V roce 1970 natočil režisér Dušan Klein svůj první kriminální film podle scénáře Václava Šaška. V něm byl řidič dálkové dopravy Karel Marek (J. Holý) odsouzený před čtyřmi lety za pašování uměleckých předmětů za hranice. Na lavici obžalovaných však stanul sám, neboť vzal vinu na sebe namísto svých společníků výměnou za to, že se postarají o jeho rodinu. My se s ním setkáváme v okamžiku, kdy je po odpykání trestu propuštěn na svobodu a ihned nato kontaktuje jednoho z nich – Karla Hesse (Z. Kutil), jehož následně chladnokrevně zavraždí. Poté se vydá i za ostatními – Jelínkem (J. Somr), Krásou (B. Šmída) a Novákem (I. Prachař), které postaví před hotovou věc, že Hesse zabil. Přinutí je o věci mlčet, poněvadž by je nyní u výslechu všechny potopil. Za vlastní mlčení si pak žádá finanční rentu. Po třech měsících se ale z Marka stává notorický opilec a pro své kumpány začne představovat nebezpečí. Policie také nalezne mrtvé tělo Hesse v potopeném autě. Případu se ujímá zkušený vyšetřovatel Hájek (J. Adamíra), který si brzy dá do souvislosti Hessovu smrt s propuštěným Markem. (Česká televize)

Tiiso

Jak už to v našich luzích a hájích bývá, kvalitu snímku drží nad potencionální hladinou kvalitní úrovně, především herci. Herci a zase jen herci. Co by si bez nich naše slavná kinematografie minulosti či současnosti počala. Klein drží zuby nechty tempo, nebo spíše netempo vyprávění a čím blíže je ke konci tím více gradace ztrácí na síle. Příběh samotný není špatně vymyšlený. Ač celkem jednoduchý a semtam lehce převídatelný, dokáže zaujmout a nikde příliš nenudí. Jak jsem podotknul k atmosféře filmu přispívá i celkem dobře odvedené vyprávění. Měl jsem možnost sledovat nejenom vlastní zápletku děje, ale i nějaké to kriminalistické filozofování, z kterého nejvíce vyčnívá věta v podání samotného Adamíry: Kdo nezabil člověka je panic. Tím se dostávám k paletě herců a jejich výkonů. Všichni podávali slušivé výkony a charaktery jejich postav zvládali vykreslovat s profesionální lehkostí. Především výkon Josefa Somra a Ilji Prachaře pokládám za povedenější. Inu co dodat, na kvality majora Kalaše tento snímek rozhodně nemá, ale asi se nikdo z tvůrců o toto ani nepokoušel. Filmové zpracování odpovídá úrovni let sedmdesátých. Hudební motiv doprovodu není špatný, ale je málo rozvinutý a ve snímku mu byl dán je malý prostor. Hotovo sečteno dvě hvězdičky za výkony herců. ()

Amonasr

Detektivka, která ještě měla patřičnou atmosféru - tohle už dnešní tvůrci českých kriminálek moc neumí. Můj oblíbený Bohumil Šmída navíc uměl dodat svérázný šmrnc jakémukoliv filmu, v němž se objevil ()

Vikinec

Atmosféru od začátku utváří zběsilý jazz , který však postupně mizí a s ním i několik procent v hodnocení. Děj se rozvíjí, postav ubývá a Adamíra se celou dobu tváří, že vraha dostane, čemuž každý věří. O to více pak překvapí slovo KONEC, které se vynoří bez varování a uspokojivého řešení. Pro mne další ze snímků, který je průměrným filmem ale o to lepším dokumentem své doby. 2,5 ()

Pitryx

Normální detektivka s více vraždami. Nic výjimečného. Prostě průměrný film. Hodnocení snižuje naprosto špatně udělaný konec. Proto z toho něco mála plus dostává tak málo, a to ještě dávám za téma. 20130922nest. ()

ostravak30

Tenhle snímek rozhodně nebudu řadit k legendárním českým kriminálkám. Celý film stojí na umanutém Jiřím Adamírovi, který nemá jinou šanci než čekat až se zločinci sami prozradí. Vyšetřuje zločin, který se nestal a hledá zločince, který neexistuje. Takže se víc jak půlka filmu je tlachá a nic se neděje. Scéna střídá scénu a pořád se jen mluví a mluví a mluví a člověk, aby usnul. Na konec tvůrci tak nějak zapomněli, takže zkrátka, tohle je hrozná podívaná. A díky Bohu už nikdy více. ()

gezper

Vůbec ne špatná detektivka ze staré české školy. Atmosféra je dobrá jak z počátku ala podsvětí, tak i následně psychologický dusivý nátlak vyšetřování. Herci mě taky docela bavili. Ovšem, souhlas s všeobecnou kritikou ohledně konce. To jim došli peníze, nápady nebo si to jen chtěli ulehčit a jít už na pivo? Dále by mne zajímalo, co se stalo s původním širokoúhlou verzí. Dávat ořezanou kopii je usměvné a k pláči zároveň. [60%] ()

stryc.zdend

No nebýt rozplizlého konce, a pro mě osobně zbytečných dialogů Adamíra-Záhorský, to byla docela jiná detektivka, než bylo ve své době zvykem. Atmosféra snímku je vynikající. Jen toho Šmídu mohli fízlové trochu lépe ochránit. A souhlasím s tím, že detektiv Adamíra vlastně vůbec nic nevyřešil, to je v krimi poměrně unikátní. ()

Hombre8

70%. V prvé řadě výborné herecké výkony výkvětu české herecké školy. Scénář malinko kulhá, ale nevadí. Nemusí být vše úplně vždy jasné. Šmída v detektivkách tehdejší doby to vyrovná. Pěkně vykreslené charaktery jednotlivých postav. ()