Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

F.W.Colqhoun

Prosím vás, člověče, vždyť vy jste ho preříz'.  Štěpán s Kendym plují na zlaté lodi a s mořskou nemocí se vypořádávají každý po svém a nově každý zvlášť. Těžko odhadnout, jak moc se reprízy tohoto filmu zpětně prokopírovávají do mých vlastních studentských vzpomínek. Náladou určitě, nejspíš i v detailech: Bydlel jsem na dvojáku s někým z Bužundury? Byl tam Moravák? Bylo fakt tak málo prachů? Platilo se za skripta ve vyšších řádech stokorun? Brali jsme stimulační drogy? Chodili jsme do VŠ baru? Žhavil jsem drát? Odpovědi na tyto otázky nejsou vždy 'ano' (v případě drátu nicméně rozhodně 'ano'), ale možná jsem už něco zapomněl. Někdy mám kupříkladu pocit, že jsem Jeskyňku přeřízl já. Není to pravda a mrzí mě to, protože se jedná o znatelně sympatičtější objekt, než byla Bobule z jedničky.  Navzdory pravděpodobně naprosto odlišné zkušenosti vysokoškoláků z řad mileniálů, jejichž verze by byla pravděpodobně méně lyrická a méně ukecaná, Kleinovo podání společně se vzácně přirozeným talentem Pavla Kříže (Matáskův Kendy působil už tenkrát jako z Orlíku) asi z českých obrazovek jen tak nezmizí. ()

Foxhound#1

Už jste si správně uklidili pracovní stůl? :) Těžko říct, jestli jsou nejlepší tito básníci z vysoké školy, nebo ti z prostředí ordinace obvodního lékaře. Já mám celou původní trilogii rád asi stejně a aj ty pozdější díly nejsou tak špatné. ()

Greedo

Svěrákův seminář je nezapomenutelný. Také noví spolubydlící na koleji jsou zajímaví. Zkrátka dobré pokračování. A hity jako dvě bosé nohy nebo žhavil Béda..jsou vydařené ()

mirkaaa

Stává se opravdu zřídka kdy, aby pokračování předčilo první díl a tady se to myslím povedlo. Podle mého názoru je druhý díl vtipnější a zajímavější. Asi nejkurióznější postavou je „Mireček“ a nezapomenutelná je především „Vendulka utěšitelka“. Tento díl je asi nejzdařilejší z celé pentalogie. ()

TAMEHEMP

Líbí se mi ten entuziasmus přes demotivující úspěch svých přátel s minimální snahou se o cokoliv zasadit - doba přeje různým, ale ne těm, kteří si něco zaslouží. Naproti tomu skromný klouček, který i přes to všechno se dokáže vzchopit a překonat tvrdé odříkání. Ten, který nikdy nedostal nic zadarmo, ke všemu se vlastními silami dopracoval a nikdy ho nenapadlo, že by si mohl materiálně přilepšit, kdyby se líp protloukal. A taky proč? ()

orkadimenza

Asi můj nejoblíbenější díl básníků. Štěpán si rozjíždí nový život na škole ve velkém městě, a tohle prolínání příběhů a životních situací při studiu, na pracovišti, na koleji, a s kamarádem Candym je mi blízké, i proto tato půvabná komedie uplyne velmi rychle. Odraz 80. let je zde hodně znát (hlavně na "diskotéce"), ale je to dobře, protože jinak by film neměl takovou atmosféru. Spousta skvělých hlášek propojených se sladkou romantikou dává dohromady je tu ve všem přiměřená a povedla se stejně dobře, jako herečka jeskyňky. „Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná, jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu…“ Působivé a prosté. ()

Damielka

S Vendulkou navěky, zalezem do deky! S Mirečkem alias Numirou Cassou Thombem from "bužumbura", profesorem "Svěrákem" a ančou (to není ani pohlavní nemoc ani důvod k ženění) je dvojka Básníků ještě o něco lepší než jednička. Živá, veselá komedie plná scének k popukání, Štěpánkových vážně nevážných hlášek a jeho v pořadí druhé lásky Jeskyňky. Na tenhle film se dá zkrátka koukat zas a znova. ()

spiritus

Dle mého názoru o trošku lepší než předchozí díl. Zápletkou, příběhem, humorem, zkrátka vším. Navíc je zde perfektní Svěrákova "stolová" vsuvka.A ke všemu přichází na scénu Vendulka utěšovatelka :-). Je to prostě parádní nostalgické pokoukání. ()

Ollie235

Co dodat :) Štěpán, Kendy, mladý Roden, Moravák, černoch a hezké slečny, které jim motají hlavy. Bavil jsem se velmi dobře, a to není málo :) ()

EllienPM

Naprostá nádhera a krása. Občas u toho i potřebuju kapesníček. Vzpomínka na studentská léta na koleji, v posluchárnách, na cvičeních i v menze. Absolutní jemný skvost. "Ten Béda, ten to teda žhavil, co?" "Copak jsi zapomněl, že tohle ňadro bylo v Praze první, který jsi v držel v ruce?" "Jsi modrá..." "Pan Homolka už má to svý jistý, Štěpánku." "Na každém konci je krásné to, že něco nového zase začíná..." A to jediný mě stále drží nad vodou. ()