The Post: Aféra v Pentagone

• Česko Akta Pentagon: Skrytá válka (viac)
USA / Veľká Británia, 2017, 116 min

Réžia:

Steven Spielberg

Hudba:

John Williams

Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson, Bob Odenkirk, Tracy Letts, Bradley Whitford, Bruce Greenwood, Matthew Rhys, Alison Brie, Carrie Coon, Jesse Plemons (viac)

Keď vláda klame, noviny sa musia postaviť na stranu pravdy. Aféra v Pentagone je napínavou drámou z prostredia najvyšších politických kruhov USA. Rozpráva skutočný príbeh Kay Grahamovej (Meryl Streep), vydavateľky The Washington Post, a jej vedúceho redaktora Bena Bradleeho (Tom Hanks), ktorí sa pustia do boja s vládnou mašinériou. Chcú zverejniť exkluzívny materiál odhaľujúci fakty, ktoré americká vláda pred verejnosťou ukrývala takmer tri desaťročia. V nerovnom súboji obaja riskujú nielen svoje kariéry, ale aj osobnú slobodu, aby pomohli vyniesť na svetlo dlho utajovanú pravdu o tzv. Pentagon Papers. (Forum Film SK)

igirogi05

Dal som 4*. Možno som mohol aj 5, neviem....! Tento film som dlho odkladal kdesi, som sa asi bál tel politiky a novinárčiny. Ale príjemne ma prekvapil. Skvelý film. A tu mi ani nevadilo, že mal skoro 2 hodiny. Zaujímavý námet a skvelé spracovanie. Aspoň pre mňa, keď som ozajstného novinára ani nikdy nevidel. Meryl Streep to zahrala bravúrne, Tom Hanks tak trošku ostal v jej tieni. Ale scenár mu toho veľa nedovolil. Som sa tak zažral do filmu, že ani neviem: bola tam vôbec nejaká hudba. Skvele spracované prostredia redakcie a života okolo toho všetkého. Dávno som nevidel takýto film, ktorý by ma takto vtiahol do deja. Odporúčam. A páčia sa mi tie staré časy, keď sa fajčilo všade (možno aj v pôrodnici..!) a keď na ulici chodili také krásne autá. Bola to iná doba. Už sa nevráti. A zmením moje hodnotenie dám 5*. Dohovoril som. ()

majorzeman13

Dle mne lehce nadprůměrný film ! Spojení Streep+Hanks +Spielberg = "to nemůže být špatný film" !? Skvěle pojetí novinařiny a politického dění....Noviny vs vláda ! Válka ve Vietnamu....... Pro někoho nudné a dlouhé dialogy o níčem,ale za mne rozhodně néééééééééé. Kamera a hudba od pánů Williamse a Kaminského jsou též zárukou !!?? ()

eexDon

Für mich - 75%, - /závěrečné zúčtování u soudu trochu westernové - dobří vyhráli, ale tak co už/, + /Hanks a Streep mě bavili, ale víc Tom, podle skutečnosti, navíc téma odhalování špinavostí, to je dycky pro diváky atraktivní, slušná atmosféra/, hodnocení - tak tu máme dějovej prequel k All the President's Men, film na chytlavý téma odhalování podvodů se slušným hereckým obsazením a dobrou atmosférou, celkem to šlo, líbilo se, ale etalonem takovejch filmů zůstává All the President's Men, i Spotlight o něco lepší ()

Honzyg

Nuda s velkým N. Film se prvních 40 minut ani nesnaží zaujmout a navíc jako by se soustředil výhradně na diváka, který příběh boje amerických novin za svobodu tisku dobře zná. Konverzační dvouhodinovka na nezáživné téma s absencí výraznější gradace, o nějakých zvratech ani nemluvě. Nejnudnější film s Tomem Hanksem, co jsem viděl. I když ne o moc, porazil svou nezáživností i Šifru mistra Leonarda. ()

Lofiodtahar

Páni............tak to byla jízda! Vážně začátek pomalinku a nic moc ,ale v momentě jak se to rozjede už to nejde zastavit! Kus poctivé práce a to jak na plátně tak za kamerou a nemyslím jen kameramana :-) Od poloviny filmu jsem byl napnutý jak struna pořád nevíte jak to dopadne a čekáte co hrozného se stane. Náramně jsem se bavil. Taky protože že třeba Hanks byl v tomhle filmu jako obyčejný novinář nebyl to ten Hanks jakého znáte z jiných filmů trosečníka a podobně. Byl prostě takový normální novinář o to víc byl lepší než kdykoliv jindy. Za mně pět a hotovo! ()

Igwar

Filmárska, režisérska a herecká stánka filmu je síce perfektná, tak ako je to už u Spielberga zvykom, ale príbehová a dramatická stránka je viditeľne slabšia. Žiadna skrytá válka ani aféra v pentagone sa nekoná. Väčšina filmu je o tom, ako sa Post pokúša zapojiť do kauzy, ktorú však rozpútal New York Times. Svoj článok však vydá až 15 min pred koncom filmu a následne všetko, čo mohlo robiť tento film dramatickým a zaujímavým je trestuhodne schematicky nastrihané v týchto posledných 15 min. A pôsobí to bohužiaľ ako trailer k inému, oveľa zaujímavejšiemu filmu. Keď chcel Spielberg robiť film o Poste, prečo si nevybral radšej aféru Watergate, ktorá bola pre tieto noviny oveľa viac prelomová a v poddaní Spelberga mohol vzniknúť geniálny film. ()

floppy4

Steven Spielberg je skvely reziser a nevidel som od neho zly film, ale toto mal natocit tak pred 20 rokmi. Asi najvyssi cas to zabalit, pretoze to nebolo absolutne putave a niekedy v polovici som uz zvazoval to predcasne vypnut. ()

funesfilm

Viac interné, americké. Zaostáva za atmosférou filmu Všetci prezidentovi muži, no rukopis Spielberga a Williamsa je zreteľný. I z toho dôvodu, vrátane obsadenia Meryl Streep, hodnotím na 75% celkovej kvality. ()

vinson003

Jedna scéna stíhá druhou, celé je to velká hra Hankse a Streepové, i když řekl bych, že radní v novinách a celá ta řada chlapáků hrála možná i o kapku líp, možná tito dva cítili k sobě takový respekt, že byli ze sebe nervózní, kdo ví, válka ve Vietnamu byla odporných deset let v americké historii, nikdo z nás si nedovede představit, proč se USA stará o malý stát blízko Číny, Vietnam nakonec stejně byl socialistický, takže se vlastně nic nevybojovalo, dostali samozřejmě asi pozvání, ale ten vliv, po kterém v Asii Amerika tolik touží, už dnes slábne, Izrael, Turecko, Írák, kdo ještě, asi nikdo víc, proč jednotky USA po celém světě, strážce demokracie a její masivní válečný průmysl, je to až směšné, jak si několik lidí dláždí kapsu na bubu politice...tři a půl jako osvěta... ()

LEFTFLANK

Čo budeme pozerať až sa pominú ľudia ako Spielberg, Zemeckis, J. Williams alebo R. Scott či R. Howard a určite by som mohol menovať ďalších, ale zas tak veľa ich nie je. Film nie je nijak bombastický a napriek tomu som bol neskutočne vtiahnutý do deja, čo sa mi už dávnejšie nestalo. Zaujimavé je, že to nepatrí ani do top tvorby od Štefana a aj tak je to veľmi vycibrený filmový prejav. ()

ORi_SV

Co čekat jiného od Spielberga... Mám velmi rád filmy o historických kauzách a Spielberg se s tím popral opět na výbornou. Fantastická Meryl zde ukazuje, že i v jejím věku je stále bravurní herečka a Tom Hanks, na něj se snad také nedá říct křivého slova. Pravdou však je, že nějakou extra emotivní roli (na kterou jsme u něj zvyklí) nečekejte. Nic to ale na jeho výkonu neubírá. Dávám o hvězdu méně pouze za lehce ledabylý konec. Jakoby to chtěl mít Steven už z krku, což je sice samozřejmě nesmysl, ovšem spousta věcí se odehrála i poté, co soud příklepl Postu a Timesům právo uveřejnění. Tím však film tak jakoby useknutě z ničeho nic končí. Jasně, ve filmu nikdy nejde odvyprávět vše, ale nelzesse zbavit pocitu, že místy až zbytečné scény uzmuly trochu toho času pro možný konec, který by alespoň ve stručnosti přiblížil dění po soudu i nezasvěceným divákům, kteří se o historii až tak nezajímají. Jinak ale i přesto bravurní dílo! ()

Chung

Let's do it. — The Post rozhodně není žádná okázalá velkofilmová podívaná a ani se jí nesnaží být. Není převratný ani ohromující. Jen je prostě… no vlastně dokonalý. Řemeslně zvládnutý a detailně vycizelovaný tak, jak to můžeme čekat snad jen od Spielberga. S fantastickými herci a mistrně vyprávěným příběhem. To je, vzhledem k tomu, jak rychle film vznikl, skoro zázrak. Ale ty Spielberg prostě umí. Nečekaně komorní, ale po všech stránkách potěšující. ()

pecolik

V kontextu dnešních dní je film ještě cennější. US film kritizuje vlastní vládu a zobrazuje v plné nahotě její chyby. Tohle je ve východních režimech absolutně nemyslitelné. Važme si toho, co stále ještě někde na světě lze. Ostrůvky pravé demokracie. I když s typickým americkým patosem. ()

peproch

Rodina a práce, loyalita a profesionalita, to se střetává. Prodej majority v novinách znamená ztrátu sebe sama, ztrátu loayality jakožto údělu a úkolu ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (viac)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (viac)

PF 2018

PF 2018

24.12.2017

Na Zlaté glóby vyrazí Spielberg i Nolan

Na Zlaté glóby vyrazí Spielberg i Nolan

11.12.2017

Jak určitě víte, filmové ceny většinou není zas tak těžké předpovídat. Letošek ale bude jiný, jelikož zatím nemáme žádného velkého favorita, což názorně předvádějí nominace na 75. Zlaté glóby. Kdo se… (viac)