Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

kajas

Suverénně nejromantičtější "Básníci" s nejkrásnější Štěpánovou múzou. A nejlepší výkon podala určitě paní Hlaváčová. ()

Aleee89

Třetí díl je taky dobrý. Opět vtipné hlášky a situace, Mireček a Štěpánek, Kendy... a nově skvělá Jana Hlaváčová jako trhlá sestřička. Dobrý film, stejně kvalitní jako jednička a hlavně dvojka. ()

MartinNDL

Nedá se nic dělat, něco tomu už chybí, vtipy jsou už ohranější, téma vyčerpanější. Třetí díl je holt třetí díl. Ale slušnou úroveň to přesto mělo. Kdyby to byl poslední díl, bylo by to důstojné, ale Klein je asi neukojitelný. ()

lekr

Další Kleinova trapnost.....po dvojce už film působí opravdu dost směšně jelikož Kříž se nezměnil a podobně je to i s námětem filmu..jen jedno jestli je to student gymplu, medicíny či už vystudovaný doktor..v každých jeho filmech jde o to samý a dívat se na jehi románky co mají stejný průběh a ničím se neliší od toho co hrdina prožil v předchozích dílech a do toho poslouchat jeho filosofický a básnický kendání který je furt stejný je ohromná filmová nuda..... ()

rakovnik

Můj asi nejoblíbenější díl Básníků, především díky skvělé Janě Hlaváčové, krásné a mladé Evě Vejmělkové, bláznivému Pavlu Zedníčkovi, ale i dalším hercům, kteří podávají skvělé výkony. Scénář velmi vtipný a bystrý, snad nejlepší z celé série. Natáčení seriálu režisérem v podání Jiřího Kodeta je legendární. Krásně podaná realita socialismu - to byla idylka... ()

Martin741

Treti diel basnickej kvadrilogie dostal nazov Jak Basnikum chutna zivot. A ide o pekny kvalitativny zosup dole. Poetickost prveho dielu sa stratila, reziser Klein vie sice filmovat, ale herecke vykony su slabe -- snad len Rudolf Hrusinsky podal nadpriemerny vykon. Ale na samotnom Hrusinkom nemozno film stavat. Dejova linia je slaba a nevyrazna, dialogy obcas na urovni, ale obcas dementne. 40 % ()

Vyhy

Vlastně lepší než dvojka. Příběhově možná slabší, přesto plné nesmrtelných hlášek a momentů. Trilogie jako celek nemá prostě chybu. ()

DruidKarel

Zlatá doba českého a československého filmu, nebo spíše komedie. Tohle je film prošpikovaný těmi nejvybranějšími hláškami, mladými a talentovanými herci a také naivní muzikou, které bylo za komančů ve filmech až běda. 3* snad nikoho neurazí... ()

tomtomtoma

Ta laskavost zůstala, i když ne již v té celistvé čistě radostné podobě. Ale s příměsí škodolibého vytrhávání z idealizovaných představ do hořkosladkého vztahu s realitou, nadějí a nepříjemnou kocovinou. Již nejde o pouhé starosti dospívání a bezstarostnosti studování, ale o začlenění mladého dospělého člověka do socialistického společenství. Ta prostá radost se mění v plnohodnotné členství rozumných dospělých a postupného dobrovolně nedobrovolného přijetí. Hlavní postavou je opět Štěpán Šafránek (sympatický Pavel Kříž), jen svůj status studenta vyměnil za nového, horlivého a nadšeného lékaře. Představy a skutečnost se většinou liší a někdy i zcela výrazně. Hnacím motorem je pracovní smysluplné uplatnění a samozřejmě volání hlasu lásky. Opět je ve hře nejlepší Štěpánův kamarád Kendy (příjemný David Matásek) ve svém novém poslání asistenta filmového režiséra. Poetickou múzou básnického talentu a cílem citových a tělesných tuh hrdiny je učitelka hudební výchovy Alena alias Píšťalka (půvabná Eva Vejmělková s hlasem Zlaty Adamovské). Poslední výraznou postavou je štěbetající a dobrosrdečná obecní zdravotní sestra Tonička (dobrá Jana Hlaváčová) s neuvěřitelnou schopností pokračovat v komunikaci kdekoliv a s kýmkoliv. Z dalších rolí: Alenin otec a nadšený malíř zámku Hubáček (Rudolf Hrušínský), jeho churavějící manželka a průvodkyně po zámku (Blažena Holišová), nespokojený obecní saniťák Písařík (dobrý Pavel Zedníček), dobrácký gymnaziální profesor chemie Ječmen (Josef Somr), nudný Alenin snoubenec a plánující učitel Libor Hájek (Rostislav Kuba), nevyčerpatelný sukničkář a nemocniční lékař Milan Sahulák (solidní Tomáš Töpfer), ješitná a jízlivá primářka Obočenka (Věra Vlčková), starostlivá Štěpánova maminka (Míla Myslíková), rázný ředitel Obvodního ústavu národního zdraví (Josef Větrovec), Štěpánová chtivá bývalá spolužákyně ze střední a učitelka mateřské školy Bedřiška Hrdličková (Barbora Štěpánová), mazaný prodejce autobazaru Karabec (sympatický Ondřej Vetchý), či Štěpánovi úspěšnější spolužáci z medicíny MUDr. Jan Antoš (Karel Roden), MUDr. Václav Pastyřík (Václav Svoboda), zahraniční delegát MUDr. Numira Cassa Thombe alias Mireček (Joseph Dielle) a pracovnice ministerstva Vendulka (půvabná Eva Jeníčková). Laskavost mírně zhořkla, ale stále se jedná o lehké optimistické dílo. Navíc i třetí dějství je zatíženo mojí nostalgickou vzpomínkou na dětství a dospívání podobným způsobem, jako obě dějství předchozí. A již jen z tohoto důvodu to navždy zůstane tím láskyplným pohlazením, po kterém zůstává ten přiblblý úsměv na tváři. ()

MarekT

Kupodivu o něco lepší než předchozí dva díly, tentokrát díky skvělému Rudolfu Hrušínskému a nejvtipnějšímu momentu z celé série - konkrétně slavná scénka o plánování dovolené v Jugoslávii. ()

kvasiva

Dokonce i třetí díl básníků si uchoval vysokou kvalitu, což je velice vzácný jev. Kdyby zde série skončila, tak to mohla být jedna z nejlepších filmových sérií u nás. Bohužel další díly už jen těží z této slávy. ()

pakobylka

----- "Dej blbci funkci - a vymyslí lejstro !" ----- Básníci jsou zpět ... v plné síle - v neobyčejně trefném satirickém pojednání, které vám dokonale přiblíží samu podstatu reálného socialismu. Nicméně jde o karikaturu roztomilou a vstřícnou - za prvé by jiná tehdy neprošla, a za druhé by se k básníkům ani nehodila. Ve výsledku se tudíž dívá na dobové nešvary nanejvýš shovívavě - s nadhledem a s pochopením. Snad i proto, že společně s výše uvedenými básníky věří na život a na lásku ... byť na třetí pokus. Škoda, že se za Štěpánem Šafránkem nezavřely dveře vagónu DEFINITIVNĚ, když odjížděl se svou vyvolenou vstříc lepším zítřkům a společnému životu ... že nenechaly filmového diváka v bláhové naději, že šťastně a spokojeně žije kdesi na venkově, na zdravém vzduchu, obklopen hloučkem dětí a vděčných sousedů coby občasných pacientů, pravidelně zásobován kopami zaručeně domácích vajíček. Jenomže to by Dušan Klein coby režisér patrně nevydýchal - proč ukončovat básnickou ságu v nejlepším, když se z ní dají v relativní pohodě dojit další a další díly ... že. ()

BoXBe

Zde, kdyby byla trilogie uzavřela, nezůstala by v ústech pachuť po natahovaných dalších dílech. Štěpán (Pavel Kříž) se dočká doktorské praxe a diváci mohli vzpomínat na skvělou českou filmovou sérii. Její kvalitu měla bohužel narušit další dvě pokračování. To naštěstí nic nemění na kvalitě zlidovělých vtipů a hlášek - třetí básnici chutnají i divákům. ()

WolfR

Je to zvláštní, ale mě básníci seděli jako studenti. Ovšem jejich osudy po ukončení studia už mi nepřijdou tak zajímavé a zábavné. Nějak se prostě vytrácí celé to kouzlo. I Štěpánova nová láska mi nějak moc nesedí. Ale i přesto je to pořád ještě solidní dílko, ale tímto filmem měli básníci skončit. Protože to, co přišlo pak, už je k pláči. Nicméně tohle je ještě rozhodně koukatelné, básnici zvážněli a vyspěli, už to ale nejsou ti věční snílci, tak jak jsme je měli rádi. 3 hvězdy. PS: Nové vedlejší role jsou opět povedené, tak jako v každém dílu. ()

dr.fish

Tahle procházka životem jednoho "básníka" tímto filmem dostala fakt zajímavý rozměr a bylo by škoda nenatočit další díl. Život je tvrdej i když jsi kapitán. Opět spousta nezapomenutelných věcí, pobyt v Bezdíkově suverénně vede. 80% ()