední smrt, která je úplně nesmyslná, přestože pánům policajtům je jasná :) ()

endrix

Spíše slabší záležitost. Příběh je sice na začátku dobře rozehraný, ale jak se postupně odkrývají karty, stávají se postavy stále méně zajímavé, zápletka překombinovaná a rozuzlení už je vyloženě trapné. Ani detektivka, ani kriminálka, spíše tendenční dobová agitka o tom, jak na Západ nemůže odejít ani že Západu přijít nic dobrého. ()

redfoxik

Film je sice dobově podmíněn, ale některé strategie, manipulace a postupy, které uplatňuje Šmíd alias Schmidt vůči svým spolužákům, resp. českému obyvatelstvu, aby prosadil své, potažmo německé zájmy jsou obecně platné. Velice dobře jsme se s nimi setkali po roce 1989. To je největší hodnota tohoto filmu a měl by jej shlédnout každý, aby mohl snáze zmíněné strategie a postupy v jednání dnešních lidí poodhalit a nepodléhal naivní představě o stálém odčiňování domnělých křivd. ()

Canniosh

Z nostalgie hodnotím 3* - starší česká "kriminálka" je mým nejoblíbenějším žánrem. Jinak to ovšem stálo zaprd!!!! Jedním slovem 33% ()

evangelik

Nevzpomínám si, že bych tenhle film za totáče viděl. Tehdy by mi to asi moc nepřišlo, ale teď je to opravdu k nekoukání. Jednak jsem alergický na "dobráckého komouše" Jaroslava Moučku a ten primitivní ideologický "antisudeťáckej" nános! Ten pohled do nastaveného výstřihu Evy Hudečkové ovšem nebyl zas až tak odpuzující.... ()

cachanell

Podívat se - nezapamatovat. Nic jiného. Tendenční film tehdejší doby - špioni a hrátky na špiony. Dvě vraždy a jeden dávný případ udavačství , následně pak jeden vyhoštěný skorošpion. ()

StarFsh

Ale no tak... To mi chcete povedať, že ak nemali dosť tvrdé päste súdruhovia na Pankráci, že by z neho to priznanie nevytĺkli poradcovia zo sovietskej Lubianky? ()