Psychiatr

• USA The Alienist (viac)
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Predloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (viac)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

Recenzie používateľa liquido26 k tomuto seriálu (2)

Psychiatr (2018)

Sám o sobě je Alienist poměrně kvalitní seriál, ale bohužel v porovnání s geniální předlohou už to tak dobré není. Vytrácí se velká část skvěle propracovaného vyšetřování, psychologie, dětství i motivy vraha, důležité postavy mají menší roli (např. sympatický gangster Paul Kelly), naopak jsou přidány nové postavy (mnohdy dost zbytečně), některé postavy jsou poupraveny. Například John Moore není reportérem, ale jen karikaturistou, kterého Kreizler osloví nikoliv kvůli znalosti kriminálního prostředí chudinských čtvrtí, ale aby mu namaloval obrázek první vraždy. Je zde přidáno hodně zbytečných scén, které v knize nejsou a tady mají za úkol vytvořit jen jakési umělé konflikty, které odvádí pozornost od hlavního vyšetřování. Nejnudnější je seriál právě v pasážích, které se nejvíce odchylují od knihy, což je ve druhé polovině velká část dílů. Konec, který je v knize strhující a napínavý je tady hodně osekaný, uspěchaný a nelogicky v několika důležitých místech pozměněný. Roosevelta mohl hrát někdo, kdo je mu víc podobný. ___ Ale abych jen nekritizoval, atosféra, prostředí, vizuální stránka atd. jsou opravdu vymazlené. Herci velmi vhodně zvolení. Veškeré moje výtky a kritika pramění pouze z toho, jak moc mě bavila a oslovila kniha, kterou jsem nedávno přečetl téměř jedním dechem. 3,5 ()

Anděl temnot (2020) (S02)

Nevadil by mi ani tak hodně velký odklon od předlohy, ze které zbyly jen postavy a základní zápletka, kdyby druhá polovina série nebyla tak nudná. Pátrání po únoskyni dětí jaksi ustupuje do pozadí a namísto profilování pachatele, sbírání důkazů a strhujícího soudního procesu na venkově je tu plno zbytečných dějových linek, které prostě nebaví. Vizuálně a herecky opět super, ale děj nijak netáhne. Doporučuju si přečíst knížku. ()