Psychiatr - Série 1

(séria)
USA, 2018, 7 h 47 min (Minutáž: 42–54 min)

Predloha:

Caleb Carr (kniha)

Luke Evans, Dakota Fanning, Daniel Brühl, Ted Levine, Q'orianka Kilcher, Douglas Smith, Brian Geraghty, Robert Wisdom, Falk Hentschel, David Wilmot (viac)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

Fr

„A KAŽDÉ ROZHODNUTÍ, KTERÉ UDĚLÁ, ODHALÍ PRAVÝ ASPEKT JEHO MYSLI…“   Takový „Dobrodružství kriminalistiky“. Pátrání po vrahovi chlapeckejch prostitutů je na jednu stranu zajímavý (super New York konce 19 století, děsivej zločinec, zkorumpovanost policie, postava J.P.Morgana…) a na druhou stranu tomu něco chybí. Postavy se v jednu chvíli přestanou někam posouvat – připadaj mi, že nemaj vyšetřování co nabídnout (což vydrží  asi až do konce) a že jde spíš jen o vztahy mezi nima a pomocí nich ukázat atmosféru tý doby. Ale vynahrazuje to ten zločinec… V posledních dílech to naštěstí chytne trochu grády, ale finále…. prostě odpovídá tomu, co jsem napsal. Dám 4*, ovšem další série už beze mě!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1994 napsal Caleb Carr, neznám. 2.) Věřím v „nagi“.   ///  Thx za titule „Umpalumpa3, gongis a KevSpa“.                  PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

GTS_PUNK

Je koniec 19. storočia, psychológia a psychiatria naberajú vo vedeckých kruhoch na popularite. Z New Yorku sa pomaly stáva svetová metropola, v ktorej temných a špinavých uliciach neznámy vrah poľuje na chlapčenských prostitútov. Krátka desaťdielna, ale za to výživná séria tohto kriminálneho seriálu je doslova lahôdkou pre milovníkov nielen kriminálnych zápletiek, ale aj dokonalej dobovej atmosféry s prímesou psychológie a skúmania pokrivenej mysle. Samotný príbeh naberá spád hneď v úvodných minútach a nezastavuje sa až do poslednej epizódy, pričom sa dej neustále určitým spôsobom zamotáva, objavujú sa nové dôkazy, nové mŕtvoly, a vrah pred spravodlivosťou naďalej uniká. Po stránke príbehovej nemožno mať výhrady, snáď menšie len v prípade záverečnej epizódy, ktorá ukončuje celú sériu až príliš rýchlo a jednoducho, bez zrejmejších odpovedí, aj keď to možno je autorský zámer, ktorý núti, aby divák hľadal dôvody a súvislosti sám. Herecky je séria takisto slušne obsadená. Či už sa bavíme o trojici hlavných postáv, ale aj o plejáde tých vedľajších. Všetky sa postupne vyvíjajú a sledujú najrôznejšie záujmy, vďaka čomu týmto desiatim epizódam nechýbajú ani intrigy či zvraty. The Alienist - Season 1 však najviac zo všetkého boduje spomínanou vynikajúcou atmosférou. Tá dobová špina New Yorku roku 1896 sa divákovi perfektne dostáva pod kožu (a pod nechty), zažiera sa hlbšie a hlbšie, a má výrazný podiel na celkovej kvalite. Temný viktoriánsky kabátik ušitý na mieru Nového sveta. ()

ibeh

Seriál mne chytl a nepustil. Až hororová atmosféra potemnělých uliček i různých domácností New Yorku 90. let 19. stol. Výborná kamera i herecké výkony, Brühl už je dávno mým oblíbencem. Napětí kolem vražd i složitých vztahů stále stoupalo či pokračovalo, což mne dotlačilo snad k nejrychlejšímu shlédnutí seriálu (série), co pamatuji. Myslím, že knižní předloha je tu znát. Nejlepší je se k Psychiatrovi usadit pouze za svitu svíček a sledovat ho nerušeně během nejtmavšího měsíce roku ;) ()

marrjaana

Komentář bude obsahovat spoiler.____ Tak jsem to konečně dokoukala! Trvalo mi to nějaký ten měsíc, jenže když mi zabili Marry, kterou jsem si neskutečně oblíbila a fandila ji, ať už konečně zbalí doktora, tak jsem ztratila do seriálu veškerou chuŤ a to i přes to, že mi do konce zbývali jen dva díly! Jenže oni mi ji prostě zabili! Hajzli! Nakonec jsem ovšem sebrala zbytek chutě do dokoukání (a nebudu říkat, že za to nemůže Luke) a zjistila kdo je vrah. Což pro mě nebylo nějak velké Wow... Navíc mě celkem zklamal konec toho zrzavýho policajta (nevím jak se jmenuje)+ jsem u několika vedlejších postav vůbec nechápala proč dělají to co tam dělají, nebo proč tam vůbec jsou. Naštěstí mi už nezabili žádnou oblíbenou postavu. (PS myslíte, že ten kluk šel zase šlapat nebo se jej John ujal?) ()

IZFNP

Veľká seriálová chuťovka, ktorá divákovi dáva presne to, čo mu sľubuje - temný príbeh, komplikované postavy, vydarený feeling miesta a doby a kvalitný divácky zážitok. Precízna remeselná stránka v kombinácii so šikovným obsadením dokážu balancovať rozťahaný dej bez akýchkoľvek problémov a ja som každú epizódu hltala, zamrazená pod paplónom. Odporúčam, Alienista je vo svojej prvej štaci uspokojivá psychologická dobovka. Správne temná, surová a chladná. ()