Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

pivomamrad

Jsem totálně alergicky na asympatického Kříže a na jeho přeslazený keci. Jedna z mála ČS komedií, kterou nemůžu vystát. Hrůza na druhou. ()

honzic

Podle mne nejlepší díl s Mirečkem, Vendulkou Utěšitelkou a Jeskyňkou, Moravákem, nezapomenutelným Přeučilem a dalšími příběhy. Hodnocení: 80 % ()

Marty_cz

Nemám rád české filmy, jelikož mě nijak zvlášť neoslňují, nic mi nenabízí a nebaví mě. I když jsem tam se najde opravdu skvěle natočený kousek. A s tímhle filmem a s mým osobním postojem a chutí a názory na filmy můžu říct, že je to pro mě další český nic. Absolutně mě to nebavilo, šíleně jsem se u toho nudil kromě momentů, kdy jsem spal. A nehorázně jsem měl radost z toho, že tenhle film má svůj konec, ale vadilo mi, že až po takový dlouhý době. Pokud máte stejný postoj k české kinematografii, tak u tohohle filmu zbytečně ztratíte svůj drahocenný čas. ()

Meow86

Štěpán, Kendy, Venoš, Mireček a jeho dědečka Lepodotemačeatakdále... jsou jistě symboly 80.let. "Ty jsi na tý škole kvůli talentu, kdežto já tady už čtvrt roku předstírám inteligenci." Všem budoucím vysokoškolákům doporučuji tento dokonalý studijní mustr zhlédnout pro inspiraci. ()

Eire

U mna najlepsia cast z TRILOGIE. Druha najlepsia je 3 a tretia najlepsia 1. Ale vsetky tri za *****. nadstavene diely su uz slabsie, ale stale nadpriemerne.... "Na dolnich (koncetinach) tibialis a fibularis. Uz tomu rozumite?" povida docent Sejkora Stepankovi na prednasce ()

blondboss

No dovolím si tvrdiť, že tento druhý diel bol tak o triedu lepší ako jednička. Možno to bude tým, že bol menej intelektuálne ladený ako ten predošlý a bolo tu o dosť viac frkov, takže človek sa vedel skutočne zabaviť. Štvrtú hviezdu musím pridať kvôli Svěrákovi, ten, čo zapotí, to perla. Takže celkovo som spokojný a táto komédia sa podarila. 75 % ()

Bilky

Zrkadlo tej doby, pravdivé situácie, ftipné hlášky, dobre obsadené úlohy a moderné poňatie komédie (cb kamera, bornove animácie, výroky...) U mňa najoblúbenejší diel pentalógie aj po X reprízach. ()

Gig

"Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná. Jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu. Na nemoci a uzdravení a na lásku a odpuštění. Ať se v kterékoli noční době prostíráš ve mně a já v Tobě, krajino nejkrásnějších míst, knížko má, v níž se učím číst." a taky "klíííííd" a "to je můj dědeček". To vše jsou iluze dávno minulé, přesto krásné. Z Básníků už zůstal jen sektor B5. Kdo ví, kde je konec Verunce, Mirečkovi.... My už jen vzpomínáme. "Žhavil Béďa, žhavil drát...." ()

Simako

Nezabíjet!!! Myslím, že to dobře vystihlo svojí dobu, ale hlavně se mi to líbí z toho důvodu, že když jsem ve škole, tak si připadám, že v tom filmu hraju!! Je to úplně autentické, když sedím v posluchárně na těch úžasnejch sedačkách!!! Ale s pravdou ven: Prostě se mi moc líbí jeskynka-Adriana Tarábková!!! ()

tee

Jak slyším klíííd či o Mirečkovi, hned si vzpomenu na mou nejoblíbenější část básníkova života. I když jednička se zdařila, "anča" je bez chyby, ať už zavzpomínám na Vendulku nebo třeba Svěrákův poučný seminář. ()

FrankieSS

Nejlepší film všech básníků (i kdyz primhourím oko nad, tim, ze Stepánek i Kendy mi byli vzdycky dost nesympatictí, asi protozoe byli tak chytrí, ze? :-)), a nejlepší roli má zase sverák .... ()