Keď skupina X-Menov vyrazí na celkom rutinnú záchrannú misiu na obežnú dráhu k ohrozenej posádke raketoplánu, zdá sa, že majú všetko pod kontrolou a operácia prebieha bez problémov. Ale zdanie klame. Jean Grey (Sophie Turner) je zasiahnutá neznámou a smrtiacou vesmírnou silou, ktorá ju premení v jedného z najsilnejších mutantov. Jean musí zápasiť nielen so svojou novo nabitou a nestabilnou silou, ale aj so svojimi osobnými démonmi. Postupne sa dostáva do desivej špirály a stráca nad sebou kontrolu. Navyše jej myslenie začína ovplyvňovať tajomná postava (Jessica Chastain), ktorá prichádza s nebezpečnými návrhmi na využitie jej ničivej sily. Grey sa mení na Dark Phoenix a stáva sa hrozbou nielen pre svojich teraz už bývalých priateľov z radov mutantov, ale pre celú planétu. X-Meni tak musia čeliť svojmu najbližšiemu a najničivejšiemu nepriateľovi. (Cinemart SK)

ravalah

Je zvláštní, jak nízkorozpočtově to vypadá, přesto, kolik akce tam probíhá, jaké hvězdy tam jsou a přitom to celé vůbec nezaujme. Sophie Turner byla nemastná, neslaná a potenciál si myslím, že měla. Je to velké nabubřelé nic. Zlatí Xmeni 1+2, ostatně ty další stejně nemusím a tímhle se mi jen prokázalo, že trend se jen tak nezmění. ()

Bad Guy

Za mě to bylo OK. Sophie Turner mi překapivě nevadila, nejvíc to ale táhl Michael Fassbender, nebo spíše byl nejzajímavější charakter. Akční sekvence byly hodně dobré a k tomu hudba od Zimmera byla parádní a dodávala tak v určitých scénách vážnější notu. Avšak například mimozemské entity a mnoho dalších věcí (nebudu spoilerovat) bylo naprosto zbytečných či hloupých. Ve finále se nejedná o průser ale ani o hit, spíše o čistý průměrný film, který nijak neurazí ale ani nepřekvapí. (6/10) ()

Lukyn007

Ne, ne a ne! Kinberg možná přesvědčil, že je i zručný filmař, ale zde selhal jako scenárista. Postavy se nikam neposunuly, mladá parta je naprosto nezajímavá a i tentokrát to nezachrání McAvoy a Fassbender. Postavit snímek na postavě, ke které si diváci nevybudovali žádný vztah, je úplně na hlavu. Zápletka jako vystřižená z béčkového filmu a naprosto zabitá a nezajímavá postava Jessicy Chastain dělá z Dark Phoenix podobný guláš jako Apocalypsa. Snímek nezachrání ani v pozadí dunící Zimmer. ()

Jaro.Krafcik

X-meni a ich štvrtková premiéra vyšla na výbornú, až na to že neznáma škola mala asi výlet do kina. Cize sme sa mohli tešiť na Dark Phoenixa a za nami množstvo detí, ktorí si asi mysleli že idu na nejakú rozprávku. Marvel opäť prichystal jedno nečakané úmrtie. Výborná hudobná stránka a pekné efekty filmu sedeli. A nebyť slabšieho začiatku tak by si film zaslúžil vyššie hodnotenie. Posledná 30minutovka vo vlaku bola ozaj vydarená. Mne osobne sa ale o čosi viac páčili predošlí xmeni-apokalypsa. Dark Phoenix je ale slušná komiksovka ktorá vás zabaví a oplatilo sa vidieť film v kinosále, zážitok nepokazilo ani spomínané detské publikum, ktoré sedelo za nami. 4* ()

JustMeeKatie

Těšila jsem se na akční podívanou. Tu jsem sice dostala, ale v takovém podání, že by možná bývalo bylo lepší, kdyby tenhle x-menovský díl, který je určitě nejhorší (a to předchozí Apocalypse taky nebyla žádná sláva), ani nevznikl. Jean Greyová je podle mě jednou z nejvýraznějších ženských postav z komisků od Marvelu, a proto mě mrzí, že Kinberg nenasadil laťku podobně vysoko jako u "Days of Future Past", který je dle mého nejlepším dílem z této série. Máme tam hodně kecání okolo, skoro všechny postavy jsou takové mdlé a bezcharakterní, nejvíc ze všech pak "hlavní záporačka" (promiň Jess!), která je příšerně napsaná (zkuste si to srovnat s takovou Helou, to je 100 a 1). Hodně mě i mrzí, co udělali s mou oblíbenou postavou (nějaký happy end jí dopřát mohli... po tom všem). Největším plusem pro mě asi bylo, že jsem po dlouhé době viděla Jennifer Lawrence v něčem novém. Nepatřím sice mezi filmové hnidopichy, ale se špetkou zklamání prostě Dark Phoenix víc jak 3* dát nemůžu. Škoda. ()

LizianShaw

Pro mě je to uspokojující uzavření série, mohlo to být lepší, ale tolik hateů si to rozhodně nezaslouží. Jsem rád, že mladší X-Meni se dostávají do popředí, ovšem První Třída stále hraje poměrně důležitou roli. Sophie Turner to hraje dobře, ačkoliv někdy její chování nedává smysl, v jednu chvíli je na Magneta naštvaná a podruhé chce jeho pomoc. Jinak Fassbender je zde opět králem, ať už s helmou nebo bez. Naprosto nejlepší je zde akce, hlavně myslím bitvu ve vlaku (ačkoliv ta v New Yorku taky byla dobrá) nevím jak to nazvat, team-up to není ale takhle zuřivě vidět mutanty se vrhat do boje jsme ještě neviděli. A ani nepotřebují mít obleky, prostě je to badass. A akci krásně podtrhuje soundtrack - Hans Zimmer (!), legenda, kterou nijak nemusím opěvovat, tenhle film hodně vyzdvihl. Takže co je zde špatně? Naprosto minimální roli zde má Quicksilver, o kterém jsme čekali, že se trochu spojí s Magnetem, ale měl ve filmu jen dvě scény (to není spoiler). Což s tím se dá žít, ale Jessica Chastain, ačkoliv je to dobrá herečka, její postava je snad nejhorší záporák X-Menů co kdy byl. Kdyby měla aspoň nějakou osobnost, a ne klišé - "chci mít všechnu moc pro sebe a ničit světy" primitivně napsanou bad roli. Bylo hodně znát, že to původně měli být Skrullové, ale její armáda mohla mít aspoň trochu mimozemskou podobu, a ne vypadat jako nějací naštvaní politici. Jinak je ale obsazení skvělé a závěr má sága o dost lepší než řada jiných. 7/10 (Nejlepší postavy Nightcrawler a Phoenix) ()

dragon94

Tak tohle fakt ne. Mám sto chutí napálit tomu odpad. Už na začátku mě zklamalo, že film nemá žádné intro. Ale to vem čert. Začnu tím menším zlem a tím je scénář. No nebudu se moc rozepisovat. Je to zkrátka absolutní příšernost. No a teď to větší zlo, Sophie Turner. Lidi skutečně ona je na tomto filmu s přehledem to nejhorší. Tato "herečka" není ani pěkná (k plusu jí jsou snad jen ty zrzavé vlasy), ale hlavně její "herecký" výkon je absolutně nijaký. V celém filmu má jen jednu pózu, kterou si drží už několik let a o nějaké mimice nemůže být vůbec řeč. Absolutně bez emocí. Opravdu libovolnej komparzista v tomto filmu předvedl lepší herecký výkon, než ona. I mladá Jean byla mnohonásobně lepší. Jako máte ve filmu herecká esa jako Fassbender a McAvoy, pak velmi dobré herce jako Lawrence a Hoult, a oni dají hlavní roli někomu kdo by nedokázal dobře zahrát ani mrtvolu. O nějakém zakončení X-menovské ságy v tomto filmu také nemůže být řeč. Zkrátka všechno špatně. Ta jedna hvězdička je jen za těch pár kvalitních herců. X-men: Dark Phoenix je s přehledem nejhorší film z celého X-menovského universa. Apokalypsa oproti tomuhle byla vynikající snímek. A začínám přehodnocovat názor na tu spackanou Fantastickou čtyřku... Prosím už nikdy víc. 1* 20% ()

Ichabod odpad!

Tady vidim velký špatný pro všechny... Další hřebík do tohohle omylu v alternativní X-realitě s mladým Xavierem. Už nikdy více! Nechte to umřít a dělejme spolu, že to byl jen sen. Myslel jsem si, že to Sophie Turner herecky posune k dramatu, ale hraje tak blbě, že nula bodů. Jediná pozitivní věc je, že Hans Zimmer dodal dva hudební motivy z toho jeden je slušný byť recyklovaný. Absence potitulkové scény snad značí, že na další díl už nikdo nepřijde, pokud by si nespletl sál a zbytečnou realitu tedy už rozvíjet snad nebudou. Sbohem. ()

Tft

Před vstupem do každého kino sálu, kde se Dark Phoenix promítá/al by měla být dopravní značka - pozor slepá ulice. Je to smutné kam se tahle série nakonec dostala. Přes průkopníka nové vlny komiksových filmů (za což jim může být každý fanoušek Marvel Cinematic Universe vděčný), přes příjemnou alternativu v záplavě komiksových filmů v průběhu let posledních až k naprosté vyčpělosti, neoriginalitě a nakonec ke klinické smrti v podobě tohoto díla. Sledovat Dark Phoenix je jako sledovat přístroje hlídající životní funkce umírajícího člověka. Postupně sledujete jak před vašima očima umírá jedna kapitola komiksových dějin a nemůžete s tím vůbec nic dělat. Dark Phoenix je poslední hřebík do rakve X-Menů, na hercích je vidět, že jsou tu jen pro výplatu, režijně je to nejprůměrnější průměr jaký může být a dějově jak by smet. Je to poslední záchvěv před smrtí a kvůli tomu tenhle film působí tak nějak zvláštně depresivně. Nepovažuji se za nějakého vele fanouška, ale i tak mě tahle lhostejnost tvůrců štve, nedokážu si tak představit co musí cítit skalní fanoušek série. Dopadlo to nakonec nějak takhle: ze Simona Kinberga průměrného scénáristy se stal průměrný režisér, natočil dost možná poslední X-Meny v "originálním" složení a nám už teď nezbývá nic jiného než vyhlížet jejich restart a zapojení do Disneyovsko-Marveláckého vesmíru. RIP X-Meni, Foxové to měli odpískat Loganem a odejít se vztyčenou hlavou... ()

Guzo

O něco lepší než Apocalypse, přesto jsem rád, že už asi další díl se stejnými herci nevznikne, protože jsme se nikam neposunuli. Sophie Turner není moc dobrá herečka, takže postavit kolem ní celý film nebyl moc dobrý nápad. Ostatním jako by ale docházela šťáva, takže jindy skvělý McAvoy si to tu prostě odseděl (ehm) a nic moc také nepředvedl. 60 % ()

Pedross800

Mám pocit že je kromě Marvela taková davová móda všechny ostatní série s dalším a dalším dílem, filmem víc a víc hejtovat a štourat se v tom či onom. Nechápu. Pokud mám něco rád a hlavně ty samotné postavy a jejich představitele, tak i nad slabším dějem přimhouřím očko a tady vlastně ani nebylo potřeba. Důstojné rozloučení s původní sestavou a celkově Xmení série daleko lepší a kvalitnější než celej Marvelskej barvičkovej svět. ()

drackula

Tento diel X-Menov by mal mať podtitul - Nikomu sa nechce. Nejak je z toho filmu cítiť, že všetci vedeli, že to je pre túto sériu konečná. Scenáristom sa nechcelo moc uvažovať, tak uvarili niečo, čoho vytvorenie im mohlo trvať jedno produktívnejšie poobedie. Hercom sa nechcelo hrať, respektíve asi sami vedeli, že tie ich šteky bez akejkoľvek motivácie sú často úplne mimo. A mne ako divákovi, sa to už poriadne ani nechcelo dopozerať. Jediné plus sú súboje, ktoré boli často zaujímavé a vhodne využívali mutantské schopnosti. 60% HBO GO ()

zigíš

Vizuálně ošklivé zakončení všech těch x let s x meny (nebo rozloučení se s jednou etapou). Útrpný zážitek nejen pro diváka, ale i ti herci, co jim končí kontrakty, jsou jistě rádi, že se nemusí vracet. Teda až na Sophie Turner, která mi v GoT nijak nevadila, ale tady je to ´úrověň´ Sereďského ochotnického divadla (pokud by něco takového existovalo)! Na pár dalších let, nechci o mutantech ani slyšet ()

blackJag

Půjdu proti proudu i náladám, jak jsem od toho vůbec nic nečekal, celkem mě to bavilo. Dobré triky, nějaký ten smrťák v kladných řadách, profesor Kolečko za kokota, dobré zakončení slušné série, u které většinová divácká obec podlehla davové hysterii, ne? 70% ()

Ravi

Novej rejža má zvláštní akci, ale tak zvláštní, až se mi to vlastně líbilo. Takové sekané, trhané, působí to živěji a razantněji - proč ne? Jinak je film X-manovská klasika, kterou vlastně kazí jen hlavní hrdinka. Jean se opravdu nepovedla. Člověk čeká u ulity, až z ní vylétne motýl a on z ní vypadne nějakej divnej brouk. To je asi tak celé v kostce. 60% = 3/5 ()

KASUGI

WTF?!!! Já  jsem si celou dobu myslel, že First Class a ten zbytek jsou prequely a pořád si říkám, kdy příjde ten díl, kde se všichni zase rozutečou a ztratí paměť (protože se v původní trilogii spousta postav nezná). No a ono se zatím jede na alternativní sérii, která na původní trilogii úplně kašle. Kdyby to bylo alespoň dějově zábavné, ale naroubovat do X-Men příběhů mimozemštany a vesmír, tak to snad... Nepochopím, proč  Jean Grey dostala sólový film. Za mě jednoznačně nejnudnější, totálně nezajímavý X-Men. Já mám rád mutanty s jasně definovatelnou schopností jako třeba Magneto, Quicksilver, nebo Nightcrawler, ale Jean a ty její jalové overpowered schopnosti... Komu navíc v předchozích dílech vadilo Magnetovo neustálé přebíhání od dobra ke zlu, tak tady zhyne. V Apocalypse jsem to ještě zkousnul, tadu už je to parodie. Quicksilver tu má málo prostoru a přitom je to právě on, kdo by si sólový film zasloužil  víc, než ta zrzavá slepice. Asi nejhorší X-meni. ()

TroiMae

Sleduji, jak se filmové série vyrovnávají s dědictvím „generického“ maskulina. A zatímco pro některé moje úvaha může být à la Bojoval/a jsem v první genderové válce, myslím si, že to je reálné téma. Došlo mi to, když vidím ukázku z Mužů v černém. Kde polovinu ústřední dvojice představuje Tessa Thompson (bisexuální ;) Happy Pride Month Tessa <3 ) Když pak s ní na plátně slyším hlášku typu „Jsme muži v černém!“, přijde mi, že se čtvrtý film této série snaží sedět na dvou židlích. Přizpůsobit se ženské reprezentaci a zároveň zachovat osvědčenou značku s původem z konce 90. let. Podobný… problém najdeme.. hehe… u X-men (s počátkem v 60. letech). Pro české publikum to možná nebude tak okaté, protože název se standardně nepřekládá. (I když pro české publikum, hádám, nebude okaté ani označit jako „muže v černém“ Tessu Thompson.) A ejhle… ona to postava Raven vlastně sama tematizuje (pardon za jemný spoiler). Celkem záhy po prvotní scéně se hádá s profesorem Profesorem X a zazní i to, že podle ní poslední dobou jsou to z týmu hlavně ženy, kdo zachraňují muže… A že by se měli*y přejmenovat na X-women. Sic. A pak mi došlo, že celý tenhle díl má jako klíčové téma power shift v různých modalitách. (A skoro se mi ten film začne líbit ;) ) Deadpool z toho vyjde nonšalantně, jak odpovídá jeho superschopnosti, a s tímto sexismem se výslovně vypořádá hned v zárodku, kdy svůj tým záměrně pojmenuje genderově neutrálně X-Force. Přitom navazuje vlastně na tradici, protože v podstatě opráší tým X-Force z 90. let. A ohledně X-menů? Může se zdát, že tím, že je Dark Phoenix vlastně tak trochu znovunepovedeným znovuzavřešením série (mě se tedy první konce z trilogie líbil), je za vodou. Ale ve skutečnosti fenčíza jede dál a podobně jako u X-Force další linkou budou Noví mutantní (The New Mutants). Přitom opět jde o oprášení staré tradice, v tomto případě z 80. let. (Ostatně Stan Lee takto původně pojmenoval celou sérii – Mutanti). Navíc, a to souvisí se zmiňovaným power shift, se tak zbaví i onoho „X“, které znamená Profesora X, Xaviera. Na což Raven také ve zlosti poukazuje. A nemyslím si, že to celé je jen náhoda… ale že je to vědomé přitakání, že future is female a nejde pokračovat v „generickém“ maskulinu (které generické nikdy nebylo a v patrilinearitě. Předzávěrečná scéna z Dark Phoenix na to ostatně ukazuje. A vlastně i závěrečná odkazuje na to, že ženy vstávají z popela jako fénix. Jsem zapomněl… takovou třešničku… že v Nových mutantech bude Sophie Turner ze hry o trůny vystřídána Maisie Williams ze Hry o trůny ;) Bude představovat Wolfsbane (Rahne Sinclair): a Scottish mutant "struggling to reconcile her religious beliefs with her power to turn into a wolf. (Což mi připomíná vlkodlačku a trpaslici Terryho Prattchetta, ale to už jsme v jiné genderové fantasy). ()

KeithMaxwell

Nejslabší X-Men film, kde chybí vše, co dělalo předchozí filmy jiné, než další řadové komixovky, dobře napsané postavy, skvělé dialogy i hudba z minulých dílů úplně chybí, fajn akce ve vlaku, ale to je tak vše, smutné rozloučení. ()

Noví mutanti mají požehnání Marvelu

Noví mutanti mají požehnání Marvelu

25.12.2019

Původní mutantí univerzum de facto skončilo s filmem X-Men: Dark Phoenix. Škarohlídi by dokonce mohli říct, že skončilo už s Loganem v roce 2017. Existuje však ještě jeden snímek z téhož světa, který… (viac)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Netflix ukořistil sci-fi s Reese Witherspoon

Netflix ukořistil sci-fi s Reese Witherspoon

14.08.2019

Netflix podle čerstvých zpráv přeplatil šest dalších velkých studií a získal tak práva na nové sci-fi Pyros v hl. roli s Reese Witherspoon (Pravá blondýnka, Sedmilhářky). Snímek bude produkovat a… (viac)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu